Poreklo porodica i prezimena

Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
Poštovani,
da li posedujete neke podatke za familiju Stevanović,selo Amerić pored Mladenovca,po nekim pricama starijih poreklo nase familije je sa Peštera odakle su se doselili kao Markovići,sa slavom sv.Stefan 9.januar,koju i danas slavimo.A od tadasnjih Markovića Stevana,Pavla i Petra nastale su tri familije. Unapred hvala,pozdrav sa Kosmaja[/QUOT

Pozdrav

Posto ste se ranije prezivali Markovic,ja mislim da je logicnije da vam dam podatke o poreklu tog prezimena,sa slavom Sv. Stevan?Smatram da je od velike pomoci to sto vec znate vase ranije prezime.A i nije redak slucaj da su Sumadinci i ljudi iz centralne Srbije cesto menjali prezimena.
Sto se tice vaseg ranijeg prezimena Markovic iz okoline Pestera...pronasao sam podatak da su Markovici iz tog kraja poreklom sa Grahova u Crnoj Gori,sto je u neposrednoj blizini Pesterske visoravni,cak sam procitao da i danas tamo zive Markovici sa slavom Sveti Stevan..u okolini...Godine 1819 su krenuli da se raseljavaju po zapadnoj Srbiji,gde ih takodje ima puno..ali i po Sumadiji...mislim iskreno da ovi Markovici imaju veze za vasom pricom...takodje ako gledamo po slavi..po Vladislavu Skaricu "Stefanjstaci" vode poreklo iz Raske i sa Kosova..a ovaj predeo se nekada zvao Stara Raska..nadam se da sam vam bar malo pomogao...

Ovo sam pronasao na internetu,ne znam da li ste imali prilike da procitate..pominje se Vase sadasnje prezime,slava,ali isto tako i okolina Mladenovca..tako da postoje ogromne sanse da se odnosi na vasu porodicu...ovo su sastavili profesionalni etnolozi...mada jeste malo uopsteno,ali ipak pogledajte..sve najbolje!

http://www.vesti-online.com/Riznica/Poreklo-porodica/28535/STEVANOVIC
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.01.2012
Poruka
4
BOJSANE85 unaprijed hvala za pomoc koju cu dobitti od vas...moje prezime je Trivic
i poreklom iz Crne Gore a zivimo u selu Josavka opstina Celinac kod Banja Luke.
Krsna slava Djurdjevdan. Ako imas bilo sta pisi. Moze i na vericas@teol.net
Mnogo Hvala
Gojko Trivic
 
Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
BOJSANE85 unaprijed hvala za pomoc koju cu dobitti od vas...moje prezime je Trivic
i poreklom iz Crne Gore a zivimo u selu Josavka opstina Celinac kod Banja Luke.
Krsna slava Djurdjevdan. Ako imas bilo sta pisi. Moze i na vericas@teol.net
Mnogo Hvala
Gojko Trivic

Pozdrav Gojko..konkretno o samom nastanku vaseg prezimena nemam podataka,a sto se tice porekla,Vi ga vec znate?Cim kazete da ste iz Crne Gore?:)..Recite koje je mesto u CG,pa mozda na osnovu toga moze tacnije da se utvrdi.
Ja sam u Dalmaciji primetio,u okolini Knina prezime Trivic,ali slava je Sveti Luka.S obzirom da je to slava koja je karakteristicna za okolinu Niksica,moze biti da ima veze sa vama,posto vec znate da ste iz CG.E sad,moze biti da je doslo do promene slave,prilikom migracija.Takodje sam pronasao da se vase prezime sa slavom Djurdjevdan,javlja iskljucivo u Bosanskoj krajini,u Prijedorskom i Dubickom okrugu..a i Vi kazete da ste iz okoline Banja Luke,tako da je skoro sto posto sigurno da je i vasa porodica kao i vecina krajiskih imala slican migracioni put..iz delova Crne Gore,Hercegovine i Raske preko Dalmacije u Bosansku krajinu..mozda su u putu promenili slavu,a mozda se radi i o dve sasvim razlicite porodice.
Takodje u Crnoj Gori Djurdjevdan se slavi u plemenu Drobnjak..tako da moze biti da vodite poreklo odatle.
Nadam se da sam bar malo pomogao,sve najbolje..
 
Član
Učlanjen(a)
13.01.2012
Poruka
1
Da li neko nesto zna u vezi sa prezimenom Siljak?Postoji mnogo verzija,da li neko zna pravu?Hvala
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2012
Poruka
4
Unaprijed hvala za vas interes i odgovor na moje pitanje o mom prezimenu...po izvorima Trivici su dosli iz sela Grahovo kod Niksica Crna Gora krajem 17 ili pocetkom 18 vijeka...nasao sam cak podatak da je brat moga pradjeda posto se odselio (oko 1895 godine) iz Josavke u Boskovice opstina Laktasi slavio sv. Luku a sada slave Djurdjevdan...kada su promijenili slavu ne znam...ako imate jos ista pisite...da li imate starih popisa po prezimenima?
Pozdrav Gojko
 
Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
Unaprijed hvala za vas interes i odgovor na moje pitanje o mom prezimenu...po izvorima Trivici su dosli iz sela Grahovo kod Niksica Crna Gora krajem 17 ili pocetkom 18 vijeka...nasao sam cak podatak da je brat moga pradjeda posto se odselio (oko 1895 godine) iz Josavke u Boskovice opstina Laktasi slavio sv. Luku a sada slave Djurdjevdan...kada su promijenili slavu ne znam...ako imate jos ista pisite...da li imate starih popisa po prezimenima?
Pozdrav Gojko


Eto Gojko,onda je to sto posto tacno...vasi su iz Niksicke nahije,zato sto je slava Sv. Luka karakteristicna bas za to podneblje.
Trebali ste odmah da kazete i taj podatak o promeni slave i okolini Niksica,ali logicno mi je bilo da imate veze sa Dalmatinskim Trivicima,bas zbog tih migracija.
Ne znam koliko je staro vase prezime i kako je glasilo vase prethodno,ako ga je bilo uopste,tad bi eventualno mogli nesto vise da saznamo.
Cuo sam za knjigu "Srbija" od Petra Askrabe u kojoj je istrazeno preko 50 000 srpskih prezimena...kako starih,tako i novih,koja su izvedena od tih starijih.Mislim da je ta knjiga prava riznica podataka.Ima takodje dosta podataka o seobama i istoriji Srba generalno.
U njoj se verovatno krije odgovor odakle poticu sva nasa prezimena.
Ja je jos nisam nabavio,ali planiram..pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2012
Poruka
4
Da li neko ima sta o prezimenu TRIVIC. Slavimo Djurdjev dan. Izgleda da smo postali od prezimena Cojanovic
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2012
Poruka
4
Procitao sam o porodici Cojanovic koja je nastala od prezimena Pilipovic. Od prezimena Pilipovic nastalo je i prezime Trivic. Porodica Pilipovic je zivjela u Velikom Cvijetnicu. Ja sam Trivic i zivim u selu Josavka kod Banja Luke. U ovom selu vise od polovine stanovnistva su Trivic. Svi slavimo Djurdjev dan. Vec dvije godine istrazujem o svom prezimenu. Ako imate bilo sta molim vas da mi se javite, moze i na Email vericas@teol.net. Unaprijed mnogo hvala!
 
Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
Procitao sam o porodici Cojanovic koja je nastala od prezimena Pilipovic. Od prezimena Pilipovic nastalo je i prezime Trivic. Porodica Pilipovic je zivjela u Velikom Cvijetnicu. Ja sam Trivic i zivim u selu Josavka kod Banja Luke. U ovom selu vise od polovine stanovnistva su Trivic. Svi slavimo Djurdjev dan. Vec dvije godine istrazujem o svom prezimenu. Ako imate bilo sta molim vas da mi se javite, moze i na Email vericas@teol.net. Unaprijed mnogo hvala!

O porodici Pilipovic sam pronasao sledeci podatak,naime,pominju se u tom delu krajine,koji navodite.Samo sto se ovde govori o porodici Cudic,ali nesumljivo poticete od istih Pilipovica.

"ЋУДИЋ
Презиме залажено у селу Велики Цвије-
тнић у Поуњу (Босанска Крајина), које
представља огранак велике породице
Пилиповић досељене из Далмације."

Sudeci po ovome,Pilipovici su iz Dalmacije,sad treba ispitati kako su stigli tamo.Ako nesto vise saznam,javicu,pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
O porodici Pilipovic sam pronasao sledeci podatak,naime,pominju se u tom delu krajine,koji navodite.Samo sto se ovde govori o porodici Cudic,ali nesumljivo poticete od istih Pilipovica.

"ЋУДИЋ
Презиме залажено у селу Велики Цвије-
тнић у Поуњу (Босанска Крајина), које
представља огранак велике породице
Пилиповић досељене из Далмације."

Sudeci po ovome,Pilipovici su iz Dalmacije,sad treba ispitati kako su stigli tamo.Ako nesto vise saznam,javicu,pozdrav.

U medjuvremenu sam pronasao poreklo Pilipovica i Cojanovica.Ovo je iz dela Milana Karanovica,koji je bio jedan od najpriznatijih etnologa kod nas.

"Nagde od J. I.(pretpostavljam da ovo znaci Jugo-Istok) dospela je preko severne Dalmacije grupa rodova: Pilipović-Predojević. Slave svi Sv.
Alimpiju. Ima ih u ovoj oblasti: Pilipovića 59 k. u 21 naseLja i od njih Bubale 2 k. ( priveden im
predak Bubale i po očuhu prozvani, a zadržali svoju slavu), Predojevića 6 k. u 3 n., i od
njih ćojanovići 7 k. -,,Zakopina,, je Pilipovića Veliki Cvjetnić, a Predojevića je Predojevića Glavica
kod Lužačkog PoLja. NajpažLjivije sam ispitivao da ovi Predojevići nisu u srodstvu sa onim
vladikama što su bili u Manastiru Hrmnju, pa preseli u Manastir Marču ( Grbit: Karlovačko
Vladičanstvo g. 206.), sa Hasandašom Predojevićom, koji je zauzeo Bihać 1592 g. i sa starjeničkom
porodicom Predojevićima u Hercegovini, pa se do sada nije moglo ništa da ustanovi."

Kao sto Karanovic ovde navodi,niste u srodstvu sa starom Hercegovackom porodicom Predojevica,pa nema potrebe da iznosim podatke o njima.
Nadam se da sam pomogao,ako Vas jos nesto zanima,pitajte.Mada mislim da je ovo ipak najtacniji podatak o Vasem poreklu.
 
Natrag
Top