Pcelarstvo-Ljubav i zanat

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Još jedan od mogućih načina pčelarenja se sastoji u razvijanju društva u proljeće u plodištu od dva LR tijela, a pred bagrem se stavlja matična rešetka iznad prvog nastavka i time ograničava matica.

LR košnica se koristi i za pčelarenje sa dva pčelinja društva, koja se drže jedno iznad drugog, da pčele ne mogu da prijelaze iz jednog u drugo. Pred bagrem se mogu spojiti a matica iz slabijeg se uklanja ili se sa njom formira rojič. Često se na početku unosa bagrema uklanja gornje društvo i tako izletnicama pojačava donje.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
ROTIRAJUĆA KOŠNICA


rot.gif
A - krov košnice
B -gornja ventilacija
C -zbjeg sa hranilicom
D -ventilacijsko sito
E -pregradni zid
F -medište
G - medišni okvir (drveni)
H - medišni okvir (plastični)
I -bježalica
J -plodište
K -metalna tablica sa podacima
L -leto
LI -zimsko suženo leto
M -donja vrata za ventilaciju
N -rotirajuće plodište
O -prazan plodišni okvir
P -satna osnova za plodište promjera 40 cm
Q -plodišni okvir sa vještačkom satnom osnovom
R -vrata plodišta
S -poklopac motora i mehanike
T1 -K1 prekidač
T2 -K2 prekidač
T3 -LED dioda
T4 -MAN prekidač
T5 -osigurač

Stavljanje u pogon:
Postavimo košnicu na konačno mjesto, i spojimo je sa akumulatorom, crveni provodnik sa pozitivnim polom, plavi sa negativnim.Uključenjem prekidača za ručni pogon-MAN- možemo kontrolirati okretanje.
Opis rada:
Izaberite potreban sistem okretanja, što zavisi od meteoroloških uvjeta i godišnjih doba, prije priključenja na akumulator.
Mogućnosti podešavanja:
Razne mogućnosti okretanja se podešavaju prekidačima K1 i K2. Prekidači imaju poziciju 1i 0 , shodno tome, postoje slijedeće mogućnosti za pogon:
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
mehekakereten2.jpg
K1 K2
0 0- nulto stanje, nema okretanja
1 1- 180 stupnjeva/ 24 h
1 0- 90 stupnjeva/ 12 h
0 1- 45 stupnjeva/ 6 h
Poslije ovakvog podešavanja prekidača, kablovi se povezuju sa akumulatorom.....

Dimenzije:

kaptarteljes.jpg
Košnica: 495 x 610 x 1035 mm
Krov: 530 x 460 x 100 mm
Medište: 412 x 480 x 190 mm
Medišni okvir 420 x 180 mm
Zbjeg 412 x 480 x 90 mm
Plodište 510 x 610 x 495 mm
Košnica sa okretnim plodištem, je najmodernija mehanizirana košnica na svijetu, gdje umjesto čovjeka radi mašina i elektronika. Njegovom primjenom, broj pčelinjih društava se može povećati višestruko u odnosu na tradicionalne košnice.
* Profesionalni pčelari, sa odgovarajućim stručnim znanjem, i modernom tehnologijom, mogu postići rentabilnost europskog ranga.
* Druga ogromna prednost ove košnice je ta, da kontinuiranim pogonom razmnožavanje varoe u poklopljenom leglu se ograničava.
U sezoni proizvodnje meda ne treba tretirati pčele kemijskim sredstvima, što je povoljno za med. Ovo je bitno zbog sve strože kontrole meda u svijetu.
*Košnica i tehnologija zajedno osiguravaju mogućnost proizvodnje eko-meda.
Uslijed intenzivnog unosa nektara za vrijeme rojevnog perioda, pčele počinju da prave matičnjake. Okrugli okviri plodišta dnevno okreću za 180 stupnjeva uslijed čega matičnjaci umjesto da vise, stoje obrnuto. Pčele će ove matičnjake porušiti, spriječiti rojenje, i usitnjavanje snage zajednice. U proizvodnim društvima unos će biti siguran i kontinuiran.
Iskorištavanje paše će biti pod kontrolom, nasuprot nekih problema kod klasičnih košnica.
*Neprocjenjiva prednost košnice je dakle sprečavanje rojenja.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Početak okretanja:

kontener.jpg
Sredinom travnja kad cvjetaju voćke kod prvog značajnog unosa, stavlja se jedno medište.
Okretanje se podesi na prvi stupanj, uključi se, a prethodno se sa obije strane uz leglo dodaje po jedna satna osnova.
Okretanje može da se planira za bilo koje doba dana. Ovo okretanje neće uznemiriti pčele. Uslijed okretanja pčele će svaki dan sređivati plodište umjesto pčelara. Ostatke meda od zime će prenijeti u medište, ili u bočne okvire. U plodišnim okvirima će biti samo leglo, sa izuzetkom dva bočna okvira. Ovo ne treba nikad oduzeti, ovo je zlatna rezerva društva.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Rojevni period
Krajem travnja kada cvjeta repica većina društava postiže maksimum razvoja, i počne da se roji. Nastupa rojevno raspoloženje, i kreće se u izradu matičnjaka. Zanemaruje se paša. Ovo stanje je u suprotnostima sa interesima pčelara, pošto znači gubitak paše. Ovaj period treba da se iskoristi za plansko umnožavanje zajednica.
Paketni roj
Oduzimanjem, stresanjem pčela iz medišta napravimo paketni roj veličine oko 2 kg .
Selidba pčela kontejnerom
kaptar-teljeshat.gif
Dan prije selidbe, učvrstimo medišne nastavke a u zoru prije kretanja u 4-5 sati zatvorimo leta, i otvorimo donju ventilaciju. Jedan čovjek za sat vremena uradi posao sa četiri kontejnera. Prijevoz treba planirati tako, da se na odredište stigne do 8-9 sati.
Oduzimanje meda
U sezoni medobranja stalno držimo dva medišna nastavka, treći nastavak služi za zamjenu. Prvo se napuni donji nastavak, i kada je gornji nastavak do pola pun, oduzmemo donji. Gornji nastavak ide dole, a novi, prazan iznad.
Ovako uvijek imamo zrel med za vrcanje
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Zamjena matice
Matica se zamjeni u svibnju ili lipnju

mehekakereten.jpg
Uzimljavanje
Sredinom kolovoza se završi okretanje, i odstranimo jedno medište. Po potrebi vršimo prihranjivanje. Potrebne zimske zalihe su oko 20 kg. Vršimo gornje utopljavanje košnice (bočno ne treba) suzimo leta, i stavimo češljeve protiv miševa.
Jesenji tretman protiv krpelja
Krajem kolovoza vršimo tretiranje društava od preživjelih krpelja, i onih, koje smo u sezoni pokupili, a u slučaju da proizvodimo eko med, možemo tretirati samo odgovarajućim preparatima (oxalna kiselina) ili slično
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
AŽ KOŠNICE
15kaptar2_resize.gif
AŽ košnica je tipična seleća košnica, a ujedno je predviđena za ugradnju u paviljone. Na paši zauzima malo mjesta, a u posljednje vrijeme ugrađuje se na pčelarska vozila. Ipak, ona je neprilagođena za mehanizirano pčelarenje i zahtjeva puno radnog vremena.
Košnica AŽ je u obliku ormarića i pogodna je za zatvorene pčelinjake. Ima plodište i medište ograničeno tako da ih nije izvodljivo proširivati kada se u rodnim godinama za to ukaže potreba. Plodište i medište dijeli matična rešetka. Košnice su izrađene od 9- 12 okvira u plodištu i u medištu. Razmak između okvira je određen limenim razmacima koji se prikivaju na prednju stranu košnice i na pokretni okvir koji se skida kada se radi oko pčelinjeg društva. Košnice se izrađuju sa okvirima različitih dimenzija.
170706suncokret2v.gif
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Kod prvobitnih tipova ove košnice nije bilo riješeno pitanje ventilacije. Najveća prednost ove košnice je što se može montirati u 2 ili 3 reda, tako što se košnice u vozilima ili u prikolicama slažu jedna na drugu. Time je bio riješen problem utovara i istovara košnica prilikom seljenja. Pošto se svi radovi oko pčela izvode sa stražnje strane košnice, ovaj tip košnica se može montirati u dva reda, gdje su leta usmjerene na vanjsku stranu. Položaj između dva reda košnica, koji je širok 120 cm dovoljan je za rad u zatvorenom prostoru.
Tako montirane košnice u prijevoznom sredstvu ili stacioniranom paviljonu, imaju prednosti toliko koliko imaju i nedostataka. Od prednosti najvažnije je to da se košnice jednom montirane u prijevozno sredstvo više ne istovaraju i ne utovaraju prilikom prijevoza na više paša. U toku zime toplotni režim u košnicama je stabilniji, jer su košnice priljubljene jedna uz drugu. Primjetno je da se u proljetnom periodu, pčelinje društvo brže razvija.
Od nedostataka, najveći je što je prostor košnice ograničen. Pošto svaka košnica ima svoje prednosti i svoje nedostatke, za seleće pčelare ovaj tip košnice dolazi na drugo mjesto, iza LR košnice.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
AA KOŠNICA
AA.gif
AA Košnica je najnoviji tip košnice koja sluzi za smiješaj pčelinje zajednice, sa posjedovanjem u istom prostoru plodišta i medišta te pratećim sadržajima koji se pojavljuju kao potreba jedne pčelinje zajednice.
Njen osnovni cilj je da poboljša uvijete života pčele, a samim tim da poveća reproduktivnu moć pčelinje zajednice, te lančanim principom poveća proizvodnju pčelinjih produkata. Način primjene inovacije, tj. „AA Košnice", se sastoji u mogućnosti smještaja pčelinjeg društva u ambijent koji ce im omogućiti udoban i trajan prostor sa pomagalima koja ce smanjiti uznemiravanje pčela.
Postoje rješenja smještanja pčelinje zajednice u košnice oblika kocke ili kvadra, pravljene od drveta, a u novije vrijeme i od stiropora i od ostalih izolacionih materijala. Druga grupa je zvonastog oblika pravljena od slame ili od loze, oblijepljena raznim materijama za zaštitu od toplote odnosno hladnoće.Sva dosadašnja rješenja imaju svoje prednosti kao i nedostatke. Sama činjenica da ima vise rješenja ukazuje da nema idealne košnice.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
AA205.gif
Staništa pčela u prirodi su dubovi drveta, usijeci stijena i druga prirodna skloništa, po kojim je uzorima čovjek i napravio prvu košnicu. Košnice su pravljene od loza ili su korišteni dijelovi šupljeg stabla koje je zaštićivao raznim premazima izolacionih materija kako bi košnicu osposobio za boravak pčelinje zajednice. Njene prednosti su sto je čovjek mogao odabrati i prilagoditi mjesto stacioniranja pčelinjaka. Reproduktivna sposobnost u ovakvim košnicama je dobra, ali pristup radi korištenja produkata nije daleko otišao od onog u prirodi. Rješavajući problem napravljene su košnice u obliku četvrtastih sanduka koji su u mnogo čemu poboljšale uzgoj i iskorištenje produkata pčele, kao i humaniji pristup pčeli. Činjenica da se i do danas zadržala pletena košnica „trnka", ukazuje da je to najprirodniji oblik koji pčela prihvata i najbolje se razvija. Da bi iskoristio prednosti sanduka, zbog svoje prednosti i komercijalnih razloga, a izbjegao njegova konstruktivne nedostatke, te koristeći prednosti trnke, a izbjegao njene nedostatke, konstruirao sam košnicu, nazvanu „AA Košnica", čije su prednosti očite.
 
Natrag
Top