Pravo za tumacenje Svetog Pisma

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
$ veku, što znači da nije deo reči Božje, već je uvedeno kasnije nakon velikog odpada.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Zar se nikad niste zapitali dali je i sam kanon Svetog Pisma tacan?
Ako po vam atumacenje nije tacno, kako onda verujuete da kanon jeste?

Pa kanon je utvrđen po onome što u njemu piše. Koja je nauka u tim spisima. Što ne bi i drugi tumačili. Pa nisu pravoslavci pisali Bibliju pa da samo oni imaju pravo na tumačenje.
 
Učlanjen(a)
21.09.2015
Poruka
1.460
Pa kanon je utvrđen po onome što u njemu piše. Koja je nauka u tim spisima. Što ne bi i drugi tumačili. Pa nisu pravoslavci pisali Bibliju pa da samo oni imaju pravo na tumačenje.
S obzirom da su apostoli osnovali nasu crkvu oni se smatraju pravoslavnim.Naravno da je kanon utvrdjen na osnovu onog sto pise, ali da li je to sto pise tacno?
Na osnovu cega cemo znati da je tacno ucenje u tim knjigama ako pre toga nemamo ucenje?
Ovo ti je prosta cinjenica, crkva se ne zasniva na Svetom Pismu vec na Svetom Predanju na osnovu kog je i sastavljen kanon.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.296
Otiću da pitam mog komsiju sta on misli o knjizi koju je izdala odredjena izdavacka kuca, mozda on zna bolje da tumaci, od onih koji licno poznaju pisce.. Pa kad mi protumaci ja cu da odem i da se prepirem sa izdavackom kucom.
Jer moj komsija "zna bolje". :)
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Mi sa katolicima nemamo nista, neznam koliko je tesko to razumeti, sta vi imate sa JEhovinim Svedovima to i mi imamo sa katolicima, nista.

Pravo da tumaci Bibliju ima Jedna Sveta Saborna i Apostolska Crkva, to jest Pravoslavna crkva, ona je i sastavila kanon.

Hvaljen budi Bog
Koliko se god slagao sa tobom oko tvojih stavova i činjenica koje iznosiš u vezi zavedenih Sola Scriptura, toliko, ako ne ni više moram da te ispravim u ovome što si upravo izneo.

εἰς μίαν ἁγίαν καθολικὴν καὶ ἀποστολικὴν ἐκκλησίαν·


to što se ovo podeblano prevodi kao saborna, treba da se zahvali Ruskoj školi. Inače ovde u grčkom tekstu doslovno stoji prevedeno: "I u jednu Svetu i Katoličku, Apostolsku Crkvu. Nigde ne stoji Orthodox, pravoverje se podrazumeva.

Iako nisam Palamita, što me čini arhijeretikom, želim da te blagoslov Boga u svemu prati.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
S obzirom da su apostoli osnovali nasu crkvu oni se smatraju pravoslavnim.

Da apostoli su jeli svinjetinu i držali nedelju, kao i vi, dozvoljavali da im se klanjaju, klanjali se idolima.

Na osnovu cega cemo znati da je tacno ucenje u tim knjigama ako pre toga nemamo ucenje?

Na osnovu smisla.

Ovo ti je prosta cinjenica, crkva se ne zasniva na Svetom Pismu vec na Svetom Predanju na osnovu kog je i sastavljen kanon.

Tvoja da, moja ne.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.296
Na osnovu smisla.
Cuj odredjivali sta pripada kanonu 'na osnovu smisla'?

Tebe neko da baci u pecinu kumranskih spisa, ti od apokrifa ne bi znao odakle da pocnes. A crkva je bila suocena sa istim!

Bilo je brdo apokrifa!

Crkva nije prihvatala ili odbacivala knjige na osnovu smisla, vec na osnovu postojeceg ucenja! To samo po sebi govori da vase ucenje "Sola Scriptura" ne pije vodu.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Cuj odredjivali sta pripada kanonu 'na osnovu smisla'?

Drugog načina nema. Zato Biblija i ima 66 knjiga.

Crkva nije prihvatala ili odbacivala knjige na osnovu smisla, vec na osnovu postojeceg ucenja!

Pa to nije u sukobu sa onim što sam ja rekao, SZ je temelj NZ. A na osnovu smisla je utvrđen SZ kao i NZ, upoređena je nauka i tako je utvrđen kanon.

Bilo je brdo apokrifa!

Baš zato i jeste tako kako sam rekao.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Otiću da pitam mog komsiju sta on misli o knjizi koju je izdala odredjena izdavacka kuca, mozda on zna bolje da tumaci, od onih koji licno poznaju pisce.. Pa kad mi protumaci ja cu da odem i da se prepirem sa izdavackom kucom.
Jer moj komsija "zna bolje". :)

Bravo brate Mire!
Teologija ti je na visini, ako tako nastavis propast ti je sigurna.
 
Natrag
Top