Ljudi bez prijatelja!

Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
U ovoj raspravi nastala je prava zbrka pojmova. Prvo bih hteo da razjasnim pojmove koji se koriste a onda da dam i svoje mišljenje o temi.

Psihopatija je nekada bio naziv za poremećaj ličnosti koji je kasnije dobio naziv antisocijalni poremećaj ličnosti, a danas nosi naziv disocijalni poremećaj ličnosti. Ponašanje ovakvih ljudi nije u skladu sa društvenim normama. Oni su vrlo neodgovorni, i ne poštuju društvena pravila, norme i obaveze. Karakteriše ih nizak prag frustracione tolerancije i sklonost ispoljavanju agresije; posebno ih karakteriše nedostatak empatije. Ovaj naziv je, međutim, ostao u upotrebi za označavanje ljudi sa ovim poremećajem. Postoje neki istraživači koji diferenciraju antisocijalni poremećaj ličnosti od psihopatije (Kao što je Hare i njegova „Ček-lista psihopatije). Kriminalci sa teškim krivičnim delima u pravilu imaju dijagnozu ASP ili psihopatije.

Sociopatija je termin koji se ponekad koristi kao sinonim, a neki ga razlikuju od psihopatije. Jedno vreme taj je termin, u Americi, korišten za sve poremećaje ličnosti (što je bilo pogrešno jer nisu svi poremećaji ličnosti usmereni protiv društva) a neki su ga smatrali, a i danas ga smatraju, podvrstom antisocijalnog poremećaja ličnosti.

Poremećaj ličnosti jeste hronična neprilagođenost u svakodnevnom životu, sa značajnim subjektivnim, socijalnim i profesionalnim problemima. On se manifestuje najčešće u adolescenciji, ili ranije, i nastavlja se kroz odraslo doba. Međunarodna klasifikacija bolesti u trenutnoj verziji (ICD-10) razlikuje sledeće poremećaje ličnosti:

Paranoidni, shizoidni, disocijalni, granični, histrionični, opsesivno-kompulzivni, anksiozni (izbegavajući), zavisni i grupa mešovitih i drugih poremećaja ličnosti (narcistički, pasivno-agresivni).

Za našu temu, a to jeste (ne)imanje prijatelja u odraslom dobu zanimljiv je shizoidni poremećaj ličnosti – te su osobe povučene, nemaju potrebu za komunikacijom. Ravnodušni su i emotivno hladni, te često nedostaje interes za uspostavljanje partnerskih odnosa.

Za osobe sa poremećajem ličnosti ne možemo da kažemo da su bolesne. Možda najbolja ilustracija za poremećaj ličnosti može biti ovo: ako zamislimo jedan kontinuum na čijem jednom kraju stoje psihički zdravi „normalni ljudi“ (šta god da to značilo), a na drugom kraju mentalno oboleli ljudi (psihotičari), onda bismo poremećaje ličnosti mogli da posložimo na ravan između ta dva kraja.

Vidim da neki ovde govore i o promena ličnosti u odraslom dobu. Takve promene ne spadaju u kategoriju poremećaja ličnosti već u kategoriju trajnih promena ličnosti (po ICD-10 klasifikaciji). Te su promene stečene i javljaju se nakon teških ili dugotrajnih stresova, esktremnog odbacivanja od strane okoline, ozbiljnih psihijatrijskih poremećaja, bolesti ili povreda mozga, nasuprot poremećajima ličnosti za koje smo već rekli da se manifestuju već od detinjstva ili mladosti i da je tok hroničan.

Moje mišljenje jeste da nemamo pravo da nekog osuđujemo i prozivamo nenormalnim samo zato što nema prijatelja. Ako neko nema prijatelja, onda ili pati zbog nečega (depresija?), ili ima neku dijagnozu (recimo shizoidni poremećaj ličnosti). Možda je u pitanju i nešto treće; no, kako god bilo, smatram da nemamo pravo da ih osuđujemo i nazivamo nenormalnim.

Mislim da i samo pitanje nije dobro postavljeno. "Da li ih možemo smatrati zdravim i normalnim?" Da li to znači da neko nije normalan ako nije zdrav? Često je upravo to i problem za mnoge ljude koji su, recimo neko vreme proveli na lečenju u psihijatrijskoj ustanovi. Nakon toga oni nose stigmu u društvu i ljudi ne žele da se druže sa njima.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981

Moje mišljenje jeste da nemamo pravo da nekog osuđujemo i prozivamo nenormalnim samo zato što nema prijatelja. Ako neko nema prijatelja, onda ili pati zbog nečega (depresija?), ili ima neku dijagnozu (recimo shizoidni poremećaj ličnosti). Možda je u pitanju i nešto treće; no, kako god bilo, smatram da nemamo pravo da ih osuđujemo i nazivamo nenormalnim.

Znači postoje različiti uzroci koje dovode do nemanja prijatelja (ne samo sociopatski ) - i naravno da ih ne treba osuđivati.
Meni je posebno zanimljiva depresije kao uzrok (to nije pomenuto) .Usput, pitanje - šta razlikuje psihotičnu depresiju (manijakalna) od depresije koja se javlja kod običnih ljudi?
 
Učlanjen(a)
05.01.2010
Poruka
658
Wikipedia je prilicno nepouzdana sto se tice psihijatrije tako da je ja ne bi uzimao kao referencu.
 
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Znači postoje različiti uzroci koje dovode do nemanja prijatelja (ne samo sociopatski ) - i naravno da ih ne treba osuđivati.
Meni je posebno zanimljiva depresije kao uzrok (to nije pomenuto) .Usput, pitanje - šta razlikuje psihotičnu depresiju (manijakalna) od depresije koja se javlja kod običnih ljudi?

Psihotična depresija spada u grupu shizoafektivnih poremećaja. To znači da kod jednog pacijenta imamo simptome i shizofrenije (sumanute ideje, halucinacije i sl.) i simptome afektivnog poremećaja (npr. depresivne simptome kao što su bezvoljnost, osećanje krivice i sl). Postoje shizoafektivne dijagnoze sa depresivnim simptomima, maničnim i sa mešovitim.

Depresija kod običnih ljudi znači da je ona zahvatila osobu koja nije psihotična.

Nisam siguran na šta misliš pod manijakalnom depresijom ali pretpostavljam da se to odnosi na jedan sasvim drugi poremećaj - bipolarni poremećaj. Kod pacijenata sa bipolarnim poremećajem imamo smene maničnog i depresivnog raspoloženja.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
05.01.2010
Poruka
658
100Dinara cime se bavis?

U zivotu mislim...Skola i radno mesto ako ti nije problem da kazes.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Psihotična depresija spada u grupu shizoafektivnih poremećaja. To znači da kod jednog pacijenta imamo simptome i shizofrenije (sumanute ideje, halucinacije i sl.) i simptome afektivnog poremećaja (npr. depresivne simptome kao što su bezvoljnost, osećanje krivice i sl). Postoje shizoafektivne dijagnoze sa depresivnim simptomima, maničnim i sa mešovitim.

Depresija kod običnih ljudi znači da je ona zahvatila osobu koja nije psihotična.

Nisam siguran na šta misliš pod manijakalnom depresijom ali pretpostavljam da se to odnosi na jedan sasvim drugi poremećaj - bipolarni poremećaj. Kod pacijenata sa bipolarnim poremećajem imamo smene maničnog i depresivnog raspoloženja.
Hvala ! Da mislio sam na bipolarni poremećaj (manijakalna depresija je prastari izraz ) . Ovo sam pitao jer sam u osnovnoj imao druga koji je imao ovaj poremećaj , a kada je bio u depresivnoj fazi onda nije išao u školu niti se družio sa nama . On očigledno nije imao psihotičnu depresiju iako ga je hvatalo manično (euforija) raspoloženje.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Ne znam zašto bi se ljudi bez prijatelja smatrali poremećenim? Sve zavisi šta očekujemo od prijateljstva i koliko su nam postavljeni visoko sistemi vrijednosti kad je u pitanju prijateljstvo. Pošto imam jako visoko postavljene kriterijume kako za ljubav tako i za prijateljstvo, nemam nijednog pravog prijatelja, iako nisam ni stidljiva, ni nedruželjubiva, naprotiv. Samo sam mnogo puta od prijatelja doživjela " nož u leđa ", tako da prijatelja nemam.
 
Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
Nema niceg cudnog ili bolesnog u tome sto neko nema prijatelje..Danas su ljudi vise okrenuti sebi i svojoj porodici, nema se vremena a ni mogucnosti da bi se izlazilo u kafice ili bilo gde. I to je sasvim normalno i razumljivo.
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Ne samo zbog toga što imamo mnogo obaveza i nemamo vremena, nego meni nedostaje suština prijateljstva, a to je lojalnost. Smatram da te prijatelj ne bi ostavio ni po koju cijenu. Suština je da, ako ti je neko prijatelj, poznaje te toliko dobro da te apriori štiti u situacijama, u kojima zna da ti nisi uradio nešto, iako te drugi okrivljuju da jesi. Jedan od primjera koji pokazuje lojalnost osobe koja te poznaje. E, ja to nemam.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Ne znam zašto bi se ljudi bez prijatelja smatrali poremećenim? Sve zavisi šta očekujemo od prijateljstva i koliko su nam postavljeni visoko sistemi vrijednosti kad je u pitanju prijateljstvo. Pošto imam jako visoko postavljene kriterijume kako za ljubav tako i za prijateljstvo, nemam nijednog pravog prijatelja, iako nisam ni stidljiva, ni nedruželjubiva, naprotiv. Samo sam mnogo puta od prijatelja doživjela " nož u leđa ", tako da prijatelja nemam.
Ne samo zbog toga što imamo mnogo obaveza i nemamo vremena, nego meni nedostaje suština prijateljstva, a to je lojalnost. Smatram da te prijatelj ne bi ostavio ni po koju cijenu. Suština je da, ako ti je neko prijatelj, poznaje te toliko dobro da te apriori štiti u situacijama, u kojima zna da ti nisi uradio nešto, iako te drugi okrivljuju da jesi. Jedan od primjera koji pokazuje lojalnost osobe koja te poznaje. E, ja to nemam.
Nemati prijatelja jeste problem pojedinaca u interakciji sa socijalnom sredinom.
U celoj ovoj tvojoj priči čini mi se da previše tražiš od prijateljstva . Ne možeš očekivati da ti prijatelj uvek bude lojalan i da te uvek podrži . Prijateljstvo zahteva obostranu toleranciju i međusobno prihvatanje uprkos različitostima i manama, a pokatkad i sukobima . Da i sukobi su sastavni deo prijateljstva. Naravno ovo sve važi do određene granice.
Neprijatna sećanja , ("noževe u leđa") moraš da prevaziđeš (ako ti je za utehu svi ih imaju), ako ne možeš sama potraži pomoć stručnog lica .
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top