Pravo za tumacenje Svetog Pisma

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.390
Advantisti ne veruju da dusa prestaje da postoji vec da je Bog uzima sebi i ona postoji kao deo njega, osim toga ja sam rekao da je to ucenje slicnije nego ucenje po kom dusa odlazi na neko mesto koje u pravoslavnom ucenju ne postoji.

Ako nakon čovjekove smrti duša postaje dio Boga, zar ne bi morala živjeti? Zar nešto može biti "dio Boga", a da ne živi. Sam si rekako kako po pravoslvlju duša "oseca ljubav Boziju kao muku ili radost". Adventisti to niječu, i ne samo to, kažu kako je to "nauk mnogobožačke filozofije". Ako ti ipak vidiš sličnost adventističkog i pravoslavnog učenja o čovjekovoj duši, OK.

Vi katolici ne razlikujete sustinu Boziju i Njegove energije sto je najveca jeres od svih kako kaze sv. Grigorije Palama, ovo isihasticko ucenje ne dogmat.Dusa nema izgled.Vase dete Varlam je bio zastupnik ove jeresi.

Meni se čini da ti osobno preferiraš Palamu i detektiranje hereza prema njemu. Ali što službeno, prema pravoslavnim dogmama, kaže Pravoslavna Crkva? Smatra li hereticima one koji ne prihvaćaju Palamino teološko objašnjenje.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Ako nakon čovjekove smrti duša postaje dio Boga, zar ne bi morala živjeti? Zar nešto može biti "dio Boga", a da ne živi. Sam si rekako kako po pravoslvlju duša "oseca ljubav Boziju kao muku ili radost". Adventisti to niječu, i ne samo to, kažu kako je to "nauk mnogobožačke filozofije". Ako ti ipak vidiš sličnost adventističkog i pravoslavnog učenja o čovjekovoj duši, OK.
Ja ne vidim veliku slicnost, ja hocu da kazem da je slicnije nego vase ucenje.
Meni se čini da ti osobno preferiraš Palamu i detektiranje hereza prema njemu. Ali što službeno, prema pravoslavnim dogmama, kaže Pravoslavna Crkva? Smatra li hereticima one koji ne prihvaćaju Palamino teološko objašnjenje.
Naravno ta jeres je osudjena na Carigradskom saboru i Varlam se "pokajao", ali je preko noci pobegao u Italiju.Pravoslavna crkva jeres nerazlikovanja sustine i energija Bozijih smatra najvecom od svih jeresi, to je prijatelju dogmat a ne teolosko objasnjenje, iskustvo isihasta nema nikakve veze sa tim , ja sam govorio o Svetoj Evharistiji, a ne misticnom iskustvu isihasta.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.390
Ja ne vidim veliku slicnost, ja hocu da kazem da je slicnije nego vase ucenje.

Vidjeli smo da i ne znaš kakvo je katoličko, a adventističko, kažeš, ne sliči puno.

Naravno ta jeres je osudjena na Carigradskom saboru i Varlam se "pokajao", ali je preko noci pobegao u Italiju.Pravoslavna crkva jeres nerazlikovanja sustine i energija Bozijih smatra najvecom od svih jeresi, to je prijatelju dogmat a ne teolosko objasnjenje, iskustvo isihasta nema nikakve veze sa tim , ja sam govorio o Svetoj Evharistiji, a ne misticnom iskustvu isihasta.

Sad si baš svašta udrobio, ali nekako ću se snaći. Spominješ Carigradski sabor, dakle onaj u tri navrata - 1341., 1347. i 1351. Spominješ dogmu, kažeš da je riječ o Svetoj Euharistiji i kažeš da to nema nikakve veze s iskustvom isihasta. Još mi samo reci koja je to dogma vezana za Euharistiju privaćena na ovom Carigradskom saboru?
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Vidjeli smo da i ne znaš kakvo je katoličko, a adventističko, kažeš, ne sliči puno.
Znam ja kakvo je.
Sad si baš svašta udrobio, ali nekako ću se snaći. Spominješ Carigradski sabor, dakle onaj u tri navrata - 1341., 1347. i 1351. Spominješ dogmu, kažeš da je riječ o Svetoj Euharistiji i kažeš da to nema nikakve veze s iskustvom isihasta. Još mi samo reci koja je to dogma vezana za Euharistiju privaćena na ovom Carigradskom saboru?
Dogma nije vezana sa Evharistiju vec ucenje o Bozanskim energijama koje vi ne razlikujete od sustine, mi mozemo poznati energiju ali ne i sustinu, po vama mi mozemo ili poznati sustinu Boziju ili se nemozemo sjediniti sa Njim, i jedno i drugo je jeres.

Осуду Варлаамове јереси су потврдили и сабори у Цариграду 1347, 1351, 1352. и 1368. године. Палама је постао Архиепископ солунски 1347. године, али је на дужност због тренутних политичких прилика ступио тек 1350. године. На путу од Солуна до Цариграда (1354) византијски брод на коме је био и Свети Григорије су заробили Турци, али су га из ропства откупом ослободили Срби. Умро је 1359. године. Ноћ пре упокојења, јавио му се Св. Јован Златоусти. За светитеља је проглашен 1368. од стране цариградскогПатријарха Филотеја који му је написао житије и који је и сам некада био светогорски монах исихаста.

Богословље Григорија Паламе библијски је утемељено на човеку као духовно-физичком бићу. Исихастичким (тиховатељним) методом духовног живота и усавршавања могуће је да човек својим физичким очима види нестворену, вечну божанску светлост и енергију. Григорије Палама и исихасти јасно разликују божанску суштину (ουσία) која је несазнатљива, и божанску енергију која је људима приступачна. Варлаам и схоластичари су се држали рационализма у философији и богословљу. Познање Бога по њему је само мисаоно, док суштинско познање Бога није могуће спољашњим чулима. Насупрот овоме, Православна Црква, позивајући се на ауторитет Светог Предања и дела Светих Отаца, одбацује такво схватање.

Варлаам је дуго боравио на Истоку, на Светој Гори - центру монаштва и духовности. Посебно му је сметало духовно искуство монаха који су показивали да је могуће опитно искуство божанске енергије и светлости. Варлаам их је због тога називао обмањивачима, месалијанима и пупкогледцима (омфалопсихи). Говорио је да је таворска светлостстворена и пропадљива. Атонски монаси су овим били узнемирени и обратили су се Палами који је почео да пише против Варлаама. Варлаам за узврат пише дело Против масалијана (Κατά μασαλιαναν).

Исихасти на челу с Паламом уче да таворска светлост коју су Апостоли видели приликом Христовог Преображења, и ако није сама суштина Божија, она је неразлучно савечна божанској суштини и она је природно својство и енергија божанства. Она није суштина Божија, већ енергија, благодат и слава која се даје светима из суштине Божије.

У Синодику који се чита у Недељу Православља, унета је анатема на оне који божанску светлост сматрају за Божију суштину. Анатема и на оне који мисле да Бог нема физичку енергију већ само суштину, и да нема разлике између суштине и енергије. Анатема и на оне који мисле да је енергија створена, и да је божанство сложено зато што се разликују суштина и енергија.


Izvor: http://www.pravoslavlje.net/index.php?title=Григорије_Палама
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Није тачно. Адвентисти и Јеховини сведоци проповедају "спавање душе", јер по њима душа је склоп тела и духа. Дакле, душе више нема до васкрсења. Нек ти сами кажу, изненадићеш се. По њима су дух човека и животиње исто, зато сведоци не признају Светог Духа и говоре да је то само безлична сила. Адвентисти су збуњени по том питању. Наводно признају да је Дух личност, а онда сами себе негирају са потпуно истом причом као код сведока.

Такве хуле нема код католика, без обзира на све остало.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Dakle, nije bila riječ o Euharistiji nego ipak o iskustvu Isihasta. I nije Sabor sazvan zbog Barlama nego zbog Palame. Dovoljno mi je.
Procitaj sto sam ti dao, palamino ucenje je prihvaceno a Varlamovo odbaceno lako i jednoglasno.Ne radi se o iskustvu isihasta vec Evhraristiji koja je slicna njihovom iskustvu.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Није тачно. Адвентисти и Јеховини сведоци проповедају "спавање душе", јер по њима душа је склоп тела и духа. Дакле, душе више нема до васкрсења. Нек ти сами кажу, изненадићеш се. По њима су дух човека и животиње исто, зато сведоци не признају Светог Духа и говоре да је то само безлична сила. Адвентисти су збуњени по том питању. Наводно признају да је Дух личност, а онда сами себе негирају са потпуно истом причом као код сведока.

Такве хуле нема код католика, без обзира на све остало.
Dusa spava ali ne usmislu na koji oni to shvataju, dusa boljereceno miruje u blizini Bozijoj i ucestvuje u Njegovoj ljubavi.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Њима је душа везана за тело, не за дух. А склоп је духа и тела. Лепо пише Јован:

Откривење, глава 6
9. И кад отвори пети печат, видех под олтаром душе побијених за реч Божију и за сведочанство које имаху.
10. И повикаше гласом великим говорећи: Докле, Господару Свети и Истинити! Не судиш и не кајеш крв нашу на онима што живе на земљи?
11. И дане бише свакоме од њих хаљине беле, и речено им би да почину још мало времена, докле се наврше и другари њихови и браћа њихова, који ваља да буду побијени као и они.


Не признају Христову причу о Лазару и богаташу (Лука 16), већ кажу да је то вавилонска паганска прича коју Христ прича као бајку.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Не признају Христову причу о Лазару и богаташу (Лука 16), већ кажу да је то вавилонска паганска прича коју Христ прича као бајку.
I da u Svetom Pismu pise da treba slaviti nedelju oni bi to tumacili drugacije, sve je stvar tumacenja, a Otkrovenje je napisano potpuno simbolijski, sve sem opisa bica koja je Jovan video, ona su po mom misljenju bukvalna.
 
Natrag
Top