Sola Scriptura- da li je dovoljno

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.283
Pomaže Bog Svemogući!

Aj kad sam već "ovde" da pitam, odakle je ovaj citat, koji se pojavljuje
u Svetom Pismu Novog Zaveta, a po rečima svetog Jude:

"A i za ove prorokova Enoh, sedmi od Adama, govoreći: "Gle, dodje Gospod
sa Svojim svetim miriadama, da sudi svima i da izobliči sve bezbožne za sva
njihova bezbožna dela koja bezbožno počiniše, i za sve drske reči koje bezbožni
grešnici izgovoriše protiv njega"?"

brat Toma

To je iz enohove knjige tacno tako stoji napisano od reci do reci.. Ali oni ce to ignorisati, kao i da SZ nema neke knjige, npr. Jasherovu knjigu, koju pominje kao nadahnutu, ali izbacena je recenzijom jevreja. Tako su i ove knjige izbacene recenzijom nase crkve.. Mislim sve je jasno..
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ajde ne lupaj, ti jesi kusac, jer namerno izazivas citirajuci bibliju! Mi ne citiramo Pismo izazivajuci vas! Vidi se sta ti radis!

Pa ja uvijek citiram Pismo da osporim svaki tvoj arg. pa i ovaj.

Gdje je citiranje Biblije mjerilo, ako je citirao demon Isusu.

Znači da nije, ali zato jeste pobijanje izvlačenja stiha iz konteksta, Isus je isto citirao Bibliju i time pobio sotonu i njegove navode, tj. njegovo izvlačenja stiha iz konteksta.

Čim se nerviraš znači da sam dobro postupio.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.403
Ja sam ti citirao iz same biblije, oni su citirali apokrife!

Postavi mi citat koji si rekao da imas o nazarenima..


Pa Mire evo nekoliko citata o ranohrišćanskim nazarenima od strane više crkvenih pisaca. Ono što moramo imati na umu jeste da najobjektivnije o njima govori ranohrišćanski pisac Igizip(Heggezippus 100-180 n.e) mešutim njegova dela su izgubljena(nestala) ali ono što imamo su fragmenti iz njegovog dela "Pet knjiga istorije Crkve". Dakle pokušću ukratko da rekonstruišem njihovu istoriju na osnovu dostupnih dela. Moramo imati i to na umu da crkveni pisci iz IV veka o njima nemaju istu objektivnost kao Igizip i da koriste fragmentarno njegovo delo koje je tada postojalo i da naravno koriste propagandnu retoriku o judeo-hrišćanstvu svojstvenu tom periodu ali se ipak može videti ko su oni bili. Ne zabravimo da nas sama Biblija upućuje na njih u Delima 24,5.

Evo nekoliko citata:

Јероме, око 404 АД, у писму Августину, рекао је: "Они верују у Христа, Сина Божјег, рођеног од Марије Богородице, и говоре о њему да је патио под Понтијем Пилатом и поново устао." (види Раи А. Притз , Назарено јеврејско хришћанство: Од краја Новог завета до њеног нестанка у четвртом веку, Тхе Магнес Пресс, Хебрејски универзитет, Јерусалим, ц.1992, стр.35, 43, 53-54).

Јероме нам такође говори да су јеврејски Назарени или следбеници Исуса из Назарета - Yeshu-Notzri - били проклети у синагогама "од стране фарисеја" и да су мешали вјеру у Месију држањем Закона (isto str. 55).

Епифанијус, рани "црквени отац" и писац, писао је о овим "Назаренима", које је сматрао јеврејским херетиком. Ипак, рекао је о њима:

"Ови јеретици .....нису се звали хришћани, већ Назарени, који су носили ово име из места Назарета, али заправо су остали потпуно јеврејски и ништа друго.Зато што не користе само Нови завет, већ и Стари, као што су Јевреји. За Законодавство, пророке и писма, које Јевреји називају Библија, не одбијају их ... Они су уопште не препознаје друге ствари, али живи по проповедању Закона као међу Јеврејима: нема кривице да се с њима пронађе изван чињенице да су дошли вјеровати у Христа. "И они прихватају и васкрсење мртвих и да све дугује своје порекло од Бога. Они проглашавају једног Бога и његовог Сина Исуса Христа.Веома добро познају јеврејски језик. Цео закон и пророке и оно што се зове Писмо, помињем песничке књиге, Кингс, Хронике и Естер и све остале, читају их на хебрејском, као што је случај са Јеврејима, наравно. Само у том погледу они се разликују од Јевреја и Хришћана: са Јеврејима се не слажу због вере у Христу, са хришћанима јер су обучени у Закону, у обрезању, у суботу и другим стварима "(Panarion 29, 9).


Епифаније сматра да су Назарећани "под проклетством" због њиховог поштивања закона Јехове Бога, укључујући Сабат и Свете Дане, Пасху и слично. За Епифанија, они нису били ништа више од Јевреја, иако су прогласили Месију. Написао је, "јер су они прилично Јевреји и ништа друго".(Panarion 29, 9)

Ови рани јеврејски хришћани подржали су и писма "апостола Павла", кога су назвали "последњим од свих апостола". Павле је, наравно, осудио и оне који су хтели да доведу хришћане у "ропство" (Гал 2: 3-5), са "јарам ропства" (Гал 5: 1) и ритуализмом. Колико је интересантно да се првобитни јеврејски хришћани нису уопште противили Павлу и његовим учењима на било који начин!

Реј Приц каже: "Оно што имамо овде, је потврда Павлове мисије према народима. Ово ширење Јеванђеља према народима било је, по Назаренима, природан, чак и славан развој. Очекивали бисмо неку врсту огорчености од стране јеврејских хришћана да су их преплавили, и да је њихов положај узурпиран од стране стране цркве коју су чинили Незнабошци, али овдје налазимо само позитивну реакцију на ток догађаја "( Тхе Магнес Пресс, Хебрејски универзитет, Јерусалим, ц.1992 стр. 65)

Назарена хришћанска јеврејска заједница држала је законе Јехове Бога, подржала читав Стари завет, примила је суботу и свете дане Јехове Бога, прихватила свети календар и били су директни потомци првих јеврејских вјерника у Месији. Они су преживели уништење Јерусалима од стране Римљана у 70 А.Д., јер су успјешно побјегли у Пелу из Децаполиса, а дијелом зато што су имали корене у Галилеји. Могли су се наћи у Галилеји и вероватно у Јерусалиму до 135 н.е када су сви Јевреји протерани из града. Неки су пронађени на подручју Береа из Сирија Коеле до краја четвртог века. Раи Притз, пише

"Назарећани, као Јевреји, наставили су да поштују одређене аспекте Мојсијевог закона, укључујући обрезивање и суботу, а то је довело до њиховог (евентуалног) искључења из Цркве. Ово одбијање и искључење, међутим, постепено је" (стр 109).

Према Епифанију у његовом Панариону, Назарени из 4. века (Ναζωραιοι) су оригинално били јеврејски апостолски обраћеници који су побјегли из Јерусалима због исказа Исуса о његовој предстојећој опсади (током Великог јеврејског устанка у 70. години). Они су побегли у Пелу, Переју (североисточно од Јерусалима) и на крају се ширили према Бероеи и Басанитису, где су трајно настањени (Панарион 29.3.3)

Ono što je zanimljivo jeste sledeći podatak katoličkog kardinala Humberta iz XI veka(onaj koji je 1054.n.e bio glavni akter događaja oko anatemisanja Pravoslavnih) da su Pasažini (jedna od verskih grupacija X-XI veka koja je bila u opoziciji prema zvaničnom učenju Rimske Crkve) zapravo potomci nazarena. Kaže se sledaće:"Још од једанаестог века, кардинал Хумберт из Моурмоутиерса даље спомиње да су они(Пасажини) засновани на Назареновој секти као хришћанско тело које је одржало суботу у то време. Савремени научници верују да су то Пасагини или Пасагани на које се кардинал Хумберт спомиње, што указује на то да је назаринска секта постојала у једанаестом веку и шире (католичка дела Бонакурса под називом "Против херетичара"). Верује се да је Грегориус из Бергама, око 1250. године, такође писао о Назаренима као пасажима.

Iygleda dasu verske reformističke grupacije X-XI veka(Valdežani, Albižani, Pasažini itd...) samo potomci nazarenske zajednice samo pod raznim imenima i nekim razlikama u zavisnosti od podneblja gde su se nastanili i tako naziva koje su im davali u raznim epohama i raznim mestima.

Evo ukratko o Nazarenima ko su i šta su. Dakle, nisu gnostici, nisu odbacivali apostola Pavla, poštovali su Toru i Jevanđelje, poštovali su sve praznike i Subotu, koristili su hebrejski prevod Tore a ne Septuagintu, pa čak i Jevanđelja koja su najverovatnije prvobitno napisana na hebrejskom, kasnije su organizovani kao reformistički pokret u Zapadnoj Evropi pod različitim nazivima. Bili su vođe Jerusalimske zajednice do Bar Kohbinog ustanka 135 n.e. a 70 n.e pobegli u Pelu nakon razaranja Jerusalima slušajući reč Gospodnju(još jedan dokaz da je Novi Zavet bio poznat u I veku i reči našeg Gospoda Isusa Hrista).

Još mnogo se može o njima govoriti i o "desposinima" ali na ovoj temi ovoliko. Možemo svakako otvoriti posebnu temu o Nazarenima ako bismo želeli dalje pisati o njima.

Svako dobro.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.357
Iygleda dasu verske reformističke grupacije X-XI veka(Valdežani, Albižani, Pasažini itd...) samo potomci nazarenske zajednice samo pod raznim imenima i nekim razlikama u zavisnosti od podneblja gde su se nastanili i tako naziva koje su im davali u raznim epohama i raznim mjestima.

Sada zavirimo u "Duh proroštva":

Tako je Rim odredio da se ugasi svetlost Božje Reči, i da narod živi u tami. Ali nebo je predvidelo druga sredstva za očuvanje crkve. Mnogi valdenžani i albinžani prognani iz Francuske i Italije, došli su u Češku. Iako se nisu usudili da propovedaju javno, oni su ipak potajno revno radili. I tako se prava vera čuvala iz stoleća u stoleće. (Ellen White, Velika borba)

Vekovima se prolivala krv svetaca. Dok su Valdenžani Pijemonta davali svoj život »za reč Božju i za svedočanstvo Isusa Hrista«, francuski albigenzi podnosili su iste žrtve zbog istih uzroka. (Ellen White, Velika borba)

Albigenzi (Albižani) su neognostička i neomanihejska sekta na jugu Francuske tijekom 12. i 13. stoljeća (ime dobili prema gradu Albi), nazivani su i Katarima (kataros – čisto), iako su bili samo dio Katarskog pokreta. Njihovo učenje temeljilo se na dualizmu i drugim gnostičkim idejama. Vjerovali su da postoje dva boga, dobri i zli. Zli bog je bog Starog Zavjeta, stvoritelj materijalnog svijeta, uključujući i ljudsko telo. Dobri bog je stvoritelj duhovnog svijeta i to je bog Novog Zavjeta. Taj dobri bog je poslao Isusa Krista na zemlju, da oslobodi sve božanske duše koje su zarobljene u fizičkim tijelima. Upravo zato Albigenzi nisu vjerovali da je Krist došao u stvarnom telu, nego je to bila samo iluzija. Također su vjerovali i učili kako njegove muke na križu nisu bile stvarne.

Pazite, Albigenzi, koji su prema Ivanovu kriteriju školski primjer antikristovskog naučavanja, za Ellen White oni su: "dali svoj život za riječ Božju i za svjedočanstvo Isusa krista" i "sačuvali pravu vjeru iz stoljeća u stoljeće". I eto, zahvaljujući i Albigenzima prava vjera je sačuvana pa je može baštiniti Ellen White i vjerni Ostatak.
------------------------------------------------------------------------------------------------

Službeni odgovor Waldenške Crkve u Italiji vezan uz tvrdnje Adventista sedmog dana

E-mail prepiska pastora Thomas-a Soggin-a iz Waldenške crkve u Bergamu i Andras-a Szalai-a, direktora Centra za apologetska istraživanja (CFAR Mađarska) vezano uz tvrdnje adventista sedmog dana kako su Waldenžani držali subotu.

Lipanj 19, 2006

Draga braćo,

Ja sam Andras Szalai, direktor evanđeosko apologetskog istraživačkog centra u Mađarskoj i trebam vašu pomoć, stručnu pomoć od Waldenškog teologa za potrebe nekih istraživačkih projekata.

Riječ je o tvrdnji Adventista sedmog dana da su Waldenžani držali zapovijed o suboti. Koliko ja znam, to je netočno, ali htio bih znati vaše mišljenje. Ako su Waldenžani ikada držali subotu, molim vas dajte mi povijesne izvore.

Andras Szalai
Apologia Research Center (CFAR Hungary)
Pf. 22, 1576 Budapest. Hungary

lipanj 21. 2006.

Dragi brate Andras, moje ime je Thomas Soggin, ja sam Waldenški pastor u Bergamu (Sjeverna Italija) i zadužen sam od našeg odbora, Tavola Valdese - odgovoriti na vaše pismo.

Nakon sinode Chanforan u Angrogne (1532) i kasnije, valdenzi su postali Reformirana Prezbiterijanska crkva, kao ona u Ženevi. Oni su usvojili ispovijedanje vjere reformiranih Hugenota , tzv sinode "De La Rochelle" iz 1559.

1655. Waldenška crkva je dobila svoju ispovijest vjere, ....

Dakle, valdenzi ne drže subotu (u smislu da subotu imaju umjesto nedjelje) i nisu bili čuvari "subotnje istine", kako to neki zovu. Valdenzi nisu nikada držali sedmi dan kao Adventisti subotu, nego su slijedili Pavla u Rim 14,5-8.

Stoga se može vrlo jasno reći da valdenzi nisu bili čuvari subote kao sedmog dana i nisu bili progonjeni za držanje subote kao dana odmora!

Srdačan pozdrav, Vaš, Thomas Soggin

Lipanj 22, 2006. godine

Dragi brate Thomas,

Samo još jedna stvar. Mogu li koristiti vaše pismo kao službeni odgovor od Waldenške crkve za pobijanje tvrdnje adventista sedmog dana? (Kao što sam napisao, adventisti sedmog dana tvrde da su Valdenžani držali subotu baš kao i Adventisti sedmog dana, i na ovaj način žele uspostaviti povijesni kontinuitet s crkvom ...)

U slučaju da mi dopuste da koristim Vaše pismo, poslao bih ga nekim američkim istraživačima, koji će učiniti samo ono što nam je činiti, reći Adventistima sedmog dana da ne mogu koristiti Valdenžane kao dokaz svog povijesnog kontinuiteta.

Bog te blagoslovio! Andras

lipanj 23. 2006

Dragi brate Andreas,

Svakako možete koristiti moje pismo s cijelom dokumentacijom, jer stari Waldenški pokret i tvrdnje Adventista sedmog dana, povijesno gledajući, nemaju veze jedno s drugim, niti Waldenškom Reformiranom Crkvom nakon reformacije 1532.

Obilje Božjeg blagoslova, Thomas Soggin
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.403
Albigenzi (Albižani) su neognostička i neomanihejska sekta na jugu Francuske tijekom 12. i 13. stoljeća (ime dobili prema gradu Albi), nazivani su i Katarima (kataros – čisto), iako su bili samo dio Katarskog pokreta. Njihovo učenje temeljilo se na dualizmu i drugim gnostičkim idejama. Vjerovali su da postoje dva boga, dobri i zli. Zli bog je bog Starog Zavjeta, stvoritelj materijalnog svijeta, uključujući i ljudsko telo. Dobri bog je stvoritelj duhovnog svijeta i to je bog Novog Zavjeta. Taj dobri bog je poslao Isusa Krista na zemlju, da oslobodi sve božanske duše koje su zarobljene u fizičkim tijelima. Upravo zato Albigenzi nisu vjerovali da je Krist došao u stvarnom telu, nego je to bila samo iluzija. Također su vjerovali i učili kako njegove muke na križu nisu bile stvarne.

Pazite, Albigenzi, koji su prema Ivanovu kriteriju školski primjer antikristovskog naučavanja, za Ellen White oni su: "dali svoj život za riječ Božju i za svjedočanstvo Isusa krista" i "sačuvali pravu vjeru iz stoljeća u stoljeće". I eto, zahvaljujući i Albigenzima prava vjera je sačuvana pa je može baštiniti Ellen White i vjerni Ostatak.


Slape, ovo su srednjovekovni stereotipi. Ovo je sa vikipedije koja se uopšte ne bavi detaljnije ovim pitanjima već samo ponavlja stare i oveštale stereotipe. Mnoštvo izvora govore sasvim drugačije...a knjige i tomovi su napisani o pravoj istoriji ovih pokreta..samo treba malo se potruditi i pronaći ih...sad nemam vremena..samo ovlaš pogledah ovaj komentar. Ali može se pisati na desetine stranica o veri Albižana, Valdežana sa citirtanjem izvora koji govore da su potomci rane crkve.

Vidiš, i za nazarene postoje stereotipi ili plitkoća u oceni zato što se ne koriste dostupni izvori,pa smo videli kada se citiraju izvori sasvim je drugačija slika. Tako je i za ref. pokrete na Zapadu i na Istoku-Bogumili, Pavlikijani, Nestorijanci...

Kakva dva boga, kakav manihejizam ovih reformisstičkih pokreta...evo ti zadatak...ti kao pripadnik RKC trebalo bi da poznaješ šta je inkvizitor Rajnarius Sako iz 12 veka rekao za pokret "Leonita", srodnih Valdežanima i Albižanima. Evo pronađi šta on kaže za njih...malo da se potrudiš kada su izvori u pitanju. Videćeš i zapanjićeš se šta jedan katolički inkvizitor tvrdi o poreklu, starosti i rasprostranjenosti ovog reformistikog pokreta. On piše o njima krajem XII veka.:).

Puno sreće u istraživanju.
 
Član
Učlanjen(a)
26.02.2011
Poruka
985
Za Jovana Prezbitera izvrsna knjiga, pdf knjigu "Pobjedonosna Istina" mozes skinuti ovdje. Inace pisac knjige je Dr. Benjamin G. Wilkerson koji je poznavao EGW, a kojeg je jezuit Leroy Edwin Froom pokusao kod studenata diskreditirati. Kad kod ga je nazvao za rodjendan Fromm ga je pitao jos si ziv. Inace knjiga je rijetka i tesko ju je naci cak i na engleskom, ali eto neko ju je pronasao vrijednom i preveo. Inace govori o istoriji crkve i daje neke vrlo rijetke vazne informacije. Tako pusti se Wikipedie, i procitaj ovu cijenjenu knjigu

Kod:
https://www.religija.me/istorija/Pobedonosna_istina.pdf
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.403
Ovo je već drskost. Vašoj proročici se "objavila Wikipedia", pisala gluposti pa je sada morate braniti vrijeđajući druge ljude.

Nemam ja proročicu. Ono što je Elen Vajt objavila je odavno u ozbiljnim studijama tog vremena i pre tog vremena potvrđeno kao tačno. Da nepričam o današnjem vremenu kada su izvori dostupniji još više. Danas je zaista nečuveno da neko ne koristi dostupne izvore već koristi srednjovekovne sterotipe.

Evo u prethonom postu koji sam napisao u vezi nazarena imaš katoličkog teologa i autoritet kardinala Humberta koji u XI veku navodi da su Pasažini nalednici nazarenske zajednice a to isto tvrdi i Gregorijus Bergamski oko 1250 god. Dakle i među izvorima neprijatelja ovih pokreta postoji po neki izvor koji iskače iz standardizovane šeme i baca novo svetlo na ovo pitanje. Takođe Rajnarijus Sako iz XII-XIII veka takođe daje neverovatan podatak za Leonite(Leoniste).

Ovo što si ti napisao za Albigenze je sa vikipedije(naravno ok ju je koristiti u mnogim slučajevima) gde su podaci šturi i bez duboke analize već po steretipu pisano. Ne zameri ali ovo što si naveo u ozbiljnim istraživanjima ne bi moglo da bude ni polazna osnova. No, naravno nisi ti jedini...mnogi posežu za ovim šturim i netačnim izveštajima uglavnom po inerciji.
 
Natrag
Top