Navigacije, mape, uređaji, uporedivanje i analiza mapa - here, tom tom, topmap

Član
Učlanjen(a)
07.05.2013
Poruka
388
@iGO_Fan Evo sta kaze neki vice...TomTom -

Kod:
https://www.youtube.com/watch?v=SnzbOxfSULU

Znaci najvise se oslanjaju na istorijske podatke - doba dana, kada su guzve... i podatke sa uredjaja korisnika - brzina kretanja...

I ne samo Waze, ni druge aplikacije ne prave mnogo manje štete.

Pa da. Meni je sve to malo...smuti pa prospi. Eno, gore je iGO_Fan citirao Sygic - Preko 400mil. vozaca...Vozaca gde, u celom svetu? Kojih vozaca? Onih koji koriste TomTom ili Sygic? Sta je sa onim vozacima koji ne koriste tu vec neku drugu navigaciju? Sta je sa vozacima koji uopste ne koriste navigaciju? Sta je sa vozacima koji nisu na internetu?

Mislim, u redu, ipak i ti podaci nesto znace ali nista za padanje u nesvest.
 
Član
Učlanjen(a)
07.05.2013
Poruka
388
Na kraju, ekipa predvođena pomenutim "profesionalcem" želi da ospori postojanje Live Traffic i to u svetskim okvirima. Zaista zadivljujuće. Ne čudi me da tako misli "profesionalac", ali me ostali čude.
Pa dobro, verovatno te ja cudim, al' napisah da mi bas nije jasno kako sve to funkcionise, (kao sto rekoh znam za istoriju, brzinu kretanja, prijave od strane vozaca) pa hajde ti, kao neko ko se u to razume, napisi sta i kako se koristi u tom "live Traffic". Kako, na koji nacin, navigacije dolaze do podataka da bi tebi prosledile stanje saobracaja uzivo? Mislim...valjda ne sedi milijardu kineza ili indusa, posmatra uzivo satelitske prikaze ulica u celom svetu i momentalno podatke o zagusenju prosledjuje nekoj navigaciji?! :D Dakle kako to radi?
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
946
@JaSamBG, Google je u mogućnosti da prati svaki pametni telefon sa Android operativnim sistemom jer je pomenuti Android OS vlasništvo Google korporacije. Dakle, složeni algoritam prati svaki smartphone koji se nalazi na ulicima u nekom gradu. Iako su mnogi inženjeri koji rade u Google prvobitno pominjali da se prate telefoni koji su uključili lokaciju (GPS), ja sam duboko ubeđen da NIJE OD ZNAČAJA DA LI JE GPS TELEFONA UKLJUČEN ILI NE. Jednostavno, prihvatimo da nas Google prati samim tim što nam je telefon uključen ili ne.
Godinama me ova pojava fascinira jer sam se mnogo puta uverio da je prikaz saobraćajne situacije u većini slučajeva veoma precizan. KAKO TO RADI. Smatram da algoritam najpre u nekoj većoj ulici krene od nultog trenutka. Napravi se baza podataka svih pametnih telefona koji se kreću u istom smeru a brzina im prevazilazi brzinu kretanja pešaka. Dakle, odmah se eliminišu telefoni koji idu u istom smeru ali po brzini pripadaju pešacima na trotoarima. Ostaju oni telefoni čija brzina je veća od, recimo, 10km/h. Ti telefoni, bar tako Google smatra, pripadaju vozačima i putnicima u kolima koji se kreću u istom smeru. Naravno, veliko je pitanje kako na "prikaz saobraćaja u realnom vremenu" utiču putnici u autobusima, oni koji se voze u kolima kojima upravlja normalno samo jedan vozač. Smatram da od ovih podataka dosta zavisi preciznost Google Real Time Traffic. Moguć je jedan pristup: da se telefoni koji se u vremenu kreću istom brzinom objedinjuju i oni imaju svog "predstavnika". Posle toga bi algoritam bio, bar na izgled, jednostavan. Ako se telefoni "kreću" brzinom koja je dozvoljena na putu koji razmatramo, na primer 50km/h, to bi značilo da je saobraćaj bez kašnjenja. Kada ta brzina u vremenu koje se meri minutima padne na 50% tada je boja tog puta (ulice) narandžasta, ako iznosi recimo 20 i manje km/h, boja je crvena do tamno borde...
Naravno, kažu u Google da se tako dobijeni podaci spajaju sa tz. "istorijskim" (statističkim) i time dobija konačna informacija ogustini saobraćaja. Mnogi autori kažu da se koriste i podaci dobijeni od aplikacije Waze ali ja, iskreno, sumnjam u to jer je to ipak dosta neozbiljna aplikacija koja se bazira na proceni gužve od članova Waze zajednice, tz. "vazera".
Moje privatno mišljenje je da saobraćaj uživo u GMaps u Beogradu mnogo precizniji nego u Evropi jer smo svedoci da velika većina koristi jeftini Android smartphone a veoma mali broj iPhone...
Podaci koji se ažuriraju u inervalima od 1 do 2 ili 3 minuta daju kompletnu sliku gustine saobraćaja. To se najbolje može videti na autoputu kroz Beograd. Jasno je da ukoliko se napravi trenutna gužva da ona neće uticati na rutiranje Google Maps navigacije. Samo u situaciji da se usporeni saobraćaj odvija u vremenu većem od nekog unapred zadatog T, tada Google smatra da je korisno tu saobraćajnicu izbeći i voziti nekom drugom u blizini...Dakle, GMpas ne reutira čim se ispred nas pojavi deo puta oboje crveno već isključivo ako to traje duži vremenski interval...
Ne bih više zamarao onim što jedino Google može potpuno realno prikazati.
Da bih proverio realnost prikaza saobraćajne gužve, više puta sam pravio test na putu od Miloševog konaka ka podvožnjaku za ulaz na Košutnjak. Stanem kod ulaza u Dom Garde, snimim nekoliko fotografija na kojiima se vidi kolika je gužva u smeru ka centru a takođe vidi da u suprotnom smeru nema gužve, samo nekoliko vozila na tom delu Ulice (Bulevara) Patrijarha Pavla. Tada kreiram rutu ka centru grada, "posao" na koji vozim suprugu i drugu rutu ka "kući" kuda se vraćam. Uvek je bila odgovarajuća boja tog dela ulice. Ako je gužva ka gradu, pokretanjem GMaps navigacije, vidim da je predamnom crvena boja. Kada pokrenem navigaciju ka "kući" prikazan mi je put sa zelenom bojom...Ako neko sumnja u ovo, neka ode prekoputa ulaza u Dom Garde, neka snimi kako izgleda saobraćaj ka centru a kako od centra, neka kreira jednu rutu ka centru i drugu u suprotnom smeru i uveriće se u ovo što sam napisao. Ako je oko 08:00 uobičajena kolona vozila ka centru, taj smer će na Google mapi biti prikazan crvenom bojom, suprotni ka periferiji najverovatnije zelenom jer je to jutarnji špic sa pomenutom gustinom vozila po smerovima...
Moram da se ogradim. SVESTAN SAM DA NIŠTA NIJE IDEALNO, pa ni ovako zamišljen prikaz saobraćaja u realnom vremenu. Ne bih sada o uzrocima zašto je tako. Bitno je da je u globalu, na osnovu mog monitorisanja ovog Google servisa, moj zaključak da je ovo precizno prikazano na Google mapi. Naravno, greške su moguće i neizbežne...
Druže JaSamBG, ako si bio dobronameran postavljanjem pitanja, a mislim da jesi, možda sam ti malo približio ovu Google "magiju". Svestan sam da će moje viđenje ovog fenomena biti dočekano na nož. Neću polemisati. Osnovni razlog je da ja ovo nisam projektovao i nisam odgovoran a ni pozvan na zastupam. Ponavljam, meni se učinilo da je prikaz saobraćaja u realnom vremenu korektan, bar u Beogradu, puno mi pomaže u svakodnevnoj vožnji, a često sam na ulicama Beograda od min 30km do 60 a nekad i svih 100km. Navigaciju Google Maps koristim, ako ne grešim, najmanje 3 godine, od toga sigurno 2 sa velikim respektom.
Ovo je link koji možda može potkrepiti neko od mojih trvrđenja. Možda nešto i ne ide u prilog mom ubeđenju....Ponavljam, ja nisam zastupnika Google Maps, ja sam samo korisnik koji je "uobrazio" da sve to lepo i korisno radi i da meni pomaže u svakodnevnoj vožnji.
Uostalom, mnogi ne shvataju da avion, "gvožđurija" sa putnicima, teška mnogo tona, Boing 747 čak 170 tona, može da leti a svedoci smo da može...Mnogi ne razumeju principe rada PC računara pa ih ipak uspešno koriste...

 

WOB

Član
Učlanjen(a)
11.08.2009
Poruka
859
@navigas , to što ti iGO sa HERE mapama nudi kao najbržu rutu od Studenjaka do Banovog brda autoput, preko Gazele je posledica loše kategorizacije puteva i ulica u HERE mapama. Nemoj se praviti da to ne znaš, i sam si o tome pisao. Istorijski podaci (fsp) i online traffic (koji ne postoji u Srbiji za iGO) imaju mnogo manji uticaj na formiranje rute.
Prednost iGO je baš u tome, što imaš mogućnost odabira proizvođača mapa, što ostale navigacije nemaju. Dakle, imam mogućnost izbora i biram optimalnu kombinaciju za region.
@navigas, niko ne spori postojanje funkcije Online saobraćaja, definitivno da bi imao bilo kakav prikaz, bilo čega, potrebna je online veza. Da, dobijaju se podaci online. Ali sporna je još uvek ažurnost, tj. pravovremenost tih podataka, koje dobijaš online. Što reče @JaSamBG , ne sede Indusi i Kinezi i ne blenu u satelitske snimke, da vide gde je gužva. Već je pisano o tome, osnovu svih tih Live Traffic podatka čine istorijski podaci (dan u nedelji i doba dana). A izvor tih podataka opet nisu oči Indusa i Kineza, već podaci aktivnih korisnika. Tvoja priča o odzivu je tačna, treba da prođe vreme da bismo dobili informaciju, ali valjda ti je jasno da na tom semaforu mora postojati više od jedne osobe, koji ima Android uređaj sa Google nalogom, koji ima aktiviranu uslugu lokacije i koji je Googlu dozvolio praćenje lokacije. Ja ti garantujem da više od 50% korisnika nema na telefonu uključenu lokaciju, niti praćenje iste... Pa ako nema u datom trenutku aktivnih korisnika na semaforu, biće prikazani podaci iz istorije (kada je neko, nekada tog dana i u to vreme bio na tom semaforu).
Waze i TomTom su po tom pitanju još lošiji, jer se koriste podaci korisnika koji aktivno koriste navigacioni software, a ne samo uslugu lokacije na uređaju. Ja se za vikend navozah po gradu, a nisam vadio telefon iz džepa. Jedino taksisti po ceo dan i noć voze sa uključenom navigacijom, a njih nema mnogo. Time su i podaci za Live saobraćaj nedovoljni, pa online dobijamo većinom istorijske podatke. Zato svi proizvođači polako ukidaju plaćanje licenci, kako bi popularizovali upotrebu svog software-a, što bi im omogućilo praćenje većeg broja korisnika i skoro LIVE podatke.

A to što tvrdiš da si imao solidna vremena, šta znači solidna? Onoliko koliko je Gmaps proračunao? Dva minuta brže? Minut sporije? Stigao si brže nego inače? Šta je solidno? Vozio si brže od ograničenja?

Hteo ti to da priznaš/shvatiš, ili ne, ipak je materijal karata i kategorizacija puteva još uvek presudna stavka za proračun rute, kod svih navigacija. Tek nakon toga u obzir se uzimaju istorijski podaci o protoku saobraćaja i skoro LIVE praćenje korisnika. Džaba meni najdetaljnije HERE mape, kada im je kategorizacija loša. Džaba mi i TomTom, kada nema sve ulice i adrese. A džaba mi i Gmaps, koji ima i detaljne mape i solidne podatke o saobraćaju, kada me vodi da skrenem levo iz Bulevara despota Stefana u Ilirsku, preko pune linije! Doći će i vreme kada će svaki auto biti praćen na putu, tada ćemo imati prave podatke o saobraćaju. Za godinu, možda dve tri, najviše četiri pet... Ko zna.
@navigas , na kraju, nije mi jasna tvoja potreba i želja da sve nas ubeđuješ u nešto, za šta si i sam shvatio da je neuporedivo. Da si išao "alternativnom" rutom, možda bi takođe postigao solidno vreme?! Ali nisi išao, tako da nikada nećeš saznati. I nikada nećeš ni saznati da li Gmaps zaista "najbolje" rutira, jer nisi išao drugim putem.
Tri strane foruma smo potrošili na beskorisne rasprave, bez rezultata...
IZMENA: @navigas , u vezi linka koji si postavio, istu priču vrte i ostali navigatori za svoje Traffic usluge. I svi kažu isto: potrebni su aktivni korisnici neke usluge/aplikacije. Svi veliki proizvođači automobila odavno rade na online "praćenju i umrežavanju" vozila... Ne korisnika, već vozila... Ipak su za saobraćaj bitna vozila, zar ne?
IZMENA:, vidi, nema šanse da je sad gužva na usponu iz Cvijićeve ka Ruzveltovoj!
115914
Ili neko sa aktivnim uslugama traži parking, pa vozi patrolnom brzinom, ili "spava" na semaforu.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
07.05.2013
Poruka
388
@JaSamBG, Google je u mogućnosti da prati svaki pametni telefon sa Android operativnim sistemom jer je pomenuti Android OS vlasništvo Google korporacije. Dakle, složeni algoritam prati svaki smartphone koji se nalazi na ulicima u nekom gradu. Iako su mnogi inženjeri koji rade u Google prvobitno pominjali da se prate telefoni koji su uključili lokaciju (GPS), ja sam duboko ubeđen da NIJE OD ZNAČAJA DA LI JE GPS TELEFONA UKLJUČEN ILI NE. Jednostavno, prihvatimo da nas Google prati samim tim što nam je telefon uključen ili ne.
A. pa ti polazis od sasvim pogresne premise, odnosno pretpostavljas da Gugl prati svaki telefon. Netacno. Android jeste Guglov ali je open source, sto znaci da svi proizvodjaci telefona mogu da ga menjaju i prilagodjavaju svojim potrebama, zahtevima...i to i rade.
Dalje ne bih da ulazim u pricu, WOB objasnio.
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
946
TomTom postaje ozbiljan konkurent Google Maps u pogledu prikaza saobraćaja u realnom vremenu

@WOB, sve mi je to jasno. Ako želiš, prihvati da sam, do penzionisanja 2003, u Institutu bezbednosti bio "Rukovodilac laboratorije za veze za posebne namene". Valjda sam imao i neke specijalizacije i neka saznanja...Sve što kažeš mi je sasvim jasno. Sindrom "Balkanski špijun". Ipak, nisam bitan ja !
Evo kako to jutros prikazuje TomTom na svom sajtu. Ostaje da nam neko od drugara koji vozi obilaznicom snimi sliku saobraćaja i da vidimo ima li ovo podlogu u realnoj situaciji. Slike "Slow trafic" i "Roadworks". Ne ulazim kako TomTom ovo "vidi" ali sam proverio sinoć, ima razlike u realnom vremenu...
P.S. U prilogu je i slika "uređaja za šifrovani prenos podataka po KT radio kanalu", koji sam ja, sa ekipom, realizovao, Tada poznata engleska firma Racal je dala veoma dobru ocenu o mom radu. Bilo mi je ponuđeno i radno mesto u Racalu sa platom od koje "boli glava" ali nisam još "odradio" stan a i bio sam pod nekom vrstom zabrane napuštanja zemlje...

EDIT
Jutros ne vozim do Liona. Ipak, slike sa autoputa kroz Beograd su, bar za mene, očekivane. TomTom me sve više raduje. Ništa bez konkurencije ! Pošto se godinama u ovo vreme vraćam sa Liona do Filmskog grad, uvek je izuzetno gust saobraćaj na autoputu kroz Beograd. To isto prikazuje i GMaps...

Nadam se da se ipak i kod TomTom-a radi o prikazu Live Traffic, tj. prikaz gustine saobraćaja u realnom vremenu. Za sat vremena se situacija promenila...
Ovo se može proveriti uživo ! Neka neko od kolega, koji je će biti na deonici autoput, snimi kako izgleda sada autoput. Verovatno može i na Web kamerama za Beograd... Ja imam obaveze i krećem u vožnju sasvim drugom rutom...
 

Prilozi

  • Slow Traffic.jpg
    Slow Traffic.jpg
    127,9 KB · Pregleda: 29
  • Roadworks.jpg
    Roadworks.jpg
    128,5 KB · Pregleda: 35
  • CTDT.jpeg
    CTDT.jpeg
    123,1 KB · Pregleda: 36
  • Stationary traffic.jpg
    Stationary traffic.jpg
    123,3 KB · Pregleda: 31
  • Slow traffic E-75.jpg
    Slow traffic E-75.jpg
    120,9 KB · Pregleda: 26
  • GMaps E-75.jpg
    GMaps E-75.jpg
    161,6 KB · Pregleda: 21
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
12.06.2019
Poruka
20
Ostadosmo nedorečeni na Perino pitanje o korisnosti .fsp fajlova odnosno o njihovoj štetnosti pa bih ja hteo da dam svoje viđenje a skrenuću pažnju i iGO_Fanu da bi ovo moglo da objasni iGO-ovo insistiranje na ostajanju pri prethodno isplaniranoj ruti iako je aplikacija bila svesna postojanja radova na putu.

Ajde da se prisetimo šta su .hnr fajlovi i čemu služe - to je predefinisana mreža saobraćajnica viših kategorija koja nam služi za brži proračun ruta ...a pa, ako tu mrežu zamislimo kao mrežu vena u našem telu onda ćemo po analogiji kapilarama zvati saobraćajnice nižeg ranga ...kada aplikaciji zadamo da proračuna rutu od Hajdelberga do Ljubljane, aplikacija će računati samo kapilare, dakle vezu Hajdelberga sa A5 i na drugoj strani putanju od odvajanja sa autoputa do adrese u Ljubljani ...e sad, ja lično mislim da će aplikacija ako naiđemo na gužvu ili na radove na putu, kao viši prioritet doživljavati VENU te da će čak i ako zatražimo rekalkulaciju ona gledati da nas čim pre vrati sa kapilare (neke u okolini Minhena iz primera) na VENU. Kada ne bismo imali .hnr fajlove onda bi prioritet dobili .fsp fajlovi pa aplikacija (ja verujem) ne bi insistirala na povratku na VENU već bi vrlo verovatno izabrala A8 iz primera. Takođe mislim da bi samo TMC ikonica za blokadu puta mogla da utiče na rerutiranje a da bi za sve druga stanja saobraćaja nama prepustila odluku. Opravdanje za ovaj stav nalazim u analogiji TMC blokade sa našom svojevoljnom blokadom neke saobraćajnice. Nije isključeno da bi se aplikacija ponašala još drukčije u situaciji u kojoj nemamo ni .hnr ni .fsp fajlove a uključen nam je TMC-online. možda bi u toj situaciji aplikacija i poklonila neku pažnju znacima o radu na putu, a možda i ne. Ali složićete se da je sve ovo vrlo logično mada se i ja slažem da je sve to spekulacija dokle god ne budeemo imali dokaze.

Dakle Pero, ja mislim da prisustvo .fsp fajlova UVEK smeta kamiondžijama, da je onima koji opušteno putuju nepotrebno a da je onima koji nisu kamiondžije a žure svakako korisno te da su .hnr fajlovi korisni samo kamiondžijama a da su i jednoj i drugoj vrsti putnika u malim kolima nepotrebni ...TMC-online je kamiondžijama beskoristan, opuštene putnike boli uvo za njih dok onima koji žure (modernima dakle) i nisu od neke koristi ali svakako žele da ih imaju jer su u modi ;)
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
07.03.2011
Poruka
3.091
@ navigas, @ iGO_Viktor i ostali

Da li je moguce na forumu da se ostavimo licnih etiketiranja? Pisati o konkretnim stvarima je sasvim OK. Iznosenje cinjenica, argumenata kada su u pitanju licna iskustva. Ali zar se mora iznova izmedu sebe ici u nove prozivke i tako obesmisljavati tema?

Ostavite se toga na ovom forumu. Svaki post u kojem se bilo ko drugom clanu obraca sa bilo kakvim licnim etiketiranjem ce biti brisan.

Nadam se da ste svi procitali - https://serbianforum.org/threads/pravila-na-forumu.525412/.

Pridrzavajmo se ovih pravila i pomozimo jedni drugima da rijesimo probleme i omogucimo da navigacije svima budu na pomoci.
 
Član
Učlanjen(a)
29.10.2011
Poruka
353
Ako sam promasio temu,molim moderatora da je prebaci.
Jedno malo glupo pitanje,koristio bih stari telefon (bez SIM kartice) samo kao navigaciju pa ne znam da li je za rad navigacije potrebna SIM kartica ili navigacija moze da radi bez nje?
 
Natrag
Top