Pitanja i zadaci iz hemije

Član
Učlanjen(a)
03.11.2010
Poruka
23
Moze li objasnjenje za zadatke:

1.Ako se pomesaju rastvori istih koncentracija navedenih supstanci u datim zapreminskih odnosima, samo u jednom slucaju NE nastaje pufer:
1) 1 V NaHCO3 i 0,5 V HCl
2) 1 V NaHCO3 i 1 V HCl
3) 1 V CH3COOH i 0,5 V CH3COONa
4) 1 V CH3COOH i 1 V CH3COONa
5) 1 V CH3COOH i 0,5 NaOH

2. Ako se u zatvorenom sudu nadju u odgovarajucim kolicinama azot-monoksid i kiseonik, gasni pritisak ce posle izvrsene oksidacije u azot-dioksid (T=const.):
1) smanji za trecinu
2) smanji na trecinu
3) poveca za trecinu
4) smanji na polovinu
5) poveca za polovinu

I zanima me necije misljenje, ukoliko je neko upucen, da li se puno razlikuju farmacija u NS i u BG i koji pruza vece mogucnosti za bavljenje jos nekim poslom, a da to nije apotekarski rad, s obzirom da ima dosta hemije na faxu. . . eto, ako moze neki savet. Pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
22.05.2010
Poruka
138
Moze li objasnjenje za zadatke:

1.Ako se pomesaju rastvori istih koncentracija navedenih supstanci u datim zapreminskih odnosima, samo u jednom slucaju NE nastaje pufer:
1) 1 V NaHCO3 i 0,5 V HCl
2) 1 V NaHCO3 i 1 V HCl
3) 1 V CH3COOH i 0,5 V CH3COONa
4) 1 V CH3COOH i 1 V CH3COONa
5) 1 V CH3COOH i 0,5 NaOH

2. Ako se u zatvorenom sudu nadju u odgovarajucim kolicinama azot-monoksid i kiseonik, gasni pritisak ce posle izvrsene oksidacije u azot-dioksid (T=const.):
1) smanji za trecinu
2) smanji na trecinu
3) poveca za trecinu
4) smanji na polovinu
5) poveca za polovinu

I zanima me necije misljenje, ukoliko je neko upucen, da li se puno razlikuju farmacija u NS i u BG i koji pruza vece mogucnosti za bavljenje jos nekim poslom, a da to nije apotekarski rad, s obzirom da ima dosta hemije na faxu. . . eto, ako moze neki savet. Pozdrav
1.Samo u slučaju mešanja istih zapremina NaHCO3 i HCl a to bi značilo da mešamo i isti broj molova (jer su C iste,n=C*V) ne nastaje pufer(odgovor pod 2) jer njihovom reakcijom nastaje samo H2CO3 (obzirom da reaguju 1:1) što ne predstavlja pufer koji je po definiciji smeša slabe kiseline ili baze i njihovih soli sa jakom kiselinom ili jakom bazom(ti bi u ovom slučaju trebala da imaš smešu NaHCO3 I H2CO3 da bi to bio bikarbonatni pufer):
NaHCO3 + HCl ------> H2CO3------>CO2 + H20
2.Ovaj zadatak je malo složeniji i više se oslanja na fiziku(tačnije fizičku hemiju) nego na hemiju.Poznat ti je izraz za jednačinu idealnog gasnog stanja PV=nRT.Kako je T kons. a i R je univerzalna gasna konst. pisaću samo konst. tako da dobijamo PV=n*const.
Ti imaš reakciju:
2NO + O2 -----> 2NO2
Odatle vidiš da za smesu reaktanata važi n1uk.=3mol(2mol NO + 1molO2).Posle reakcije ti u sudu imaš n2=2mol.Takođe znamo da gasovi uvek zauzimaju zapreminu suda u kome se nalaze tako da će zapremina koju zauzima smeša NO i O2 biti ista kao i V koju zauzima NO2.
P1V1=3mol*const.
P2V2=2mol*const.Kako je V1=V2 onda obe jednačine možemo podeliti sa V i dobiti: P1=3mol*const. i P2=2mol*const.
Da bismo uočili šta se dešava sa pritiskom moramo naći odnos pritisaka pre i posle reakcije:
P1/P2=3mol*const/2mol*const.Konstante i jedinice za količinu supstance se pokrate i dobijemo:
P1/P2=3/2.
Da bismo dali odgovor na pitanje hajde da uzmemo bilo koju vrednost pritiska npr.P2=10Pa.Onda je P1=P2*3/2=>P1=15Pa.To znači da je pritisak P1(pre reakcije) za polovinu svoje vrednosti veći od pritiska P2 odnosno da se posle reakcije pritisak u sudu smanjio za polovinu vrednosti pritiska P1.Dedukcijom smo došli do toga da je rešenje pod 5.
Pozdrav.;)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
18.07.2009
Poruka
5
Izracunajte konstantu ravnoteze reakcije CL2(g)= 2CL ako je polazna koncetracija CL2 bila 0,04 mol/dm na kubni,a tokom reakcije se 5% molekulskog hlora razlozilo na atome.
 
Član
Učlanjen(a)
22.05.2010
Poruka
138
Izracunajte konstantu ravnoteze reakcije CL2(g)= 2CL ako je polazna koncetracija CL2 bila 0,04 mol/dm na kubni,a tokom reakcije se 5% molekulskog hlora razlozilo na atome.
Rešenje:
Prema jednačini možeš napisati izraz za konstantu ravnoteže:
K=[Cl]na2/[Cl2]
U izraz za konstantu ravnoteže ulaze samo ravnotežne koncentracije molekulskog i atomskog hlora.Znamo da je Crav=Cpočetno-Cizreagovalo
Tebi izreaguje(razloži se na atome) 5%Cl2 koncentracije 0,04mol/L(to je Cpočetno) što znači da je Cizreagovalo=0,05*0,04mol/L=>Cizreagovalo=0,002mol/L.Odatle je Cravnotežno(Cl2)=0,04-0,002=0,038mol/L.
Sav hlor koji je proreagovao (raspao se)
daje Cravnotežno(Cl)=2*0,002mol/L=>Cravnotežno(Cl)=0,004mol/L(pomnožio sam dvojkom jer prema jednačini nastaje duplo više atoma hlora iz molekula Cl2).Izračunate vrednosti ravotežnih koncentracija za Cl i Cl2 ubacimo u izraz za konstantu ravnoteže:
K=(0,004mol/L)na2/0,038mol/L=> K=4,21*10exp-4.
Pozdrav

Dodato posle 19 Sati 23 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Bilo bi veoma uputno dobiti nekad i povratnu informaciju da li vam je zadatak jasan?Čisto pristojnosti radithnks
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
29.01.2010
Poruka
10
Evo mene opet...Winkler
Bio bih ti zahvalan kada bi uradio ove zadatke.
1)Koliko je mol-atoma Na potrebno da bi se u reakciji sa 12g etanske kiseline dobio natrijum-etanoat(CH3-COONa)
2)Koliko ml vode,a koliko grama 80% etanske kiseline(esencije) treba odmjeriti za građenje 500g 9% rastvora(sirceta)?
3)Koliko mola etanola nastaje vrenjem 4 mola glukoze?
4)Izracunati maseni udio elemenata u 2-metil-2propanolu.
5)Koliko mola vodonika nastaje u reakciji 138g etanola sa odgovarajucom kolicinom metalnog natrijuma?
6)Koliko grama rastvora NaOH je potrebno za potpunu neutralizaciju 250g etanske kiseline?

Unaprijed hvala.Poslato je i na drugi podforum za os.školu ali nema odgovora a znam da brzo odgovaraš i super objašnjavaš pa me čudi,da nisi odustao od ovog za OŠ ili si uzeo malu pauzu vikend ,odmor itd u svakom slučaju pozdrav i hvala za predhono uradjeno :D :)
 
Član
Učlanjen(a)
22.05.2010
Poruka
138
Evo mene opet...Winkler
Bio bih ti zahvalan kada bi uradio ove zadatke.
1)Koliko je mol-atoma Na potrebno da bi se u reakciji sa 12g etanske kiseline dobio natrijum-etanoat(CH3-COONa)
2)Koliko ml vode,a koliko grama 80% etanske kiseline(esencije) treba odmjeriti za građenje 500g 9% rastvora(sirceta)?
3)Koliko mola etanola nastaje vrenjem 4 mola glukoze?
4)Izracunati maseni udio elemenata u 2-metil-2propanolu.
5)Koliko mola vodonika nastaje u reakciji 138g etanola sa odgovarajucom kolicinom metalnog natrijuma?
6)Koliko grama rastvora NaOH je potrebno za potpunu neutralizaciju 250g etanske kiseline?

Unaprijed hvala.Poslato je i na drugi podforum za os.školu ali nema odgovora a znam da brzo odgovaraš i super objašnjavaš pa me čudi,da nisi odustao od ovog za OŠ ili si uzeo malu pauzu vikend ,odmor itd u svakom slučaju pozdrav i hvala za predhono uradjeno :D :)
Na petnaestodnevnom odmoru sam.Nisam u Bg-u a net je užasno spor.Jedva sam i ovo poslao.Pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
06.03.2010
Poruka
1
Imam jedan zadatak koji ne razumem. Moze neko da mi objasni?

Koliko se kilograma SO2 moze dobiti przenjem 1 tone pirita koji sadrzi 48% sumpora, ako posle przenja u nastalom FE2O3 zaostaje 1% sympora?
 
Član
Učlanjen(a)
22.05.2010
Poruka
138
Imam jedan zadatak koji ne razumem. Moze neko da mi objasni?

Koliko se kilograma SO2 moze dobiti przenjem 1 tone pirita koji sadrzi 48% sumpora, ako posle przenja u nastalom FE2O3 zaostaje 1% sympora?
Prepoznajem zadatak iz zbirke za prijemni;)
Ukoliko ti 1% zaostaje u produktu prženja pirita zajedno sa Fe2O3 to bi značilo da od ukupne mase sumpora(1000000g*0,48=480000gS-a) treba da oduzmeš 1%(480000g-480000g*0,01=475200g).
Sumpor sagoreva prema jednačini:
S + O2 ---> SO2
32gS-a---------64gSO2
475200gS-a---XgSO2 => m(SO2)=950400gSO2 tj. 950,4kg SO2.
Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.11.2010
Poruka
23
2.Ovaj zadatak je malo složeniji i više se oslanja na fiziku(tačnije fizičku hemiju) nego na hemiju.Poznat ti je izraz za jednačinu idealnog gasnog stanja PV=nRT.Kako je T kons. a i R je univerzalna gasna konst. pisaću samo konst. tako da dobijamo PV=n*const.
Ti imaš reakciju:
2NO + O2 -----> 2NO2
Odatle vidiš da za smesu reaktanata važi n1uk.=3mol(2mol NO + 1molO2).Posle reakcije ti u sudu imaš n2=2mol.Takođe znamo da gasovi uvek zauzimaju zapreminu suda u kome se nalaze tako da će zapremina koju zauzima smeša NO i O2 biti ista kao i V koju zauzima NO2.
P1V1=3mol*const.
P2V2=2mol*const.Kako je V1=V2 onda obe jednačine možemo podeliti sa V i dobiti: P1=3mol*const. i P2=2mol*const.
Da bismo uočili šta se dešava sa pritiskom moramo naći odnos pritisaka pre i posle reakcije:
P1/P2=3mol*const/2mol*const.Konstante i jedinice za količinu supstance se pokrate i dobijemo:
P1/P2=3/2.
Da bismo dali odgovor na pitanje hajde da uzmemo bilo koju vrednost pritiska npr.P2=10Pa.Onda je P1=P2*3/2=>P1=15Pa.To znači da je pritisak P1(pre reakcije) za polovinu svoje vrednosti veći od pritiska P2 odnosno da se posle reakcije pritisak u sudu smanjio za polovinu vrednosti pritiska P1.Dedukcijom smo došli do toga da je rešenje pod 5.
Pozdrav.
E hvala, razumeo sam i sad sam i siguran da njihovo resenje nije tacno (pod 1), tj. da je greska u zbirci.

A s obzirom da na ovom 4umu dobijem uvek najbolje objasnjenje, za svaki problem, zamolio bih za savet. . . kod oksido-redukcija, prilikom odredjivanja desne strane, da li postoji neki nacin/pravilo da uvek tacno napisemo jedinjenja, a da ne ucimo napamet, odnosno koje su to najvaznije osobine jedinjenja koje bi trebalo da poznajemo. . .na primer KMnO4 u reakciji sa HCl, daje MnCl2, uz Cl2, vodu i KCl. Ja znam da je KMn04 specifičan, da u kiseloj sredini nastaje njegovo jedinjenje sa +2, u neutralnoj sa +4, u baznoj sa +6, ali zasto na primer u ovom slucaju nije nastao MnO2, nego MnCl2. . . ?

I jos u vezi oksidacionih i redukcionih sredstava. . . na primer KMnO4 jeste samo oksidaciono sredstvo jer Mn ima ok.broj +7 (najveci), kao sto je i H2SO3 i oks. i redukc. sredstvo jer je oks. broj S u ovom jedinjenju +4 (izmedju -2 i +6), ali zasto ne gledamo na primer ok.brojeve O, H, nego samo tog "centralnog" elementa.
 
Natrag
Top