Sola Scriptura- da li je dovoljno

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Izjednacavas bibliju sa ucenjem svoje crkve , to mogu i ja tvrditi da je sva nasa nauka tamo kao sto i jeste!

Možeš tvrditi ali ne možeš dokazati.

Izjednacavas bibliju sa ucenjem svoje crkve , to mogu i ja tvrditi da je sva nasa nauka tamo kao sto i jeste!

Ne nego ću da izjednačim učenje PC.

Onaj ko je dao da se napise biblija je Bog, a pisali su je nasi crkveni oci!

Pa što onda napadaš subotu itd.? Znači odrekli ste se svojih duh. očeva.

Pa ocigledno vam nije biblija dovoljna kad imate "prorocke spise pored nje" a imamo i mi!

To sam već objasnio. Žao mi je ne može objasniti ljudima koji ne shvataju smisao ovoga i drugog.

To dokazi da pise u njoj?

Opet tvoj znaš već šta.

To kazi Hristu, za koga tvrdite da je "ucio paganske mitove"!

To niko ne tvrdi, to je vaše tumačenje. Pa ko je upotrebio paganina Novuhodo.

KO je tebi kriv što ne shvataš smisao biblijskih istina. Pa misliš da upotreba paganske priče znači učenje paganskih nauka.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.296
@mire, ne ne možemo se zvati Sola Scriptura iako držimo Pismo kao stub vere. Prvo jer ne odbacujemo Magisterium Crkve, niti odbacujemo oralnu tradiciju. Sola Scriptura počiva samo na jednom. Na verovanju u nezabludnost pisma. Ovo prati negiranje Magisteriuma svima osim pismu, što potiče od Luterovog :" Čak i najnepismeniji laik sa pismom je jači od pape bez pisma."

Znam, samo hocu da ukazem u kakav apsurd oni sebe stavljaju. Moraju onda i nas zvati "sola scriptura", jer i nama je sve uskladjeno sa pismom iako imamo i druge knjige.

Pa što onda napadaš subotu itd.? Znači odrekli ste se svojih duh. očeva.

Zato sto u Pismu pise drugacije o suboti!
Bezveze su ti tvrdnje, mi u nasem izlaganju nikad nismo citirali crkvene oce, vec bibliju! Pokazujemo postovanje prema vama, dok vi iskazujete sujetu!
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Mire, Slape, ne vredi razložno tumačiti i pojašnjavati. Imao sam tu nesreću da pročitam šta tripo, kao jedan od najglasnijih akolita EGWizma ovde odgovara na normalne i argumentovane postove. Odsečne rečenice, ismevanje, ponižavanje i papagajsko ponavljanje "biblija ovo", "biblija ono". Da li je to način jednog Hrišćanina? Ne. To je način arogantnog u sebe sigurnog akolite kome je jedini cilj da druge ponizi misleći da time uzdiže svoju veru. Ali on nije tema, tema je da li je Sola Scriptura dovoljno ili ne. Crkva kaže da nije, ja za sebe mogu da kažem da nije i to ne samo zato što to Crkva kaže.

Umesto da oni koji tvrde da je Sola Scriptura dovoljno to dokažu svime, a ne samo tumačenjima pisma ovde se vode rasprave koje na momente idu i na vređanje i to lično vređanje i ponižavanje. Naravno, ja nisam pobornik političke korektnosti, i ne tražim safe space, tako da mogu da istrpim svašta, još i više jer znam da biti Hrišćaninom znači biti meta pljuvanja, poruga, ismevanja i mržnje, ali jedna doza uljudnosti mora da postoji. Ako im se ne sviđaju činjenice, neka ih ignorišu, uostalom, ignorisali su ih i ranije.

Ako i ovakav post neko označi kao spam, onda stvarno i zaslužuju da im se na svaki post odgovara na isti način kako i oni odgovaraju drugima i tako sve dok neko ne popije banovanje.

Mire, oni nas optužuju da mi nemamo nauku po Bibliji. Negiraju Crkvi magisterijum negiraju joj autoritet i nezabludnost. Negiraju i sabore, negiraju autoritet Svetih Otaca. Imaš moj citat Luterove izjave, pa razmisli malo šta on značl. Zamisli da ti odeš kod doktora teologije, a obično su arhijereji danas doktori teologije i da mlatarajući pismom kažeš: "Nigde u pismu nema da ja moram da postim kada ti kažeš da je post!" i ne priznajem tvoj autoritet jer ti voziš pasata a ja biciklo, a biblija kaže da je Isus išao peške." Mada sve ovo nije ništa u poređenju sa budalaštinama do kojih dolazi kada čovek odbaci Crkvu i počne sam sebi da bude i papa i svi patrijarsi i arhijereji zajedno samo zato što ima Bibliju.
Čitava reformacija i nije krenula od potrebe za duhovnim, nego od borbe za moć.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Gotovo u potpunosti se slažem sa ovim. Upravo tako i ja smatram. Samo ovo zadnje prema mom shvatanju bih formulisao ovako:"ono što crkva smatra nadahnutim MORA da se slaže sa Biblijom":). To svakako važi i za Adventiste i za Baptiste i za Pravoslavne i ostale.

Svako dobro.

Jovane, potpuno se slazem sa tobom. Svako moze nesto da napise i izjavi. Ako se to slaze sa Biblijom, bez obzira koje to izjavio ili napisao, ja cu da prihvatim.

Medjutim, tvrdnja da izjave crkvenih otaca slazu se sa Biblijom je pod znakom pitanja. Da li se zbilja slaze sa Biblijom.

Uzmimo samo neke primere: Neki o svetih otaca pozivaju na praznovanje nedelje umesto subote. Mogu li se ovakve izjave slagati sa Biblijom? Svakako da ne mogu.

Mnogi crkveni oci veruju i podupiru Mitarstva. Da li se Mitarstva slazu sa Biblijom? Svakako da se ne slazu.
Istina i ti sami crkveni oci daju razlicite, pa cak, i suprotne izjave i o Mitarstvima.

Zato mislim da je najbolje, prihvatiti Sveto pismo kao nepogresivo pravilo vere i istine, a sve druge spise, bez obzira ko ih je napisao treba pazljivo ispitati i oni treba uvek da su u drugoj perspektivi i nikad se ne mogu izravnati sa Biblijom.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Jovane, problem nije u tome da se koriste Bogom nadahnuti spisi, da se koriste kao sredstvo pomoći i korsni su. Crkva zato ima i čuva dela Svetih Otaca, Crkva zapada i dela tzv doktora Crkve,
Ali, svi ti spisi moraju da budu u apsolutnom skladu sa Crkvenim učenjem,

Tako je Darth. Tako i Jehovini svedoci veruju u sve sto njihova crkva, Kula strazara, uci. Upravo tako kako ti tvrdis i sta kazes dali grese ili ne?


Što se tiče već više puta ponovljene tvrdnje da SDA nisu Sola Scriptura, jer koriste dela EGW kao osnovu svoje teologije i doktrine.[/QUOTE]

Darth, molim te, uzvi Adventisticki hriscani veruju, pa nam kazu koje od verovanja se temelji na spisima EGW, a koje na Bibliji?
Obrati paznju na Biblijske tekstove koji su navedeni kao temelj svakoga verovanja.


Isto tako pokusaj da pronadjes makar jedan referenc koji je dokaz da se nesto temelji na izjavi EGW.
Uzalud ces se truditi, tako nesto neces naci.


Zato nemoj pricati ono sto ti nije dovoljno poznato.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Zato sto u Pismu pise drugacije o suboti!

Da piše da se ne treba držati, da se može jesti svinja. Ima tih stihova koliko hoćeš. :)

Bezveze su ti tvrdnje, mi u nasem izlaganju nikad nismo citirali crkvene oce, vec bibliju!

Bibliju je citirao i kušač. To nije mjerilo, nego smisao teksta. Isus se branio Biblijom, piše i to u BIbliji i time dokazao da satana izvrće Pismo.

Bezveze su ti tvrdnje,

Znam ja da je za tebe nauka Biblije čiji smisao ne možeš shvatiti bezveze.

izlaganju nikad nismo citirali crkvene oce, vec bibliju!

Pa oni nemaju nauku u Bibliji, zato ih niste ni citirali.

Pokazujemo postovanje prema vama, dok vi iskazujete sujetu!

vidio sam to, evo ovdje kako poštuješ sagovornika.

https://serbianforum.org/threads/pravo-za-tumacenje-svetog-pisma.639645/page-12#post-2318387

Prvi komentar na toj strani gdje sam te citirao.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Jovane, potpuno se slazem sa tobom. Svako moze nesto da napise i izjavi. Ako se to slaze sa Biblijom, bez obzira koje to izjavio ili napisao, ja cu da prihvatim.

Medjutim, tvrdnja da izjave crkvenih otaca slazu se sa Biblijom je pod znakom pitanja. Da li se zbilja slaze sa Biblijom.

Uzmimo samo neke primere: Neki o svetih otaca pozivaju na praznovanje nedelje umesto subote. Mogu li se ovakve izjave slagati sa Biblijom? Svakako da ne mogu.

Mnogi crkveni oci veruju i podupiru Mitarstva. Da li se Mitarstva slazu sa Biblijom? Svakako da se ne slazu.
Istina i ti sami crkveni oci daju razlicite, pa cak, i suprotne izjave i o Mitarstvima.


Zato mislim da je najbolje, prihvatiti Sveto pismo kao nepogresivo pravilo vere i istine, a sve druge spise, bez obzira ko ih je napisao treba pazljivo ispitati i oni treba uvek da su u drugoj perspektivi i nikad se ne mogu izravnati sa Biblijom.

Bez obzira na to što sam vas stavio na ignore, odgovaram na ovaj post, samo zato što su izneti netačni i u najmanju ruku sablažnjivi komentari. Prvo, sva dela Svetih Otaca, doktora Crkve su proverena i u skladu su sa Crkvenim učenjem. A to učenje uključuje kako pisani kanon, tako i tradiciju. To sve nije jedno sa drugim u koliziji, niti postoji ikakva kontradiktornost.

Drugo, pominjete slavljenje dana Gospodnjeg umesto vama omiljenog Shabata. I to je u skladu sa PIsmom, jer nama je Dan Gospodnji, ta nedelja na koju ste toliko alergični da je nazivate "pečatom zveri" dan novog stvaranja, novog početka, dan Slave. Nismo, a to pismo nedvosmisleno pokazuje obavezni da budemo judaisti da bi smo bili Hrišćani. Novi je zakon nad nama, Zakon koji nije dat jednom čoveku i samo jednom narodu, nego svim narodima, svoj deci Božijoj, onima koji priznaju Isusa za Boga, spasitelja i otkupitelja. Istog onog Isusa koji je rekao za sebe da je on ADONAI SHABAT.

Negiranje mitarstva, negiranje čistilišta je takođe plod Sola Scriptura i nerazumevanja samog pisma, kao i doktrine sleeping souls tako drage SDA i JW koji takođe negiraju i pakao i veruju u anihilaciju,
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.296
Mire, otkuda ti pada na pamet da ja zelim da vas posvadjam, vi ste vec vekovima posvadjani i to nema veze sa mno, to su vam priredile vase vodje.

Pokusavas..

Ja napotiv nastojim da vas pomirim.

Kako mislis da nas pomiris? Tako sto insiatiras da kazem Darthu da li je iskljucen???

Nego moras jasno reci Darthu dali je isklucen ili nije.

Evo dokaza da pokusavas da nas posvadjas. Ne, nije iskljucen, jer mi jedni drugima priznajemo svestenstvo i krstenje. On je clan Hristove crkve!

nisu vas iskljucili neki protestanti ili nekakvui kriticari, nego su vas iskljucili onu koji su bili hirotonisani i njihova odluka je svakako validna.

Ne moze biti validna odluka ako nije prosla proceduru. To sto su se neki celnici posvadjali nista ne dokazuje.

I Pavle se svadjao i odvojio od Varave!

Mire, sta to znaci? Da vrhinske vodje vasih crkava su gresnici koji ne postuju pravila i ustrojstvo crkve.

I Pavle je bio gresnik, i on se svadjao i odelio od Varave, pa to ne dokazuje da je crkva pala. Ova razdeljenost ce se kasnije izleciti.

A to i vas mentor satana zna, pa izokrece prorocanstva u tom smeru da to predstavi negativnim..

Pa kakva je to onda crkva i kakve su to vodje koje preuzimaju samovoljno tako ozbiljne korake koje vekovima podelise Crkvu na dve odvojene organizacije.

Crkva 1.veka je bila u mnogo cemu podeljena! Pavle je isao nebrezanima a drugi apostoli obrezanima, jer se nisu slagali, i cesto je postojala raspra u samoj crkvi oko toga i drugih zakona!

Pavle ih je sve drzao na okupu i umirivao, iskazujuci toleranciju prema njima. Tako je bilo u pocetku.

I kod nas je postojala tolerancija izmedju istoka i zapada u pocetku. Ali je na kraju doslo je do kulminacije sukoba, i dvojica vodecih su se posvadjali oko nebitnih stvari. Sva ta desavanja su veoma nebitna stvar, jer se radi o trivijalnim stvarima.

Mire, nemoj nas zasmejavati. Fariseji i sadukeji su samo dve posobne grupe, koji su oboje pripadali istom svestenickom sistemu, dakle isoj crkvi.

Pa i nas svestenicki sitem (katolika i pravoslavaca) je jedinstven (mi priznajemo jedni drugima hirotoniju), priznajemo svete tajne, priznajemo krstenje. Dakle mi priznajemo jedna drugu, i stoga smo jedna crkva!

Sadukeji , fariseji i drugi su takodje bili razjedinjeni teoloski, ali su se slagali oko svetosti Hrama, oko mesta Bogosluzenja kojeg je Bog odredio sebi za stan i oko svestenstva. Zato su svi u tome ucestvovali.

Dakle radi se o istoj situaciji koju imamo i mi danas - u nasoj crkvi!

I sta Hristos kaze za njih takve razdeljene? - "Na Mojsijevu stolicu sedose fariseji i knjizevnici (sadukeji), sve sto vam kazu drzite i tvorite.."

Bravo Mire! sad si potrevio. Ti znas i kako Bog gleda na svadje, podele i iskljucenja, a oni koji to vide i razumeju za njih tvrdis da nemaju Duha.

Naravno da znam, ali vi necete da znate.
Bog nije tvrdio da je crkva njegovog vremena "pala" zbog postojeceg teoloskog razdora!

Konacno i ja se slazem sa tobom. Hristova crkva zaista ne moze pasti

Pa bas lepo sto se oko toga slazemo!

E sad mi objasni, posto crkva "nemoze pasti", i posto je crkva postojala kroz sve vekove, u neprekinutom nizu! To na kraju znaci i "kontinuitet (ucenja) teologije" koji se morao odrzati kroz sve vekove. Zar ne?

Dakle, mozes li dokazati "kontinuitet dogme" protestanata , pocevsi od 2. veka naovamo???

Kladim se da ne mozes! I bas zato Marko to dokazuje - da vi niste Bozja crkva!!!

Mire, u ove tri recenice rekao si i ono sto nikad ne bih pomislio da bi ti tako nesto izjavio.
Nazvati Biblijsku teologiju "satanizmom" to je veoma opasno.

Marko "sok" umesto vina nije biblijska teologija! Vec satanska teologija izvrtanja i ruganja. Ne mozes me ubediti u suprotno.

Prvi komentar na toj strani gdje sam te citirao
Rekoh, stojim iza svakog komentara! To si zasluzio da ti se kaze. Ti si prvi iskazao nepostovanje, i ne ocekuj od mene da ti cutim. Rekao bih ti ovo i licno, a to ne znaci da te ne volim. I uvek se trudim da ti se obracam sa postovanjem, uprkos tome sto ti skreces na uvrede i ponizenja.

Kad bi ti promenio nacin svog pisanja ne bi se ovo desavalo.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.437
Medjutim, tvrdnja da izjave crkvenih otaca slazu se sa Biblijom je pod znakom pitanja. Da li se zbilja slaze sa Biblijom.

Tvrdnje su tvrdnje brate Marko. Naravno da svako ima pravo da nešto tvrdi. Nego, u ovom slučaju je važno kao što sam istakao da se složmo oko najbitnijeg a to je da je Pismo Jevanđelja zbog apsotolskog učenja u njemu najvažnije. Vidim i da i braća tradicionalni nisu toliko daleko od ovog shvatanja kako se nama to nekada čini. Vidim da uvažavaju ideju da je Pismo temelj vere. I u tome trebamo da ih podrživo i ohrabrimo. Naravno da iammo teološke razlike u pogrledu razumevanja mnogih tekstova Pisma. Razlozi tome su pak posebna tema. Međutim, iskreno se radujem kada vidim da se u suštini slažemo sa njima u pogledu prioriteta. Zato želim da ih podržim i ohrabrim.

Osude zbog učenja i različitog tumačenja nisu mnogo produktivne, zapravo one su najlakše i mnogima predstavlja pravo zadovoljstvo dok ukorava onog drugog pun trijumfalizma. Sa obe strane toga ima. Zato smatram da bar ovde na ovoj temi ne treba pokretati pitanja naše dogmatske različitosti, Bogu hvala ima tema za to i svaka ponaosob se može otvoriti.

Dakle, da li su učenja u skladu sa Biblijom ili ne možemo otvoriti i o svakoj razgovarati sa biblijkom argumentacijom. Ovde nam je bitno da demistifikujemo tu toliku različitost u pogledu prioriteta duhovnosti i da uvidimo jesmo li zaista toliko različiti u pogledu pristupa Pismu ili ne. Koliko ja sada vidim možemo se dosta približiti u stavovoima da je Pismo zaista temelj naše hrišćanske vere. I to treba zajedno da podstičemo. Praksa vere je nešto drugo i kao što rekoh ispitaćemo i već smo dosta i ispitali razmatrajući mnoge Biblijske teme-subota, kult svetaca, poštovanej slika itd...ali i to trebamo razumno i bez nepotrebnih kvalifikacija i osuda već iznoseći samo svoje stavove. Neka nam Bog u tome pomogne.

Pozdrav.
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Pomaže Gospod Hristos, svakome i svuda!

Dok se ne jave "braća tradicionalni" koji se ovde pominju, samo da kažem
da je u Crkvi Hristovoj i Pravoslavnoj temelj vere baš On - Gospod i Spas naš, Hristos Isus.

I da dodam da mi je drago i Bogu sam zahvalan da je Sveto Pismu u skladu sa Crkvom,
koje je Telo Gospoda našega Isusa Hrista.

brat Toma
 
Natrag
Top