Poreklo porodica i prezimena

Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
Veliki pozdrav i svaka čast na vašem trudu.....imam jedno pitanje kao i svi ostalli: poreklo prezimena Ruso....moj otac Vukadin i majka Božidarka su došli iz Rudo(BJELJAJCI) u Republici Srpskoj(pre Bosna I Hercegovina)u BEOGRAD 1958god..Njegov otac se zvao Žarko ,slavili su slavu SVETI ARHANGEL MIHAILO...koju sam i ja nastavio.
Unapred hvala.

Hvala Vucko,pozdrav takodje ,

Recite mi samo koji je to deo BiH,odnosno RS?Visegradski region,blizu granice sa Srbijom?Ili je u pitanju neki drugi deo?Da bih znao gde da potrazim...inace prvi put cujem za prezime Ruso,ali dacu sve od sebe da pomognem..pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
Višegrad i Rudo .
Veliki pozdrav

Evo ovako Vucko,dacu Vam par podataka prvo o Vasem kraju,tj kako je izgledalo naseljavanje tih krajeva.Pa ako znate kad su vasi dosli u taj deo RS,mozete na osnovu ovog sto cu Vam napisati da zakljucite iz kog kraja poticu.

U prvoj polovini XVIII veka,doseljenici u ovaj kraj bili su poreklom iz srednje Hercegovine i CG.U prvoj polovini 20. veka doseljenici su iz severne Hercegovine uglavnom.I na kraju doseljenici iz druge polovine 20. veka su iz obliznjih krajeva.
Generalno najvise doseljenika ima iz Limske doline,pa CG,zatim Hercegovine,Starog Vlaha,a samo par porodica je iz Bosne poreklom.Takodje je veoma mali broj starosedeoca.

Zanimljivo je da u nekim krajevima ima Jevreja iz Ugarske,a posto mi je Vase prezime zvucalo kao da je stranog porekla,npr Francuskog,pogledao sam podatak o nekim jevrejskim prezimenima i nasao sledeci podatak.
Ovako je nastalo mozda i Vase prezime.

"Rafailović - Romano - Ruben / Rubenović - Ruso."

Naravno,ukoliko znate kako Vam je glasilo ranije prezime,(ako ga je bilo)mozda je bolje po njemu da potrazimo,a ako ne,mozda ova prica ima veze sa Vama.

Ako nadjem neke nove podatke javicu.
 
Član
Učlanjen(a)
07.02.2012
Poruka
1
Interesuje me poreklo porodice Mačužić. Doseqeni su na prostore Raške (Tepeči i Čečina) krajem 18 veka. Slave sv. Đorđa.
 
Član
Učlanjen(a)
07.02.2011
Poruka
60
Interesuje me poreklo porodice Mačužić. Doseqeni su na prostore Raške (Tepeči i Čečina) krajem 18 veka. Slave sv. Đorđa.

Evo price o Vasem poreklu.Postoje cak dve verzije o tome kako je nastalo prezime Macuzic,ali u svakom slucaju ste poreklom iz Raske.

"Mačužići, koji su stariji doseljenici od Sjenice, podeljeni su na dva roda - Nikoliće i Rankoviće, čije je staro prezime Đorđevići. Rodonačelnik Nikolića, Nikola Đorđević (r. 1793) na jednom je ognjištu sa mlađim bratom Rankom (r. 1805), od koga će nastati Rankovići.
O postanku prezimena (nadimka) Mačužića, Mihailo Dragić je zapisao: „Imao knez Miloš goveda na Zlatiboru. Goneći ih jednom odatle za Kragujevac, zanoći u Barama i tu mu neko ukrade bika. Neki Mihailo od ove familije bi optužen da je bika ukrao i knez Miloš naredi da se izmačuga. Tukli su ga batinom dok nije od bolova umro. Onda knez Miloš naredi da mu se familija od sada zove Mačužići. (Isto tako vele da sve familije od kojih je kogod bio išiban zovu se Šibalići). Pored ovoga Mihaila bili su optuženi Vitoš i Uroš (rodonačelnici Vitoševića i Uroševića) iz Bara za krađu istog bika. Ali se za njih zauzme vladika Melentije i brat Milošev Jovan, te ih nisu osudili. Docnije je bik bio nađen i Miloš se kajao što je ubio nevina čoveka." Mačužići imaju rod u Godačici, Ljubostinji i Guči.
Mačužići u Godačici drugačije pričaju o svom prezimenu, Naime, kad su živeli u mnogoljudnoj kućnoj zadruzi, svaki starac je imao po mačugu, pa su stoga prozvani Mačužićima."
 
Član
Učlanjen(a)
10.02.2012
Poruka
6
Hvala Vucko,pozdrav takodje ,

Recite mi samo koji je to deo BiH,odnosno RS?Visegradski region,blizu granice sa Srbijom?Ili je u pitanju neki drugi deo?Da bih znao gde da potrazim...inace prvi put cujem za prezime Ruso,ali dacu sve od sebe da pomognem..pozdrav

hej! pa moja prabaka se prezivala Ruso i iz Bjeljajaca je, Dobrun , Visegrad, RS!!! Sutra cu pokusati da saznam detalje!
 
Član
Učlanjen(a)
10.02.2012
Poruka
6
Volela bih saznam odakle je moj navrndeda Jelisije Milutinovic dosao u Bjeljajke, Visegrad, RS. Krsna slava Sveti Stefan.
Ne znam da li su Milutinovici dosli iz Srbije ili iz Crne Gore?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
10.02.2012
Poruka
6
I moja prabaka iz Bjeljajaca,,,,ime joj je bilo Tankosava a babi Stanija...
Kako je tvoje prezime mi mora da smo neki rod...100%???
pozdrav

moja prabaka je od Rusa iz Bjeljajaca. Zvala se Doka. Kada se udala postala je Milutinovic.
Sigurna sam da smo rod. Imala je dva brata -Tihomira i Sretena. Da nisi ti jedan od potomaka ovog Tihomira?
Ima Rusa u Beogradu, znas li nekoga? Jesi li u kontaktu sa njima?

A sto se tice porekla Rusa- poticu od Rusovica i iz Crne Gore su. Saznacu selo, mislim da je okolina Niksica.

Napisi mi ako znas imena svojih predaka da utvrdim od 'kojih si' :)

Inace, nisam dobro napisala. Nije Bejeljajce nego Bjeljajke!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
27.04.2011
Poruka
1
da li postoji informacija o poreklu porodici lazovic doseljene u kursumliju
 
Natrag
Top