Proricanje preko golova, minuta, rođenja i imena.

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Evo kada si se ubacio u diskusiju šta ti misliš o Hristovim rečima za Iliju..da će doći i urediti sve....jel ovde Hristos govori o nečemu što neće biti ili će biti..šta misliš Slape? Kako ti razumeš ove reči Hristove?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Postoji sličan rečenični sled koji ukazuje na datu pojavu čiji je ispunjenje delimično u tom vremenu ali čije konačno ili najbitnije ili ponovno ispunjenje tek treba da se dogodi u nekoj budućnosti. Da Jovan tako govori za antihrista čak i Hristos govori o "carstvu Božijem" na sličan način da će doći ali je već delimično tu(u nama kada dozvolimo Bogu da nas vodi) tako da upravo poznavanje tog Biblijskog načina opisa nekog važnog događaja nam pomaže da bolje shvatimo i ovo u vezi "Ilije". Zato i kažem brate Mire, da postoji u Bibliji jasno i precizno pravilo koje se koristi u sličnim situacijama i koje samo treba dosledno primeniti te stvari postaju jasne.



Što se tiče izraza "poslednja vremena" upravu si da se ona primenjuju i na vremena pred Hristov dolazak ili neki važan događaj koji nije direktno povezan sa blizinom Hristovog dolaska. To si upravu. Ali to je za izraz "poslednja vremena". Međutim, kada se kaže u Malahiji da je upitanju "veliki i strašni dan Gospodnji" tu dileme ne treba da bude jer se ovo doslovno odnosi samo na jedan događaj u istoriji čovečanstva...to je događaj uspostave carstva Božijeg prilikom dana Božijeg silaska i uništenje greha.

Zato brate Mire Malahija jasno govori o Iliji u onom krajnjem vremenu i konačnici vremena pred uspostavu carsta Božijeg. I Isus govori o "Iliji" u budućnosti a zatim ukazuje da je i Jovan Krstitelj u tom vremenu Ilija ali i da će Ilija doći i u budućnosti. Isusov Ilija u budućnosti jeste Ilija iz Malahije.

Pred Hristov drugi dolazak sledi pojava "Ilije" tj. pokreta koji će Bog pokrenuti među Izraelom prema Malahiji i koji će svakako imati udeo i među svim hrišćanima kada budu pozvani da se pridruže..

"Pamtite zakon Mojsija sluge mojega, kojem zapovedih na Horivu za svega Izrailja uredbe i zakone. Evo, ja ću vam poslati Iliju proroka pre nego dođe veliki i strašni dan Gospodnji", Malahija 4,4.5

Iz ovoh tekstova se jasno vidi na koga se odnosi prvensteno dolazak Ilije i na koji vremenski period..vidi se kome se Bog obraća i šta govori.

" I on(Ilija) će obratiti srce otaca k sinovima, i srce sinova k ocima njihovim, da ne dođem i zatremem zemlju", Malahija 4,6

Jedan ozbiljan reformski rad se pomenje u Malahiji koji "Ilija" treba da uradi. To jeste deo onoga što govori Isaija i apostol Pavle koji citira Isaiju i kaže:"I tako će se spasiti sav Izrael, kao što stoji napisano: doći će od Siona izbavitelj i odvratiće bezbožnost od Jakova", Rimljanima 11,26. Bog će delovati u poslednje dane tako da "uzme bezbožnost od Jakova" tj. da se mnogi Izrealci obrate i postnu deo zaveta sa Hristom. To jeste posao "Ilije" da pripremi narod Božiji Izraela(kao što je to činio Ilija i Jovan Krstitelj) za važne događaje.

Ako pogledamo Otkrivenje ono govori o "Sionu" u kontekstu Rimljana 11,26 i Isaije 59,20 i kaže:" I videh, i gle, jagnje stajaše na gori Sionskoj, i sa njim sto četrdeset i četiri hiljade, koji imahu ime oca njegova napisano na čelima...i pevahu novu pesmu pred prestolom". Otkrivenje 14,1.3

Odakle dolazi ova pesma? Od Siona..a šta kaže odakle dolazi spasenje i obraćenje Izraelu? Prema Isaiji i Pavlu "sa Siona"...ako povežemo ove stvari možemo otkriti i ko bi mogao činiti tog "Iliju"..u svakom slučaju imamo veoma dosta dobrih referenci za razumevanje ovog pojma..na početku smo kao što znaš svi imali dosta maglovitu predstavu uključujući i mene..ali evo uz Božiju pomoć u našem razmatranju Pisma imamo dosta više informacija i trebamo dalje da radimo na razumevanje ovog pitanja..a Bog nas neće ostaviti neosvedočene.

Neka nam Gospod zaista pomogne u ovome. Slava Gospodu.
Tvoj osnovni problem i problem svih tkz. "Sola Scriptura" je sto vi slobodno tumacite pismo kako vam se dopadne ili kako mislite da je ispravno. A tom prilikom ignorisete ucenje svoje crkve.

Tako su vas ucili da moze.
Medjutim ne moze!

Jer Bozji poslanici su uvek iza sebe imali crkvu kojoj su propovedli, koju nisu pritom odbacivali, vec su produbljavali njeno shvatanje i ucenje. A ti se ovim tumacenjem suprotstavljas i samom adventizmu i njihovom shvatanju.

Dakle, ovo samostalno tumacenje na kraju vodi odbacivanju crkve, odbacivanju teologije i na kraju formiranju nove sekte, i cak coveka izlaze opasnosti da pomisli da je on "izabran" , jer eto "njemu je Bog javio a drugima nije"!

To podstice podele.. Tako je i Laodikeju djavo podstakao da racuna 'od njegove babe do njega'. Zato i imamo bezbroj crkava i bezbroj ucenja!

Da si ti ovo kojim slucajem izneo u okviru crkve, postujuci prethodno receno i da si priznao njen autoritet, onda bi se i moglo govoriti da ti "produbljujes ucenje crkve" ili ukazujes na nesto sto tek sledi, ali ovako negiras njen autoritet..

Odakle onda ovo tvoje tumacenje kao pojedinca? Mislim da znas i sam..

Sto se tice dolaska nekog Ilije, uopste nije problem tvoj zakljucak da ce neki Ilija doci, cak ni to ko ce on biti. Ali je za nas ovo u domenu "spekulacija", i uopste nije bitno da znamo unapred, jer se prorocanstva razumeju "neposredno" ili "tokom ispunjenja"!

Tako je bilo sa svim prorocanstvima, ukljucujuci i ona o Hristovom prvom dolasku, izabrani ce razumeti tek kada se proreceni dogadjaj pocne desavati ili neposredno pre toga, a ne decenijama ili stolecima unapred. Inace, svrha prorocanstva je da nas "spasi prevare" i pokaze smer koji treba da zauzmemo u vreme krize. Ne treba mi nesto "unapred da tumacimo" ili da vezbamo vijuge i intelektualno se nadmecemo, i to decenijma i stolecima unapred!

Dakle, da si ti ovo izneo kao pravoslavac ili katolik, ja nista i ne bi imao protiv, ali bih to prihvatio u domenu "spekulacija".

Vi se bavite nebitnim stvarima, i od toga pravide "slona" i gradite 'novu veru' a onda stvarate podele i odvlacite ucenike, i to je nesto najgore. Na ovaj nacin nastaju sve sekte..

Tako je bilo sa Milerom, tako ce biti i sa svima koji "racunaju i tumace" i bave se znakovima kraja!

Hristos nas nije ovlastio da racunamo i tumacimo i oko toga se delimo, vec je rekao da o "danu tom i casu niko ne zna" i da ce on "doci kao lopov u noci iznenada"!

Znaci brate, kada i na koji nacin i pod kojim okolnostima ce se to desiti, da li ce Ilija doci, nije ni vazno, jer to ce sve izabrani razumeti u ono vreme, i njegova crkva neposresno pre kraja, nece to razumeti svet, niti ova poruka treba svetu da se obajvi! Ne spada to u evandjelje da se obajvljuje ili oko toga da se stvaraju ucenici.

Medjutim to je radio Miler Laodikeja i njima slicni, podstaknuti od suprotne strane radi stvaranja podela..

Nemoj i tebe djavo da podstice na isto. Inace ces se odeliti sam od sebe i od adventista, sto opet nije neobicno kod vas, ali ti ja ne zelim.. Bavi se evandjeljem!
 
Poslednja izmena:
UPLOADER
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
3.325
jer Ilija je dosao i nista nije uredio, jer Ilija je pozvao crkvu na probudjenje i ona je to odbila, i ona je trebala biti Ilija u poslednje vreme.
Sadsise sam spetljao ,kažeš Ilija je bijo , a kadje to bijo
Odgođeno je jedno a neispunjavanje je drugo..dakle Ilija kako Hristos kaže "će doći i urediti"..onaj koji se proglasio Ilijom a nije uredio jednostavo nije ni Ilija...jer pravi Ilija će urediti..to je Isus obećao i to mora da se izvrši.
Ijase slažem svama , štoje Isus obećao toćese i ostvarit
Nikako nekužim kako to Laki tumači daje Ilija bijo , počemu je on to zaključijo
Laodikeja ti je više nego iscrpno sve obrazložio. Njegova priča je puno razumnija od tvoje.
Nije valjda daćeš Lakija prihvatiti kao proroka
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Tvoj osnovni problem i problem svih tkz. "Sola Scriptura" je sto vi slobodno tumacite pismo kako vam se dopadne ili kako mislite da je ispravno.


Evo ja sam samo citirao Hristove reči po pitanju "Ilije". Ovde imamo jasan tekst koji se ne miže protumačiti na više načina osim jednog. Sad ako drugi to ne žele da vide i zatvaraju oči pred jasnom Hristovom reči njihov je to problem.

Ali Hristos je jasno rekao:"Ilija će doći i urediti sve"...nedvosmisleno je to da će "Ilija doći" dakle nakon Isusa i pod dva "da će sve urediti" ..neko možda sebe proglasi za Iliju ok....ali Isus kaže"urediće sve" to je drugi uslov da neko zaista jeste Ilija. Po tome vidimo kako prepoznati Iliju..njegova poruka će biti uticajna. E sad Malahija..on ukazuje kada će Ilija doći..pred Drugi Dolazak tj. da pripremi srca sinova Izraelovih za taj događaj....i vidiš Mire brate moj, ako samo Pismo konsultujemo imamo mnogo informacja..a što bismo lutali?

Vidiš sada zašto Jevreji Hristovog vremena nisu prepoznali znake Hristovog dolaska...isto se sada dešava..vest se objavi ali neće da se prihvate jasne reč Svetog Pisma..radije se slušaju stvari koje nisu utemeljene na Svetom Pismu...moj Mire..tako je na žalost.

Nemoj i tebe djavo da podstice na isto. Inace ces se odeliti sam od sebe i od adventista, sto opet nije neobicno kod vas, ali ti ja ne zelim.. Bavi se evandjeljem!

Hvala brate što imaš iskrene namere. Evo ja te uveravam da nemam ništa ni protiv Adventista ni protiv bilo koga već samo citiram Pismo i Isusovu reč. Ovo je univerzalna vest koju Pismo najavljuje i nebitno je ko kojoj crkvi pripada..ovo može prihvatiti i Advnetista i JS i Pravoslavni ako hoće....jer svi verujemo u Drugi Dolazak i događaje pred Drugi dolazak...nevažno je od drugih dogmi Crkve. Ovo je vest za sve hrišćane tako univerzalna kao i ona o Prvom Dolasku i 490 dana i noći..ja je ne gledam uopšte kao Adventističku ili neku drugu već univerzalnu i dokazuje drugim verama da je Biblija nadahnuta..ali uskozajedničarska politika ne da da ljudi to vide. Tako je i za ovu vest Svetog Pisma. Ko hoće da čuje neka čuje...kome je teško da poveže dve tri najprostije stvari za Iliju na osnovu tako jasnih tekstova Pisma jasno je da taj ne da ne zna nego ne želi.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Vidiš sada zašto Jevreji Hristovog vremena nisu prepoznali znake Hristovog dolaska...isto se sada dešava..vest se objavi ali neće da se prihvate jasne reč Svetog Pisma..radije se slušaju stvari koje nisu utemeljene na Svetom Pismu...moj Mire..tako je na žalost.

Brate, iliju ce prepoznati oni koji treba da ga prepoznaju, kao sto su i Hrista prepoznali oni koji su trebali da ga prepoznaju!
To nikada nisu bili fariseji, on je njima govorio u pricama, bas zato da "gledajuci ne vide i slusajuci ne cuju", namerno im je tako govorio, zato sto nisu bili od njegovih ovaca, kao sto im je kasnije i rekao "ovce moje slusaju moj glas.. vi niste od mojih ovaca", cak ih je nazvao djavolovim slugma!

Znaci brate, oni kojima je napisano prorostvo razumece kada se dogadjaji pocnu ispunjavati ili tokom desavanja a ne pre toga.
Da si ti u pravu, pastirima bi Bog objavio Hristovo rodjenje "decenijama ili godinama unapred" , ali nije, objavio im je neposredno pre desavanja! Isto tako i Zahariji i Mariji i ostalima.. Tako je i sa svim ostalim prorocanstvima, ona postaju razumljiva Bozjim slugama tek neposredno pre nego sto se ispune ili tokom desavanja!

Sta zelis postici ovim tumacenjima "decenijama ili cak vekovima" unapred, to je zaista pravo pitanje?

Moja crkva zato i ne tumaci, verni ce svakako ovo shvatiti kada za to dodje vreme. A baviti se spekulacijama, nije zahvalno, to samo uzrokuje probleme, pogotovo ako neko na tome izgradi teologiju, kao Adventisti ili Jehovini Svedoci, pa se ispostavi da su pogresno razumeli, onda dolazi do razocarenja pa ljudi napustaju crkvu kao "lazljivu". Ozbiljni teolozi se zato ne bave tumacenjima prorocanstava.

ovo može prihvatiti i Advnetista i JS i Pravoslavni ako hoće....jer svi verujemo u Drugi Dolazak i događaje pred Drugi dolazak...nevažno je od drugih dogmi Crkve.

Ti zelis isto kao i Miler da propovedas neku "univerzalnu vest", da raspalis duhove da je "blizu" ili da je "dosao" pa onda kada se nista ne desi i bude razocarenje, da se ljudi organizuju i na tim temeljima naprave novu sektu? Mozda ti i ne zelis to, ali to biva. Kao sto rekoh nicemu ova poruka ne sluzi, samo raspaljivanju maste i pokretanju duhova. Tako su se i jevreji delili i pravili sekte na temelju razumevanja kada ce mesija doci i ko ce on biti.. I niko od njih nije bio u pravu!!! Bilo je potpuno suprotno od onoga sto su ocekivali! Tako ce biti i sa ovim, mnoge sekte ce nastajati, mnoge podele ce nastati i po ovom i po drugim pitanjima oko razumevanja Hristovog drugog dolaska i dogadjaja koji ce odvijati, a nijedna od tih sekti nece biti Bozja. Prava je ona crkva, koja se tumacenjem unapred ne bavi, vec dopusta da joj Bog protumaci u pravo vreme!!! To je nasa crkva!!!

Tako je i za ovu vest Svetog Pisma. Ko hoće da čuje neka čuje...kome je teško da poveže dve tri najprostije stvari za Iliju na osnovu tako jasnih tekstova Pisma jasno je da taj ne da ne zna nego ne želi.

Brate, rekoh, nemamo mi razloga da ista povezujemo! Kada Ilija dodje i objavi sebe svetu, verni ce znati da je to on, razumece da je to proreceno!
Samo oni koji su Hristove ovce oni ce shvatiti a ostali nece. Zato stvarno nema potrebe da padas na istom testu na kojem su pali i jevreji, oni su vekovima unapred tumacili i grmeli sa propovedaonice, pa se podelili na bezbroj sekti oko istog pitanja. A to koristi djavo kao razlog podele, zloupotrebljava to, kako onda tako i danas. Odatle su i nastali Jehovini Svedoci Adventisti i njima slicni...
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Brate, iliju ce prepoznati oni koji treba da ga prepoznaju, kao sto su i Hrista prepoznali oni koji su trebali da ga prepoznaju!
To nikada nisu bili fariseji, on je njima govorio u pricama, bas zato da "gledajuci ne vide i slusajuci ne cuju", namerno im je tako govorio, zato sto nisu bili od njegovih ovaca, kao sto im je kasnije i rekao "ovce moje slusaju moj glas.. vi niste od mojih ovaca", cak ih je nazvao djavolovim slugma!

Znaci brate, oni kojima je napisano prorostvo razumece kada se dogadjaji pocnu ispunjavati ili tokom desavanja a ne pre toga.
Da si ti u pravu, pastirima bi Bog objavio Hristovo rodjenje "decenijama ili godinama unapred" , ali nije, objavio im je neposredno pre desavanja! Isto tako i Zahariji i Mariji i ostalima.. Tako je i sa svim ostalim prorocanstvima, ona postaju razumljiva Bozjim slugama tek neposredno pre nego sto se ispune ili tokom desavanja!

Sta zelis postici ovim tumacenjima "decenijama ili cak vekovima" unapred, to je zaista pravo pitanje?

Moja crkva zato i ne tumaci, verni ce svakako ovo shvatiti kada za to dodje vreme. A baviti se spekulacijama, nije zahvalno, to samo uzrokuje probleme, pogotovo ako neko na tome izgradi teologiju, kao Adventisti ili Jehovini Svedoci, pa se ispostavi da su pogresno razumeli, onda dolazi do razocarenja pa ljudi napustaju crkvu kao "lazljivu". Ozbiljni teolozi se zato ne bave tumacenjima prorocanstava.



Ti zelis isto kao i Miler da propovedas neku "univerzalnu vest", da raspalis duhove da je "blizu" ili da je "dosao" pa onda kada se nista ne desi i bude razocarenje, da se ljudi organizuju i na tim temeljima naprave novu sektu? Mozda ti i ne zelis to, ali to biva. Kao sto rekoh nicemu ova poruka ne sluzi, samo raspaljivanju maste i pokretanju duhova. Tako su se i jevreji delili i pravili sekte na temelju razumevanja kada ce mesija doci i ko ce on biti.. I niko od njih nije bio u pravu!!! Bilo je potpuno suprotno od onoga sto su ocekivali! Tako ce biti i sa ovim, mnoge sekte ce nastajati, mnoge podele ce nastati i po ovom i po drugim pitanjima oko razumevanja Hristovog drugog dolaska i dogadjaja koji ce odvijati, a nijedna od tih sekti nece biti Bozja. Prava je ona crkva, koja se tumacenjem unapred ne bavi, vec dopusta da joj Bog protumaci u pravo vreme!!! To je nasa crkva!!!



Brate, rekoh, nemamo mi razloga da ista povezujemo! Kada Ilija dodje i objavi sebe svetu, verni ce znati da je to on, razumece da je to proreceno!
Samo oni koji su Hristove ovce oni ce shvatiti a ostali nece. Zato stvarno nema potrebe da padas na istom testu na kojem su pali i jevreji, oni su vekovima unapred tumacili i grmeli sa propovedaonice, pa se podelili na bezbroj sekti oko istog pitanja. A to koristi djavo kao razlog podele, zloupotrebljava to, kako onda tako i danas. Odatle su i nastali Jehovini Svedoci Adventisti i njima slicni...
OK, ja i ne kažem da znam sve sada o tome. Ako si primetio ja govorim samo onoliko koliko je opisano u Pismu..ja ne govorim o detaljima..kada,gde tačno..ja to ne znam. Ali imamo okvirno i ja ovo pre svega govorim u kontekstu odgovora na Laodikejina tumačenja. Kažem, ne propovedam ništa novo niti što je u suprotnosti sa datim u Bibliji. Ja sam samo dao osnovne reference koje daje Pismo zasnovano na objašnjenja iz Malahije i Isus ovim rečima. To treba da nam bude vodič ako se pojavi neko ko govori da je Ilija.

Zato kažem detalji oko toga još nisu otkriveni. Slažem se da će se oni složiti kad dođe vreme..očigledno još nije ali to onda jasno govori da pojava Ilije nije još moguće da se dogodi.

Da druge strane reći da nam beš ništa nije jasno oko Ilije i da ne treba uopšte da istražujemo to pitanje jednostavno ne stoji jer u Bibliji imamo o tome. To nisu zabranjene teme niti nedohvatljive za razumevanje..itekako jesu jer su već opisane u Bibliji. E sad što to nekom izgleda čudno i novo jeste samo zato što nije sam istraživao niti hteo da se bavi time. A dostupno je svakome.

Pozdrav.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Sta zelis postici ovim tumacenjima "decenijama ili cak vekovima" unapred, to je zaista pravo pitanje?

Da, to je pravo pitanje. Kroz povijest su ovakve "proročanske špekulacije" uvijek rezultirale duhovnim lomovima i novim srozavanjem onih koji su ovim bili zahvaćeni. Što Jovan želi ovim postići, znano je samo Bogu i Jovanu.
 
Natrag
Top