Ljudi bez prijatelja!

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ko je ono rekao: "Sačuvaj me, Bože, prijatelja, od neprijatelja ću se sam čuvati!"
 
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
А шта је то "пријатељ"?
Овде испада да ко нема пријатеља, та особа је социопата, има неки поремећај или слично. Никако да налетим на то шта се сматра термином пријатељ.
Број пријатеља обрнуто је пропорционалан годинама живота и животног искуства које неко има. Што си млађи, сматраш да имаш велики број људи које можеш звати пријатељем макар га у животу једном видео. Са искуством и односом који се ствара са другим људима, схватиш како се мали број људи може назвати тим именом. И сад следи кратка прича:
Имао човек сина који се проводио, дружио, висио по кафанама, док је отац био повучен, не много дружељубив. Син га упита како је то могуће да он нема пријатеља, а отац му одговори како има једног пола пријатеља. Како то? Ја имам колико хоћеш, рече син. Добро, одговори отац, узми овна и закољи, стави у џак и са тим крвавим џаком иди увече код својих пријатеља и кажи како си убио човека, ето га у врећи и тражи помоћ Син послуша и заређа. Како ком на врата закуца и објасни овај га отера и каже где га не познаје... Син се врати оцу, исприча, а овај му каже иди сад код оног мог полупријатеља, кажи ко си и чији су и понови причу о убиству. Син оде, покуца, човек изађе, овај му исприча, а човек ће, "Чекај, дођи у страну, да ми испричаш и да видимо шта да радимо, да ми не чује жена." Кад се син вратио, пита оца зашто му је то пола пријатеља, а овај одговори: Јер има жену.
Наравоученије...
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Nemati prijatelja jeste problem pojedinaca u interakciji sa socijalnom sredinom.
U celoj ovoj tvojoj priči čini mi se da previše tražiš od prijateljstva . Ne možeš očekivati da ti prijatelj uvek bude lojalan i da te uvek podrži . Prijateljstvo zahteva obostranu toleranciju i međusobno prihvatanje uprkos različitostima i manama, a pokatkad i sukobima . Da i sukobi su sastavni deo prijateljstva. Naravno ovo sve važi do određene granice.
Neprijatna sećanja , ("noževe u leđa") moraš da prevaziđeš (ako ti je za utehu svi ih imaju), ako ne možeš sama potraži pomoć stručnog lica .

Ako od prijatelja doživljavam " nož u leđa ", po mom shvatanju prijateljstva, to mi nikako nije prijatelj. Ako je normalno da ti prijatelj nabija " nož u leđa " onda takvih imam koliko voliš. Ipak mislim da su moji visokopostavljeni kriterijumi, pravi kriterijumi za prijateljstvo i nikako ne osjećam potrebu da se nekome obratim za stručnu pomoć. Ja sam sa svojim shvatanjem prijateljstva normalna, a nenormalna su vremena u kojima živimo i prijatelji koji bi mi nabili " nož u leđa " mi ne trebaju.
 
Član
Učlanjen(a)
25.09.2010
Poruka
178
Prijatelj bi trebalo da je osoba sa kojom se razumes, delis i dobro i lose, koja je tu da te posavetuje i kaze iskreno misljenje....svi mi znamo ko su nam pravi a ko prolazni prijatelji. I sasvim je normalno da se u nekom zrelom dobu broj prijatelja svede na 2-3, ko ih ima vise on je pravi srecnik. Ali mislim da osoba koja nema ni jednog prijatelja, treba da se zapita zbog cega je to tako. Takodje naglasavam da osobe koje vole samocu ne mogu biti svrstane u istu kategoriju sa ljudima bez prijatelja. Zapitajte se da li je prijatno nemati ni jednog cak "nazovi" prijatelja sa kojim bi ste samo popili kafu?! Da li je los covek, ima odredjenih problema li nesto slicno-pitanje je za razmisljanje???

Dodato posle 2 minutes:
--------------------------------------------------------------------------

besherat....potpuno si u pravu da ti takvi prijatelji ne trebaju, ali verovatno imas bar jednog prijatelja koji je pravi prijatelj....
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Dodao bih još nešto na ovu temu, mada možda nije direktno povezano sa pitanjem. Naime, istraživanja su pokazala (nemam više knjigu u kojoj sam čitao o tome da bih mogao da navedem koja su to istraživanja) da ljudi koji imaju kvalitetnu socijalnu mrežu, tj. kvalitetne prijateljske odnose, u proseku duže žive od onih kod kojih je ta mreža siromašna ili nepostojeća. Ovo je posebno uočljivo kod ljudi starijeg životnog doba, a pomaže i boljem oporavku od bolesti.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Ako od prijatelja doživljavam " nož u leđa ", po mom shvatanju prijateljstva, to mi nikako nije prijatelj. Ako je normalno da ti prijatelj nabija " nož u leđa " onda takvih imam koliko voliš. Ipak mislim da su moji visokopostavljeni kriterijumi, pravi kriterijumi za prijateljstvo i nikako ne osjećam potrebu da se nekome obratim za stručnu pomoć. Ja sam sa svojim shvatanjem prijateljstva normalna, a nenormalna su vremena u kojima živimo i prijatelji koji bi mi nabili " nož u leđa " mi ne trebaju.

Možda nisam bio jasan, kada sam pisao o stručnoj pomoći , ostavio sam mogućnost da su sećanja (traume) ta koja ti onemugućavaju ponovna prijateljstva . Nisam mislio da si poremećena , niti luda ,sociopata, niti bilo šta u vezi toga . Stručna pomoć nije neki bauk što treba po svaku cenu izbegavati . Normalno je da ljudi imaju probleme koje su vezani za odnos sa drugima i normalno je ako ih sam ne može rešiti da potraži pomoć (nekada su za takve stvari služili popovi , i danas je tako u katoličkom svetu). No ako misliš da ružne uspomene nisu razlog zato što nemaš ni jednog prijatelja pa onda pronađi nekog - nemoguće je da su svi ljudi loši i pokvareni.
Drugo, ne mislim da treba da obnavljaš prijateljstvo sa ljudima koji su ti nabili nož u leđa ali nemati uopšte prijatelje jeste problem.

ALEKSIJE D.@ Mislim da je razliku između prijatelja i poznanika ikaciven@ lepo objasnio.
Na kraju jednom za svagda - ako neko nema prijatelje to ne znači da je on loš čovek, glup , sociopata ili šizofrenik a i da jeste i takvim ljudima treba pomoći (svakom na svoj način) i razumeti ih.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.09.2010
Poruka
178
Slažem se rollmilan....
I smatram da različite socijalne interakcije obogaćuju naš život.
 
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
Negde se mi mimoilazimo u razmišljanju, samo ne mogu da još ukapiram gde.
Prijatelj se postaje. Lepo ste ranije naveli-čista interakcija. Ne možeš imati prijatelja na silu, a deluje kao da se ovde radi o ljudima koji izbegavaju da imaju prijatelje. Naprosto, nemo ne može da ima prijatelja, osobu od poverenja, nekog ko je odraz u ogledalu, neko s kim se može i ćutati i radovati i pričati satima o svemu i ničemu i osobu koju možeš da vidiš jednom u deset godina a da bude kao da ste se juče sreli, koja ništa ne traži i nije tu iz interesa...
Prijateljstvo se ne stvara zato što neko želi da meni bude prijatelj ili ja njemu, u tome je po meni bit.
U onoj narodnoj skaski, naravoučenije je glasi da je jedini pravi prijatelj, potpuni, roditelj i bračni drug.Takav oblik prijateljstava ima veze sa ljubavlju i bezuslovnim davanjem. U svim drugim situacijama to ne postoji u potpunosti, zato možemo samo biti polovični prijatelji sa nekim.
I još nešto: ako vas neko razočara, taj ne može biti prijatelj. Vi njega ili on vas ne možete razočarati.Naljutiti da, svadjati se da, ali razočarati ne. Ko to ima, e taj je rešio problem.
Nego, ja dao svoj portret a niko ne komentariše...
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Čim sam video portret pomislio sam da mi je nešto poznat i onda sam se setio da mi je on čistio cipele na železničkoj stanici kada sam pobegao a da nisam platio.
A što se tiče prijateljstva , u pravu si, ne može se postati prijatelj na silu , ljudi obično postanu prijatelji a da to ne primete.
 
Član
Učlanjen(a)
25.09.2010
Poruka
178
ALEKSIJE D. Naravno da se prijateljstvo ne stiče na silu, več se prijateljstvo gradi. Prijateljstvo sa roditeljima i bračnim drugom je zapravo vid ljubavi. Ja mislim na prijateljstvo sa nekom osobom koja je deo tvog života, a da ti nije rođak. Da li misliš da je osoba koja nema ni jednog prijatelja zadovoljna svojim životom, ispunjena?
 
Natrag
Top