Pravo za tumacenje Svetog Pisma

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.390
Crkva je nepogresiva, ali ne i jedan covek u crkvi, crkvu cine svi clanovi, a njihovi predstavnici su episkopi, crkva je nepogresiva u ucenju, ali episkopi kao obicni ljudi mogu da padnu u zablude.

Dakle, potpuno isto kao i u Katoličkoj Crkvi. Papa u zajedništvu s biskupima razmatra o pitanjima vjere, zajedno o tome odlučuju i onda papa istupa i izriče ono što je odlučeno. Razlika je očito samo u tome što pravoslavni imaju autokefalne crkve, pa se ne mogu dogovoriti tko će od njih istupati. Također, isto je i što se tiče njihove ljudske grešnosti i pogrešivosti. I papa i biskupi su grešni ljudi i ljudi koji mogu pogriješiti.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Dobro, onda vas dva zastropate dve najvece hriscanslke Crkve pa i pored toga niucemu se ne slazete. Vecito nekakvo rivalstvo. Zbog cega?

Sad bih vas molio da nam objasnite, posto ste vi pripadnici tih mocnih crkava, KOJA OD NJIH DVE IMA PRAVO DA TUMACI BIBLIJU?
Mi sa katolicima nemamo nista, neznam koliko je tesko to razumeti, sta vi imate sa JEhovinim Svedovima to i mi imamo sa katolicima, nista.

Pravo da tumaci Bibliju ima Jedna Sveta Saborna i Apostolska Crkva, to jest Pravoslavna crkva, ona je i sastavila kanon.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Dakle, potpuno isto kao i u Katoličkoj Crkvi. Papa u zajedništvu s biskupima razmatra o pitanjima vjere, zajedno o tome odlučuju i onda papa istupa i izriče ono što je odlučeno. Razlika je očito samo u tome što pravoslavni imaju autokefalne crkve, pa se ne mogu dogovoriti tko će od njih istupati. Također, isto je i što se tiče njihove ljudske grešnosti i pogrešivosti. I papa i biskupi su grešni ljudi i ljudi koji mogu pogriješiti.
Pa ti mene zasmejavas, kod vas je nepogresivost pape dogmat, ti onda i nisi katolik ako ne verujes u taj dogmat.Crkvom vlada Hristos, a ne jedan covek, episkopiimaju svoje zajednice, a patrijarsi su prvi medju jednakima, episkop govori u ime apostola, jer episkopi i jesu naslednici apostola, oni su ikona Hristova, ali su i ljudi i mogu pogresiti.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.390
Pa ti mene zasmejavas, kod vas je nepogresivost pape dogmat, ti onda i nisi katolik ako ne verujes u taj dogmat.

Točno, dogma je upravo ono i onako kako sam ti napisao. Ne postoji dogma - "papa je nepogrešiv".

Crkvom vlada Hristos, a ne jedan covek, episkopiimaju svoje zajednice, a patrijarsi su prvi medju jednakima, episkop govori u ime apostola, jer episkopi i jesu naslednici apostola, oni su ikona Hristova, ali su i ljudi i mogu pogresiti.

Rekao sam ti, samo je jedna razlika. Katolici su se dogovorili da papa, jedan od biskupa, uvijek istupa u ime čitave Crkve, a vi pravoslavni se niste o tome mogli dogovoriti.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Točno, dogma je upravo ono i onako kako sam ti napisao. Ne postoji dogma - "papa je nepogrešiv".
Ako je papa nepogresiv zasto ne prizna gesku i ne vrati se u crkvu?

Rekao sam ti, samo je jedna razlika. Katolici su se dogovorili da papa, jedan od biskupa, uvijek istupa u ime čitave Crkve, a vi pravoslavni se niste o tome mogli dogovoriti.
To je tako danas, do skoro nije bilo tako.Kod nas pravoslavnih svi su jednaki i svi istupaju zajedno kao jedno telo Crkva.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.390
Ako je papa nepogresiv zasto ne prizna gesku i ne vrati se u crkvu?

Nije nepogrešiv, nego je i pogrešiv i grešan. Dogma govori o nečem drugom.

To je tako danas, do skoro nije bilo tako.

Uvijek je bilo tako.

Kod nas pravoslavnih svi su jednaki i svi istupaju zajedno kao jedno telo Crkva.

Ne istupaju valjda svi u isti čas? Tko bi ih razumio. I kod vas dakle jedan istupi u ime svih. Vidiš da je isto kao kod katolika.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.390
Kod nas svi istupaju zajedno, svako za svoju pomesnu crkvu i tako cine udove jednog tela hristovog tj. Crkve.

U Katoličkoj crkvi je slično. Papa postavlja biskupe, nakon čega biskup ima punu autonomiju upravljanja biskupijom (mjesnom crkvom). Pitanja od važnosti za cjelu Crkvu uvijek razmatraju svi biskupi i eventualne zaključke i odluke donose nakon sagledavanja svih elemenata važnih za pojedino pitanje. Svakom papi bi se raspukla glava nakon tri dana pontifikata kad bi papa vodio Crkvu na način kako to protivnici Katoličke Crkve pokušavaju insinuirati.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.448
Pravo za tumacenje svetog pisma imaju svi.
Naravno neki ga tumace dobronamerno,a neki zlonamerno radi stvaranja sto vecih zabuna i podela,i bas ti drugi pobedjuju...
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Pravo za tumacenje svetog pisma imaju svi.
Naravno neki ga tumace dobronamerno,a neki zlonamerno radi stvaranja sto vecih zabuna i podela,i bas ti drugi pobedjuju...
Naravno da logicki svi imaju pravo da citaju i tumace, ali svi oni ce zapasti u jeres kao ti npr. jer tumacis pogresno.Izvrces rec Boziju i predtsvljas je tako.
 
Natrag
Top