@navigas , to što ti iGO sa HERE mapama nudi kao najbržu rutu od Studenjaka do Banovog brda autoput, preko Gazele je posledica loše kategorizacije puteva i ulica u HERE mapama. Nemoj se praviti da to ne znaš, i sam si o tome pisao. Istorijski podaci (fsp) i online traffic (koji ne postoji u Srbiji za iGO) imaju mnogo manji uticaj na formiranje rute.
Prednost iGO je baš u tome, što imaš mogućnost odabira proizvođača mapa, što ostale navigacije nemaju. Dakle, imam mogućnost izbora i biram optimalnu kombinaciju za region.
@navigas, niko ne spori postojanje funkcije Online saobraćaja, definitivno da bi imao bilo kakav prikaz, bilo čega, potrebna je online veza. Da, dobijaju se podaci online. Ali sporna je još uvek ažurnost, tj. pravovremenost tih podataka, koje dobijaš online. Što reče
@JaSamBG , ne sede Indusi i Kinezi i ne blenu u satelitske snimke, da vide gde je gužva. Već je pisano o tome, osnovu svih tih Live Traffic podatka čine istorijski podaci (dan u nedelji i doba dana). A izvor tih podataka opet nisu oči Indusa i Kineza, već podaci aktivnih korisnika. Tvoja priča o odzivu je tačna, treba da prođe vreme da bismo dobili informaciju, ali valjda ti je jasno da na tom semaforu mora postojati više od jedne osobe, koji ima Android uređaj sa Google nalogom, koji ima aktiviranu uslugu lokacije i koji je Googlu dozvolio praćenje lokacije. Ja ti garantujem da više od 50% korisnika nema na telefonu uključenu lokaciju, niti praćenje iste... Pa ako nema u datom trenutku aktivnih korisnika na semaforu, biće prikazani podaci iz istorije (kada je neko, nekada tog dana i u to vreme bio na tom semaforu).
Waze i TomTom su po tom pitanju još lošiji, jer se koriste podaci korisnika koji aktivno koriste navigacioni software, a ne samo uslugu lokacije na uređaju. Ja se za vikend navozah po gradu, a nisam vadio telefon iz džepa. Jedino taksisti po ceo dan i noć voze sa uključenom navigacijom, a njih nema mnogo. Time su i podaci za Live saobraćaj nedovoljni, pa online dobijamo većinom istorijske podatke. Zato svi proizvođači polako ukidaju plaćanje licenci, kako bi popularizovali upotrebu svog software-a, što bi im omogućilo praćenje većeg broja korisnika i skoro LIVE podatke.
A to što tvrdiš da si imao solidna vremena, šta znači solidna? Onoliko koliko je Gmaps proračunao? Dva minuta brže? Minut sporije? Stigao si brže nego inače? Šta je solidno? Vozio si brže od ograničenja?
Hteo ti to da priznaš/shvatiš, ili ne, ipak je materijal karata i kategorizacija puteva još uvek presudna stavka za proračun rute, kod svih navigacija. Tek nakon toga u obzir se uzimaju istorijski podaci o protoku saobraćaja i skoro LIVE praćenje korisnika. Džaba meni najdetaljnije HERE mape, kada im je kategorizacija loša. Džaba mi i TomTom, kada nema sve ulice i adrese. A džaba mi i Gmaps, koji ima i detaljne mape i solidne podatke o saobraćaju, kada me vodi da skrenem levo iz Bulevara despota Stefana u Ilirsku, preko pune linije! Doći će i vreme kada će svaki auto biti praćen na putu, tada ćemo imati prave podatke o saobraćaju. Za godinu, možda dve tri, najviše četiri pet... Ko zna.
@navigas , na kraju, nije mi jasna tvoja potreba i želja da sve nas ubeđuješ u nešto, za šta si i sam shvatio da je neuporedivo. Da si išao "alternativnom" rutom, možda bi takođe postigao solidno vreme?! Ali nisi išao, tako da nikada nećeš saznati. I nikada nećeš ni saznati da li Gmaps zaista "najbolje" rutira, jer nisi išao drugim putem.
Tri strane foruma smo potrošili na beskorisne rasprave, bez rezultata...
IZMENA:
@navigas , u vezi linka koji si postavio, istu priču vrte i ostali navigatori za svoje Traffic usluge. I svi kažu isto: potrebni su aktivni korisnici neke usluge/aplikacije. Svi veliki proizvođači automobila odavno rade na online "praćenju i umrežavanju" vozila... Ne korisnika, već vozila... Ipak su za saobraćaj bitna vozila, zar ne?
IZMENA:, vidi, nema šanse da je sad gužva na usponu iz Cvijićeve ka Ruzveltovoj!
Ili neko sa aktivnim uslugama traži parking, pa vozi patrolnom brzinom, ili "spava" na semaforu.