Sabor u Jerusalimu šta odlučio?

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.400
Verrujem da će Laodikeja odgovoriti na citate...samo bih ukazao na jednu bitnu stvar...ostavljam diskusiju Laodikeji..a to je da citati Ignjacija Antiohijskog nigde ne ukazjuju u "pretvaranje" tj. transupstancijaciju..već kao što je i verovala rana Crkva da je to "već" samo po sebi telo Hristovo i simbol. To navode svi Crkveni pisci do IV veka. Ignjatije dakle nigde ne govori o pretvaranju već tome da to jeste telo i krv Hristova. Ideja o transupstancijaciji ne postoji u Pismu.

Pozdrav.

Želim kruh Božji, nebeski kruh, kruh života, koji je tijelo Isusa Krista

Lepo piše "koji je" tj. on već to jeste. Ne treba mu pretvaranje. Isus je rekao "uzmite i jedite ovo je telo moje". Nije rekao:"ovo se pretvorilo sad u moje telo već ono je telo moje".
 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.357
a to je da citati Ignjacija Antiohijskog nigde ne ukazjuju u "pretvaranje" tj. transupstancijaciju..već kao što je i verovala rana Crkva da je to "već" samo po sebi telo Hristovo i simbol. To navode svi Crkveni pisci do IV veka.

Ako je to samo simbol, zašto bi Ignacije o tome toliko govorio i to isticao? Zašto bi prigovarao onima kojima je također simbol kao i njemu?

Ignjatije dakle nigde ne govori o pretvaranju već tome da to jeste telo i krv Hristova. Ideja o transupstancijaciji ne postoji u Pismu.

Čekaj, čekaj. Je li to samo simbol ili "to jeste telo i krv Hristova". Što ti znači ova tvoja konstatacija: "to jeste telo i krv Hristova"? Na koji način? Ako nije samo simbolično tijelo i krv Kristova, kako je, na koji način to jeste tijelo i krv Kristova?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Gde piše da je Ignacije Antiohijski tvrdio "DA SE HLEB PRETVARA U STVARNO HRISTOVO TELO"

On govori u Duhovnom smislu, a ne o tranformaciji u stvarno Hristovo telo.

Osim toga, ja sam se lično uverio - da su tradicionalne crkve falsifikovale određene izjave pojedinih pisaca nakon apostola.

Hvala Jovanu za komentar, jer tek sam ga sada pročitao, i hvala Bogu što zajedno uočavamo ovaj pokušaj da se pripiše smisao koji ne postoji.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.357
Gde piše da je Ignacije Antiohijski tvrdio "DA SE HLEB PRETVARA U STVARNO HRISTOVO TELO"

On govori u Duhovnom smislu, a ne o tranformaciji u stvarno Hristovo telo.

Ignacije Antiohijski "napada" docetiste baš zbog toga jer su oni to razumijevali samo u duhovnom smislu. Oni su nijekali Kristovu tjelesnu narav, pa zbog toga i nisu imali Euharistiju.

Ako napada one koji ne vjeruju u stvarnost Isusova tijela i krvi u euharistijskom kruhu i vinu, onda znači da on vjeruje suprotno - dakle, vjeruje da se kruh i vino pretvaraju u pravo tijelo i krv Kristovu.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ponavljam:

Osim toga, ja sam se lično uverio - da su tradicionalne crkve falsifikovale određene izjave pojedinih pisaca nakon apostola, i to upravo Ignacija Antiohijskog, kao da je on nešto izjavio, i ako nije.

Priloži nam dokaz da su Decetisti bili protiv transformacije hleba u stvarno Hristovo telo.

Ja tvrdim - da je Ignacije govorio u Duhovnom smislu, negirajući učenje onih koji su bili protiv pričešća, što se i vidi iz samih Ignacijevih reči:


Oni [docetisti] ne pričešćuju i ne mole se, jer ne priznaju da je Euharistija tijelo našega Spasitelja Isusa Krista… (Smi. 7)

Dakle, on ih je osudio zato što ne uzimaju pričešće, smatrajući da hleb nije simbol Hristovog tela, a ne zato što smatraju da se ti simboli ne pretvaraju u stvarno Hristovo telo.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.357
Ponavljam:
Ja tvrdim - da je Ignacije govorio u Duhovnom smislu, negirajući učenje onih koji su bili protiv pričešća, što se i vidi iz samih Ignacijevih reči:

Dakle, on ih je osudio zato što ne uzimaju pričešće, smatrajući da hleb nije simbol Hristovog tela, a ne zato što smatraju da se ti simboli ne pretvaraju u stvarno Hristovo telo.

Justin Mučenik (150. god) o Euharistiji

Jer mi ih ne primamo kao običan kruh i obično piće; nego kao što je Isus Krist, naš spasitelj, postavši tijelom po Riječi Božjoj, imao i tijelo i krv za naše spasenje, tako smo i mi naučeni da hrana koja je blagoslovljena molitvom Njegove riječi, i kojom se naše tijelo i krv pretvorbom (transmutacijom) hrani, jest tijelo i krv onog Isusa koji je postao tijelom.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.400
Čekaj, čekaj. Je li to samo simbol ili "to jeste telo i krv Hristova". Što ti znači ova tvoja konstatacija: "to jeste telo i krv Hristova"? Na koji način? Ako nije samo simbolično tijelo i krv Kristova, kako je, na koji način to jeste tijelo i krv Kristova?

Ono jeste čim se koristi u tu svrhu. Ali nema pretvaranja:). Ono je to ako verujemo da je to..tada služimo u tu svrhu i tada je to znamenje i simbol. Dakle, ono jeste i nema potrebe da se pretvara. Verom se to prima. Svi crkveni pisci rane crkve to navode kao simbol.

Ignjatije govori o onima koji ne veruju u sam čin. I sam si to naveo, pa koriste vodu umesto vina itd...
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Prezviter je u pravu!
Obratimo paznju na hristov cin i Njegove reci:

"A kad jedjahu, uze Isus hljeb i blagoslovivsi prelomi ga, i davase ucenicima i rece: Uzmite i jedite ovo je tijelo moje." Matej26,26.

Pitanje: Sta je Isus LIOMIO? Svoje telo ili hleb?
Sta je dao ucenmicima da jedu? Delove prelomljenog hleba ili delobve svoga tela?


Dakle, Hristos je lomio hleb i njega je dao ucenicimsa da jedu, a rekao je to je telo moje. Jasno se vidi da je hleb sombol Hristovog tela. Katolici su kasnije dodali da se ostija pretvara u Hristovo telo, ali za to nema dokaza u Bibliji.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.357
Dakle, Hristos je lomio hleb i njega je dao ucenicimsa da jedu, a rekao je to je telo moje. Jasno se vidi da je hleb sombol Hristovog tela.

Justin Mučenik (150. god) o Euharistiji

Jer mi ih ne primamo kao običan kruh i obično piće; nego kao što je Isus Krist, naš spasitelj, postavši tijelom po Riječi Božjoj, imao i tijelo i krv za naše spasenje, tako smo i mi naučeni da hrana koja je blagoslovljena molitvom Njegove riječi, i kojom se naše tijelo i krv pretvorbom (transmutacijom) hrani, jest tijelo i krv onog Isusa koji je postao tijelom.

Katolici su kasnije dodali da se ostija pretvara u Hristovo telo, ali za to nema dokaza u Bibliji.

Eno ti još jednom gore što Crkva o tome vjeruje. A što se tiče Biblije na koju se pozivaš, nju ti je iznjedrila upravo ta Crkva - jedna, sveta, katolička i apostolska. Crkva koja je rođena na Pedesetnicu i kojoj je Krist Temelj i Utemeljitelj, a ne neke sekte koje su u 18. stoljeću nastajale po američkim kukuruzištima.
 
Natrag
Top