РИМОКАТОЛИЗАЦИЈА АЛБАНАЦА.
Насилно одвајање Косова од СРЈ 1999. и проглашење независности од Србије 2008. су улили наду Албанским муслиманима Косова. После 95 година од одвајања од Отоманског царства, надали су се да је коначно дошло време да уживају у својој држави и ускраћеним слободама које су изгубили под режимом Слободана Милошевића у Србији.
Међутим, проглашење независности од Србије 2008. није помогло муслиманима етничким Албанцима да створе државу какву су желели нити да остваре дуго сањану независност. Услови живота муслимана Албанаца у пост- југословенском Косову су се погоршали у сваком аспекту. Многи од њих сањају дане Титове Југославије, када су уживали у економском просперитету и слободи кретања по свету, и ако су и тада били верски дискриминисани.
И ако по попису из 2011, муслимани чине 95,60 посто популације Косова, када је Косоварима писао устав Марти Ахтисари 2008, они су открили да су западни креатори њихове државе, искључили Ислам из њиховог устава. Како је држава Косово почела да сазрева, муслимани су почели да виде да се Ислам искључује из сваког аспекта њиховог свакодневног живота. Већ 2008. смо видели у државним школама прве случајеве отказа наставницама које носе хиџаб, док две године касније, Енвер Хоџај, министар образовања, науке и технологије је издао званично упуство по коме министарство препоручује искључење студенаткиња које носе хиџаб из државних образовних истутуција на свим нивоима.
Док су муслимани и Ислам искључени из јавног живота Косоварске републике, амерички постављени владари показују отворени презир према Исламу и верујућим муслиманима. Председник Косова, Афета Јахјага (која је на ту функцију постављена од стране амбасадора САД у Приштини, Кристофера Дела) је такав пример. Она је у више прилика вређала муслимане и Ислам, и отворено је прогласила Скендербега за националног хероја Косова, који по њеним речима се борио „за цивилизацију и европско хришћанство против Отоманске империје и Ислама“[1].
Она такође је нападала исламски свети закон, Шеријат, притом бранећи Католички племенски закон Леке Дукађинија, тврдивши да су шеријат Албанцима наметнули „Отомански освајачи“[2].
Ислам не нападају искључиво нове Албанске елите Косова, већ и многи од стране ЕУ и САД спонзорисани медији, невладине организације, и одређен број активиста „грађанског друштва које су створили владари из САД, Сорош и ЕУ после рата. У интервју који је косовски министар спољних послова Енвер Хоџај дао листу „Зери“ 2. јануара, 2014,[3] рекао је врло отоворено да влада Косова не жели било какав ислам у својој земљи. Објаснио је да би се стало на пут обнови ислама на Косову, његову владу помаже страни фактор (читај: ЕУ и САД амбасаде које управљају земљом) који кроз своје: „политичке пројекте, кроз професионалне медије, грађанско друштво и инвестеције ствара ситуацију социјалног инжењеринга у Републици Косово“.[4]
Косовски министар спољних послова даље објашњава да се ради потребе деисламизације земље, мора прихватити милитанта верзија лаицизма:
„ Ја мислим да је секуларизам увек био од изузетне важности за државу Косову, у прошлости а и сада. Разлог зашто сам одлучио да забраним хиџабе (у школама), је да би исказао лични напор у борби за секуларну државу.. и оно што морамо да урадимо је да покушамо да зауставимо било какву везу између национализма и верског елемента.“[5]
Стране силе, које представља НАТО кроз мисију КФОР,[6] ЕУ и америчку владу и њене агенције, су трансформисале Косово у НАТО колинију, која више не прима наређења из Београда, већ уместо тога прима наредбе из Брисела и Вашингтона. Стране силе су инвестирале милионе долара да створе своје медије[7] и грађанско друштво, које на свакодневној основи напада муслиманске традиције Косовара, као и осталих непослушних група и мањина.
Са обзром да се на вернике Косоваре муслимане, као и на Србе, гледа као на проблем за геостратешки план НАТО за Балкан, користе се свакодневно увреде и етикете попут терористи, вехабије, „Арапи“, безбедносна претња и „остатци отоманског периода“. Муслимани верници пре свега виде себе као муслимане, и због тога осећају везу са отоманском прошлошћу, муслиманским уметом, Турском.. и одбијају да прихвате католичке митове велико албанског национализма, као на пример оне повезане са Скендербегом, Мајком Терезом, које је нова косоварска држава увезла из Албаније, су етикетирани од медија као издајници, анти-Европљани, „Турци“, агенти Турске и Србије. Неки муслимани на Косову су чак и хапшени због напада на те католичке симболе.[8]
И ако нису сјајни политички услови за вернике муслимане на послератном Косово, многи Косовари без обзира на све откривају своје корене и веру. Многи од њих, који се осећају пре свега као муслимани и одбацују католичке митове албанског национализма, траже од „страног пристуства“ и њихових политичара да покажу више поштовања за њихову културу и религију.
Исламска заједница Косова је захтевала од политичара да Косовари да уче о својој религији у школама, да сазидају велику џамију у Приштини и да дозволе женама које носе хиџаб да се школују и раде у јавном сектору. Међутим, сви ови захтеви ,а нарочито жеља за исламском веронауком у школама, су игнорисани и одбачени од стране „страног присуства“ и косоварских политичара. Косоварска влада која забрањује муслиманима да уче о Исламу је уместо тога поверила учење религије деци Косова чувеном исламофобу, Тонију Блеру, кроз његову „Тони Блер верску фондацију“. [9]
Понос на исламске корене многих Косовара после НАТО инвазије 1999. је узнемирио „страно присуство“ Косова и оне секуларне политичаре које су американци довели на власт после рата. Они су мислили да Косовари желе да се одвоје од Србије само зато што су Албанци, а не зато што су уз то и муслимани. Међутим, исламска тенденција већине косоварске популације, њихов масовни одлазак у џамије и праћење имам је створило велике главобоље за НАТО стратегију у јуоисточној Европи.
Њихова иритираност Косоварским поновним откривањем Ислама може да се разуме када неко види реакције медија које американци спонзоришу у Приштини, њихових амбасадора, високих НАТО официра или изјава про НАТО политичара као окривљеног за ратне злочине Рамуша Харадинаја, који је отворено назвао ново откривене брадате муслимане Косова „прљавим“ и обећао да их прогања после доласка на власт.
Исламски идентитет Косовара је нападнут у сваком аспекту живота у пост Југословенском Косову. Један пример се може наћи на јавним површинама нове републике. После одвајања од Србије, нови владари Косова и „страно присуство“ су били јако брзи у напорима не само да де- југославизују и албанизују скоро сваку улицу и институцију на Косову, већ и да покатоличе добар део јавног простора. У престоници Косова, Приштини, где католика има тек неколико стотина, добили су дозволу да саграде велику катедралу код самог улаза у град 2007.[10] У исто време, муслиманима није дозвољено да сазидају велику џамију, а православној заједници желе да сруше цркву.[11] Католичка катедрала „Мајка Тереза“ је постала један најбитнијих објеката постјугословенске Приштине, где од стране НАТО подржани Албански политичари иду сваки Божић да се моле ( али никада не оду у џамију током Бајрама и Рамазана, и ако су муслимани).
Главни тргови Косова су названи по католичким светцима. У престоници Приштини, два главна булевара су названа по Мајци Терези и „НАТО свецу“ Билу Клинтону. Мајка Тереза, Скендербег, Пјетер Богдани, Ђерђ Фишта и остали анти –муслимански и анти семитски крсташи имају своје тргове и булеваре у скоро свим већим градовима Косова. Али зато, ниједан трг, парк или улица није добила име по нечему везаном за отоманску прошлост Косова или било којег муслиманског владара или свеца као што су Сари Салтик Деде, Шех Албани, Султани Мурат, Бајазит, Абдулхамид други и тако даље.
Процес католизације идентитета албанске већине траје и у школама Косова. Косоварску децу уче да је њихова изворна вера католичанство и да је Ислам наметнут од стране Турака. У школским уџбеницима уче да је Ислам религија „варварских Турака“ који су окупирали њихову земљу, силовали њихове жене и насилно их исламизирали, док католичанство и његови следебеници се предстваљају као праве албанске патриоте, претставници европске цивилизације, хуманизма и изворне вере Косовара.[12]
Као што Ана ди Лелио примећује у својој књизи „Косовски бој 1389: Албански еп“, процес албанизације анти- Турских хероја Косова је направљен да би се наметнуо хришћански идентитет муслиманској популацији од стране нових владара.[13]
Косову, коју знају сви Албанци и штампа признаје, да најмоћнији људи на Косову данас нису од „демократски“ изабрани посланици, нити председник нити премијер, већ америчке дипломате и амбасадор. Они су ти који одлучују ко ће бити председник,[14] премијер, како ће се нова влада формирати, како ће косоварски политичари да реше своје сукобе.[15] Они одлучују чак и које теолошке облике ислама Косовари требају да прате и код којих имам требају да иду, а који су девијантни и зато требају да буду уклоњени из џамија.[16]