Sola Scriptura- da li je dovoljno

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.438
Slap gresi sto se raspravlja sa vama tvrdnjom da to nije simbol, jer jeste. Dakle to sto je nesto simbol ne iskljucuje Bozje cudo!!!

Mire, hvala Bogu na tvojoj iskrenosti. No, ja sam mnogo stihova iz pisma naveo i iz dela crkvenih otaca i pisaca gde se jasno ukazuje da je to simbol. Sa druge strane pak, u Bibliji i kod ranih crkvenih pisaca nema pomena pretvranja ili transupstancijacije. To bi moralo da stoji negde da se to pretvara. Zato Mire, kažem Bogu hvala na tvojoj iskrenosti samo budi do kraja i videćeš da istina nije teška za razumeti. Moli Boga i dalje za to i verujem da će ti itekako biti razjašnjeno.

No, šta ti misliš u vezi rasprave koju smo vodili u vezi Adventista i Sola Scriptura. Može li postojati autoritativni prorok čija dela imaju autoritet pored Pisma ako je on zasnovan na Pismu. To smo nešto počeli pa bih voleo čuti i tvoje mišljenje.

Svako dobro.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.296

Mire, molim te odgovori Darthu na njegovo pitanje, jer za njega je to veoma vazno.

Covek hoce da zna da li je iskljucen ili nije????.
Jel ti to pokusavas da nas posvadjas? Ne ide to tako Marko.

DarthShone je u pravu, to je obostrano iskljucenje, i cist inat vodecih ljudi.

Postoji postupak koji se mora voditi pre nego se neko iskljuci, a to nije izvedeno ni sa jedne ni sa druge strane po pravilima.

Prema tome, sta god neko tvrdio, crkva nije podeljena.

Osim toga, podseticu te da je cak i u vreme Hristovog boravka na zemlji crkva bila naizgled podeljena, jer su u sinedrionu sedeli fariseji i sadukeji (dve suprotstavljene stranke) pa Hristos nije tvrdio da je crkva "podeljena" - sta vise rekao je "na Mojsijevu stolicu sedose fariseji, sve sto vam dakle kazu drzite i tvorite..".

Ista je situacija i danas, i ta naizgledna podeljenost ne dokazuje da je crkva "pala"! Bog na to gleda sasvim drugacije nego vi, sto nemate Duha da razaberete vremena i igru sotone!

Crkva ne moze pasti nikad! Ona ce postojati, sve dok Hristos ponovo ne dodje po drugi put! I nece biti osnovana nikakva "nova crkva"!

A sekte, njih ce uvek biti, kao sto vidimo, vi jedna od njih (ne mislim da vredjam).

Vi se odvajate, i to indirektno priznajete kad kazete "da ste nastali od ljudi iz razlicitih verskih zajednica". Ukljucujici tu i bivse pripadnike tradicionalnih crkava. Dakle, to vase "odvajanje" (kako rece Pavle - "odvlacenje ucenika za sobom") je onda i pravi biblijski termin sekte!

To je upravo to!

Svako dobro.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
17. Sola Scriptura kao doktrina nije postojala sve do 14.st.
--------------------------------------------------------------

Po vašem tumačenju koje je lišeno svakog smisla nije postojala.

A zašto se u hrišćan. crkvama prije 2000 godina proučavao smao SZ.

Dakle učenje Sola Scr. je već bilo odavno.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.296
Mire, hvala Bogu na tvojoj iskrenosti. No, ja sam mnogo stihova iz pisma naveo i iz dela crkvenih otaca i pisaca gde se jasno ukazuje da je to simbol. Sa druge strane pak, u Bibliji i kod ranih crkvenih pisaca nema pomena pretvranja ili transupstancijacije. To bi moralo da stoji negde da se to pretvara. Zato Mire, kažem Bogu hvala na tvojoj iskrenosti samo budi do kraja i videćeš da istina nije teška za razumeti. Moli Boga i dalje za to i verujem da će ti itekako biti razjašnjeno.

No, šta ti misliš u vezi rasprave koju smo vodili u vezi Adventista i Sola Scriptura. Može li postojati autoritativni prorok čija dela imaju autoritet pored Pisma ako je on zasnovan na Pismu. To smo nešto počeli pa bih voleo čuti i tvoje mišljenje.

Svako dobro.
Jovane, nemam sta da dodam, rekao sam istinu. Euharistija sadrzi simbologiju kao i svi drugi obredi.

Medjutim "simbologija" u obredima, ne iskljucuje cuda!"

Krstenje isto sadrzi simbole, ali se kod njega "desava cudo silaska Svetog Duha", ulazak Hrista u telo coveka i nastanjivanje u njemu.

Tako i sa Euharistijom, desava se cudo "nastanjivanja Hrista u coveku" preko Hleba i vina u kojima je on doslovno prisutan!

Ko to ne veruje, on negira Hristovu zrtvu, negira vrednost Hristove prolivene krvi. I duhovno je neobracen covek, jer ne veruje u Bozje prisustvo tj. da se Bog tim cinom nastanjuje u coveku i menja ga iznutra!

Rece kako to ne uce crkveni oci ali uce!


Sto se tice "Sole Scripture" dobro znas moj stav. Sola Scriptura je neodrziva, iz prostog razloga sto ni jedan crkveni otac ili svestenik Starog Zaveta nece reci (odnosno rabin danas) - "Pismo tumaci samo sebe" vec ce reci - "ja svestenik tumacim Pismo"!

A zasto je to tako?

Sama Biblija ce ti dati odgovor na ovo pitanje (ne ja) - Bog je njih postavio kao "ucitelje i tumace zakona". Postojali su dakle svestenici i nije obican covek mogao sebi tumaciti i po volji primenjivati!

Tako isto u Novom Zavetu Bog postavlja apostole za "ucitelje i tumace", i niko osim njih ne moze sebi tumaciti kako on hoce! Oni su - "sabor dvanaestorice", oni donose "dogmu crkve" i odluke na saborima, a vernici slusaju i rukovode se kako ovo telo propise!

Tako je bilo od 1. veka naovamo, a prvi je sabor bio zbog obrezanja!

Ne postoji brate "induvidualno tumacenje", postoji samo "grupno tumacenje" tj. "tumacenje crkve"!

To sto ti danas uzimas sebi da tumacis, za krajnji rezultat treba voditi pristupanju nekoj crkvi (odnosno Bozjoj crkvi) jer Bog bi kroz citanje trebalo da te dovede u vezu sa svojom crkvom i svestenicima tj. tumacima koji ce ti objasniti Pismo (jer to tako funkcionise i funlcionisalo je od 1. veka naovamo - procitaj primere u bibliji). Ali te ovo moze voditi i u prelest, ako ti pomislis da mozes sam bez zajednice (odnosno bez crkve) razumeti bolje - odnosno ako si sujetan, kao sto su mnogi i bili koji su se odvojili od crkve - tj. vasi osnivaci.

Tu sujetu poseduju i svi diskutanti na ovom forumu, 99% njih, zato imamo "samozvane tumace" kao sto su Laodikeja i Tripo koji cak uce suprotno i od svoje crkve, ili kao sto su MrSavkic i Speedy koji ne pripadaju nijednoj crkvi.

To je sve proizvod sujete, a sujetu pothranjuje satana, dajuci im vizije i varajuci im umove da pomisle da su oni "nesto". Takvi ljudi nikada nece razumeti istinu, jer za istinu je potrebna poniznost!

Njih vara satana, nemoj dozvoliti da vara i tebe.

Pozdrav brate, i Bog ti pomogao!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.438
Sto se tice "Sole Scripture" dobro znas moj stav. Sola Scriptura je neodrziva, iz prostog razloga sto ni jedan crkveni otac ili svestenik Starog Zaveta nece reci (odnosno rabin danas) - "Pismo tumaci samo sebe" vec ce reci - "ja svestenik tumacim Pismo"!

A zasto je to tako?

Sama Biblija ce ti dati odgovor na ovo pitanje (ne ja) - Bog je njih postavio kao "ucitelje i tumace zakona". Postojali su dakle svestenici i nije obican covek mogao sebi tumaciti i po volji primenjivati!

Mire, razumem ja tvoj stav prema Sola Scriptura. Naravno, iako imam drugačiji ali što ti reče to smo već raspravljali i razrešili ko šta veruje i zašto.

Nego sam mislio da izneseš svoj stav po drugom pitanju tj. u pogledu optužbi da Adventisti nisu Sola Scriptura kako se predstavljaju tj. da su lažni Sola Scriptura zbog pridavanja značaja spisama Elan Vajt. E to sam mislio da mi kažeš, šta ti misliš o tome. Naravno, ako želiš. Ja sam izneo stav da Adventisti jesu Sola Scriptura i pored uvažanvanja spisa Elen Vajt ali pod uslovom da Elen Vajt iznosi Biblijsku istinu. Pod pretpostavkom da je tako da li su onda Adventisti i dalje Sola Scriptura jer uvažavaju spise Elen Vajt koja uči u skladu sa Pismom. Ili bilo čiji drugi spisi koje bi neko uvažavao, da su oni u skladu sa Pismom, da li su onda Sola Scriptura? Jer kao što rekoh neki su odricalo to pravo Adventistima de facto samo zato što uvažavaju spise Elen Vajt pa zbog toga nisu Sola Scriptura čak i da su spisi Elen Vajt u potpunosti u skladu sa Pismom. Zato kažem da li taj princip uvažavanja spisa van Pisma sam po sebi isključuje Sola Scriptura? Ja mislim da ne i rekoh pod kojim uslovima samo.

Pozdrav.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Laodikeja, to sto je nesto "spomen" ili "uspomena" (simbologija) , ne dokazuje da se prilikom tog cina ne desava "cudo"!

I krstenje je "simbol" , pa to ne znaci da se tom prilikom ne desava "cudo" silaska Duha u telo coveka odnosno novorodjenje. Dakle i krstenje podrazumeva "silazak Hrista u telo"!

Isto tako i Euharistija ukljucuje "simbologiju", ali ona ne iskljucuje cudo koje se tom prilikom desava. To cudo je cudo transupstancijacije, odnosno "ulaska Hrista u telo" (kao i kod krstenja).

Slap gresi sto se raspravlja sa vama tvrdnjom da to nije simbol, jer jeste. Dakle to sto je nesto simbol ne iskljucuje Bozje cudo!!!

I opet vas moram obarati po ko zna koji put sa vasim glupostima. Hvala Bogu uvek vas oborim, jer vi duhovnog razumevanja nemate. Ja sam molio Boga da mi da razumevanje.. Vi ga necete moliti, jer vi sve znate.

Sto je rekao neko - "u punu casu ne moze stati"!

Dobro, Mire, jer rekoh ja da oni insistiraju na modernom tumačenju reči simbol. Ujedno, ako ćemo tako, onda samo simbolično izgovaramo vjeruju, jer se i to zove simbolom-simvolom. Pa onda je sve simbolično, tek onako, nema nikakvih dubljih značenja?! Sve osim Biblije i tumačenja, jer to navodno ima "tipologiju".
Obaraš ih ti, ali je to po njihovom samo simbolično. I "formalno".

Što se tiče marka, možda pokušava da nas posvađa, možda i ne. Ne bih da poverujem u to. Inače, u pravu si za proces. Sujetno ponašanje Humbolta de Silva Candide i Mihaela Keruralija nije praćeno čitavim procesom koji prati pravo isključenje, Postoji tačno određen obred koji se vrši kod pravog isključenja. Uz to, isključenja su se odnosila samo na pojedince, ne i na čitave pomesne crkve. Da ne dužim oko toga, jer pojedinci neće razumeti, postojala je i Fotijeva šizma, kojoj su povod bili Bugari i prevođenje Pisma i liturgije, gde je svađa poglavara Istoka i Zapada dovela do toga da se međusobno anatemišu, ali ni tu nije ispunjen uslov, tj obred isključenja nije održan, ni u Rimu, ni u Konstantinopolju.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.296
Netačno, zašto su obični vjernici sve provjeravali Pismom, šta je provjeravanje nego tumačenje.

Samo me mani tvog formalizma, nisu tumačili nego provjeravali.
Ko brani coveku da proverava, ti si toliko sujetan da moras udarati glavom makar i nerazumno.

Pa vi ne dozvoljavate da neko postane adventista ako se ne slaze sa ucenjem vase crkve i ako ne prihvati tumacenje koje ste doneli. I ako postane clan onda se ne sme protiviti, jer ce biti izbacen!

A ko postavlja vasu dogmu? Pa vase vodje!

Zato vi nemate "solu scripturu u okviru crkve", dok nama prigovarate kako "slusamo vodje" i ne razmisljamo svojom glavom!? Pa slusate i vi vase vodje!

Za vas "sola scriptura vazi dakle samo dok su ljudi spolja" dok ne dodju u vasu crkvu. A tada im namecete tumacenje vasih vodja i prorocice! I vernici se moraju sloziti sa tim ako zele ostati clanovi! I nema tu vrdanja levo desno!

Dakle, "Induvidualno tumacenje u vasoj crkvi je zabranjeno!"

E, posto je nasa crkva istinita, ona ce onda otvoreno reci ljudima da samo ona " ima pravo da tumaci Pismo" i da obicni vernici nemaju. Pa ako neko zeli postati njen clan on se onda mora usaglasiti sa dogmom, a ne verovati kako biblija samu sebe tumaci, i kako on kao pojedinac moze donositi sopstvena pravila a i dalje bitii clan, to tako ne moze!

O tome je rec!

Znaci ni vi "nemate solu scripturu u okviru vase crkve" , jer da je imate, onda bi "svakom bilo dozvoljeno da tumaci pismo" i pukli bi ko tikva!!!

Na kraju, niko i ne brani pojedincu da proverava ucenje crkve, da uporedjuje sa ucenjem apostola ili sa ucenjem biblije. Pa ako mu se nesto ne svidja, onda vise ne mora biti njen clan. Ali sve dok je clan, on mora slusati i postovati ono sto crkva uci i u to iskazivati veru!

Prestani da nas ovde pravis budalama, da tvrdis kako mi nemamo prava da proveravamo ucenje nase crkve, jer nasa crkva ne zabranjuje proveru!

Dobro, Mire, jer rekoh ja da oni insistiraju na modernom tumačenju reči simbol. Ujedno, ako ćemo tako, onda samo simbolično izgovaramo vjeruju, jer se i to zove simbolom-simvolom. Pa onda je sve simbolično, tek onako, nema nikakvih dubljih značenja?! Sve osim Biblije i tumačenja, jer to navodno ima "tipologiju".
Obaraš ih ti, ali je to po njihovom samo simbolično. I "formalno".

Rekoh lepo da bi im objasnio, ako uzmemo krstenje koje ukljucuje "simboliku" da li to znaci da se ne desava cudo???

Svasta!

Po njima se kod Euharistije ne desava nista osim "prisecanja"!

Cak im ni "forma" nije bitna, jer njima je u redu umesto vina uzeti cips i sok. Kao i Mister Bin.

Pa to su samo "simboli" za njih!. Sta ima veze..

satana im dao telogiju "izvrtanja" teski satonizam. Dok JS ne ucestvuju u Euharistiji, oni uzimaju sok i rugaju se nesvesno.

da li su onda Adventisti i dalje Sola Scriptura jer uvažavaju spise Elen Vajt koja uči u skladu sa Pismom. Ili bilo čiji drugi spisi koje bi neko uvažavao, da su oni u skladu sa Pismom, da li su onda Sola Scriptura?

Jovane, ako uvazavanje drugih spisa pored Biblije (spisa drugih proroka) ne znaci odricanje od "Sola Scripture" onda je Pravoslavna crkva takodje "Sola Scriptura".

Naime, pisanje Svetih Pisama za nas nije stalo nakon smrti apostola, pa su i drugi crkveni oci koji su ih nasledili takodje pisali. I mi njihove tekstove uzimamo kao nadahnute (neke od njih) isto kao i Bibliju. Jer su u skladu sa njom!

Dakle moze se reci da smo i mi onda "Sola Scriptura" crkva.

Vidis li apsurd?

Dakle, ili cete prestati da nas optuzujete da se mi ne drzimo biblije ili cete priznati da se ni vi ne drzite jedino biblije, jer imate "spise pored biblije" kao i mi!!!

Biraj!
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.438
Jovane, ako uvazavanje drugih spisa pored Biblije (spisa drugih proroka) ne znaci odricanje od "Sola Scripture" onda je Pravoslavna crkva takodje "Sola Scriptura".

Naime, pisanje Svetih Pisama za nas nije stalo nakon smrti apostola, pa su i drugi crkveni oci koji su ih nasledili takodje pisali. I mi njihove tekstove uzimamo kao nadahnute (neke od njih) isto kao i Bibliju. Jer su u skladu sa njom!

Dakle moze se reci da smo i mi onda "Sola Scriptura" crkva.

Vidis li apsurd?

Dakle, ili cete prestati da nas optuzujete da se mi ne drzimo biblije ili cete priznati da se ni vi ne drzite jedino biblije, jer imate "spise pored biblije" kao i mi!!!

Biraj!

Ok, razumeo sam u kontekstu onoga što si naveo da ti lično ne osuđuješ Adventiste ili bilo koga drugog ako daje određeni autoritet spisima van Pisma, koji su u skladu sa Pismom. Dakle, Adventiste možeš smatrati Sola Scriptura i pored uvažavanja spisa Elen Vajt. Upravo i ja tako mislim.

Naravno, ostaje ono drugo..da ako ti spisi nisu u skladu sa Pismom tj. nauka im protivureči onda svakako mora se izabrati između Pisma i tih spisa tj. pravinije odbaciti te spise jer se suprote Pismu. To je isto i za Adventiste i za Pravoslavne i za sve ostale.


Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.296
Ok, razumeo sam u kontekstu onoga što si naveo da ti lično ne osuđuješ Adventiste ili bilo koga drugog ako daje određeni autoritet spisima van Pisma, koji su u skladu sa Pismom. Dakle, Adventiste možeš smatrati Sola Scriptura i pored uvažavanja spisa Elen Vajt. Upravo i ja tako mislim.

Naravno, ostaje ono drugo..da ako ti spisi nisu u skladu sa Pismom tj. nauka im protivureči onda svakako mora se izabrati između Pisma i tih spisa tj. pravinije odbaciti te spise jer se suprote Pismu. To je isto i za Adventiste i za Pravoslavne i za sve ostale.


Pozdrav.

Ne smatram da nisu "Sola Scriptura" ako imaju proroka koji govori u skladu sa Pismom.

Ali isti princip se onda mora svuda primeniti , i na svakoga.

Naravno da sve sto protivureci ranijim crkvenim ocima (odnosno bibliji) ne moze ni biti nadahnuto, jer se suprotstavlja. A ono sto crkva smatra nadahnutim (kasnije tekstove) po nasem shvatanju se slaze sa Biblijom.
 
Natrag
Top