Pravo za tumacenje Svetog Pisma

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.390
Isi jedna od izgubljenih ovaca, zivis u zabludi, njih mozda i mogu da razumem, ali kako ti ne vidis istinu?
Verujes u Svete Oce i predanje, zasto se onda ne vratis u crkvu?

Ja sam u Crkvi, i pravovjernoj i katoličkoj, kamo bi se vraćao? A radovat ću se vratiš li ove koje razumiješ, možda i oni tebe na kraju razumiju.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Ja sam u Crkvi, i pravovjernoj i katoličkoj, kamo bi se vraćao? A radovat ću se vratiš li ove koje razumiješ, možda i oni tebe na kraju razumiju.
Kako crkva koja je prodavala spasenje za novac, ukidala ljudima slobodu koju im je Bog dao, nikad se nije bavila teologijom moze biti prava Crkva?
Samo pravoslavnima se pale svece na grobu Hristovom, jednom prilikom Pravoslavni patrijarh je bio izbacen iz hrama od strane katolickih delegata i u hramu rimokatolicima se svece nisu upalile a napolju su se upalile svim pravoslavnim vernicima.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.390
Kako crkva koja je prodavala spasenje za novac, ukidala ljudima slobodu koju im je Bog dao, nikad se nije bavila teologijom moze biti prava Crkva?

Ja nisam očekivao da ćeš se argumentima približavati adventistima. A možda i to ima veze sa "vraćanjem zalutalih".

Samo pravoslavnima se pale svece na grobu Hristovom, jednom prilikom Pravoslavni patrijarh je bio izbacen iz hrama od strane katolickih delegata i u hramu rimokatolicima se svece nisu upalile a napolju su se upalile svim pravoslavnim vernicima.

Je li ovo tvoje obrazloženje da je Pravoslavna Crkva prava Kristova Crkva, za razliku od Katoličke, ili je ovo i učenje Pravoslavne Crkve?
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Ja nisam očekivao da ćeš se argumentima približavati adventistima. A možda i to ima veze sa "vraćanjem zalutalih".
Shvataju princip spasenja na pravi nacin kao i raj i pakao zbog toga ih smatram blizim pravoslavnima.

Je li ovo tvoje obrazloženje da je Pravoslavna Crkva prava Kristova Crkva, za razliku od Katoličke, ili je ovo i učenje Pravoslavne Crkve?
To je cudo pa ti sam zakljuci.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.390
Shvataju princip spasenja na pravi nacin kao i raj i pakao zbog toga ih smatram blizim pravoslavnima.

Adventisti shvaćaju potpuno jednako kako "naučava" Miroljub Petrović. Je li to pravoslavno ili blisko pravoslavnom shvaćanju?

To je cudo pa ti sam zakljuci.

U povijesti Katoličke Crkve mnoštvo je čuda, pa ja ipak ne bih ni na temelju njih zaključivao o ovome što ti sugeriraš.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Adventisti shvaćaju potpuno jednako kako "naučava" Miroljub Petrović. Je li to pravoslavno ili blisko pravoslavnom shvaćanju?
U Pravoslavnom ucenju, kad dusa umre ona se pridruzuje skupu dusa u Bozijoj blizini i oseca ljubav Boziju kao muku ili radost u zavisnosti od toga dali je osoba izvrsila svrhu svog postojanja i tezila ka obozenju.
U Adventistickom ucenju dusa odlazi kod Boga.
U rimokatolickom ucenju dusa izgleda kao covek i kad umre ona ide u cistiliste pa u raj ili pakao gde se kuva ili pece u materijalnoj vatri, ili u raju gde uziva u materijalnom blagostanju.U pravoslavlju covek se spasava sjedinjujuci se sa Bogom, a u rimokatolicizmu covek se spasava tako sto se ociscuje od greha i postuje moralni zakon.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.390
U Pravoslavnom ucenju, kad dusa umre ona se pridruzuje skupu dusa u Bozijoj blizini i oseca ljubav Boziju kao muku ili radost u zavisnosti od toga dali je osoba izvrsila svrhu svog postojanja i tezila ka obozenju.

OK, ti bolje znaš.

U Adventistickom ucenju dusa odlazi kod Boga.

Kako će otići kod Boga kad je po adventističkom učenju zapravo i nema.

U rimokatolickom ucenju dusa izgleda kao covek

Nije ovo katoličko učenje.

i kad umre ona ide u cistiliste pa u raj ili pakao gde se kuva ili pece u materijalnoj vatri, ili u raju gde uziva u materijalnom blagostanju.

Kakvoj materijalnoj vatri. Ovakvoj kakva gori kad je mi zapalimo. Ni ovo nije katoličko učenje.

U pravoslavlju covek se spasava sjedinjujuci se sa Bogom, a u rimokatolicizmu covek se spasava tako sto se ociscuje od greha i postuje moralni zakon.

Sjedinjujući se s Bogom postaje li čovjek bezgrešan. Ispovjedaju li se pravoslavni? Pisao si kako je ispunjenje moralnog zakona ljubav prema Bogu i bližnjemu. Treba li ga ispunjavati (poštivati)?
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Kako će otići kod Boga kad je po adventističkom učenju zapravo i nema.
Dusa postoji kod adventista, samo Bog je uzme natrag sebi kad covek umre, to je slicno pravoslavnom ucenju u kom se dusa pridruzuje skupu dusa u blizini Bozijoj.
Nije ovo katoličko učenje.
Ok, kako dusa izgleda?
Kakvoj materijalnoj vatri. Ovakvoj kakva gori kad je mi zapalimo. Ni ovo nije katoličko učenje.
Duhovna vatra je ljubav Bozija kako tumaci Atanasije Veliki, ja se ne secam da iko od vasih uci da ce nepravednici goreti u ljubavi Bozijoj.
Sjedinjujući se s Bogom postaje li čovjek bezgrešan. Ispovjedaju li se pravoslavni? Pisao si kako je ispunjenje moralnog zakona ljubav prema Bogu i bližnjemu. Treba li ga ispunjavati (poštivati)?

Sveti Grigorije Palama govoreci o Tajni Svete Evharistije i o samoj prirodi tela i krvi Gospoda Isusa Hrista pretezno oslanjajuci se na 6. glavu Jovanovog jevandjelja gde Sam Hristos kaze "Koji jede moje telo i pije moju krv prebiva u Meni i Ja u njemu", govori da Hristos na Tavoru gde je prikazao Svoju Bozansku prirodu ucenicima u onolikoj meri u kojoj su ucenici mogli da je sozercavaju tu Bozansku energiju.Ta Bozanska energija koja je prozimala celu covecansku prirodu Gospoda Isusa Hrista se upravo manifestovala kroz tu tavorsku svetlost.Obozenje koje covek zadobija se manifestuje kroz sjedinjenjem sa Hristom u Svetoj Evharistiji, pricescujuci se samim Njegovim telom.Time sto je Bozanska energija (svetlost tavorska) prozimala Hristovu covecansku prirodu, Njegovo telo i krv, pricescujuci se Njegovim telom i krvlju upravo postajemo pricasnici te bozanske svetlost ili ti nestvorene Bozanske energije, samim tim ta nestvorena energija protice nasim telom, ali kako se ona manifestuje?
Sledeci deo obozenja jeste upravo kroz upodobljavanje Bogu, da postanemo upravo ono za sta nas je naznacio "Budite dakle vi savrseni kao sto je savrsen Otac vas nebeski", tj. kako bi rekao jedan filosof "Ja jos nisam ono sto jesam" ili ti nisam ostvario bozanski lik u sebi, koji je da kazemo, za vreme grehopada bio povredjen i ukaljan padom.Kao sto govori sveti Atanasije Veliki da jedna od velikih posledica greha jeste upravo truleznost prirode samim odvajanjem od Boga ili ti ne ucestvovanje u zajednici sa Bogom, samim tim smo odvojeni od Bozanskih nestvorenih energija koje odrzavaju tvorevinu i cine je da bude besmrtna i netrulezna po blagodati Bozijoj.
Samim tim Hristos prozimajuci nestvorenim energijama svoju covecansku prirodu, mi pricasnici Njegovog tela i krvi koje su prozeti nestvorenim energijama Bozijim mi postajemo sjedinjeni sa Hristom i "On prebiva u nama, i mi u Njemu".Za ostvarenje ovog vida obozenja potrebno je da prevashodno ponovo uspostavimo onaj bozanski lik koji je Bog ugradio u pracoveka Adama.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.390
Dusa postoji kod adventista, samo Bog je uzme natrag sebi kad covek umre, to je slicno pravoslavnom ucenju u kom se dusa pridruzuje skupu dusa u blizini Bozijoj.

Prije si, objašnjavajući pravoslavno učenje o duši, napisao: "kad dusa umre ona se pridruzuje skupu dusa u Bozijoj blizini i oseca ljubav Boziju kao muku ili radost". Dakle, pravoslavni uče o duši kao "entitetu" koji je besmrtan, jer nakon čovjekove zemaljske smrti "oseca ljubav Boziju kao muku ili radost". A što uče adventisti, evo:

Za sve biblijske tekstove u kojima se pojavljuju riječi "duša" i "duh" možemo zahvaljujući kontekstu reći da se odnose na funkcioniranje individualne psihe ili na aktivnost čitave osobe. To važi kako za starozavjetne izraze nepfeš ili ruah i u Novom zavjetu odgovarajuće izraze psyhe i pneuma, koje prevodimo s "duša" i "duh". Ni u jednom jedinom slučaju ne čitamo o nekoj besmrtnoj duši u čovjeku, duši ili ljudskom duhu koji može funkcionirati neovisno o materijalnom tijelu. (Priručnik Teologije Adventista sedmog dana)

Ovo adventističko učenje često se označava kao "spavanje mrtvih". Ne postoji ništa, pa tako ni duša, što bi nakon čovjekove smrti egzistiralo i nešto osjećalo. Kad adventisti navode i "dokazuju" da je Crkva otpala i postala Babilon, uvijek navedu vjerovanje o besmrtnoj duši. A gore vidjesmo, kako ti napisa, da se "duša nalazi u Božjoj blizini i osjeća ljubav Božju kao muku ili radost". U čemu je ovdje sličnost između pravoslavnog i adventističkog učenja o duši?

Ok, kako dusa izgleda?

Reci ti meni.

Duhovna vatra je ljubav Bozija kako tumaci Atanasije Veliki, ja se ne secam da iko od vasih uci da ce nepravednici goreti u ljubavi Bozijoj.

Sveti Grigorije Palama govoreci ...

Ovdje si naveo samo teološko objašnjenje iskustva jedne monaške duhovnosti i prakse (isihazam), koje nije ništa više od teološkog objašnjenja kojim pravoslavlje tu mističnu praksu prihvaća. Kao takvo, prihvaćanje ovog teološkog objašnjenja nije nešto što pravoslavnog obvezuje vjerovati da bi se smatrao pripadnikom Pravoslavne Crkve. Kako onda Katoličku Crkvu i katolike možeš smatrati krivovjernima zbog toga što nemaju ovakvu praksu i ovakvo teološko učenje? Ipak je "malo" neozbiljno.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Advantisti ne veruju da dusa prestaje da postoji vec da je Bog uzima sebi i ona postoji kao deo njega, osim toga ja sam rekao da je to ucenje slicnije nego ucenje po kom dusa odlazi na neko mesto koje u pravoslavnom ucenju ne postoji.Vi katolici ne razlikujete sustinu Boziju i Njegove energije sto je najveca jeres od svih kako kaze sv. Grigorije Palama, ovo isihasticko ucenje ne dogmat.Dusa nema izgled.Vase dete Varlam je bio zastupnik ove jeresi.
 
Natrag
Top