Savetovanje i pomoc pri projektovanju - gradjevinski inzenjeri

Član
Učlanjen(a)
11.02.2010
Poruka
46
I dalje, niko mi nije odgovorio ako hocu peske da dimenzionisem stubove, kada napravim anvelopu onda imam Max M i N silu.... Nemam onda Max M odgovarajuca N i max N odgovarjuci M.... Je li na taj M i tu N dimenzionisem stubove?
 
Član
Učlanjen(a)
18.02.2013
Poruka
2
Pozdrav koleginice, probaću bar malo da pripomogne(ako uspem). Za dimenzionisanje stubova potrebni su Vam interakcioni dijagrami, koliko sam shvatila kod Vas je u pitanju koso savijanje pojedinih stubova (u odnosu na globalni k.s.) te za to imate dijagrame za koso savijanje kao i dijagrame za čisto savijanje, takođe slučaj za Vaše pojedine stubove. Iz Vaše anvelope uticaja pronalazite max M i odg N, odnosno maxN i odg M, s tim, da morate uzeti momenat savijanja na vrhu i dnu stuba , da bi ste odredili vitkost stuba (s obzirom da kod Vas u oba pravca postoje zidovi za ukrućenja, može se smatrati da je sistem nepomerljiv - Prilog 2.7 BAB-87 tom 2). Takođe će Vam biti potreban koef. faktora ef.dužine stuba k koji zavisi od koef.krutosti rigle i stuba posmatranih u čvoru n, s tim da se uzima krutost grede smanjena za 50%, čime se isključuje mogućnost obostranog uklještenja stuba. Zatim u odnosu na to određujete dodatne ekscentricitete stuba (ili ne-zavisi od vitkosti stuba). Pa kad to odredite i konačan rezultat implementirate u formule za mu i nu (koeficijenti apcisa i ordinata za int.dijagrame) dobijate konačan koeficijent armiranja koji je potreban za usvajanje armature stuba. Pri tome treba imati u vidu min koef.armiranja stuba od 0.6%-6% odnosno optimalno 0.8-1%. I to je to, postupak dimanzionisanja stuba. Ovo sve gore navedeno odnosi se na ručni proračun stubova. E sad, postavlja se pitanje ako mi proračunavamo dodatne ekscentricitete da bismo aproksimirali uticaje teorije II reda (a za same uticaje koristimo uticaje po teoriji I reda) da li bismo odmah mogli dimenzionišemo po teoriji II reda i skratimo muke? :):):thinking:
 
Član
Učlanjen(a)
11.02.2010
Poruka
46
koleginice hvala na detaljnom odgovoru. Mislim da cu se snaci ali jedino me zbunjuje sledece.... Ako sam napravila anvelopu svih kombinacija onda za jedan presek i za tu anvelopu imam M i N i na to dimenzionisem... Znaci, nemam max M i odg.N odnosno max N i odg M nego to je taj M i N? je li tako? A oko tvog razmisljanja.... poenta je da ne racunamo po teoriji drugog reda jer tako ne mozemo dobiti seizmiku. Tako da preostaje nam da kombinujemo i snalazimo se kako znamo....Pozdrav!
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2009
Poruka
17
U Tower-u možeš relativno lako u nekom elementu naći ekstremni uticaj (npr. maxM) i njegove odgovarajuće uticaje (npr. odgN). Postupak možeš pročitati na strani 593(8.16 Tekstualni prikaz rezultata statičkog proračuna) u upustvu programa Tower 6.

Program Peaks možete skinuti sa bloga
Kod:
http://betonske-konstrukcije.blogspot.com/
 
Član
Učlanjen(a)
18.02.2013
Poruka
2
Zbunih se sad..Mislila sam da ne želite da primenjujete Tower, s obzirom da računate stubove "peške". Konkretno, zbunilo me je to što ste rekli da se ne mogu dobiti uticaji od sezmike po t.II r... Vi uvek možete sračunati seizmičke sile kao ekvivalentno statičko opterećenje, te ih naneti na konstrukciju i onda proračunati po t.II r.( s tim da ne važi princip superpozicije). No da skratim nam muke, to nije tema diskusije, tako da ostavljamo problem za neko drugo vreme. pozdrav! :acute:
 
Član
Učlanjen(a)
11.02.2010
Poruka
46
Koristim tower ali mi ne dimenzionise dobro stubove. I u tome je problem. Stoji ovo sto ste rekli.... Mislila sam na direktno putem teorije drugog reda.....
Ja sam skinula ovaj peaks ali mi nece da pokrene instalaciju.... Znate li kako instalirati? Pozzz!
 
Član
Učlanjen(a)
21.09.2010
Poruka
141
Распламсала се тема, и то ми се допада. Пикс могу да пошаљем мејлом коме треба.
 
Član
Učlanjen(a)
21.09.2010
Poruka
141
Koristim tower ali mi ne dimenzionise dobro stubove. I u tome je problem. Stoji ovo sto ste rekli.... Mislila sam na direktno putem teorije drugog reda.....
Ja sam skinula ovaj peaks ali mi nece da pokrene instalaciju.... Znate li kako instalirati? Pozzz!

Ако је 64 битна архитектура, онда може да се реши преко инсталирања виртуалне мешине на компу.
 
Član
Učlanjen(a)
11.02.2010
Poruka
46
Da, tema se fino rasplamsala.... I meni je bas drago!!! Udruzimo se svi da objedinimo znanja.... :)
 
Član
Učlanjen(a)
11.02.2010
Poruka
46
Sta je ovo sada zatisje :)... Ja sam uspjela pokrenuti peaks ali ne znam da radim nista u njemu... Moze li mi neko objasniti kako da dimenzionisem stubove? Pozdrav!
 
Natrag
Top