Ljudi bez prijatelja!

Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Ako je neka osoba zadovoljna time što nema prijatelja , ako smatra da su prijatelji nešto što je opterećujuće, naravno da niko nema pravo, niti može da joj nametne prijatelja. Međutim svako ima svoje mišljenje i pravo da ga izrazi . Moje je mišljenje da zatvaranje u sebe i samoizolacija vodi (ne nužno) ka gubljenju kontinuiteta sa promenama koje se dešavaju vani. Znači do iskrivljavanja pogleda na realnost i umnožavanju nesporazuma sa spoljašnjim svetom. A sad ako osoba to želi , tu joj niko ne može pomoći.
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Rollmilane, nisam ni rekla da si pomislio da sam luda. Nisam ni zatvorena, ni asocijalna, ali prava prijateljstva, u onom smislu kako ih ja shvatam se ne započinju graditi sa 43 godine, koliko ja sada imam. Meni su odlična površna prijateljstva, nešto poput net druženja. To mi u potpunosti odgovara i ne osjećam se nimalo ugroženo, niti pusto. Čašica lijepog razgovora, meni je dovoljna. Za nečim većim nemam ni snage, ni vremena, ni godina.:)
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Nemaš 143 već 43 , i u 43 može se steći prijatelj .
U redu, ako tebi tako najviše odgovara ti i dalje živi bez prijatelja.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.09.2010
Poruka
178
Evo jedne pouke o prijateljstvu koju je neko nekada napisao: "Ako budete imali previše poverenja možda će vas i prevariti, ali ako ne budete imali poverenja živećete u mukama."
 
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
Nisam napisao kako osoba bez prijatelja je zadovoljna i ispunjena. Onaj ko izbegava, kad oseti zbližavanje sa nekim drugim, potrebu da se distancira, taj ima problem.
Što se tiče rodjačkih i bračnih veza koje jesu vrsta ljubavi, pa i prijateljstvo je vrsta ljubavi, samo se postavlja pitanje na osnovu čega se takav oblik ljubavi stvara: sličnosti, razlike?
Kod svakog čoveka postoji taj socijalni momnt, nije džabe rečeno kako je ljudsko biće socijalno biće. Iz tog razloga u lepoj nam i miloj Ameriki, svaka šušica ima potrebu za svojim psihijatrom, nekom vrstom surogata za prijatelja ili ispovednika.
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Nemaš 143 već 43 , i u 43 može se steći prijatelj .
U redu, ako tebi tako najviše odgovara ti i dalje živi bez prijatelja.

Pa bojim se da ne razumiješ suštinu onoga o čemu ja govorim. Najbolji prijatelj mi je suprug, ali mislim da se to ne računa. Meni je sasvim dovoljno to što o svemu mogu s njim da popričam, da riješimo sve probleme, nema " noža u leđa ", lojalnost porodici. Znači on i đeca su mi najbolji prijatelji, a prijateljstva u smislu osoba van porodice se ne grade sa 43 godine. Pravi prijatelj ti može biti samo neko iz djetinjstva, jer se prijateljstvo tokom dugog niza godina gradi, usavršava, ispituje, stavlja na kušnju. Nadam se da sam sada malo jazjasnila stvari, mada mislim da sam od početka jasno govorila o prijateljstvu. Ja nisam ni sama ni usamljena, ni asocijalna. Naprotiv.:)
 
Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Iz tog razloga u lepoj nam i miloj Ameriki, svaka šušica ima potrebu za svojim psihijatrom, nekom vrstom surogata za prijatelja ili ispovednika.

Jedna ispravka - ne radi se o psihijatrima nego o psihoterapeutima (koji mogu da budu psihijatri po obrazovanju, ali su to uglavnom psiholozi).
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Pa bojim se da ne razumiješ suštinu onoga o čemu ja govorim. Najbolji prijatelj mi je suprug, ali mislim da se to ne računa. Meni je sasvim dovoljno to što o svemu mogu s njim da popričam, da riješimo sve probleme, nema " noža u leđa ", lojalnost porodici. Znači on i đeca su mi najbolji prijatelji, a prijateljstva u smislu osoba van porodice se ne grade sa 43 godine. Pravi prijatelj ti može biti samo neko iz djetinjstva, jer se prijateljstvo tokom dugog niza godina gradi, usavršava, ispituje, stavlja na kušnju. Nadam se da sam sada malo jazjasnila stvari, mada mislim da sam od početka jasno govorila o prijateljstvu. Ja nisam ni sama ni usamljena, ni asocijalna. Naprotiv.:)
Dobro, ako se čovek oseća ispunjen sa bračnim parom i decom i ne oseća potrebu za prijateljem (ne oseća se usamljen) , stvarno nemam ništa protiv takvog životnog stava, samo mi je bio čudan . To čuđenje je posledica moga viđenja da svaki čovek teži ka vlastitom razvoju i afirmaciji u društvu kroz stvaranje socijalne mreže prijatelja .Međutim to očigledno nije tačno i u tom smislu sam promenio svoje mišljenje u odnosu na početak rasprave . Na početku rasprave opseg mog poimanja ljudi koji nemaju prijatelja obuhvatao je samo osobe koji imaju neke probleme ili poremećaj u interakciji sa spoljnim svetom a odkad se javila besherat@ čini se da ona nema nikakve probleme i da se radi o njenom životnom stavu ( protiv koga nemam ništa protiv iako se ne poklapa sa mojim).
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Vidi ovako. Ljudi su različiti. Ja sam u djetinjstvu bila okružena masom drugarica i drugova, u osnovnoj i srednjoj školi, jedna od omiljenih drugarica u razredu, jer sam voljela uvijek da se šalim i zezam, ( kao i dan danas ). Ipak, bila sam usamljena u svom svijetu, svojim razmišljanjima, načinom ispoljavanja emocija i ponašanjem. Uvijek sam mrzjela malograđanštinu i čim imaš " drugačije " ponašanje od većine, odmah si izopšten od društva, jer nisi kao ostali, za mene roboti, koji se često povode za tuđim mišljenjem, mišljenjem većine, okoline i mentaliteta ljudi među kojima živiš. Ja sam uvijek bila " crna ovca ". E, to je mene ojačalo. Prijatelji i masa su ti potrebni dok si mlađi, dok izgrađuješ svoju ličnost i formiraš sopstvene stavove. Tada ti je potrebna i afirmacija porodice, prijatelja, mase. Ako si naučen da se sam oslanjaš na sebe, na svoje iskustvo, svoje stavove, nije ti potreban niko da bi sam sebe dokazao. I nije ti potrebno nikakvo dokazivanje. Ja sam sebe izgradila kao ličnost, formirala svoje stavove, otuda i moja sigurnost u sebe, svoj odabir i razmišljanja i ponašanja. Evo, ovo ti je još jedno gledište koje možeš razmotriti. Svašta sam u životu prošla i to me ojačalo i ispunilo i zato mi je potrebno vrlo malo da bih bila srećna i malo ljudi i malo riječi i svega. Odmah shvatam poentu i izvlačim dobit.
 
Natrag
Top