Religija - rasprave o nedoumicama

Član
Učlanjen(a)
06.01.2010
Poruka
34
Moje mišljenje je da ne možemo određivati kakva je nauka globalno, jer ona obuhvata toliko vrsta, pravaca i oblasti da je prosto smešno tako nešto pokušavati. Ne smemo na osnovu izuzetaka prosuđivati jednu ogromnu celinu. Ima jako mnogo naučnih otkrića koja su poslužila za dobrobit čovečanstva, i za takva ne možemo reći da su sotonska. Čak suprotno, moje mišljenje (iz perspektive hrišćanstva) jeste da je velika većina naučnih teorija i otkrića zapravo posledica onog malog dela Božanskog stvaralaštva i inteligencije koja je ostala u nama nakon pada čoveka u greh.

Međutim, ovde želimo da izolujemo jedan deo nauke na kojem se temelji i na koji se poziva isključivo Teorija evolucije. Meni je teško da dam objektivno mišljenje koje će biti prihvaćeno od onih koji veruju suprotno, jer je potrebno izložiti dokaze koje ja nemam, i zato ću to prepustiti ljudima koji su tome posvetili svoj život. Ima jedan sajt koji uređuje geolog Miroljub Petrović, Centar za prirodnjacke studije , sajt je na srpskom i preporučujem ga svima koje zanima druga strana novčića Teorije evolucije. Ostavljam vama da odlučite koja strana novčića smatrate da je ispravna.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
24.05.2010
Poruka
60
Pozdrav svima, nije me bilo dugo(poslom odsutan)...neki će reći da se nisam trebao ni vraćati, no...šta da im radim....
Meni je uvijek žao kada vidim nekoga ko je tako puno ''zagrizao'' u vjeri. Priznajem, i sam sam imao faze tokom odrastanja, od vjerovanja u ''čiku sa bradom'', do ''ma postoji neka nebeska, kosmička sila...'', da bi na kraju shvatio da ''nebeska, kosmička sila'' koja stoji iznad svega-ne postoji. Doduše, postonje još nedovoljno objašnjene kosmičke sile, ali one su prosto fizičke prirode: sila graitacije-mehanizam djelovanja, zašto i kako, međuatomske sile, ''slabe'' i ''jake '' sile, itd...to je sve od tih ''kosmičkih'' sila...
Jurivaka, kao što je teško ''prevaspitati'' političke zatvorenike, tako je teško uopšte pokušati objasniti ''vjernicima'', koliko je isprazno trošiti energiju na ''vjerovanje'' u te stvari. Svaki put kada slušam svoga oca o tome kako bog postoji i kako je bitno da vjerujem, bude mi žao ali ga i shvatam. Imao je tešku operaciju srca i možda mu je to jedini način utjehe, mada se nadam da će naći utjehu u unuku kojeg je dobio prije par mjeseci (postao sam otac). Raspravljati o nekoj knjizi čiji se autor zaista ne zna, u kojoj leže ''svi odgovori'' je samo po sebi iluzorno. Prepuno grijeha, incesta, gluposti......
Radili su test u Izraelu, prije desetak-dvadeset godina....napravili su dvije grupe od po 15-ak djece uzrasta 12-15 godina. Bila im je ispričana priča o zauzeću Jerihona, u kome su Izraelci ''trubama srušili zidine Jerihona'', upali unutra i pobili BUKAVALNO SVE, MUŠKARCE, ŽENE, DJECU, DOMAĆE ŽIVOTINJE SVE. djeci je bilo ponuđeno da daju odgovore tipa:slažem se, djelomično se slažem i ne slažem se. Druga grupa je imala istu priču, iste ponuđene odgovore, samo što su priču prepravili i rekli da se sve to odigralo u Kini kada je general Đin napao neki grad. Grupa djece koja je imala jerihon kao grad je dala 99% odgovora slažem se, taj 1% je bio djelomično se slažem, a objašnjenje: pa..nisu trebali pobiti životinje, mogli su ih iskoristiti(?!). Druga grupa sa istom pričom , samo u Kini je dala 100% odgovora, ne slažem se, to je zločin, užas.....Dakle kada izuzmemo faktor religije i boga iz jednačine, priče dobijaju potpuno drugi smisao i postaju realno sagledive. Naravoučenije-religija nije nikada ništa donijela dobro, niti će...
 
Član
Učlanjen(a)
01.06.2010
Poruka
309
He,he, he! Mislim na oficijelnu nauku, na koju bi drugu. Da li je sad jasno pitanje?
:fool::fool::fool: opet se ne razumemo...Ok. stvarno ne zelim opet da ovo ode u raspravu...
Nauka traga za istinom i služi se istinom. Dakle, da bi bila nauka, mora biti istinita. No, pošto je u današnjoj nauci zastupljen evolucionizam, upitna je njena istinitost, jer je "dokazano" da je taj koncept (evolucionizam) veoma neistinit... Lijepo. Samo mi još reci jednu sitnicu. Ko je to dokazao, kada i gdje? Očekujem validne reference, - naučne, a ne citate iz Biblije ili teološka umovanja.
Napromer, otkrice Roberta Dzentrija, vezano za granit....otkrice koje je dokazalo da je Zemlja nastala u veoma kratkom roku! ...za sada je to dovoljno!
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
:fool::fool::fool: opet se ne razumemo...Ok. stvarno ne zelim opet da ovo ode u raspravu...

Napromer, otkrice Roberta Dzentrija, vezano za granit....otkrice koje je dokazalo da je Zemlja nastala u veoma kratkom roku! ...za sada je to dovoljno!
Preobraćeni teista, koji pokušava naučno dokazati postojanje Boga. NIkakvo čudo što se pozivaš na njegova "otkrića". Stvar sa Robertom Džentrijem stoji ovako. Možda 2% današnjih ozbiljunih naučnika pridaje neki značaj njegovim tvrdnjama. On i sam to priznaje. E, sad, tebi je ta 2% značajnije, nego onih 98% koji ne prihvataju njegove tvrdnje kao validne. Jasno je meni zašto je tebi to značajno, ali ne možeš ovdje sve zavarati.
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
He,he, he! Mislim na oficijelnu nauku, na koju bi drugu. Da li je sad jasno pitanje? Ili ćeš prepustiti svome advokatu da odgovara umjesto tebe?

Domicus, nisam ja diskavalifikovao Jevrejina, sam se diskvalifikovao. A vidim, ti pokušavaš da ga vratuš u igru!?
Jesam li te dobro razumio? Nauka traga za istinom i služi se istinom. Dakle, da bi bila nauka, mora biti istinita. No, pošto je u današnjoj nauci zastupljen evolucionizam, upitna je njena istinitost, jer je "dokazano" da je taj koncept (evolucionizam) veoma neistinit... Lijepo. Samo mi još reci jednu sitnicu. Ko je to dokazao, kada i gdje? Očekujem validne reference, - naučne, a ne citate iz Biblije ili teološka umovanja.

Ni jednog trenutka mi nije padalo na pamet da bilo koga vracam u "igru" pa se to ni sad nece desiti.
Ovde sam da debatujem i razmenjujem znanje i iskustva ( kako sa istomisljenicima tako i sa neistomisljenicima) i da se druzim naravno.
Do sad nisu date na ovom topicu ni jedne naucne cinjenice ? Ok...:agree:
Citiracemo neke. Nadam se da ce pored podpitanja uslediti i kontracinjenice kojim cete braniti evolucionizam.


Ljudi cesto postavljaju pitanje: "Sta je starije: Kokoska ili jaje?"
Na ovo pitanje se moze adekvatno odgovoriti.
Pitanje koje se takodje cesto postavlja jeste: "Kako je nastao prvi zivot na Zemlji?" Da bismo na ovo i slicna pitanja odgovorili, potrebno je samo da se drzimo logike i posmatramo ono sto se oko nas dogadja.

Svuda u prirodi mozemo videti da ziva bica nastaju od zivih bica. Pored toga, Luj Paster je eksperimentalno dokazao da "zivo nastaje samo od zivog".
Na osnovu toga, ispada da lako mozemo odgovoriti na pitanje porekla zivota. Medjutim, ljudi bi danas, generalno, dali tri razlicita odgovora na pitanje: "Kako je nastao prvi zivot na Zemlji?" Ti odgovori su:

1. Zivot je u pocetku nastao od zivog Bica
2. Zivot je u pocetku nastao od nezive materije
3. Ne znam


Analizirajmo ukratko ova tri odgovora. Odgovor broj 2, da je zivot nastao od nezivog je danas najprihvaceniji medju naucnicima.
Medjutim, odmah pada u oci da je on u potpunoj suprotnosti sa prirodnim zakonima.
Iako svuda oko nas ziva bica nastaju od zivih bica, a i Pasterov zakon govori o tome, "ljudi od nauke" tvrde nesto suprotno.
Mnogo je logicnije tvrditi da je ceo grad Beograd nastao sam od sebe, nego da je jednocelijski organizam nastao od nezive materije, jer je najprostoji zivi sistem neuporedivo mnogo puta slozeniji od bilo kog nezivog sistema.
Dakle, ako smo ozbiljni i rukovodimo se prema prirodnim zakonima, odgovor broj dva jednostavno moramo da odbacimo.

Odgovor broj tri, koji kaze "Ne znam", smatramo da je takodje neprihvatljiv, jer mi imamo prirodne zakone i znamo kako nastaju ziva bica. Naravno, neko moze da kaze da mi znamo kako nastaju ziva bica danas jer to posmatramo, ali da je pitanje nastanka prvog zivota na Zemlji nesto drugo, jer mi to nismo posmatrali.
Ali, ako bismo isli tom logikom, onda ne bismo mogli ni da odgovorimo na pitanje: "Kako je nastala Keopsova piramida?", jer to niko od nas nije posmatrao. To sto mi nismo gledali nastanak Keopsove piramide ne znaci da je ona mogla da nastane sama od sebe. Uopste nije potrebno da posmatramo gradjenje Keopsove piramide da bismo znali da je ona nastala stvaralackim aktom inteligentnog bica.

Slicno je i sa nastankom prvog zivog bica na Zemlji.
Uopste nije potrebno da posmatramo nastanak prvog zivota na Zemlji da bi mogli da zakljucimo da je prvo zivo bice na Zemlji nastalo stvaralackim aktom zivog Bica. Na to nas upucuju prirodni zakoni. Ako se drzimo prirodnih zakona i logike, ne postoji alternativni odgovor. Dakle, jedini moguci odgovor na pitanje: "Kako je nastao prvi zivot na Zemlji?", bi bio da je prvi zivot na Zemlji nastao od zivog Bica.

Ikone evolucije
Teorija evolucije

Preobraćeni teista, koji pokušava naučno dokazati postojanje Boga. NIkakvo čudo što se pozivaš na njegova "otkrića". Stvar sa Robertom Džentrijem stoji ovako. Možda 2% današnjih ozbiljunih naučnika pridaje neki značaj njegovim tvrdnjama. On i sam to priznaje. E, sad, tebi je ta 2% značajnije, nego onih 98% koji ne prihvataju njegove tvrdnje kao validne. Jasno je meni zašto je tebi to značajno, ali ne možeš ovdje sve zavarati.
Cemu ovakvi komentari ?

"ozbiljni naucnici" ? Koji zagovaraju pricu u koji ni sami ne veruju ?

Ozbiljni u meri da sacuvaju posao po cenu toga da "furaju" pricu koja ne da nema logike nego se ni u ludilu ne moze nazvati istinom ?!:vorred:
Zaista me ne zanima tvoj sukob sa Jevrejinom ali nemoj da iznosis neistine, molim te.

Kazi lepo da tih 98% (nerealan ti je procentualni primer u korist verujucih evolucionista zaista ) ne znaju "gde je levo" nakon njegovog otkrica, odnosno da oni kao tako zbunjeni, razumeju da uniformizam ne pije vodu ali da ne znaju kako ce bez njega.
Ja razumem te ljude. Ceo zivot su uceni jednom, i tim istim nebulozama su ucili (citaj trovali) druge a sad, kad im je kosa osedela uvidese da je sve to totalna besmislica i ne znaju sta ce sa sobom.

Zanimljiva je tvoja konstatacija da je taj covek neozbiljan a da su ostali koji su njegovo otkrice okarakterisali kao MISTERIJU veoma ozbiljni:roll:

Dacu primer

Ajnstajn je voleo da istakne da ne ceni stvaraoce u nauci koji dohvate "meko drvo" i u njemu izbuse vise "rupa". :roll:
Shodno tom misljenju, on je i postupao - prihvatao se najtezih problema, onih koji drugima nisu padali na pamet ili od kojih su bezali. wacko2:???:
Prvi je pokusao da matematickim putem, koristeci svoju Opstu teoriju, nadje "jednacinu Svemira"! Mucio se, mucio, resavao teske fizicke i matematicke probleme, uvodio razlicite pretpostavke, i posle mnogih napora, gle odjednom, na njegovom radnom stolu nashla se jednacina sveta! :roll:
( Kakva? Pa videcemo u daljem delu teksta... )

Zadovoljan postignutim, Ajnstajn je dobro osmotrio ovu jednacinu koja se "kocoperila" na belom listu papira. Ceo svet bio je obuhvacen njom!
Sve mu je islo ka tome da se Svemir siri ali to je odudaralo od njegovog poimanja kako sveta tako i samog svemira!

Sta je "legenda" uradila ?
U jednacinu unese jednu velicinu kojom "zaustavi" sirenje Svemira na papiru!
I tako sa njom objavi svoj najnoviji naucni rad.

Umesto da se oglasi jednacinom o neprekidnom sirenju Svemira, on je dade u takvom obliku kao da je Svemir od vajkada bio isti i da ce dok je sveta i veka takav i ostati.
Veliki naucnik podlegao je "zdravom razumu", mishljenju ljudi svog vremena. sorry
(SVI SU MU VEROVALI... ipak je ON autoritet u naucnim krugovima!!!! )
Medjutim, kao sto to u nauci obicno biva, "greska lija, pa dolija".

Aleksandar Fridman, ruski matematicar, 1922. godine pronadje da je Ajnstajn nedopustivo dodao pomenutu velicinu, i izvede jednu novu jednacinu Svemira, cije je jedno resenje neporecivo govorilo da se Svemir stalno siri! Bio je to nalaz od epohalne vaznosti !!!

Ti isti evolucionisti govore da je BIG BENG nastao tako sto su se gasovi "skupili" :yea:
Eeeej skupili !!! Iole normalan covek zna da se gasovi sire a NE skupljaju!


Dalje kazu evolucionisti da Sunce "gori" uz pomoc nuklearne fuzije.
Uzeci u obzir sve ovo, i sa njihovom tezom ( citaj budalastinom) da je planeta Zemlja stara 17 mlijardi godina, samo SUnce bi moralo da podpadne u kategoriju zvezde tipa pulsar pri cemu bi zivot na zemlji bio NEODRZIV u bilo kom smislu!

Naravno da nisu u pravu. Sunce se smanjuje i nije te starosti kojim se oni vode.
(Za njih sve ima smisla, samo ako dodaju koju milijardu godina vise yes3)
Lord Kelvin se slagao sa konceptom naucnika iz 19. veka, Hermann von Helmholtz-a, koji bio u pravu kada je ukazao da se Sunceva energija dobija gravitacionim kolapsom a ne nuklearnom fuzijom kako to i dan danas evolucionisti zagovaraju.

Problem je u tome sto nuklearna fuzija proizvodi cestice zvane eutrino koje polako napustaju Sunce i trebalo bi da budu primecene.
Ipak, specijalna oprema za detekciju je pokazala da je broj dolazecih cestica neutrina sa Sunca samo delic od onog pretpostavljenog ako se Sunceva energija dobija nuklearnom fuzijom.

Dalje, 1979. dva americka naucnika objavila su dokaz zasnovan na merenju Sunca tokom vise od 200 godina, koja pokazuju da se Sunce smanjuje za 1/10 procenta u jednom veku.
Sracunaj sam dalje... :roll:

Mogu jos dosta cinjenica naucnih da ti dam ali se postavlja pitanje da li ce sve to biti dovoljno ? Ti mi daj odgovor na ovo...
 
Član
Učlanjen(a)
01.06.2010
Poruka
309
Preobraćeni teista, koji pokušava naučno dokazati postojanje Boga. NIkakvo čudo što se pozivaš na njegova "otkrića". Stvar sa Robertom Džentrijem stoji ovako. Možda 2% današnjih ozbiljunih naučnika pridaje neki značaj njegovim tvrdnjama. On i sam to priznaje. E, sad, tebi je ta 2% značajnije, nego onih 98% koji ne prihvataju njegove tvrdnje kao validne. Jasno je meni zašto je tebi to značajno, ali ne možeš ovdje sve zavarati.
Upravo takav odgovor i davaju ateisti....
Bas ti ''ozbiljni naucnici'' smatraju da smo nastali evolucijom, za sta nemaju niti jedan dokaz....i sta dalje da se prica!
Hajde da ne branimo svoje strane (ja verujem u Boga, pa cu reci da je to istina, a ti neverujes u Boga, pa ces reci da je sve to laz) da nebi bilo toga, hajde iznesi jedan dokaz koji obara Dzentrijevu tvrdnju ili otkrice....bez tvojih analiza u procentima....
Ako se Dzentrijevom otkricu pridaje 2% znacaja, sigurno postoji mnogo dokaza koji govore da Dzentri nije upravu, pa nam ti iznesi barem jedan dokaz....
 
Član
Učlanjen(a)
06.01.2010
Poruka
34
Svuda u prirodi mozemo videti da ziva bica nastaju od zivih bica. Pored toga, Luj Paster je eksperimentalno dokazao da "zivo nastaje samo od zivog".
Na osnovu toga, ispada da lako mozemo odgovoriti na pitanje porekla zivota. Medjutim, ljudi bi danas, generalno, dali tri razlicita odgovora na pitanje: "Kako je nastao prvi zivot na Zemlji?" Ti odgovori su:

1. Zivot je u pocetku nastao od zivog Bica
2. Zivot je u pocetku nastao od nezive materije
3. Ne znam


Analizirajmo ukratko ova tri odgovora. Odgovor broj 2, da je zivot nastao od nezivog je danas najprihvaceniji medju naucnicima.
Medjutim, odmah pada u oci da je on u potpunoj suprotnosti sa prirodnim zakonima.
Iako svuda oko nas ziva bica nastaju od zivih bica, a i Pasterov zakon govori o tome, "ljudi od nauke" tvrde nesto suprotno.
Mnogo je logicnije tvrditi da je ceo grad Beograd nastao sam od sebe, nego da je jednocelijski organizam nastao od nezive materije, jer je najprostoji zivi sistem neuporedivo mnogo puta slozeniji od bilo kog nezivog sistema.
Dakle, ako smo ozbiljni i rukovodimo se prema prirodnim zakonima, odgovor broj dva jednostavno moramo da odbacimo.

Znači paukovi ne nastaju od prašine?? Oduvek sam mislio da oni nekako evoluiraju iz osnovnog oblika prašine koja se nađe iza ormana, preko prelaznih formi koje još nisam našao, ali napraviću neke...
 
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
Znači paukovi ne nastaju od prašine?? Oduvek sam mislio da oni nekako evoluiraju iz osnovnog oblika prašine koja se nađe iza ormana, preko prelaznih formi koje još nisam našao, ali napraviću neke...
ne razumem poentu ovog pisanija

Znači paukovi ne nastaju od prašine?? Oduvek sam mislio da oni nekako evoluiraju iz osnovnog oblika prašine koja se nađe iza ormana, preko prelaznih formi koje još nisam našao, ali napraviću neke...
ne razumem poentu ovog pisanija


Dodato posle 19 Sati 29 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Prebacio sam pitanje ovde da ne bi na temi "Srbski jezik - Čudo Božijeg Stvaranja" isli u off-topic.

Mene npr. zanima - otkud ona davidova zvezda - pod br. 19, koja je njena numerička vrednost i koje joj je značenje - s' obzirom da se može kao simbol naći još u egipatskim piramidama a u kontekstu sa njihovim bogom RA - kog pak Pravoslavni poistovećuju sa palim Luciferom?
I da - ne znam tek - cenim da narod možda nije u baš rasprostranjenom broju bio pismen - pa čak ni u ta prastara vremena.
Stoga verujem da je sam jezik - koji ima najdalekosežnije pamćenje - čuvar istine i istorije.

I ono - sa kolena na koleno prenošeno u vidu narodnog predanja.
David nije koristio heksagram kao svoj znak i da to nije nikakva "Davidova zvezda".
Postoje dva objasnjenja
1.- Heksagram je koriscen od davnina kao simbol sunca, znaci stari je okultni simbol.

2. - 2 trougla koja cine heksagram su povezani sa falicizmom. On datira jos iz doba Vavilona pri cemu sam falicizam ( za one manje upucene ) predstavljao obozavanje penisa odnosno u simbolickom smislu su ga koristili za obozavanje stvaralacke sile (majka priroda, bozansko prozeto kroz sve zivo i nezivo, kosmos, reinkarnacije itd itd...)

U Lepenskom pismu je taj heksagram sigurno oznacavao sunce.
Znamo da su prvo pisma bila simbolna. Znaci, jedan simbol je oznacavao jedan pojam ili celu recenicu.
Kasnije su preshavshi na azbucni sistem najverovatnije iskoristili kao slovo prvi glas pojma o kojem se radi.
Dakle, ako bi taj heksagram oznacavao Sunce, to bi onda bilo slovo S. ( naravno pod pretpostavkom da su Sunce tako zvali.
Evo primera sa ovog foruma iz dela ISTORIJA :
deretic_006.jpg

3coma14shkota je napisao(la):
...s' obzirom da se može kao simbol naći još u egipatskim piramidama a u kontekstu sa njihovim bogom RA...
Da, Egipatsko bozanstvo Ra je bozanstvo Sunca.
3coma14shkota je napisao(la):
Pravoslavni poistovećuju sa palim Luciferom?
Naravno kad znamo da je prvo ime Sotonino bilo Lucifer odnosno Svetlonosa.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.12.2009
Poruka
148
Imam ja jednu religijsku nedoumicu. Gde je Bog izbacio Lucifera nakon njegovog greha?
 
Natrag
Top