Pcelarstvo-Ljubav i zanat

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
AA208.gif
AA206.gif
AA2014.gif




Košnica se sastoji iz dva niza trokutastih okvira u istoj ravni koje dijeli rešetka kada se koristi kao medište i plodište. Inače, bez rešetke može se koristiti kao ukupna cjelina plodišta. Ispod okvira se nalazi antivaroa mreža kroz koju propadaju uginuli paraziti i otpadci na multifunkcionalni pod koji sa izvlači napred ispred leta za pčele. Duzina poda-ladice je do polovine horizontalne ravni, odnosno do kraja prvog niza okvira. Ispod drugog niza okvira isto je multifunkcionalni pod i izvlači se prema nazad, a sluzi za potrebno prehranjivanje pčela, kao i potrebna tretiranja. Kod „AA Košnice" je maksimalno iskorištena unutarnja toplina i maksimalno spriječeno stvaranje zračnog vrtloga koji stvaraju nepoželjnu vlagu, a potom i stvaranje gljivica kao uzročnika mnogih oboljenja. Pristup kosnici je sa zadnje strane i smanjuje rashlađivanje mladog legla. Pri tretiranju i prehranjivanju zajednica se ne mora uznemiravati jer se košnica ne otvara. Posto se košnica otvara odzada, nesmetano se može stavljati jedna iznad druge i tako racionalnije iskorištavati prostor. To je košnica najbliža sanducima u principijalnom smislu njene konstrukcije i najbliža trnci u njenom fizičkom obliku, te je došlo do korištenja prednosti i jedne i druge vrste.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
ZAŠTO SE ODLUČITI ZA AA KOŠNICU?
ˇpoboljšavanje uvjeta života pčele;
ˇbrzi razvoj pčelinje zajednice;
ˇstvaranje stalnog ambijenta sa sto manjim oscilacijama temperature;
ˇsmanjenje uvjeta za kondenzaciju vlage koja je uzrok stvaranja raznih gljivičnih oboljenja pčelinje zajednice;
ˇpribližavanje boravka pčele načinu njenog boravka u prirodnim staništima;
ˇpovećanje reproduktivne moći pčelinje zajednice;
ˇpovećanje proizvodnje pčelinjih produkata;
ˇbez otvaranja AA Košnice, a samim tim i bez uznemiravanja pčelinje zajednice omogućeni su čišćenje, ventilacija, njihovo prehranjivanje i liječenje;
ˇracionalno korištenje prostora postavljanjem košnica jedne iznad druge;
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
AA209.gif











Gabaritne mjere AA Košnice:
duzina900 mm
visina600 mm
širina560 mm

AA Košnica je testirana i ispitana na Poljoprivrednom Institutu u Sarajevu. Osim toga košnica se potvrdila i u praksi, te u svakom slučaju dokazala svoju svrsishodno
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Dadan Blatova košnica
File0001-1.gif
Košnica sa jednim tijelom visine 31cm, koje služi kao plodište i 2 polunastavka, vanjske visine 15,5cm, za smještaj viška meda.
Standardna košnica ima 12 okvira, ali je sve popularnija i DB košnica sa 10 okvira. Unutrašnje dimenzije okvira su 420´270mm. Satonoša okvira je dužine 470mm.
Dubok okvir omogućava dosta prostora za razvoj legla, smještaj peludnog praha i meda. To je posebno pogodno za zimovanje. Medne kape mogu da budu visoke 10 pa i 15cm, što omogućava sigurno prezimljavanje, bez potrebe za intervencijama pčelara. Jedan okvir sa obje strane napunjen medom teži 3 do 4kg. Kada ga pčele vrlo gusto prekriju, na njemu može biti do 300 grama pčela. Znači, plodište DB košnice može da prihvati oko 3,6kg pčela.
File0003-1.gif
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Društva u DB košnici mogu jako dobro da se razvijaju u proljeće i bez velikih intervencija. Ipak, dobro je još u jesen pčele ostaviti na nešto manjem broju okvira, npr. 10 pa u proljeće eventualno izbaciti još neki okvir sa lošijim saćem, koji je ostao sa malo meda. Tako će se stvoriti uvjet da mogu da se dodaju lijepi izgrađeni okviri ili satne osnove i plodište ispuni okvirima do bagremove paše. Kod jakih društava i u dobroj paši, to se obično dešava i ranije, pa je potrebno stavljati medišta u voćnoj paši. Društva koja nisu dovoljno jaka, pojačavaju se dodavanjem okvira sa leglom iz drugih košnica ili na neki drugi način. Obično se zamjera DB košnici da se mora raditi okvirom a ne nastavkom, da je društva teško odvratiti od rojenja. Međutim, rad DB košnicom nije kompliciran i ne zahtjeva mnogo intervencija pčelara. Popularna je i što su plodište i medište razdvojeni ne samo posebnim tijelima (to je slučaj i kod većine drugih košnica), nego i različitom visinom tijela, pa je jasno što pripada pčelama a što pčelaru.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
KOŠNICA RODNA VOJA I NJENE PREDNOSTI
U ODNOSU NA OSTALE NASTAVLJAČE

tas1m.jpg
1.Veća proizvodnja meda od 20% do 70% istom tehnologijom u odnosu na ostale nastavljače.
2.Lak i jednostavan rad - manipulacije, većinom sa nastavcima- manje sa okvirima.
3.Sigurno zimovanje sa manjom potrošnjom meda- samo 8 % hladnog zraka prodire do klupka u trećem nastavku ili do klupka u drugom nastavku 27%.
4.Brzi proljetni razvoj-bolje održavanje temperature- površina iznad okvira 14 dcm2.
5.Idealno formiranje novih društava.
6.Veća iskorištenost materijala prilikom proizvodnje novih košnica.
7.Veća mogućnost dobivanja sortnog meda.
8.Stalno mobilno stanje društva i mogućnost iskorištavanja više uzastopnih paša.
9.Najmanja mogućnost rojidbenog nagona - odgovarajuća starostna struktura pčela.
10.Sa skoro istim radom održava se 100% više košnica.Izuzetna produktivnost u radu.
11.Svi okviri su isti u plodištu i medištu.
12.Rješenje za standardizaciju do novog boljeg rješenja.Prva domaća nastavljača.
Kad se uzmu u obzir svi navedeni faktori može se povećati proizvodnja meda od 200 do 300%.
Zbog svojih konstruktivnih prednosti nova košnica pruža mogućnost lakoće i zadovoljstva u radu.
Kao košnica nastavljača, nastala je na osnovu potrebe i nedostataka kod postojećih sistema košnica i kao proizvod više međusobno povezanih konstruktivnih i praktičnih rješenja.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Navest ćemo nekoliko rješenja:
1.Međusobno prekriženi okviri, nastavci i hranilica zbjeg u komplet košnici:
Pružaju mogućnost idealnog odstranjivanja vlage tj. ubrzavaju proces sazrijevanja meda i donošenje novog nektara tj. veću proizvodnju meda.
b) Pčele prelaze sa svakog okvira na svaki okvir pa ubrzaju saobraćaj i nema zastoja i zagušljivosti u košnici što omogućuje sto raskrsnica između svakog nastavka tj. 300 raskrsnica u komplet košnici.
Idealna mikroklima
Nema više umiranja pčela u jednom nastavku a med u drugom nastavku i med u jednom djelu nastavka a pčele u drugom.
Nema više pogrešnog ubjeđivanja - veliki okvir puno meda. Više manjih okvira još više meda. Na velikom okviru visoka satonoša i blokada za kretanje pčela matice i klubeta i ljeti i zimi. Na visokom okviru medni vijenac pravi blokadu a pčele ne vole preko
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
zatvorenog meda da idu i gore da prave medište. Više manjih okvira daju mnogo više meda.

2.Hranilica zbjeg se okreće na nastavcima
Ako mora da se dodaje pogača, dodaje se iznad klubeta gdje god se ono nalazilo bliže naprijed ili nazad, bliže lijevo ili desno na okvire a ispod hranilice koja se okreće i rotira po potrebi.
Kapacitet hranilice je 2 litre sirupa.
Zbjeg idealan za selidbu. Okretanjem hranilice dobijamo zbjeg sa ventilacijom.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
3.Raspon od saća do saća između nastavaka je 26 milimetara sa prekriženim okvirima.
Nema više da pčele umiru od gladi dolje, a med ostao gore
Nema više prevješavanja. Matica prelazi gore - dole bez problema jer je satonoša u okviru 10 mm visoka, a donje letvice u gornjim okvirima 6 mm, plus hodnik 10 mm što je ukupno 26 mm od saća u donjem do saća u narednom nastavku
Nema mednog vijenca na donjim okvira u plodištu nego je leglo jedinstveno u dva prekrižena nastavka po oko 6 + okvira, što čini idealnu loptu odnosno pčelinje gnijezdo u kvadratnoj osnovi.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
4.Idealno iskorištavanja energije (toplote)
Površina košnice (unutrašnjeg djela) iznad okvira je 14 decimetara kvadratnih tj. 374 puta 374 mm. Med kao stabilizator tj. kao akumulator toplote grupiran je u 10 okvira iste duzine kao što je širina od 10 okvira.
Zbog boljeg zadržavanja toplote smanjena je potrošnja meda kako u toku zime tako i u toku proljeća.
Pčele se manje opterećuju u održavanju klubeta i njegove temperature.
Zbog veće temperature u medištu i većih zaliha zbog smanjene potrošnje hrane, dobijamo brzi proljetni razvoj i mogućnost boljeg iskorištenja ranih proljetnih paša kao i formiranja veoma ranih rojeva.
 
Natrag
Top