Pravo za tumacenje Svetog Pisma

Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Vec je dokazano, imas liturgiju iz 1. veka apostola Jakova epskopa Jerusalimskog i ona se u neke dan sluzi na Bogoslovskom fakultetu iz prakticnih razloga, ona jeste drugacija, ali nije puno drugacija.

Nelsime, vi pravoslavci i katolici 1ooo godina i vise bili ste jedna Crkva. Jeli tako?
Pa onda objasni nam zbog cega vi imate Liturgiju, a katolici Misu? Koja je pogresna ili su obe?
Mozes li nam objasniti koja je razlika menju njima i u cemu se suprotstavljaju?
Isto tako vi za pricest delite verncima hleb i vino, a katolici samo ostiju. Ima li tu ikakve razlike?
I ako ima koja je?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.296
Drugog načina nema. Zato Biblija i ima 66 knjiga.
Broj knjiga ne dokazuje apsolutno nista, jer nasa Biblija nema 66 knjiga, vasa protestantska ima!

Pa to nije u sukobu sa onim što sam ja rekao, SZ je temelj NZ. A na osnovu smisla je utvrđen SZ kao i NZ, upoređena je nauka i tako je utvrđen kanon.
Crkva tumaci Stari Zavet. Dakle, ne tumaci "Pimo samo sebe" i tu je tvoj osnovni problem, posto imas crkvu kao tumaca, a ako crkva odredjuje kanon na osnovu nauke, onda ti propade "Samo Pismo", jer oni koriste nesto van Pisma!

Dakle nisu oni gledali "sklad Pisma" ili "smisao" kojeg navodis!

Baš zato i jeste tako kako sam rekao.

Bas zato i nije kako si rekao, jer njima bi trebale godine ako ne i vekovi, da uporedjivanjem tekstova donesu zakljucak koje se knjige medjusobno slazu i koje su istinite a koje lazne, samo prostom analizom.. Osim ako su odredjivali dogmom, onda je dovoljno da procitaju doticnu knjiga pa ako se ne slaze sa dogmom crkve, znaci lazna je. A tako su i radili!

Bravo brate Mire!
Teologija ti je na visini, ako tako nastavis propast ti je sigurna.

Ovo nije za smejanje, to vi radite!

Nelsime, vi pravoslavci i katolici 1ooo godina i vise bili ste jedna Crkva. Jeli tako?
Pa onda objasni nam zbog cega vi imate Liturgiju, a katolici Misu? Koja je pogresna ili su obe?
Mozes li nam objasniti koja je razlika menju njima i u cemu se suprotstavljaju?
Isto tako vi za pricest delite verncima hleb i vino, a katolici samo ostiju. Ima li tu ikakve razlike?
I ako ima koja je?

Neslim nije tu, i nece doci, rekao je da je prolaznik, jer ni apostoli se nisu zadrzavali na jednom mestu, tako ni on..
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Ko ima pravo da tumaci Bibliju?

Prvo, Biblija tumaci sama sebe. Ako uzmemo jedan tekst i pogresno ga protumacvimo, sukobicemo se sa drugim biblijskim izjavama. To je jedna vrsta tumacenja kako mozemo doci do istine.

Drugo, Hristos je obecao i ispunio te je poslao Svetog Duha, koji pomaze svakom iskrenom istrazivacu Biblije. Isus je obecao: "A kad dodje On, Duh istine, UPUTICE VAS NA SVAKU ISTINU..." Jovan 16,13.


3. To sto neki tvrde da je crkva odredjena da tumaci Bibliju, ja samo postavim pitanje: KOJA?
To je dovoljno da nam pokaze da nijedna crkva nema vlast nad Bozijom recju. Svaki onaj koji obrati paznju na bibljsko tumavenje i tarzi Boziju silu Duha Svetoga razumece istinu.


Broj knjiga ne dokazuje apsolutno nista, jer nasa Biblija nema 66 knjiga, vasa protestantska ima!

Mire brate, pa ti samo pises da se suprotis nekome, a ne brines ta pises.
Pre svega nema razlike izmedju pravoslane i protestanske Biblije. One su jednake.
To i deca znaju da je Biboliju pisalo 40 pisaca i da je napisana u 66 knjiga.



Crkva tumaci Stari Zavet. Dakle, ne tumaci "Pimo samo sebe" i tu je tvoj osnovni problem, posto imas crkvu kao tumaca, a ako crkva odredjuje kanon na osnovu nauke, onda ti propade "Samo Pismo", jer oni koriste nesto van Pisma! [/QUOTE]

Mire, pa Stari zavet nije stvorila Crkva, nego je nastao dok Novozavetne crkve nije ni bilo. Ali ako kazes da Crkva ima ekskluzino pravo da tumeci Stari zavet, to pravo ima svako, jer ako ga nema, onda nema ga ni Crkva. Da bi odrzali vernike uza sebe, popovi su izmislili tu pricu kao da samo oni su ovlasceni da protumace ono sto uci Biblioja, a i sami vidite da postoje mnogobrojna tumacenja i u samoj Crkvi. Pa onda?
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.296
Ko ima pravo da tumaci Bibliju?
Samo crkva, jer Apostoli su crkva, i ko tumaci Pismo navedeno kao Stari Zavet u njihovim spisima? Samo oni!

Dakle, crkva tumaci, neces valjda reci da su umesto apostola fariseji znali dobro da tumace ili neko drugi?

Ili da su fariseji imali pravo da tumace?
Pa koga je Bog poslao nego apostole da tumace njima???

Cak i vi morate priznati, da su Apostoli "jedini ekskluzivni tumaci Staroga Zaveta"! I niko drugi!!!

Prvo, Biblija tumaci sama sebe.
Ma bas "tumaci samu sebe", ja je otvorim a ona cuti, ponudim joj krusku i jabuku, reko mozda je gladna, a ona cuti.. Reko mozda jede meso, ponudim joj a ona opet cuti..

Pa vi stvarno pricate kojesta!

Drugo, Hristos je obecao i ispunio te je poslao Svetog Duha, koji pomaze svakom iskrenom istrazivacu Biblije. Isus je obecao: "A kad dodje On, Duh istine, UPUTICE VAS NA SVAKU ISTINU..." Jovan 16,13.

Izvrnuo si ovaj tekst!

Na drugom mestu kaze:

Ja ću umoliti Oca, i daće vam drugog utešitelja da bude s vama vavek: Duha istine, kog svet ne može primiti, jer Ga ne vidi niti Ga poznaje; a vi Ga poznajete, jer u vama stoji, i u vama će biti.

Lepo kaze da Duha ne mogu primiti "osobe iz sveta" koje nisu deo crkve, dakle "samoinicijativno tumacenje" onih van crkve se zavrsava uvek - neuspehom!

A to ste vi! Vi ste van crkve!

Vi suprotno tome tvrdite da je ipak Duh pao na Milera nekom Bozanskom intervencijom i da je on eto tumacio jer mu je palo s neba, a Duh se skoro uvek po pravilu deli u crkvi a ne van nje. I dobija se krstenjem ili polaganjem ruku.

I to je vasa ludost!

Posebno ako uzmemo u obzir, da je i sam Miler "priznao gresku" dok vi ne priznajete njegovu gresku!

Vise nego ludost!

Mire brate, pa ti samo pises da se suprotis nekome, a ne brines ta pises.
Pre svega nema razlike izmedju pravoslane i protestanske Biblije. One su jednake.
To i deca znaju da je Biboliju pisalo 40 pisaca i da je napisana u 66 knjiga.
U crkvi postoje dve struje oni koji priznaju uzi kanon i oni koji priznaju siri kanon! Dakle ne dokazuje broj nista.

Svasta, kao da ce okrugli broj nesto dokazivati?

Mire, pa Stari zavet nije stvorila Crkva, nego je nastao dok Novozavetne crkve nije ni bilo.
Crkva je od starta imala drugaciji kanon nego jevreji, a on je pretezno bio onaj iz Septuaginte koji je sadrzao i neke druge knjige! Ne moramo mi prihvatati Jevrejski kanon, koje su to gluposti! Apostol nam citira i Enohovu knjigu koju vi niti imate, niti priznajete...
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Samo crkva, jer Apostoli su crkva, i ko tumaci Pismo navedeno kao Stari Zavet u njihovim spisima? Samo oni!

Mire, zbog cega dodajes ono sto u tekstu ne pise? Gde pise da samo Crkva ima pravo da tumacvi Bibliju.

Drugo, apostoli nisu Crkva, jer ako ne bi bilo vernika ta crkva bi davno nestala. Crkvu sacinjava sbor vernika u koji su svakako ukljucenne i njene vodje.



Cak i vi morate priznati, da su Apostoli "jedini ekskluzivni tumaci Staroga Zaveta"! I niko drugi!!![/QUOTE]

Potpuno pogresno Mire. Apostoli nikad nisu bili ekskluzivni tumaci Biblije. A kakva je uloga Svetog Duha?


Izvrnuo si ovaj tekst!

Na drugom mestu kaze:

Ja ću umoliti Oca, i daće vam drugog utešitelja da bude s vama vavek: Duha istine, kog svet ne može primiti, jer Ga ne vidi niti Ga poznaje; a vi Ga poznajete, jer u vama stoji, i u vama će biti. [/QUOTE]

Dobro Mire, reci mi sta sam ja IZAVRNUO U TEKSU koji sam naveo?
A ti nemas hrabrosti da navedes izvor teksta koji navodis. ZASTO?


Mire, naveo sam tacno onako kako pise: "A kad dodje On, Duh istine, UPUTICE VAS NA SVAKU ISTINU..." Jovan 16,13.

Mire, svi cekamo da navedes sta sam izmenio u ovom tekstu?
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Broj knjiga ne dokazuje apsolutno nista, jer nasa Biblija nema 66 knjiga, vasa protestantska ima!

Ti uopšte ne znaš ni šta sam rekao. Nisam ja ti da sve magijski shvatam. Samo sam konstatovao broj knjiga jer tih 66 knjiga se slažu u nauci, imaju istu pouku.

Crkva tumaci Stari Zavet.

Bog tumači istinu čovjeku, ja znam da si ti predao popovima da tumače za tebe. To vas i uči crkva, da vi ne tumačite. Po NZ takvi nisu bili plemeniti (u Solunu). Zato su takvi narodi ostali nazadni u duhovnom i materijalnom smislu.

jer Apostoli su crkva,

Netačno po Bibliji su svi crkva koji su vjerni Bogu.

i ko tumaci Pismo navedeno kao Stari Zavet u njihovim spisima? Samo oni!

Netačno u NZ imamo da su svi tumačili i provjeravali da li je to tako SZ. Znači da su provjeravali ono što su im starješine govorile, dakle i obični vjernici su tumačili. To vi i ne radite. I ti su bili plemenitiji koji su sve provjeravali.

Dakle, crkva tumaci, neces valjda reci da su umesto apostola fariseji znali dobro da tumace ili neko drugi?

Fariseji i nisu tema ovdje. Čim nemaš nauku u BIbliji moraš da izađeš iz teme.

Ili da su fariseji imali pravo da tumace?

Kada već nastavljaš sa njima, kod vas i jeste to isto kao i kod fariseja i Jevreja koji su ostali vjerni njima. Oni su za njih tumačili, a ovi bili samo klimoglavci. Zato su i nastradali 70. god.

Zato stradate i vi. Ne stradate zbog Hrista, nego zbog gordosti i ponositosti.

Pa koga je Bog poslao nego apostole da tumace njima???

Pa ko da su apostoli znali Pismo, Isus im je tumačio dok je bio, kasnije Duh Sveti. Zato im je Isus uputio ukor jer nisu vjerovali u smrt i vaskrsenje, tek nakon događaja.

Cak i vi morate priznati, da su Apostoli "jedini ekskluzivni tumaci Staroga Zaveta"! I niko drugi!!!

Tvoj način dokazuje da običan vjernik ne treba da uključi razum i da razumije tumačenje koje mu se daje. Ko je priznao, pa ni apostoli nisu znali Pismo, zato su dobili ukor.

Ma bas "tumaci samu sebe", ja je otvorim a ona cuti, ponudim joj krusku i jabuku, reko mozda je gladna, a ona cuti.. Reko mozda jede meso, ponudim joj a ona opet cuti..

Ti ne znaš šta znači izraz "Pismo tumači Pismo".

Lepo kaze da Duha ne mogu primiti "osobe iz sveta" koje nisu deo crkve, dakle "samoinicijativno tumacenje" onih van crkve se zavrsava uvek - neuspehom!

Pa nije crkva denominacija, nego Hrist i vjerni narod, ne odnosi se to na neku zvaničnu instituciju. Van crkve su bili oni koji su jeli svinjetinu i nisu držali subotu.

Posebno ako uzmemo u obzir, da je i sam Miler "priznao gresku" dok vi ne priznajete njegovu gresku!

Pa i apostoli su priznali grešku jer nisu vjerovali da će Isus biti razapet i da će ustati.

Dokaz da ti obožavaš apostole.

U crkvi postoje dve struje oni koji priznaju uzi kanon i oni koji priznaju siri kanon! Dakle ne dokazuje broj nista.

Ne dvije, nego 50 struja, svako tumači sve na svoj način. Niko ništa ne tumači isto. Recimo o duhu koji je posjetio Saula, Kleopa kaže da je demon, a Justin kaže da je duh Samuila. Ti kažeš da duše umrlih samo osjećaju, dok pravosl. duhovnici kažu da imaju sva izoštrenija čula kada umru.

Kod vas je haos pravi, konfuzija zbog vavilonskog vina. A za kanon nije ni bitno. Svejedno je lažan i jedan i drugi.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.296
Dobro Mire, reci mi sta sam ja IZAVRNUO U TEKSU koji sam naveo?
A ti nemas hrabrosti da navedes izvor teksta koji navodis. ZASTO?
Ne pravi se lud kad nemas odgovora, svi znamo da je tekst iz Jovana 14, ako ti ne znas biblijske citate napamet onda nemamo sta pricati. Ti ne mozes oboriti moje navode, pa sad trazis da ponavljam i stavljam reference, ko da sam ja izmislio citat. Svasta!

Tekst jasno kaze da "oni iz sveta ne mogu primiti Duha Svetog", dakle malo je verovatno i gotovo nemoguce da Miler primi Duh Sveti van crkve, sta vise, to je neistina posto on "priznaje svoju gresku"! Samo vi ne priznajete da je on pogresio!

Ti na ovo nemas odgovora!

Jasno se vidi da su Miler i njemu slicni tumacili po svom nahodjenju proizvoljno , bez blagoslova i podrske crkve a potom i podrske Svetoga Duha, jer on se ne daje onima van crkve (osim u retkim slucajevima rekao sam, a ovde to nije slucaj posto on priznaje gresku)!

Potpuno pogresno Mire. Apostoli nikad nisu bili ekskluzivni tumaci Biblije. A kakva je uloga Svetog Duha?
Kako nisu? Da nisu mozda fariseji bili ekskluzivni tumaci? Da nije Bog mozda poslao njih da svetu objave evandjelje i protumace Starozavetne tekstove?

Biblija "tumaci sama sebe", pa sta ce im onda propovednici da propovedaju? Zasto ih Bog uopste i salje??? I sta vi ovde radite tumaceci Pismo, kad ono "tumaci samo sebe"???

Cista ignorancija! Vi se vrtite u krug, kao sto je rekao Neslim, jak je sotona, kad te jednom zaslepi tesko progledas..

Ti uopšte ne znaš ni šta sam rekao. Nisam ja ti da sve magijski shvatam. Samo sam konstatovao broj knjiga jer tih 66 knjiga se slažu u nauci, imaju istu pouku.
Kakva bre nauka? Biblija nije naucna knjiga, ti ne znas ni sta pricas ovde!

og tumači istinu čovjeku, ja znam da si ti predao popovima da tumače za tebe. To vas i uči crkva, da vi ne tumačite. Po NZ takvi nisu bili plemeniti (u Solunu). Zato su takvi narodi ostali nazadni u duhovnom i materijalnom smislu.

A farisejima i ostalima ko je tumacio?
Jesu li oni sami sebi tumacili?

I vidimo kako su protumacili, isto kao i vi!

"PISMOZNALCI", samo su vikali - "pismo , pismo.." , a razumevali nisu!

Niko bez Apostola nije mogao razumeti Pismo, jer je njih Bog poslao ljudima da protumace tekst! Oni su crkva! Prema tome samo crkva i tumaci!

Kad bi bilo drugacije, ne bi vi nama tumacili smisao Pisma! Sta ovde radite, i zasto uopste tumacite , kad "Pismo tumaci samo sebe"???

Sami ste sebi kontradiktorni, i vi svojim postupcima dokazujete da "crkva tumaci Pismo" i vi u ime svoje crkve nama tumacite!

A proveriti moze svako, da li se ucenje slaze sa tekstom, niko ne brani proveru!
I niko ne trazi slepu poslusnost!

Fariseji i nisu tema ovdje. Čim nemaš nauku u BIbliji moraš da izađeš iz teme.

Vi ste isti kao fariseji, naravno da moram da pomenem itekako ima veze sa temom i oni su bili "pismoznalci" kao i vi, i bas su lepo tumacili, kao i vi nama!

Kada već nastavljaš sa njima, kod vas i jeste to isto kao i kod fariseja i Jevreja koji su ostali vjerni njima. Oni su za njih tumačili, a ovi bili samo klimoglavci. Zato su i nastradali 70. god.

Zato stradate i vi. Ne stradate zbog Hrista, nego zbog gordosti i ponositosti.

Nemas ti pojma! I Apostoli su bili jedini tumaci! Niko nije imao pravo da tumaci Pismo osim njih! Citav novi zavet to svedoci, da su njih 12 imali ekskluzivno pravo na tumacenje! Oni su donosili dogme kad se sastanu. Njih je Hristos poslao da tumace! Nije poslao kojekoga , vec svoje apostole! I crkva se tog principa drzi i danas!

A to klimanje glave sto pominjes, to namerno izvrces, kao da mi ne proveravamo i bez razuma prihvatamo ljudsku rec, dakle zlurad si!

Pa ko da su apostoli znali Pismo, Isus im je tumačio dok je bio, kasnije Duh Sveti. Zato im je Isus uputio ukor jer nisu vjerovali u smrt i vaskrsenje, tek nakon događaja.

Nekome Duh Sveti mora da tumaci direktno, jer ne mogu svi imati tumace iznad sebe, nekom tumac mora biti licno Hristos!

Ali je cinjenica, da postoji crkvena hijerarhija, da postoji hijerarhija Duha, darovi Duha, i da nemaju svi pravo da tumace cak ni u crkvi, a kamo li spolja da neko moze tumaciti ako nije njen clan!

Pokusavas da se izvuces, neposteno..

Tvoj način dokazuje da običan vjernik ne treba da uključi razum i da razumije tumačenje koje mu se daje. Ko je priznao, pa ni apostoli nisu znali Pismo, zato su dobili ukor.

Moj nacin koji je Bozji, ne kaze da trebas da iskljucis razum, vec da trebas da slusas sta ti Bozji ljudi govore i da to proveris, i ako ti je srce cisto razumeces da je to od Duha!

Problem je sto vi "samoinicijativno tumacite" kako vam se svidja, jer nemate Duha. Niti ga mozete dobiti van crkve.

i ne znaš šta znači izraz "Pismo tumači Pismo".
Ma jok, ti si najpametniji i ti sve znas!
Naravno da znam sta znaci, tvrdite da se uporedjivanjem konteksta razume smisao. Problem je sto onaj bez Duha, koji samoinicijativno tumaci kao vi, ne razume ni kontekst ni smisao!

A vi Duha nemate, jer se kroz crkvu razdeljuje! On ne pada sa neba, osim u retkim slucajevima, vec sam rekao!

Na Milera pao nije, jer Miler je priznao gresku, a vi ste njegovu gresku uzeli za istinu!

a nije crkva denominacija, nego Hrist i vjerni narod, ne odnosi se to na neku zvaničnu instituciju. Van crkve su bili oni koji su jeli svinjetinu i nisu držali subotu.

Ma lupas gluposti, to znaci da svako ko nije clan te grupe ljudi (crkve), moze uzeti Pismo i tumaciti ga kako hoce! Sam sebi!

To ne moze!

Ti ne razumes nacin Bozjeg delovanja!
Kada covek uzme i cita Bibliju, ne tumaci mu Sveti Duh, vec mu Bog salje coveka , svog slugu da mu rastumaci i da mu prenese Duh, da ga uvede u crkvu! To tako funkcionise, po hijerarhiji!

I onaj gatar u bibliji je video da apostoli polaganjem ruku dele Duh Sveti, i trazio je istu vlast za novce!

Apostoli su delili Duh, a nije on padao sa neba!

Jedino u izuzetnim slucajevima (kod Kornelija) se desava da Bog licno intervenise (kada je trebalo da im pokaze svoju volju u vezi neznabozaca), ali to je retko, i u vasem slucaju sasvim sigurno da nije! Jer Miler priznaje gresku (sam prorok priznaje), a vi na gresci gradite teologiju i crkvu!

Osim toga vezani ste za masonizam, sve sekte nastale od 19. veka su masonske, dok su Luter i raniji buntovnici dokazali svoj zao rod..

Niste vi od Boga i nemate Duha!
Niti ti imas Duha da nas ovde ucis, a kazes da ne trebas uciti jer - "pismo tumaci samo sebe". Pa sta onda ti radis???

Nego te sujeta i ponos upravlja!!!

Pa i apostoli su priznali grešku jer nisu vjerovali da će Isus biti razapet i da će ustati.

Dokaz da ti obožavaš apostol

Ne lupaj! Apostoli tada nisu imali Duha da bi mogli razumeti! Pa priznaju gresku.

A vas Miler je imao Duha, po ucenju EGW a priznaje gresku!?

Kako Duh Bozji moze da pogresi???

Dokaz da Miler nije bio vodjen Duhom i da je tumacio "samoinicijativno"!

A vi od njegove greske naciniste crkvu!

Ludost!

Ne dvije, nego 50 struja, svako tumači sve na svoj način. Niko ništa ne tumači isto. Recimo o duhu koji je posjetio Saula, Kleopa kaže da je demon, a Justin kaže da je duh Samuila. Ti kažeš da duše umrlih samo osjećaju, dok pravosl. duhovnici kažu da imaju sva izoštrenija čula kada umru.

Kod vas je haos pravi, konfuzija zbog vavilonskog vina. A za kanon nije ni bitno. Svejedno je lažan i jedan i drugi.

Crkva nema teologiju o svakoj pojedinosti, kao sto ti ocekujes da ima i u vezi toga koje gace obuci! Ali posto kod vas postoje razlike u misljenjima gde se ti suprotis Trojstvu, Laodikeja ucenju crkve o drugoj sansi, pa navodi neku piramidologiju i numerologiju cemu se crkva suproti, Marko se suproti obojici, a Kainos svima vama, onda to nema nikakve veze!

Ili kada se protestanti suprote jedni drugima a svi se drze "Samo Pisma"!

Jako si zlurad! Vodi te zao Duh!
I ti neprestano ponavljas jedno isto!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
A farisejima i ostalima ko je tumacio?
Jesu li oni sami sebi tumacili?

Vama i farisejima su tumačili pali anđeli.

I vidimo kako su protumacili, isto kao i vi!

Vidim da imaš dokaze.

"PISMOZNALCI", samo su vikali - "pismo , pismo.." , a razumevali nisu!

To i vi vičete isto ne razumijete Pismo. Ovo što ti pričaš može svako, ali BIblija kaže ko je u pravu.

Niko bez Apostola nije mogao razumeti Pismo, jer je njih Bog poslao ljudima da protumace tekst! Oni su crkva! Prema tome samo crkva i tumaci!

To je dokaz da ste isključili razum i da drugi misle za vas. Pa nisu ni oni znali Pismo sve do uskrsnuća.

Kad bi bilo drugacije, ne bi vi nama tumacili smisao Pisma! Sta ovde radite, i zasto uopste tumacite , kad "Pismo tumaci samo sebe"???

Pošto nećete da vam mi tumačimo, onda vam tumače demoni.

Zato sam ja pokrenuo temu o izvrtanju Pisma, niste vi. Kako vi izvrćete Pismo, tako Bog vama izvrće hramove.

Kad bi bilo drugacije, ne bi vi nama tumacili smisao Pisma! Sta ovde radite, i zasto uopste tumacite , kad "Pismo tumaci samo sebe"???

Ti ne znaš šta znači taj izraz Pismo tumači Pismo.

Sami ste sebi kontradiktorni, i vi svojim postupcima dokazujete da "crkva tumaci Pismo" i vi u ime svoje crkve nama tumacite!

Opet šuplja priča.

A proveriti moze svako, da li se ucenje slaze sa tekstom, niko ne brani proveru!
I niko ne trazi slepu poslusnost!

Može samo ko je iskren, ko je isključio razum ne može. Takvima tumače teolozi (popovi).

PC itekako traži poslušnost. Čak napadaju ljude da ne smiju čitati Bibliju mimo popova.

I ti to podržavaš, ti upadaš u kontradikciju, sam kažeš da crkva tumači Pismo, a sada može provjera, pa i provjera je tumačenje. KOd vas je zabranjena provjera.

Vaši teolozi kažu da se ništa ne provjerava i da se sve prihvata od duhovnika.

Citiram Jovana Lestvičnika.

„Treba imati puno poverenje u one koji su u Gospodu na sebe preuzeli staranje o nama, makar i naredili nešto što je suprotno našem mišljenju i što se naizgled protivi našem spasenju“.

(Sveti Jovan Lestvičnik, Lestvica 104)

Dakle PC uči ljude da ne misle svojom glavom.

Vi ste isti kao fariseji, naravno da moram da pomenem itekako ima veze sa temom i oni su bili "pismoznalci" kao i vi, i bas su lepo tumacili, kao i vi nama!

Ja sam iznio dokaz da je kod vas pravo farisejstvo, ovčice samo klimaju glavom, a fariseji tumače.

Nemas ti pojma! I Apostoli su bili jedini tumaci! Niko nije imao pravo da tumaci Pismo osim njih!

Nekom ko isključi razum, džabe davati stihove iz Biblije, da su svi tumačili. I provjera je tumačenje.

Citav novi zavet to svedoci, da su njih 12 imali ekskluzivno pravo na tumacenje!

Pa oni sami nisu znali Pisma bez Isusa.

Oni su donosili dogme kad se sastanu.

Nisu donosili dogme, one su već bile samo su rasp. o nekim nedoumicama kao oko obrezanja. Ostalo je sve bilo jasno kod subote, hrane itd.

Njih je Hristos poslao da tumace! Nije poslao kojekoga , vec svoje apostole! I crkva se tog principa drzi i danas!

Nije ih poslao zbog toga nego zbog jevanđelja.

A to klimanje glave sto pominjes, to namerno izvrces, kao da mi ne proveravamo i bez razuma prihvatamo ljudsku rec, dakle zlurad si!

Pa to je činjenica, čak to pokazuju citati vaših duhovnika.

Nekome Duh Sveti mora da tumaci direktno, jer ne mogu svi imati tumace iznad sebe, nekom tumac mora biti licno Hristos!

Uvijek Duh tumači, direktno ili preko nekoga.

jer ne mogu svi imati tumace iznad sebe, nekom tumac mora biti licno Hristos!

Vi morate imati tumače, tako vas i uči crkva.

Ali je cinjenica, da postoji crkvena hijerarhija, da postoji hijerarhija Duha, darovi Duha, i da nemaju svi pravo da tumace cak ni u crkvi, a kamo li spolja da neko moze tumaciti ako nije njen clan!

Dokaz isključenosti razuma. Vaša hijerar. nema veze sa apostolskom.

Moj nacin koji je Bozji, ne kaze da trebas da iskljucis razum, vec da trebas da slusas sta ti Bozji ljudi govore i da to proveris, i ako ti je srce cisto razumeces da je to od Duha!

Čim kažeš da za tebe drugi tumači, ti podržavaš isključivanje razuma.

PC uči da se ništa ne provjerava. Sve se prihvata bez pogovora.

Problem je sto vi "samoinicijativno tumacite" kako vam se svidja, jer nemate Duha. Niti ga mozete dobiti van crkve.

Znam da je tebi problem što mi tumačimo jer mi imamo istinu i to smo dokazali Biblijom.


Hvala Bogu pa nemamo vašeg demonskog duha.

Ma jok, ti si najpametniji i ti sve znas!
Naravno da znam sta znaci, tvrdite da se uporedjivanjem konteksta razume smisao. Problem je sto onaj bez Duha, koji samoinicijativno tumaci kao vi, ne razume ni kontekst ni smisao!

Bez vašeg demonskog duha mi tumačimo. Što si onda napadao taj metod ako si znao.

Jadna je tvoja nauka, ti nisi u stanju da na osnovu raznmne analize daš dokaz da mi ne razumijemo kontekst. Kako sam ti uništio nauku o vječnim mukama, propovijedanje mrtvima, svinjetinu. Jadni vi se uhvatili za par stihova, sve vam je oboreno. Jasno je kojim mrtvima, jasno ej da je Petar mislio na pagane, eno dim se diže iz Edoma po vama.

Ti nisi u stanju da daš razumnu analizu koja ima smisla.

A vi Duha nemate, jer se kroz crkvu razdeljuje! On ne pada sa neba, osim u retkim slucajevima, vec sam rekao!

Vidimo da ste puni duha, pa su vam države korumpirane, kriminal veći, nemoral, razvod brakova. A puni duha, smao demosnkog.

Ma lupas gluposti, to znaci da svako ko nije clan te grupe ljudi (crkve), moze uzeti Pismo i tumaciti ga kako hoce! Sam sebi!

Dakle ne znaš šta je crkva.

Ti ne razumes nacin Bozjeg delovanja!
Kada covek uzme i cita Bibliju, ne tumaci mu Sveti Duh, vec mu Bog salje coveka , svog slugu da mu rastumaci i da mu prenese Duh, da ga uvede u crkvu! To tako funkcionise, po hijerarhiji!

Pa uvijek tumači Duh, a nekome kao vama neki drugi duh koji nije Božji.

Jedino u izuzetnim slucajevima (kod Kornelija) se desava da Bog licno intervenise (kada je trevali da im pokaze svoju volju u vezi neznabozaca), ali to je retko, i u vasem slucaju sasvim sigurno da nije! Jer Miler priznaje gresku (sam prorok priznaje), a vi na gresci gradite teologiju i crkvu!

Slučaj KOrnelije je pokazao da vi ne učite istinu i ne primjenjujete je.

Osim toga vezani ste za masonizam, sve sekte nastale od 19. veka su masonske, dok su Luter i raniji buntovnici pokazali svoj zao rod..

Znaš da je Bog upotrebio paganskog cara, što ne bi i masone. Pa ti i ne znaš da Bog upotrebljava i pagane za svoje djelo.

Niste vi od Boga i nemate Duha!
Niti ti imas Duha da nas ovde ucis, a kazes da ne trebas uciti jer - "pismo tumaci samo sebe". Pa sta onda radis???

Rdodovi su pokazali ko ima duha demonskog, a ko Božjeg.

Nego te sujeta i ponos upravlja!!!

Opet me kopiraš, ajd budi malo originalan.

Ne lupaj! Apostoli tada nisu imali Duha da bi mogli razumeti! Pa priznaju gresku.

Pa ja drugačije nisam ni rekao opet si uzeo dio mog komentara i nečasno ga izvrnuo.

A vas Miler je navodno imao Duha, po ucenju EGW a priznaje gresku!?

griješili su i apostoli. Ljdui vjerovali u obnovu Izraela.

Kako Duh Bozji moze da pogresi???

Ko je rekao da griješi?

Dokaz da Miler nije bio vodjen Duhom i da je tumacio "samoinicijativno"!

A vi od njegove greske naciniste crkvu!

Ludost!

Nije tema Miler.

Crkva nema teologiju o svakoj pojedinosti, kao sto ti ocekujes da ima i u vezi toga koje gace obuci!

Što sam spomenuo nije pojedinost nego dogma.

Ali kad kod vas postoje razlike u misljenjima gde se ti suprotis Trojstvu, Laodikeja ucenju crkve o drugoj sansi gde ona kaze da nema, pa navodi neku piramidologiju i numerologiju cemu se crkva suproti, Marko se suproti vama obojici, Kainos svima vama a svi se zovete Adventisti, onda to nema veze!

Oni koji negiraju Trojsvo, oni imaju Trojstvo, samo neko malo drugačije.

Jako si zlurad! Vodi te zao Duh!
I ti neprestano ponavljas jedno isto!

Kod vas je konfuzija, vaš problem, moj nije.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Ne pravi se lud kad nemas odgovora, svi znamo da je tekst iz Jovana 14, ako ti ne znas biblijske citate napamet onda nemamo sta pricati. Ti ne mozes oboriti moje navode, pa sad trazis da ponavljam i stavljam reference, ko da sam ja izmislio citat. Svasta!

Tekst jasno kaze da "oni iz sveta ne mogu primiti Duha Svetog"

Mire, ja taj tekst nisam naveo, nego si ga ti naveo, pa ko se pravi lud ti ili ja?
Ti si izjavio da sam ja izvrnuo tekst is Jovan 16,13. jer ja sam samo njega naveo. Pa lepo sam te upitao navedi sta sam ja IZVRNOU????

Evo ponovo ti ga prilaze:
Mire, naveo sam tacno onako kako pise:
"A kad dodje On, Duh istine, UPUTICE VAS NA SVAKU ISTINU..." Jovan 16,13.
To nedvsmisleno govori da je uloga Svetog Duha da ljudima objasni istinu i da ih uputi na pravi put. Prema tome Mire nista ja nisam izvrnuo doslovno sam naveo tekst i dao sam ti referencu da mozes to proveriti.


Sve najbolje
 
Natrag
Top