Pravo za tumacenje Svetog Pisma

Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.448
Nema tu nikakvog izvrtanja,vec samo proveravanja.
Seti se da je apostol Pavle pohvalio one u Solunu koji su proveravali sve njegove reci,da li je u Svetom pismu bas tako zapisano,zar ne?
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Ne zelim da polemisem kruzno i mehanicki sa JS, sta god ja rekao i napisao ti ces izneti svoje izvrtanje tako da nema svrhe, istinu sam izneo, na vama je da verujete ili ne.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.448
Ne zelim da polemisem kruzno i mehanicki sa JS, sta god ja rekao i napisao ti ces izneti svoje izvrtanje tako da nema svrhe, istinu sam izneo, na vama je da verujete ili ne.

To je istina za tebe,i ja nemam nameru da te nagovaram da promenis to svoje misljenje.
Zelim samo da sve to sto mislis proveris da li to tako pise i u svetom pismu,sa sve kontekstom i to nekoliko puta.
Svi smo mi verovali i sve i svasta po ucenju napamet i slusanju laznih autoriteta,ali imamo glavu da rezonujemo neke stvari,zar ne?
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
E pa ja tumacim Sveto Pismo drugacije, vi drugacije, adventisti drugacije, ali mi smo sastavili kanon, ako prihvatate kanon prihvatate i ucenje na osnovu kog je sastavljen, mada kod vas postoji paradoks.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
E pa ja tumacim Sveto Pismo drugacije, vi drugacije, adventisti drugacije, ali mi smo sastavili kanon, ako prihvatate kanon prihvatate i ucenje na osnovu kog je sastavljen, mada kod vas postoji paradoks.

Kao prvo - treba dokazati da su Hristos i apostoli propovedali Pravoslavno učenje i imali Pravoslavnu obrednu praksu - da bi se ovako nešto tvrdilo, a takav pokušaj već postoji.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Kao prvo - treba dokazati da su Hristos i apostoli propovedali Pravoslavno učenje i imali Pravoslavnu obrednu praksu - da bi se ovako nešto tvrdilo, a takav pokušaj već postoji.
Vec je dokazano, imas liturgiju iz 1. veka apostola Jakova epskopa Jerusalimskog i ona se u neke dan sluzi na Bogoslovskom fakultetu iz prakticnih razloga, ona jeste drugacija, ali nije puno drugacija.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Samo treba dokazati da su Hristos i apostoli služili liturgiju.
I sam si rekao da Hristos to cini trenutno.Sluzili su, naravno da jesu i imas dokaze o tome, materijalne dokaze, ajde mogu u sve da poverujem, ali ne mogu da poverujem da je neko toliki fanatik i toliko slepo veruje da ne veruje materijalnim dokazima, e to ne mogu!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Samo treba dokazati da su pevali Pravoslavno pojanje, vrteli kandilom, palili sveće, klanjali se pred ikonama, prskali svetom vodom sa travom bosiljkom, kružili oko crkve, zvonili zvona, nosili nakit - krstove, prstenje..itd..itdm a o učenju da i ne govorimo..

Za ovo istorijski dokazi ne postoje, jer je sve ovo uvedeno u kasnijim vekovima, i nema veze sa Hristom, apostolima, i rečju Božjom.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Samo treba dokazati da su pevali Pravoslavno pojanje, vrteli kandilom, palili sveće, klanjali se pred ikonama, prskali svetom vodom sa travom bosiljkom, kružili oko crkve, zvonili zvona, nosili nakit - krstove, prstenje..itd..itdm a o učenju da i ne govorimo..
Kakve ovo veze ima sa bogosluzenjem?
Za ovo istorijski dokazi ne postoje, jer je sve ovo uvedeno u kasnijim vekovima, i nema veze sa Hristom, apostolima, i rečju Božjom.
Postoje stotine spisa koji nisu "falsifikati", vi sa druge strane nemate dokaze.
Pravoslavno pojanje je uvedeno u 4. veku, a mozda i ranije, mada ovo danas nije kao to iz 4. vec monasko koje su monasi izmislili, mozda apostoli nisu pevali ali David jeste.Mi se ne klanjamo pred ikonama.Prskanje svete vode sa travom nema ama bas nikakve veze sa bogosluzenjem.Kruzio je oko Jerihona Isus NAvin kao sto i mi danas kruzimo.Zvona imaju prakticni znacaj poziva vernika na bogosluzenje.Inace to sto nazivas nakitom nosili su i jevrejski svestenici i prvosvestenici.
 
Natrag
Top