Sola Scriptura- da li je dovoljno

Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Naravno, možeš ti pisati što te volja i koliko te volja, ali moje pitanje je bilo vrlo jasno. Evo ga opet. Jeste li vi adventisti vjerodostojni u zastupanju "SS principa", s obzirom da uz Bibliju istinu crpite i iz 100 000 stranica Jeleninih spisa?

SVAKAKO DA JESMO. BIBLIJA ZUZIMA PRVO MESTO, I NISTA STO BI SE SUPROTSTAVILO NJENIM ISTINAMA NE MOZE SE UZETI ZA ISTINITO.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Da li znaš šta je zajedniičko nastanku razniih proteistantskih zajednica u ovim epohama? Ono što im je zajedničko je da je svaka značajnija protestantksa organizacija počevši od XVI veka odbacivala po neku zaostalu dogmu Katoličke Crkve.

Točno. Zato vam današnje protestantske "kršćanske"sekte nemaju veze s Kristom i kršćanstvom.

Mi sada imamo sve pisano jer ne živimo u vreme apostola a sve što je napisano i rečeno od apostola sad imamo. A to je sve završeno u vreme apostola tako da na to "završeno" apostol Pavle i kaže da trbamo da čuvamo i pazimo.

A tko ti je jamac da su koncem 4. stoljeća, pri određivanju novozavjetnog kanona, uvršteni baš oni spisi za koje Pavao kaže "da ih treba čuvati i paziti"?
Tko ti je jamac da su te spise uopće pisali apostoli kojima se pripisuju?
Tko ti je jamac da u tekst tih spisa nije nitko intervenirao i izmjenio ih? Dakle, tko ti jamči da su ti spisi autentični?
I na koncu, tko ti jamči da su ti spisi Bogonadahnuti? Jamče li ti Arije, Marcion, Sibelije i slični njima?

S obzirom da je tako i da je to napisano a pre toga rečeno od apostola to je ono što nam služi kao merilo ispravnosti svake doktrine jer apostol Pavle kaže da pazimo da ko ne bi nametnuo neko drugo jevanđlje osim onog izrečenog a zatim napisanog u I veku.

A onda vas milijun čita, i razumijete na milijun načina? U čemu je nedostatak? U vama ili u Pismu?

SVAKAKO DA JESMO.

Znači: Sola Scriptura + 100 000 EGWstr = Sola Scriptura.

BIBLIJA ZUZIMA PRVO MESTO,

Sola Scriptura znači - "Samo Pismo", a ne Pismo na prvom mjestu + ....... +

I NISTA STO BI SE SUPROTSTAVILO NJENIM ISTINAMA NE MOZE SE UZETI ZA ISTINITO.

Već te pitao Darth, svejedno, koja od desetina tisuća "protestantskih istina" je istina?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Istina je ona u koju čoveka osvedočava sam Bog svojim Svetim Duhom, putem živih iskustava koji su mnogostruki, otkrivenjem njegove lične slave, i promene koju vrši u čovekovom biću.

Sve ostalo nema veze sa principom poznanja istine, a može se svesti u nekoliko primera:

- JA MISLIM
- TAKO KAŽU SVEŠTENICI MOJE CRKVE I SVETI OCI
- TO JE UČENJE TRADICIJE MOJE CRKVE
- TAKO SAM ČUO NA TELEVIZIJI ILI PROČITAO U TREĆEM OKU ILI ŽUTOJ ŠTAMPI
- ITD, ITD


Dakle, dok se Bog sam ne objavi čoveku, i Svojim Duhom posvedoči da je istina koju je čovek primio prava ( što podrazumeva da potraži i crkvu koja je poseduje ), čovek nema nikakvo pravo da donosi zaključke sam od sebe.
On to može, ali tada živi u samoobmani, ne poznajući principe spoznaje istine, već se oslanjajući na gore pomenute izvore po kojima sudi šta je istina.

uzalud sve ove diskusije na forumu, ako čovek nema ove pomenute principe spoznaje istine.. a očigledno mnogi nemaju, već svedoče sami od sebe.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
A ti svjedočiš po Jeleninim knjigama.

Ne, njemu je sam Bog rekao da jwe ono što iz njegovih usta izlazi istina. Pa naravno da svedoči sam za sebe, koristeći teologiju EGW, Milerita i Protestantizma. Problem nije u tome što svedoči sam za sebe, nego što tvrdi da je sveodčenje drugih laž, i upoređuje ga sa pismom, koje opet tumači po teologiji EGW, Milerita i u manjoj meri Protestantizma.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Црква и секте



СВЕТО ПИСМО ИЛИ СВЕТО ПРЕДАЊЕ
На самом почетку морамо разбити заблуду да је Св. Писмо тек тако, “ с неба “ пало, и да је оно у оваквом облику било доступно и раним хришћанима. Историја Цркве Христове нам казује нешто сасвим друго. Iz pamfleta Zorana Jovanovića "Crkva i sekte".

--------------------------------------------------------
Kao da je neko rekao da je Biblija data "s neba" tu se misli kao dikatat. Ljudi kada nemaju nauku u toj knjizi onda im se počenje pričinjavati kako neko misli i tvrdi da je Biblija data kao diktat. To mi ne tvrdimo, ljudi su bili nadahnuti od Boga da napišu Bibliju.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Kao da je neko rekao da je Biblija data "s neba" tu se misli kao dikatat. Ljudi kada nemaju nauku u toj knjizi onda im se počenje pričinjavati kako neko misli i tvrdi da je Biblija data kao diktat. To mi ne tvrdimo, ljudi su bili nadahnuti od Boga da napišu Bibliju.

Tko ti jamči da su novozavjetne knjige, koje je Crkva koncem 4. stoljeća kanonizirala, od Boga nadahnute? Jamči li ti to Miroljub? Jamči li ti to "tvoj antitrinitarijanac" Pavle Simović? Jamči li ti to kainos? Tko ti zapravo jamči?
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
A tko ti je jamac da su koncem 4. stoljeća, pri određivanju novozavjetnog kanona, uvršteni baš oni spisi za koje Pavao kaže "da ih treba čuvati i paziti"?
Tko ti je jamac da su te spise uopće pisali apostoli kojima se pripisuju?
Tko ti je jamac da u tekst tih spisa nije nitko intervenirao i izmjenio ih? Dakle, tko ti jamči da su ti spisi autentični?
I na koncu, tko ti jamči da su ti spisi Bogonadahnuti? Jamče li ti Arije, Marcion, Sibelije i slični njima?

Jamac su mi Pavlove reči da je Jevanđelje dovršeno u njegovo vreme i shvodno tome ono što je zapisano u Novom Zavetu je ono o čemu Pavle priča. Dakle, opet Pismo mi govori preko apostola Pavla da je jevanđelje "isropovedano" i da su prokleti oni koji drugačije veruju i uče. A to je i propovedano i poslanicama već utvrđeno u Pavlovo vreme. Zato mogu biti siguran da je Bog doista preko apostola objavio upravo onu vest koju čitamo u poslanicama i jevanđeljima.

A Bog čuva svoju reč veruješ li to?

Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Tko ti jamči da su novozavjetne knjige, koje je Crkva koncem 4. stoljeća kanonizirala, od Boga nadahnute? Jamči li ti to Miroljub? Jamči li ti to "tvoj antitrinitarijanac" Pavle Simović? Jamči li ti to kainos? Tko ti zapravo jamči?

Šta si napisao nemam pojma, a i ne zanima me.

Više neću ni da te citiram, iskreno rečeno nemam ni šta, nema ništa što ima smisla.
 
Natrag
Top