Sola Scriptura- da li je dovoljno

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.296
Vidim i da i braća tradicionalni nisu toliko daleko od ovog shvatanja kako se nama to nekada čini. Vidim da uvažavaju ideju da je Pismo temelj vere.

Ja ne znam odakle vama (mislim njima) ideja kako mi ne smatramo Sveto Pismo temeljem svoje vere?

Oduvek smo ga smatrali temeljem, ali kao i vi imamo prorocke spise, nadahnute knjige i van Pisma, koje ovo Pismo objasnjavaju.

Problem "Sola Scriptura"je ipak kompleksniji od toga da li je "Pismo temelj".

Jer iako je Pismo temelj, mi za razliku od vas ne ucimo da ga pojedinci mogu sami bez pomoci crkve razumeti (jer ne postoji ni primer u bibliji da se to desava [i ako se desava to je retko i nije standard]). Vec verujemo da citaoca sam Bog dovodi u vezu sa svojom crkvom i sa ljudima koji mu onda objasnjavaju Pismo.

Pomoc duhovnika je dakle neophodna.

A zasto se to kod mnogih ne desava ili zasto tu pomoc ne dobijaju, ili ne shvataju kada im se govori, to je do njihove sujete.. Bog ne gubi vreme sa sujetnima, niti upucuje takve na prave duhovnike koji bi im objasnili, vec ih prepusta lazi koju su nesvesni sami izabrali.. Kao sto rece Hristos > "zato im govorim u pricama, da gledajuci ne vide i slusajici ne cuju" , jer takvi istinu ne zele, vec zele one koji ce im "golicati usi" i podsticati njihovu sujetu. Takvi su mnogi ovde.

Drugim recima, tvrdnja - "ja tumacim bolje" i ne treba drugi da mi tumaci, ja sam dovoljno pametan, da mogu razumeti sam uz Bozju pomoc bez crkve, toliko sam pravedan da ce mi tumacenje pasti sa neba, jer Bog me voli, i ja sam izabran, e to je cista sujeta i glupost! I razlog mnogih sekti!

Zakljucak je sledeci:

Pismo kao temelj vere - DA!
Ali Pismo koje se tumaci induvidualno od strane pojedinaca a ne od strane crkve - NE!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Rekoh, stojim iza svakog komentara! To si zasluzio da ti se kaze. Ti si prvi iskazao nepostovanje,

Ponašaš se kao neki klinac. To nije tačno, samo sam konstatovao da si formalista.

I uvek se trudim da ti se obracam sa postovanjem, uprkos tome sto ti skreces na uvrede i ponizenja.

To sam vidio. To i jeste vaš duh kuknjave kriv mi je drugi. Ti si to sa takvim izražavanjem.

Džabe si ovdje prema drugima fin i kulturan.

Kad bi ti promenio nacin svog pisanja ne bi se ovo desavalo.

Prebacivanje odg. prema nekome ili meni, mene ne dotiče.

Dok se ne jave "braća tradicionalni" koji se ovde pominju, samo da kažem
da je u Crkvi Hristovoj i Pravoslavnoj temelj vere baš On - Gospod i Spas naš, Hristos Isus.

To kažu svi, to treba i dokazati.

I da dodam da mi je drago i Bogu sam zahvalan da je Sveto Pismu u skladu sa Crkvom,

To smo vidjeli više puta, sve suprotno učite.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ja ne znam odakle vama (mislim njima) ideja kako mi ne smatramo Sveto Pismo temeljem svoje vere?

Oduvek smo ga smatrali temeljem, ali kao i vi imamo prorocke spise, nadahnute knjige i van Pisma, koje ovo Pismo objasnjavaju.

Problem "Sola Scriptura"je ipak kompleksniji od toga da li je "Pismo temelj".

Jer iako je Pismo temelj, mi za razliku od vas ne ucimo da ga pojedinci mogu sami bez pomoci crkve razumeti (jer ne postoji ni primer u bibliji da se to desava [i ako se desava to je retko i nije standard]). Vec verujemo da citaoca sam Bog dovodi u vezu sa svojom crkvom i sa ljudima koji mu onda objasnjavaju Pismo.

Pomoc duhovnika je dakle neophodna.

A zasto se to kod mnogih ne desava ili zasto tu pomoc ne dobijaju, ili ne shvataju kada im se govori, to je do njihove sujete.. Bog ne gubi vreme sa sujetnima, niti upucuje takve na prave duhovnike koji bi im objasnili, vec ih prepusta lazi koju su nesvesni sami izabrali.. Kao sto rece Hristos > "zato im govorim u pricama, da gledajuci ne vide i slusajici ne cuju" , jer takvi istinu ne zele, vec zele one koji ce im "golicati usi" i podsticati njihovu sujetu. Takvi su mnogi ovde.

Drugim recima, tvrdnja - "ja tumacim bolje" i ne treba drugi da mi tumaci, ja sam dovoljno pametan, da mogu razumeti sam uz Bozju pomoc bez crkve, toliko sam pravedan da ce mi tumacenje pasti sa neba, jer Bog me voli, i ja sam izabran, e to je cista sujeta i glupost! I razlog mnogih sekti!

Zakljucak je sledeci:

Pismo kao temelj vere - DA!
Ali Pismo koje se tumaci induvidualno od strane pojedinaca a ne od strane crkve - NE!

Da Mire, pismo kao temelj. Ali ko nas uči da je pismo temelj? Pera Kojot? Mi sami? Pismo nas tome uči? Ne. To nas uči Crkva. Njen autoritet koji proizilazi iz neporecive činjenice da joj je glava Bog lično, Isus Hrisr-Krist, Inkarnirani - Ovaploćeni Bog, Večiti Logos koji je u Ocu i Otac u Njemu u Sili Duha Svetoga. Nije Crkvi glava ni papa, ni patrijarsi, nego On lično. Postoji jedna stara izreka koja ovo lepo ilustruje: "Ko nema Crkvu za majku, nema ni Boga za oca" Crkva je mistično, ovozemaljsko telo Hristovo, zajednica (ecclesia) ljudi koji ispovedaju veru u Uskrsloga, krštenih u ime Oca - Sina i Duha Svetoga, onih koji čekaju blaženu nadu dolazak Spasitelja i Otkupitelja, onog koji je svojim životom, svojom krvlju na Krstu platio Adamov greh, pobedivši smrt.

Naravno, sada će neko (sola scriptura, ali i oni koji bi da ih nazivaju sola scriptura iako to nisu) da pita a gde je tu pismo. Pa po čemu mi znamo da je ovo tačno? Gde piše da je Isus Legos, Bog? U kupusnom listu? To nam rekao popa? Pa u pismu gospodo. U pismu. Dakle Crkva poštuje pismo, neraskidivo je vezana sa pismom. Pa čemu onda problem i raznorazne tvrdnje ovde i na mnogim drugim mestima izrečene? Zbog ljudske sujete, i moći. Eto zašto. Odvajanjem pisma od Crkve, od samog izvora, i svođenjem pisma na jedini nezabludni izvor, ali bez Crkve kao tumača, svako je dobio, tačnije mislio da je dobio tu tako željenu moć, moć koju je Luter obećao, tj naveo u svom "branjenju" pisma. Nesvestan, iako je sam bio svedok čemu vodi stavljanje Biblije na mesto nezabludnog autoriteta, ali ga njegov ponos, njegova arogancija nije napuštala, kao što neće napuštati ni Cvinglija, ni Kalvina, ni mirijade onih koji će se po severnoj americi namnožiti nakon "velikog obnavljanja" krajem 18 veka. Zašto mirijade "zajednica"? Pa zato što je doktrini Sola Scriptura, ili bilo koja sola, ali ova kao izvorna posebno, inherentna podela, razjedinjavanje. Kada jedan predmet postane jedini autoritet, onda autoriteta i nema, svako je sam sebi autoritet u zavisnosti od tumačenja samog predmeta. I tu dolazimo do sledećeg:;

Prevodi Biblije, na koje su Sola Scriptura tako ponosni, tvrdeći da je to pomoglo širenju pismenosti i očuvanju jezika, nastaju mnogo pre nego što su se Sola Scriptura i pojavili. Pismo je u originalu zapisano na najmanje dva jezika SZ - Hebrejski i Aramejski, dok je NZ u osnovi pisan na koine grčkom uz upotrebu pojedinih pojmova, rečenica čak iz hebrejskog i aramejskog, tačnije judaik aramejskog. Najstariji prevod na jezik izvan zapadno semitske grupe jezika je prevod Sedamdesetorice, ili Septuaginta, koji će zbog raširenosti grčkog jezika biti najkorišćeniji kanon u vreme apostola, koji nisu bili nepismeni seljaci kako ih mnogi zamišljaju. Bili su pismeni, naravno ne u današnjem smislu obrazovanja, pismeni tek toliko da mogu da komuniciraju, tj da čitaju i da pišu, i to ne samo na aramejskom, narodnom jeziku tog doba, nego i na koine. Ali to ne znači da su svi oni nosali Toru sa sobom i tumačili je. Papirus je bio skup, toliko skup da su ljudi u to vreme stare tekstove strugali sa njega, i ponovo ga koristili za pisanje. Koliko god da su bili pismeni, apostoli nisu mogli, tj nisu imali materijalnih mogućnosti da sa sobom nosaju Toru, i da je istražuju.

Zašto je sve ovo važno? Iz tog razloga što kanon Pisma nije postojao u ovom današnjem obliku (potpuni kanon, ne protestantski kanon) sve dok ga Crkva nije kanonizovala i to na dva jezika Grčkom i Latinskom. I tu je vođeno računa o tačnosti teksta. No, problem nastaje preko hiljdau godina kasnije kada "pametnjakovići" bez poznavanja klasičnog, pa i neo latinskog, o grčkom da se i ne govori, kreću da na zapadu (istok je imao prevod na slovenski, tačnije crkveno slovenski), posebno germanskom govornom području prevode prvo NZ, jer je kraći, a zatim i SZ na narodni jezik. Njihov rad, po protestantskim egzegetama i akolitima smeta Crkvi, i navodno započonju progoni. U stvarnosti progoni počinju ne zato što se prevodi Biblija, i to netačno i iskrivljeno, nego zato što se ti prevodi koriste za podrivanje poretka i pobune, u pojedinim slučajevima dolazi i do otvorenog mešanja kanoskih tekstova sa apokrifima, gnostičkim i heretičkim spisima, takođe iskrivljeno prevođenim. Jednom rečju haos koji se pojačava izbijanjem "reformacije".

Koji je plod te "reformacije"? Imamo li mi konačno pismo na narodnom jeziku i možemo li to pismo da koristimo bez Crkve?
Plod su mirijade sekti i denominacija, raznorazna tumačenja i što je još gore prevodi i "osavremenjivanja" teksta. E tu, onda dolazi problem, ako su tekstovi, po sitnijim, ali i krupnijim stvarima različiti, mogu li se onda istovetno tumačiti? Posebno ako nema Crkve kao nezabludnog autoriteta? Odgovor je kratak i jasan. NE. Svesni toga, pojedini "Sola Scriptura" uvode neo logizme tima konteksta i tipologije pisma, što još više pojačava nelogičnosti i olakšava put u hereze, što se posebno vidi i na našim prostorima gde se kod tih "sola scriptura" koristi prevod Daničić Karadžić, nastao ne prevođenjem sa Grčkog ili Latinskog, nego sa nemačkog, u kome je, tj "originalnom" nemačkom tekstu, prevodioc sa ko zna kog "originala", reč crkva stavljao ne samo tamo gde ona u grčkom tekstu stoji, nego i tamo gde se pominje sinagoga i hram i zajednica, i skup. Ovo je posebno slučaj u prevodu SZ, ali i u prevodu NZ postoje takvi biseri. Ti biseri prevodilaca, tako prigodno legnu na već pripremljenu heretičku doktrinu, i dobijamo tumačenje po kome će "sin pogibli" sesti u sred crkve i činiti se bogom, dok je u originalu, na koine, ali i na siriac aramejskom upotrebljena reč HRAM, što se može videti i iz celog konteksta tih redova.

Kako se onda može pismu, čiji originalni tekst ne razumemo, čiji prevodi su u najvećem broju slučajeva upitni, čija su samostalna tumačenja ponekada i dijametralno suprotna, pripisati nezabludvi autoritet i odbaciti Crkva i njeno učenje, magisterijum, tradicija, predanje, sakramenti? Koji su osnovi za tvrdnju da je potrebno da samo verujemo PISMU, kao Božijoj reči, i tumačenjima onih koji ne predstavljaju Crkvu nego sebe same, i imaćemo osnove spasenja? Od toga nema ništa.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.437
Ja ne znam odakle vama (mislim njima) ideja kako mi ne smatramo Sveto Pismo temeljem svoje vere?

Oduvek smo ga smatrali temeljem, ali kao i vi imamo prorocke spise, nadahnute knjige i van Pisma, koje ovo Pismo objasnjavaju.

Problem "Sola Scriptura"je ipak kompleksniji od toga da li je "Pismo temelj".

Bogu hvala da je tako. I ja zaista verujem da je u dubini duše tradicionalnih Sveto Pismo upravo to "sveto" i najvažnije. Zašto bi ga nazivali inače Sveto. Slažemo se.



Jer iako je Pismo temelj, mi za razliku od vas ne ucimo da ga pojedinci mogu sami bez pomoci crkve razumeti (jer ne postoji ni primer u bibliji da se to desava [i ako se desava to je retko i nije standard]). Vec verujemo da citaoca sam Bog dovodi u vezu sa svojom crkvom i sa ljudima koji mu onda objasnjavaju Pismo.

Pomoc duhovnika je dakle neophodna.

Svakako, ni Sola Scriptura vernici ne uče da neko ko je neupućen u osnove učenja Pisma ne potrebuje pomoć duhovnika ili ljudi koji su bolje od njega upućeni u Pismo. Svakako neko ko recimo u Crkvi 30 i kusur godina vredno izučava Pismo i dobro je upućen u doktrinu Pisma i zajednice svakako da ima "autoritet" i veliki ugled kod jednog da kažem novog verujućeg. Tako da i po tom pitanju se možemo razumeti. Naravno, mora se dati prostora da vernik može samostalno razumeti mnoge stvari Pisma i da postavlja pitanja i da se čak i ne složi u nekom tumačenju jer će tako jedino moći da izgradi sopstveno razumevanje Reči Božije. Jer jedino tako i mi kao zajednica ćemo moći da primimo svetlo i videlo od nekoga kome je "dato" da otkrije nešto što možda ja nisam znao ili zajednica kao celina. Bog radi i preko pojedinca(pojedinaca) i preko zajednice. Nikada isključivo preko zajednice i nikada isključivo preko pojedinaca. Ali mi moramo imati otvoren um i srce za primanje istina. Dakle, kao u vreme starog Izraela. Bog je nekada radio preko pojedinaca..setimo se proroka Ilije ili Jelisija ili Isaije i Jeremije. Šta je recimo Bog govorio Jevrejima preko Jeremije a oni nikako to nisu mogli da svare što bi rekli? Rekao im je "predajte se Vavilonjanima"..to je bila teška poruka za njih i oni kao kolektiv to nikako nisu mogli prihvatiti jer im se činilo da je to "suprotno" učenju i verovanju zajednice..ne nećemo mi nikada pasti pod druge narode pa Bog je obećao da će nas čuvati. Međutim, pali su i vreme je bilo da se ne opiru osvajanju od mrskih Vavilonaca. Hoću samo da istaknem kako pojedinac ili mala grupa ljudi koje Bog vodi u datom vremenu mogu imati veću svetlost i razumevanje realnosti od neke ustaljene zajednice. Upravo zato nam istorija Izraela i treba poslužiti kao primer da bismo mogli videti kao će Bog delovati i u duhovnom hrišćanskom Izraelu.

Zato pomoć duhovnika ili onoga ko ima "autoritet" kao što kaže apostol Pavle "koji je dugim učenjem utvrđen" jeste potreban i neophodan s tim da ne zanemarimo pomoć Duha Svetoga koji deluje na srca pojedinaca i upućuje ih na istinu.


A zasto se to kod mnogih ne desava ili zasto tu pomoc ne dobijaju, ili ne shvataju kada im se govori, to je do njihove sujete.. Bog ne gubi vreme sa sujetnima, niti upucuje takve na prave duhovnike koji bi im objasnili, vec ih prepusta lazi koju su nesvesni sami izabrali.. Kao sto rece Hristos > "zato im govorim u pricama, da gledajuci ne vide i slusajici ne cuju" , jer takvi istinu ne zele, vec zele one koji ce im "golicati usi" i podsticati njihovu sujetu. Takvi su mnogi ovde.

Upravo tako. Ja i ukazujem da ne postoji problem sa Pismom ili idejom Sola Scriptura već sa tumačenjem i od pojedinaca spremnošću da prihvate ili ne.


Da Mire, pismo kao temelj. Ali ko nas uči da je pismo temelj? Pera Kojot? Mi sami? Pismo nas tome uči? Ne. To nas uči Crkva.

Crkva je usvojila zvanično Jevanđelje jer joj je osnova doktrine u Pismu. A tamo imamo ono što je apostol Pavle rekao da je "istina data svetima" tj. već u njegovo vreme pa s toga i istoriju crkve moramo posmatrati kroz opis u jevanđeljima. Kako tamo stoji mi ćemo verovati. I tamo takođe stoji da su poslanice čitane po crkvama i bile poznate što će reći da su sve crkve nakon apostola tj. nedugo nakon II polovine I veka n.e imale poslanice apostola i radile na tome da ko još nema mora imati. To nas uči Novi Zavet koji je Crkva prihvatila. E zato mi možemo rekonstruisati ranu istoriju crkve baš kroz Jevanđelje koje je crkva prihvatila i usvojila i čije onove učenja jesu u Novom Zavetu.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Da Mire, pismo kao temelj. Ali ko nas uči da je pismo temelj? Pera Kojot? Mi sami? Pismo nas tome uči? Ne. To nas uči Crkva.
Koja crkva nas uči? Uči nas Bog preko Biblije. Ne bi čovjek ništa znao da mu Bog ne protumači.

Plod su mirijade sekti i denominacija, raznorazna tumačenja i što je još gore prevodi i "osavremenjivanja" teksta.

Ko da je mjerilo pobožnosti jedna crkva ili nekoliko njih. Kakav ste rod pokazali vidjeli smo kroz istoriju, a vidimo ga i sada.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.296
Ponašaš se kao neki klinac. To nije tačno, samo sam konstatovao da si formalista.
I opet vredjas, izrazi "ponasas se kao klinac", "razmisljanje deteta od 3-5 godina", "ti si formalista", "pokvaren si" i "jadan si".. to je vredjanje. Ne ocekuj od mene da se prema tebi ponasam drugacije i da budem kulturan kad si ti arogantan!

Jos stavljas smajlije izrugivanja, glupiras se tu i ponasas kao klinac. Sve svoje mane drugima pripisujes.

Pise u bibliji - "bezumniku odgovori prema bezumlju njegovu" i "ne budi preko mere pravedan.. zasto sebe da upropastis".

Ja se dakle branim, i postujem biblijski princip! Prvi te nisam vredjao i ne mrzim te. I nikom ovo ne izgovaram ko nije zasluzio i ako nisam prinudjen.

Sve ovo sto pripisujes drugima pokazuje nedostatke tvog karaktera! Na to se mora i ukazati!

Hriscanin se ovako ne ponasa, i ne izgovara pogrdne reci prvi, ili iz mrznje (sto si ti radio meni u private) napisano je - "ko god rece bratu svom budalo, zasluzio je pakao ognjeni"!

Cak ni "Mihailo Arhandjel nije smeo da izgovori pogrdan sud, nego rece Gospod da te ukori", a ti se usudjujes da izgovaras drugima! Onima koji to cak nisu ni zasluzili!

Zato i ja tebi odgovaram po bezumlju tvome, jer moram nekako da se branim, jer si preterao.

A dobro znam zasto to izgovaras, zato da bi izazvao reakciju, pa onda imao razlog da optuzis. Gradis se pravedan, a nisi, i to je podmuklo.

Ali ti nista ovo ne vredi, jer i Pavle je izgovarao ostre reci osude onima koji su to zasluzili, i ukoravao je Petra za dvolicenje, za njegovo dobro. To radim i ja za tvoje dobro. A ne mrzim te.

I ako te ja ne urazumim svojim recima, ukazujuci na tvoju glupost i na greh, koliko je ruzno tako se ponasati, urazumice te uskoro Bog!

Međutim, pali su i vreme je bilo da se ne opiru osvajanju od mrskih Vavilonaca. Hoću samo da istaknem kako pojedinac ili mala grupa ljudi koje Bog vodi u datom vremenu mogu imati veću svetlost i razumevanje realnosti od neke ustaljene zajednice.

To je vazilo za stari Izrael, jer oni su zastranili, sluzili su drugim bogovima itd.. Mala grupa u tom slucaju odnosno proroci i njihovi pratioci zaista mogu imati vise svetlosti i razumevanja od zvanicne crkve u pojedinim periodima istorije.

Medjutim, mi smo suoceni sa cinjenicom da je Hristos obecao da njegovu crkvu "ni vrata paklena nece nadvladati". I nerazumno je onda tvrditi da je crkva "pala" ili da moze pasti kada to apsolutno nigde u Pismu ne pise.

Na stranu prorocanstva iz Otkrivenja koja svako moze izvrnuti, jer ono sto pise o "crkvi u pustinji" i slicno sto sam vec pokazao se odnosi na period 1. veka i progonstvo od strane Rimljana.

A onda imamo situaciju da je Marko cak priznao da "crkva ne moze pasti" i da ''nije pala".

Pa ako nije pala, onda je morala imati kontinuitet postojanja do dana danasnjeg. Ali vi kazete "kontinuitet je odrzan kroz protestante". Da, ali ti isti protestanti nisu imali "kontinuitet dogme", vec su "usvajali dogmu postepeno" i cesto su imali "istinu pomesanu sa lazima"!

A onda ide pitanje: MOZE LI CRKVA BOZJA UCITI LAZI???

Jer upravo to imamo. Vasi protestanti su vekovima ucili - "laznu doktrinu" , imali su "istinu pomesanu sa lazima" , da bi 1900. godina kasnije dosli Adventisti sa "preciscenom doktrinom" koja je eto sada konacna?

Ko kaze da je i to "konacno"???

I kakav je to Bog ili kakva je to crkva koja nema "kontinuitet dogme" i koja od pocetka do kraja nema "ustaljenu doktrinu"???

Vidis Jovane brate moj, sve ovo je na kraju dokaz, da protestanti nisu i da ne mogu biti "Bozja Crkva" niti su to Adventisti niti ostali protestanti, vec su oni proreceni otpad.

Jedini koji imaju kontinuitet postojanja i kontinuitet dogme kroz sve vekove je nasa crkva!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
I opet vredjas, izrazi "ponasas se kao klinac", "razmisljanje deteta od 3-5 godina", "ti si formalista", "pokvaren si" i "jadan si".. to je vredjanje. Ne ocekuj od mene da se prema tebi ponasam drugacije i da budem kulturan kad si ti arogantan!

Jos stavljas smajlije izrugivanja, glupiras se tu i ponasas kao klinac. Sve svoje mane drugima pripisujes.

Pise u bibliji - "bezumniku odgovori prema bezumlju njegovu" i "ne budi preko mere pravedan.. zasto sebe da upropastis".

Ko je bezumnik i jadan i pokvaren vidimo po državama. Opet neka napetost na Istoku Evrope.

E ko vam je kriv kada vam Sola Scr. nije dovoljna, sada se nosite sa tim vašim problemima.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.437
To je vazilo za stari Izrael, jer oni su zastranili, sluzili su drugim bogovima itd.. Mala grupa u tom slucaju odnosno proroci i njihovi pratioci zaista mogu imati vise svetlosti i razumevanja od zvanicne crkve u pojedinim periodima istorije.

Jeste. I u Izraelu i u hrišćanskom peridu Bog jednostavno mora nekada da radi i kroz pojedince jer jednostavno sa ljudima tj. sa jednim kolektivom je teško:). Baš nam je istorija Božijeg naroda pouka kako slabosti i kolektivno skretanje je itekako svojstveno grupi koju Bog odredi i odabere. A da li je to uopšte čudno? Pa ne bi nikako trebalo da je tako jer i najverniji od najvernijih nisu li posumnjali ili otpadili se u pojedinom momentu? Recimo verni David, koliko je grešio pa Solomun, pa Noje opivši se i razgolitivši se pa čak i Avram otac vere i vernosti nije li posumnjao i požalio se..da ne nabrajam dalje Božija Reč daje izveštaj o mnoštvu slabosti vernih Božijih ljudi u svim vekovima. A za Izrael kao kolektiv mislim da je sve jasno. No, njih i danas Bog smatra svojim narodom a šta sve čine protiv Hrista kao pojedinci tako i na kolektivnom nivou. E zato Bog mora raditi i izvan kolektiva. Razumemo se.

Medjutim, mi smo suoceni sa cinjenicom da je Hristos obecao da njegovu crkvu "ni vrata paklena nece nadvladati". I nerazumno je onda tvrditi da je crkva "pala" ili da moze pasti kada to apsolutno nigde u Pismu ne pise.


I to je tačno jer tako piše u Pismu. Ja i smatram da "crkva" nikada nije pala ne zato što su ljudi u njoj pravedni i bezgrešni i uvek uz ispravne dogme nego zato što je Bog tako obećao i zato što On neće dozvoliti da se istine Njegove Reči unište. Ja crkvu zato doživljam kao pokret tj. hrišćanski pokret. Mogu pojedinci ili veći deo da prihvate neke dogme suprotne Pismu ali neće pasti svi te će tako crkva zaista biti očuvana od opšteg otpada. Tako da ove Hristove reči su zaista istinite. Ja ih tako i razumem jer imaju potvrdu u istorijskom kontekstu.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
I opet vredjas, izrazi "ponasas se kao klinac", "razmisljanje deteta od 3-5 godina", "ti si formalista", "pokvaren si" i "jadan si".. to je vredjanje. Ne ocekuj od mene da se prema tebi ponasam drugacije i da budem kulturan kad si ti arogantan!

Jos stavljas smajlije izrugivanja, glupiras se tu i ponasas kao klinac. Sve svoje mane drugima pripisujes.

Pise u bibliji - "bezumniku odgovori prema bezumlju njegovu" i "ne budi preko mere pravedan.. zasto sebe da upropastis".

Ja se dakle branim, i postujem biblijski princip! Prvi te nisam vredjao i ne mrzim te. I nikom ovo ne izgovaram ko nije zasluzio i ako nisam prinudjen.

Sve ovo sto pripisujes drugima pokazuje nedostatke tvog karaktera! Na to se mora i ukazati!

Hriscanin se ovako ne ponasa, i ne izgovara pogrdne reci prvi, ili iz mrznje (sto si ti radio meni u private) napisano je - "ko god rece bratu svom budalo, zasluzio je pakao ognjeni"!

Cak ni "Mihailo Arhandjel nije smeo da izgovori pogrdan sud, nego rece Gospod da te ukori", a ti se usudjujes da izgovaras drugima! Onima koji to cak nisu ni zasluzili!

Zato i ja tebi odgovaram po bezumlju tvome, jer moram nekako da se branim, jer si preterao.

A dobro znam zasto to izgovaras, zato da bi izazvao reakciju, pa onda imao razlog da optuzis. Gradis se pravedan, a nisi, i to je podmuklo.

Ali ti nista ovo ne vredi, jer i Pavle je izgovarao ostre reci osude onima koji su to zasluzili, i ukoravao je Petra za dvolicenje, za njegovo dobro. To radim i ja za tvoje dobro. A ne mrzim te.

I ako te ja ne urazumim svojim recima, ukazujuci na tvoju glupost i na greh, koliko je ruzno tako se ponasati, urazumice te uskoro Bog!



To je vazilo za stari Izrael, jer oni su zastranili, sluzili su drugim bogovima itd.. Mala grupa u tom slucaju odnosno proroci i njihovi pratioci zaista mogu imati vise svetlosti i razumevanja od zvanicne crkve u pojedinim periodima istorije.

Medjutim, mi smo suoceni sa cinjenicom da je Hristos obecao da njegovu crkvu "ni vrata paklena nece nadvladati". I nerazumno je onda tvrditi da je crkva "pala" ili da moze pasti kada to apsolutno nigde u Pismu ne pise.

Na stranu prorocanstva iz Otkrivenja koja svako moze izvrnuti, jer ono sto pise o "crkvi u pustinji" i slicno sto sam vec pokazao se odnosi na period 1. veka i progonstvo od strane Rimljana.

A onda imamo situaciju da je Marko cak priznao da "crkva ne moze pasti" i da ''nije pala".

Pa ako nije pala, onda je morala imati kontinuitet postojanja do dana danasnjeg. Ali vi kazete "kontinuitet je odrzan kroz protestante". Da, ali ti isti protestanti nisu imali "kontinuitet dogme", vec su "usvajali dogmu postepeno" i cesto su imali "istinu pomesanu sa lazima"!

A onda ide pitanje: MOZE LI CRKVA BOZJA UCITI LAZI???

Jer upravo to imamo. Vasi protestanti su vekovima ucili - "laznu doktrinu" , imali su "istinu pomesanu sa lazima" , da bi 1900. godina kasnije dosli Adventisti sa "preciscenom doktrinom" koja je eto sada konacna?

Ko kaze da je i to "konacno"???

I kakav je to Bog ili kakva je to crkva koja nema "kontinuitet dogme" i koja od pocetka do kraja nema "ustaljenu doktrinu"???

Vidis Jovane brate moj, sve ovo je na kraju dokaz, da protestanti nisu i da ne mogu biti "Bozja Crkva" niti su to Adventisti niti ostali protestanti, vec su oni proreceni otpad.

Jedini koji imaju kontinuitet postojanja i kontinuitet dogme kroz sve vekove je nasa crkva!

Tačno. Ona koju je osnovao sam Bog. Ona sazdana na ledjima - veri čoveka kome Bog iznenada, kako samo On zna i ume, stavlja u u usta rečl Bogom inspirisanog iskaza vere Simona, tačnije Shimeona, naglog, samo čoveka, pismenog tek toliko da može da prođe Bar Mitzvah galijelskog ribara, brata Andrije, onog koji ne znajući pre toga ko je pred njim i ko ga zove, kaže, idi od mene Adonai, ja sam čovek grešan. Obojicu će pagani, oni koji se klanjaše lažnim, izmišljenium bogovima, Andriju i Shimeona, razapeti, prvog, naopačke, kao običnog lažova, lopova i pobunjenika, a drugog kao jeretika kojki odbacivaše rimske lare. Braća behu, braća o ostahu (jedna krv, za one koji bi da se raduju nesrećnoj 1054, anatema ih). Shimeon, isti onaj kome Isus proreče da će ga se odreći one kobne noći uoči Peshaha, beše episkop, i osnivač crkve u Antiohiji, da bi zatim svojom krvlju posvetio sam centar, Rim, postavši tako prvi papa, i Andriju koga razapeše kao jeretika (uporno je odbijao da se klanja cezaru kao bogu i da prizna rimske, ali i grčke bogove) u Vizantu, gde je osnovao crkvu (zajednicu). Shimeon, Andreas (Shumeonov mlao brat koha su svi znali po nadimku, jer je često govorio koine, toliko često da su ga smatrali grkom, Marko koji je evangelizirao Mesraim, ili Egipat, tačnije Ta Meru, zemlju za koju sam Bog kroz usta proroka kaže da će ou nje Sina Svog uzdignuti, i Jakob-Jakov, sin Josifov, brat Isusov po poočimu, koga Hebreji kamenovaše i baciše sa zidina Hrama, behu prvi arhiepiskopi Crkve. Pavla, koji se pre nego što ga je Silom Svojom, oduzimajući mu fizički vid, Bog ne pozva, zvao Saul, isto kao i prvi vladar, kralj Is Ra El-a, progonitelj Davida, čije ime znači voljeni, odabran je od strane Boga lično da po volji Božjoj postane apostol narodima. Ni jednu pomesnu crkvu on nije osnovao, jer Bog, ONAJ KOJI JESTE. Svetlost koja nadilazl fizičku svetlost odredio mu je ulogu apostola naroda, onog preko čijeg će jezika i pera RADOSNA VEST, EVANĐELJE bit preneseno narodima, stvarajući tako novi, večni Is Ra El.

Na dan Pedesetnice, ili pedeset dana nakon PESHAHA, treća osoba, treći ipostas neizrecivog, nesagledivog, životodarac, Otac proroka, jezik mudrosti, dolazi na apostole, sve apostole. Čak i na Saula če doći, jer Onaj Koji Jeste, čija Osoba je Duh, bira Saula, Savla. Tog dana, pedeset dana nakon Uskrsa, dana novog stvaranja, kada su okovi Mojsija ispunjeni i zbačeni, rođena je ona koju će mrzeti, Majka Istine, začeta one noći Peshaha, kada Bog u telu izgovori: Jedite od ovoga svi. i nakon toga Pisjte od Ovoga svi. ovo je krv moja, krv novoga i večnoga Saveza, koja se za mnoge proliva.

Bog se ne ponavlja. Ne stvara nekakve ostatke, jer "remanant" to znači, nego je jednom ustanovio čuvara i tumača, učitelja ljudi, novog i večnog Israela, Crkvu. Onu koja je Ecclesia Militans, jer rat za spasenje traje i trajaće, Ecclesia Pertenas jer patnja nam je obećana, i iščekuje Povratak u Slavi, i Ecclesia Triumpans u kojoj su Sveci na Nebesima. On, Bog joj je Otac, a ona koja je rodila Reč, Bogorodica, joj je Majka. Svako ko veruje suprotno, ko naučava suprotno, nije samo jeretik, nego je apostata. Nama, koji smo prihvatili Istinu, nije zabranjeno, nego čak, po Božijoj volji je zadatak da Istinu prenosimo, i pokušamo da spasemo one koji su otpali. Naravno, samo ako svojom voljom, ako je pre toga nisu predali Sotoni, shvate da su pogrešili i pokaju se.

Ostanu li u svojoj tvrdoglavosti, osudili su sami sebe.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Tačno. Ona koju je osnovao sam Bog.

To svi kažu. I onda je taj isti bog promijenio kriterijume pobožnosti.

Braća behu, braća o ostahu (jedna krv, za one koji bi da se raduju nesrećnoj 1054, anatema ih).

Pa to je kontra ovoga što si rekao.

Rim, postavši tako prvi papa,

Pa to pravosl. ne priznaju.

jer "remanant" to znači, nego je jednom ustanovio čuvara i tumača,

Pa kako se niste sačuvali od zabluda?

u kojoj su Sveci na Nebesima.

Pa šta će onda da se vraća ako su već gore mrtvi?

Ostanu li u svojoj tvrdoglavosti, osudili su sami sebe.

Znači da su apostoli bili tvrdoglavi jer nisu jeli svinjetinu i nisu promijenili dan odmora.

osudili su sami sebe.

To već vidimo kod vas.
 
Natrag
Top