Kur'an i Biblija

Član
Učlanjen(a)
23.10.2009
Poruka
76
opet ti jurivaka ides protiv cijelog svijeta,opet vidim da nisi procitao sta pise na onom linku jer ces vidjeti da tu nema kontradiktornosti i da je sve jednostavno ali dobro svako ima pravo na svoje misljenje,i da na kraju imam za tebe jedan klip koji nije povezan ni sa Kuranom ni sa Biblijom vec jednostavno nesto sto je Muhammed a.s rekao da ce se desiti u buducnosti zanimljivo je za pogledati pozzzzz

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=mQ50BpcTheU"]YouTube- 50 Predznaka Smaka Svjeta[/ame]
 
Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
3.957
Vidiš, moguće je da su ljudi nastali od majmuna. Neki to zorno potvrđuju svojim ponašanjem.
apsolutno se slazem,drago mi je sto prizajes tu bolnu ali realnu cinjenicu;),verovatno je jako bolno i frustrirajuce gledati rodjake po cirkusima i kavezima zooloskih vrtova
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
apsolutno se slazem,drago mi je sto prizajes tu bolnu ali realnu cinjenicu;),verovatno je jako bolno i frustrirajuce gledati rodjake po cirkusima i kavezima zooloskih vrtova
Nemoj da se stidiš. Razumljivo je da prema patnjama i teškom životu pra-prapredaka, njihovi potomci osjećaju sažaljenje.
No, vratimo se temi.
opet ti jurivaka ides protiv cijelog svijeta,opet vidim da nisi procitao sta pise na onom linku jer ces vidjeti da tu nema kontradiktornosti i da je sve jednostavno ali dobro svako ima pravo na svoje misljenje,i da na kraju imam za tebe jedan klip koji nije povezan ni sa Kuranom ni sa Biblijom vec jednostavno nesto sto je Muhammed a.s rekao da ce se desiti u buducnosti zanimljivo je za pogledati pozzzzz
Šta kažeš, idem prortiv cijelog svijeta? Ne znam da li slutiš šta si rekao ovom rečenicom? Dakle, cijeli svijet je onaj koji misli kao ti!? Ostali ne postoje! Ili neće postojati? Nemam zaista komentar na ovu tvoju opasku, ona dovoljno govori sama za sebe.
Znači nisi voljan da komentarišeš ono što sam napisao na prvoj stranici ove teme, o kontradiktornostima u Kur'anu?
 
Član
Učlanjen(a)
23.10.2009
Poruka
76
to sto si ti napisao nisu kontradiktornosti prije bih rekao da si to lose razumio jer procitaj na onom linku sto sam stavio pa ces shvatiti,a kada kazem da ides protiv cijelog svijeta zar ne mislis da sam u pravu jer se ti u ovu temu nikako ne uklapas jer je tema naucno poređenje Kurana i Biblije a ti ne vjerujes ni u jedno ni u drugo,vec cijelo vrijeme trazis mane i u Kuranu i u Bibliji a najzalosnije je sto govoris da je Kuran pun kontradiktornosti a samo da se malo potrudis vidio bih da nije tako vec sve je sa razlogom
 
Član
Učlanjen(a)
14.01.2010
Poruka
82
to sto si ti napisao nisu kontradiktornosti prije bih rekao da si to lose razumio jer procitaj na onom linku sto sam stavio pa ces shvatiti,a kada kazem da ides protiv cijelog svijeta zar ne mislis da sam u pravu jer se ti u ovu temu nikako ne uklapas jer je tema naucno poređenje Kurana i Biblije a ti ne vjerujes ni u jedno ni u drugo,vec cijelo vrijeme trazis mane i u Kuranu i u Bibliji a najzalosnije je sto govoris da je Kuran pun kontradiktornosti a samo da se malo potrudis vidio bih da nije tako vec sve je sa razlogom
Potpisujem u potpunosti svaki tvoj post:yea::yea::yea::yea:
 
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
513
Kur'an je poznat po tome što je pun kontradiktornosti. O čemu se tu radi? Kur'an ima 114 poglavlja, 87 koje je Muhamed objavio u Meki i 27 koje je objavio u Medini. Međutim, poglavlja iz Medine su mnogo veća, tako da čine većinu Kur'ana. Poglavlja iz Meke su dosta miroljubiva i tolerantna prema drugim religijama, dok ona iz Medine to nisu. Šta više, smatra se da je Muhamed u Medini dobio "zeleno svjetlo" od Boga za borbu protiv nevjernika (čitaj, Jevreja i hrišćana).
Dakle, mnogim odredbama (stihovima, surama) koje du nastele u Medini, negirane su slične odredbe nastale u Meki. (Abrogacija ili dokidanje) Drugim riječima, odredbama iz Medine, stavljene se van snage slične odredbe iz Meke. Zbog toga je, za pravilno tumačenje i shvatanje Kur'ana, veoma važno da se vodi računa o njegovoj hrnologiji, to jest, o vremenu nastanka pojedinih odredbi.
Svojevremeno su u islamskom svijetu osnivani naučni instituti koji su se bavili ovim problemom, problemom abrogacije.

Ovo što sam napisao su činjenice. A sad jedan mali komentar. Ako je Bog (ili Alah) diktirao svoju objavu preko Muhameda, kao što se tvrdi, kako to da je, dok je Muhamed bio u Meki, mislio jedno, a kasnije, u Medini; sasvim nešto drugo? Da li je to odlika nepogrešivog?
Mozes li da navedes te kontradiktornosti?
 
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
513
Zahvalio sam se na postu iz razloga sto su gore napisane kritike biblije tachne.
Nezadrziv smeh se javio kad sam na kraju prochitao da si to uzela u odbranu "svog" Allaha :)
Zavrshavash konstatacijom da Qur’an jeste Bozija rech lol
Zamisli, i taj Qur’an je pisao chovek :p
Na raznoraznim mestima sam prochtao da se busate u grudi kako je Kuran nepogreshiv. Ajmo sad da malo i taj Qur’an izanaliziramo :dance2:yes3

Nebo i zemlju je Allah stvorio za sest dana po suri 7:54, 10:3, 11:7 i 25:59
Ali osam dana po Suri 41:9-12 !!!

Zlo sto napada covjeka je gledano da je od Allaha (Sura 4:7, od nas samih (Sura 4:79) i od Sotone (Surah 38:41) !!

U Suri 22:47, Allahov dan je jednak 1.000 ljudskih godina a u suri 70:4, jedan dan je opisan sa 50.000 ljudskih godina.

Sotona je onaj koji zavodi i vodi ljude u Suri 4:119-120, a Allah to cini u Suri 16.93.

Sura 2:256 tvrdi nesto drugo nego Sura 8:38-39, koja naredjuje muslimanima da se bore dok sve ostale vere osim islama nisu unistene. Slicno, Sura 45:14 govori Muslimanima da oproste nevernicima dok Sura 9:29 naredjuje da se protiv njih bore.

5,51. O vi koji vjerujete ! Ne uzimajte prijateljima jevreje i kršćane. (veoma miroljubivo) :roll:

5:51a Oni su prijatelji jedni drugima. A ko se od vas njima okrene, pa on je uistinu od njih.

5:51b Uistinu! Allah ne upućuje narod zalima.

Prvo se govori o sest vremenskih razdoblja, zatim o dva u vezi stvaranja sveta
Sta je sada tacno? Jedno ili drugo ili dobra sredina ?!:acute:

41.9
Reci: "Zar, zaista, nećete da vjerujete u Onoga koji je u dva vremenska razdoblja Zemlju stvorio - i još Mu druge ravnim smatrate? To je Gospodar svjetova!"

Sura 3.3.
On tebi objavljuje Knjigu, pravu istinu, koja prethodne potvrđuje, a Tevrat i Indžil objavio je!

Ako je ON (dakle Allah) objavio Tevrat i Indzil (Toru i Evandjelje), zasto se onda pojedine pasage krivotvore naknadno i time falcificira Bozja Rijec??

Jer, ako je Allah objavio ove dve knjige, sto gornja sura potvrdjuje, ko ih je falsifikovao naknadno i ko je sebi uzeo pravo to uciniti??
Ili je Allah prevrtljiv i menja svoje misljenje kao npr. u vezi svoga Sina Isusa da je andjeo Gabriel nagovestio rodjenje Sina Bozjega/Isusa, pa razapeca i Uskrsnuca (srz Evandjelja) koja vi negirate itd.?
Kako je to moguce ako je Allah objavio Indzil i potvrdjujete objavu gornjom surom??!!
(Uostalom, i sa smerom molitve umjesto Jeruzalema prema Mekki kada Jevreji nisu prihvatili islam vidi se prevrtljivost Allaha)

Ma ima toga josh ali ajmo sad malo o Kuranu i nauci ...

"- In Surah 23:14, the embryo is said to be formed from a joining of the sperm with a clot of blood.
This incorrect view entirely ignores the equally important presence of the female ova (egg), and the process of fertilisation which occurs between the egg and the sperm."
Dakle, Allah je pogreshio rekavshi da se embrio formira od sperme i "clot of blood". Stovise je clot of blood ZENSKO JAJASCE!!! Dakle, Kuran (Allah) se vara!!!

- In Surah 51:49, the Qu'ran claims that Allah made everything in pairs. However, we know that there are several species of plants, animals, and monerons which reproduce asexually through parthenogenesis, and which have only one gender, or really no gender at all.

Dakle, nauka poznaje i dvopolce a ima i onih sto se razmnozavaju deobom :)

- Surahs 21:31 and 31:10 both seem to claim that mountains exist to prevent earthquakes, something which both science and simple observation demonstrate to be false.

Planine postoje da bi sprechile zemljotrese ? wacko2

I za kraj evo josh jedne zanimljivosti :

Po Kuranu kad se Isa(Isus)rodio on je vec pricao u kolevci.Rekao je"Ja ci biti Allahov prorok i neka je slava nada mnom dok zivim i na onaj dan kada cu umreti."
Medjutim takodje po Kuranu,Isa nije umro,nego je uznet na nebo,a neko drugi je na krstu razapet umesto njega.

Sura Merjem,ajet 33"I nek je mir nada mnom na dan kad sam se rodio i na dan kad budem umro i na dan kad budem iz mrtvih ustao..."
Sura An-Nisa,ajet 157"I zbog rijeci njihovih"Mi smo ubili Mesiha,Isa,sina Merjemina,Allahova poslanika!"a nisu ga ubili ni raspeli,vec im se samo pricinilo."

Ajde sad budi fina i "lajkuj" moj post :dance2::Dyes3

Pitanje relativiteta vremena je danas jedna dokazana naucna cinjenica.Medjutim, ova cinjenica je izasla na vidjelo pocetkom XX veka Einsteinovom teorijom relativiteta. Do tog perioda covjek nije znao da je vrijeme jedan relativni pojam, da shodno okruzenju moze pokazivati promjenljivost. Medjutim, veliki naucnik, Albert Einstein, teorijom relativiteta ovu cinjenicu dokazao je na sasvim jasan nacin. Iznio je cinjenicu da je vrijeme pojam koji je vezan za masu i brzinu. Tokom cijele historije covjecanstva ovo pitanje nije niko jasno aktualizirao. Osim jednog izuzetka: u Kur'anu su izneseni detalji koji upozoravaju na cinjenicu da je vrijeme relativno! U tom kontekstu ovdje mozemo navesti nekoliko ajeta koji ilustriraju ovu cinjenicu:
``Oni od tebe traze da ih kazna {to prije stigne, i Allah ce
ispuniti prijetnju Svoju; a samo jedan dan u Gospodara tvoga
traje koliko hiljadu godina, po vasem racunanju.``
(Al-Hajj, 47)
``On upravlja svima, od neba do Zemlje, a onda se sve to Njemu vraca u
danu koji, prema vasem racunanju vremena, hiljadu godina traje.``
(As-Sajdah, 5)
ÒK Njemu se penju meleki i Dzibril u danu koji
pedeset hiljada godina traje.``
(Al-Ma'arij, 4)
Cinjenica da se na ovako krajnje jasan nacin govori o relativitetu vremena uKur'anu, koji je objavljen prije 14 vekova, jos jedan je u nizu dokaza da je to Allahova Knjiga.
Zasto navodis samo brojeve, navedi i ajete o kojima govoris, osim ako nisi tekst kopirao i nemas pojma o njemu.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
08.02.2010
Poruka
196
Pitanje relativiteta vremena je danas jedna dokazana naucna cinjenica.Medjutim, ova cinjenica je izasla na vidjelo pocetkom XX veka Einsteinovom teorijom relativiteta. Do tog perioda covjek nije znao da je vrijeme jedan relativni pojam, da shodno okruzenju moze pokazivati promjenljivost. Medjutim, veliki naucnik, Albert Einstein, teorijom relativiteta ovu cinjenicu dokazao je na sasvim jasan nacin. Iznio je cinjenicu da je vrijeme pojam koji je vezan za masu i brzinu. Tokom cijele historije covjecanstva ovo pitanje nije niko jasno aktualizirao. Osim jednog izuzetka: u Kur'anu su izneseni detalji koji upozoravaju na cinjenicu da je vrijeme relativno! U tom kontekstu ovdje mozemo navesti nekoliko ajeta koji ilustriraju ovu cinjenicu:
``Oni od tebe traze da ih kazna {to prije stigne, i Allah ce
ispuniti prijetnju Svoju; a samo jedan dan u Gospodara tvoga
traje koliko hiljadu godina, po vasem racunanju.``
(Al-Hajj, 47)
``On upravlja svima, od neba do Zemlje, a onda se sve to Njemu vraca u
danu koji, prema vasem racunanju vremena, hiljadu godina traje.``
(As-Sajdah, 5)
ÒK Njemu se penju meleki i Dzibril u danu koji
pedeset hiljada godina traje.``
(Al-Ma'arij, 4)
Cinjenica da se na ovako krajnje jasan nacin govori o relativitetu vremena uKur'anu, koji je objavljen prije 14 vekova, jos jedan je u nizu dokaza da je to Allahova Knjiga.
Zasto navodis samo brojeve, navedi i ajete o kojima govoris, osim ako nisi tekst kopirao i nemas pojma o njemu.

alo bre..sta je sa vama....pa gde su ti veliki naucnici muslimani ako ste vec "znali sve to pre svih "?nego kad se otkrije nesto-onda svi zajapurite kako je to "vec muhamed predvideo u kuranu"....procitaj ti malo moje postove na temi pa daj odgovore na njih..radije nego sto ovde odradjujes marketing:
-u hriscanstvu,koje je uzgred objavljeno ljudima 600 godina pre islama,vrlo dobro je poznato da se i sam satana moze pojaviti kao svetli andjeo pa da se zato NIKAKO ne sme verovati svakom vidjenju...islam kao "dokaz" o muhamedovom prorostvu uzima bas zbog price kako mu se javio "arhangel Gavrilo" (koji ga je ,usput davio da bi preneo to sto mu kaze.??!!)..(ako hoces mogu da ti postavim bezbroj zitija gde su podviznici bili prevareni od strane demona koji su im se objavili kao "svetli andjeli"..nemoj samo onu pricu da su proverili tako sto se muhamedova zena skinula pa je "andjeo" pobegao...pa oni,i andjeli i demoni, nas vide uvek,ali mi njih ne vidimo...."bolest" koja im omoguci da tako prevare ljude je gordost jer ovi veruju da su "posebni" pa im se zato "javljaju andjeli"...poznato?
-islam kaze da se knjige starog zaveta tretiraju kao bozje knjige a sam propoveda nesto suprotno njima-npr.blud kroz mnogozenstvo i ubijanje neprijatelja..dakle trazi od svojih sledbenika da krse bozje zapovesti zapisane u tim knjigama...
-islam takodje najavljuje Drugi Dolazak Hrista ali ne kaze zasto drugi put ne dolazi muhamed a ne Isus Hrist iako tvrdi da su obojica samo proroci?!...pa zar muhamed nije dosao da ispravi ono sto je Isus "zabrljao" (kako sami muslimani znaju da odgovore za razlog "prorokovanja" muhameda i postojanja islama)....valjda je on onda trebao da dodje drugi put a ne Hrist po toj logici..sto,jer Bog vise voli onog "proroka koji je zabrljao"?(takodje ne kaze svojim sledbenicima sta tad da odgovore Isusu Hristu zbog neverovanja u Njega)
-zasto se ignorise upozorenje Hrista da ce posle Njega doci mnogo laznih proroka?
-ako je Hrist samo prorok,tj. covek,gde je onda on bio 2000 godina?
-zar ce covecanstvu suditi obican covek a ne Bog.?...nece sigurno...pa sta vas buni onda u tome da je Hrist Bozji Sin?
-sta cete posto cete docekati Njegov dolazak nekrsteni i bez Vere u Njega?nije li i to zamka u koju vas onaj sto je podmetnuo islam covecanstvu baca?sve je slicno ko u Bibliji ali vi jednostavno docekujete Drugi Dolazak-NEKRSTENI??!
-cime je muhamed svedocio svojim zivotom da je to sto kaze Istina od Boga?time sto je ubijao neprijatelje,time sto je naplacivao poreze,time sto je uzivao u svim privilegijama koje nosi status "proroka",time sto je ozenio dete od 9 godina,time sto je imao 11 zena dok je svima ostalima dozvolio "samo" cetiri.....CIME?...Hrist je ono sto je rekao osvedocio svojim Stradanjem i svojim Vaskrsenjem....a svoji Drugim Dolaskom ce doci da nam svima Sudi....
-islam je "objavljen"(nametnut ljudima) na istim prostorima na svetu gde je vec objavljeno i Hriscanstvo sto je donelo i donosi samo ratove i podele medju ljudima...zar to lici na Bozju promisao?
-u cemu je poenta u obecanju o nekakvim devicama za one koji poginu (i ubiju) za alaha?kako to moze nesto znaciti zenama? i kako to moze znaciti i muskarcima nesto buduci da im telo ostaje na zemlji....(da ne kazem razneto u nekom metrou)...."cime" ce i jedni i drugi moci "imati bilo kakve veze" sa tim "devicama sto ih cekaju"...
...ajde za sad ovoliko...samo bez postavljanja nekakvih klipova kao "odgovor"...ne navikavaj se na to...jer na Drugom Dolasku ces morati SAM da das odgovor...,.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.06.2010
Poruka
320
to sto si ti napisao nisu kontradiktornosti prije bih rekao da si to lose razumio jer procitaj na onom linku sto sam stavio pa ces shvatiti,a kada kazem da ides protiv cijelog svijeta zar ne mislis da sam u pravu jer se ti u ovu temu nikako ne uklapas jer je tema naucno poređenje Kurana i Biblije a ti ne vjerujes ni u jedno ni u drugo,vec cijelo vrijeme trazis mane i u Kuranu i u Bibliji a najzalosnije je sto govoris da je Kuran pun kontradiktornosti a samo da se malo potrudis vidio bih da nije tako vec sve je sa razlogom
Ateisti nisu neprijatelji vasi, a tek nisu ovome ljudskom rodu.
Religije pre i posle vase ne prihvatate. Za vas one jednostavno ne postoje.
U ovom topic-u smo cinjenicama i konkretnim citatima dokazali da su gorepomenute "svete" knjige/bozije rechi pune neistina. na drugim temama smo dali primere i dokaze da hriscanstvo i islam nisu originalne religije i da su im izvorne price preuzete od mnogo starijih religija. Vi to ne zelite da vidite a ni da prokomentarisete. U redu.
Uzecu sebe za primer. Krsten sam u Srpskoj pravosloavnoj crkvi josh kao beba.(znaci-nisam se pitao- ok). Poshtujem ovu veru i crkvu koja je sastavni deo naroda kojem pripadam i to u kulturolosko-istorijskom smislu. Poshtujem i ostale religije u istom smislu.
Moj najbolji prijatelj je musliman. Od kad znam za sebe - znam i za njega. Ateisti smo obojica ali poshtujemo kulturno nasledje jedno-drugog. Volimo se i poshtujemo kao ljudi. vera sa tim nema nikakve veze. Verujemo i znamo da smo ljudi. Ljudi koji dele iste patnje, muke i ono malo radosti koje nam zivot kakav jeste i nosi.
Imam odlichne prijatelje i medju katolicima, budistima i jevrejima. Kad god dublje udjemo u prichu o religijama svako od njih se slozi da u sushtini oni poshtuju sve to samo kao kulturno nasledje . Samo to i nishta vishe. :)
Ako zelish da znash ko si i shta si - gledaj ko ti je otac, deda i pradeda bio.
Jedan kosmonaut stacioniran u stanici MIR je izjavio :" Da ostali ljudi mogu da vide ovo sto ja vadim ( misli se na planetu Zemlju ), znali bi da smo samo jedan mali deo u moru entiteta, da smo tako mali i da smo u sushtini JEDNO! " yes3

Pitanje relativiteta vremena je danas jedna dokazana naucna cinjenica.Medjutim, ova cinjenica je izasla na vidjelo pocetkom XX veka Einsteinovom teorijom relativiteta. Do tog perioda covjek nije znao da je vrijeme jedan relativni pojam, da shodno okruzenju moze pokazivati promjenljivost. Medjutim, veliki naucnik, Albert Einstein, teorijom relativiteta ovu cinjenicu dokazao je na sasvim jasan nacin. Iznio je cinjenicu da je vrijeme pojam koji je vezan za masu i brzinu. Tokom cijele historije covjecanstva ovo pitanje nije niko jasno aktualizirao. Osim jednog izuzetka: u Kur'anu su izneseni detalji koji upozoravaju na cinjenicu da je vrijeme relativno! U tom kontekstu ovdje mozemo navesti nekoliko ajeta koji ilustriraju ovu cinjenicu:
``Oni od tebe traze da ih kazna {to prije stigne, i Allah ce
ispuniti prijetnju Svoju; a samo jedan dan u Gospodara tvoga
traje koliko hiljadu godina, po vasem racunanju.``
(Al-Hajj, 47)
``On upravlja svima, od neba do Zemlje, a onda se sve to Njemu vraca u
danu koji, prema vasem racunanju vremena, hiljadu godina traje.``
(As-Sajdah, 5)
ÒK Njemu se penju meleki i Dzibril u danu koji
pedeset hiljada godina traje.``
(Al-Ma'arij, 4)
Cinjenica da se na ovako krajnje jasan nacin govori o relativitetu vremena uKur'anu, koji je objavljen prije 14 vekova, jos jedan je u nizu dokaza da je to Allahova Knjiga.
Zasto navodis samo brojeve, navedi i ajete o kojima govoris, osim ako nisi tekst kopirao i nemas pojma o njemu.

Prijatelju, citirao si mi post ali ne dade ti i odgovore na njega.
Ako je sve to Bozija rec- onda je nepogreshiva!
Dovoljno je da nadjem jednu neistinu u tim "svetim" knjigama i da je odbacim kao boziju rec!
Uhvatio si se za Isaka i Alberta sa kojima se slozi Qur’an odnosno Allah kao Bog.
Zanimljivo je da Allah TO zna a da ne zna kako se prave deca ili koja je uloga planina ili da postoje organizmi koji se razmnozavaju deobom...
wacko2:roll:
A shto se tiche Isaka i Alberta- njihove teorije su dokazane, a ako ne u potpunosti kao netachne, a ono bar u velikoj meri kao veoma nepotpune.
Ajnstajn je matematickim putem, koristeci svoju opshtu teoriju, pokusao da nadje "jednachinu svemira".
Mucio se, reshavao teshke fizicke i matematicke probleme, uvodio razlicite pretpostavke, i posle mnogih napora, na njegovom radnom stolu nashla se jednacina sveta!
Ceo svet bio je obuhvaćen njom!
Ali, avaj, ona je Ajnstajnu govorila da se Svemir s'vremenom shiri!!
E to je bilo previshe i za takav veliki um (skoro kao huljenje na Boga :agree:). Zato Ajnstajn ucini neshto, radi cega se do kraja svog zivota gorko kajao. "Iz nebuha" u jednacinu unese jednu velicinu kojom "zaustavi" shirenje Svemira na papiru!
I tako sa njom objavi svoj najnoviji naucni rad. Umesto da se oglasi jednacinom o neprekidnom shirenju Svemira, on je dade u takvom obliku kao da je Svemir od vajkada bio isti i da ce dok je sveta i veka takav i ostati. Veliki naucnik podlegao je "zdravom razumu", mishljenju ljudi svog vremena.
Medjutim, kao shto to u nauci obicno biva, "greshka lija, pa dolija".
Aleksandar Fridman, ruski matematicar, 1922. godine pronadje da je Ajnstajn nedopustivo dodao pomenutu velicinu, i izvede jednu novu jednacinu Svemira, cije je jedno reshenje neporecivo govorilo da se Svemir stalno shiri! Bio je to nalaz od epohalne vaznosti. :dance2:
Oprosticete mi shto sam otishao malo off-topic ali sve u zelji da budem shto jasniji i slikovitiji. :roll:
 
Član
Učlanjen(a)
19.04.2009
Poruka
513
Ateisti nisu neprijatelji vasi, a tek nisu ovome ljudskom rodu.
Religije pre i posle vase ne prihvatate. Za vas one jednostavno ne postoje.
U ovom topic-u smo cinjenicama i konkretnim citatima dokazali da su gorepomenute "svete" knjige/bozije rechi pune neistina. na drugim temama smo dali primere i dokaze da hriscanstvo i islam nisu originalne religije i da su im izvorne price preuzete od mnogo starijih religija. Vi to ne zelite da vidite a ni da prokomentarisete. U redu.
Uzecu sebe za primer. Krsten sam u Srpskoj pravosloavnoj crkvi josh kao beba.(znaci-nisam se pitao- ok). Poshtujem ovu veru i crkvu koja je sastavni deo naroda kojem pripadam i to u kulturolosko-istorijskom smislu. Poshtujem i ostale religije u istom smislu.
Moj najbolji prijatelj je musliman. Od kad znam za sebe - znam i za njega. Ateisti smo obojica ali poshtujemo kulturno nasledje jedno-drugog. Volimo se i poshtujemo kao ljudi. vera sa tim nema nikakve veze. Verujemo i znamo da smo ljudi. Ljudi koji dele iste patnje, muke i ono malo radosti koje nam zivot kakav jeste i nosi.
Imam odlichne prijatelje i medju katolicima, budistima i jevrejima. Kad god dublje udjemo u prichu o religijama svako od njih se slozi da u sushtini oni poshtuju sve to samo kao kulturno nasledje . Samo to i nishta vishe. :)
Ako zelish da znash ko si i shta si - gledaj ko ti je otac, deda i pradeda bio.
Jedan kosmonaut stacioniran u stanici MIR je izjavio :" Da ostali ljudi mogu da vide ovo sto ja vadim ( misli se na planetu Zemlju ), znali bi da smo samo jedan mali deo u moru entiteta, da smo tako mali i da smo u sushtini JEDNO! " yes3



Prijatelju, citirao si mi post ali ne dade ti i odgovore na njega.
Ako je sve to Bozija rec- onda je nepogreshiva!
Dovoljno je da nadjem jednu neistinu u tim "svetim" knjigama i da je odbacim kao boziju rec!
Uhvatio si se za Isaka i Alberta sa kojima se slozi Qur’an odnosno Allah kao Bog.
Zanimljivo je da Allah TO zna a da ne zna kako se prave deca ili koja je uloga planina ili da postoje organizmi koji se razmnozavaju deobom...
wacko2:roll:
A shto se tiche Isaka i Alberta- njihove teorije su dokazane, a ako ne u potpunosti kao netachne, a ono bar u velikoj meri kao veoma nepotpune.
Ajnstajn je matematickim putem, koristeci svoju opshtu teoriju, pokusao da nadje "jednachinu svemira".
Mucio se, reshavao teshke fizicke i matematicke probleme, uvodio razlicite pretpostavke, i posle mnogih napora, na njegovom radnom stolu nashla se jednacina sveta!
Ceo svet bio je obuhvaćen njom!
Ali, avaj, ona je Ajnstajnu govorila da se Svemir s'vremenom shiri!!
E to je bilo previshe i za takav veliki um (skoro kao huljenje na Boga :agree:). Zato Ajnstajn ucini neshto, radi cega se do kraja svog zivota gorko kajao. "Iz nebuha" u jednacinu unese jednu velicinu kojom "zaustavi" shirenje Svemira na papiru!
I tako sa njom objavi svoj najnoviji naucni rad. Umesto da se oglasi jednacinom o neprekidnom shirenju Svemira, on je dade u takvom obliku kao da je Svemir od vajkada bio isti i da ce dok je sveta i veka takav i ostati. Veliki naucnik podlegao je "zdravom razumu", mishljenju ljudi svog vremena.
Medjutim, kao shto to u nauci obicno biva, "greshka lija, pa dolija".
Aleksandar Fridman, ruski matematicar, 1922. godine pronadje da je Ajnstajn nedopustivo dodao pomenutu velicinu, i izvede jednu novu jednacinu Svemira, cije je jedno reshenje neporecivo govorilo da se Svemir stalno shiri! Bio je to nalaz od epohalne vaznosti. :dance2:
Oprosticete mi shto sam otishao malo off-topic ali sve u zelji da budem shto jasniji i slikovitiji. :roll:
Govoris o ovom stvaranju coveka

Radjanje coveka

Kada se u Kur'anu ljudi pozivaju u iman, spominju se veoma različite teme. Kao dokaz čovjeku, Allah, subhanehu we te'ala, nekada ističe nebesa, nekada Zemlju, a nekada biljke I zivotinje. Opet, u mnogo ajeta se savjetuje čovjeku da se osvrne na stvaranje, rađanje čovjeka samog. Veoma često se podsjeća na to kako je čovjek došao na svijet, kroz koje je etape prolazio i šta mu je temeljna građa. Ilustracije radi, u jednom ajetu stoji slijedeće: Mi vas stvaramo - pa zašto ne povjerujete? Kazite vi Meni: da li sjemenu koje ubacujete vi oblik dajete ili Mi to činimo? (sura Al-Waqi'a, 57.-59. ajet)
Stvaranje čovjeka i čudotvorne karakteristike toga su naglašene i u još mnogo ajeta. Međutim, među ovim akcentima postoje takvi podaci i detalji koje nikako nisu mogli znati ljudi koji su zivjeli u VII stoljeću. Neki od tih detalja su slijedeći:
1) čovjek ne nastaje od cijele količine sperme, već, naprotiv, od njenog veoma malog dijela - spermatozoida.
2) Spolnost bebe se određuje od strane muškarca.
3) Ljudski embrio se za maternicu zalijepi gotovo isto kao pijavica.
4) Čovjek se u maternici razvija u tri mračne komore.
Sigurno je da su ljudi u stoljeću objavljivanja Kur'ana znali da je sperma koju u toku spolnog odnosa ispušta muškarac temeljna materija formiranja jedinke. Da se dijete rađa u prosjeku nakon 9 mjeseci je također činjenica koja se mogla jednostavno opaziti, koja nije iziskivala istrazivanja da se do nje dođe. Međutim, činjenice koje smo naprijed naveli su bile daleko iznad dostupnosti čovjeka tog perioda. To je jedino bilo moguće otkriti zahvaljujući tehnologiji XX stoljeća.
Zadrzimo se sada detaljnije nad ovim činjenicama.
Kapljica sperme
U toku spolnog općenja muškarac odjednom izbaci u prosjeku oko 250 miliona spermatozoida. Do dospijevanja do jajeta, spermatozoidi prevale tezak put kroz majčinu utrobu. U toku ovog putovanja, od 250 miliona svega oko 1000 spermatozoida uspije doći do jajeta. Na kraju utrke koja traje 5 minuta, jaje prima samo jedan spermatozoid. Dakle, bit čovjeka ne lezi u cijeloj količini sperme, nego u njenom jednom sićušnom dijelu. Ova činjenica se u Kur'anu objašnjava na slijedeći način: Zar čovjek misli da će sam sebi prepušten biti, da neće odgovarati? Zar nije bio kap sjemena koje se ubaci? (sura Al-Qiyama, 36. i 37. ajet)


Ako se obrati paznja, primijetit će se da nam Kur'an saopćava da se čovjek ne začinje od cijele količine sperme, već, naprotiv, od njenog malog dijela - kapi!
Poseban naglasak navedenog ajeta, iznošenje činjenice koju je jedino moderna nauka uspjela otkriti, dokaz je da navedena činjenica ima svoje bozansko izvorište, da dolazi od Onoga koji je Sveznajući.
Smjesa u spermi
Hranljiva tečnost, koju nazivamo spermom i koja nosi spermatozoide, ne sastoji se samo od spermatozoida. Naprotiv, sperma je načinjena od smjese međusobno različtih tečosti. Ove tečosti imaju ulogu, izmeđ ostalog, da raspolazu količnom šećera koji će podmiriti energiju koja je potrebna spermatozoidima, da svojom bazičnom osobenošću neutraliziraju kiseline na ulazu u maternicu, da osiguraju klizavost sredine, što je neophodno za kretanje spermatozoida. Zanimljivo, kada govori o spermi, Kur'an upozorava i na ovu činjenicu, koju je stoljećima poslije otkrila moderna nauka, i spermu definira kao "smjesu sjemena": Mi čovjeka od smjese sjemena stvaramo da bismo ga na kušnju stavili i činimo da on čuje i vidi. (sura Ad-Dahr, 2. ajet)
A, u drugom ajetu se, opet, upozorava da je sperma smjesa i da se čovjek stvara od "srzi" ove smjese: To je Onaj koji zna i nevidljivi i vidljivi svijet, Silni i Milostivi, koji sve savršeno stvara, koji je prvog čovjeka stvorio od ilovače - a potomstvo njegovo od srzi kapi hude tekućine. (sura As-Sajda, 6.-8. ajet)
Riječ "sulalah", koja se ovdje prevodi kao "srz", pored toga znači i "najbolji dio nečega". Bilo u kojem značenju da se uzme, aktualna riječ predstavlja jedan dio neke cjeline. Navedene činjenice nam jasno stavljaju do znanja da je Kur'an riječ jedne Volje koja stvaranje čovjeka zna do njegovih najsićušnijih detalja. Ova Volja pripada Allahu, Onome koji je i jedini čovjekov Stvoritelj.
Spolnost bebe
Čovjek je do nedavne prošlosti smatrao da se spolnost beba određuje od strane majčinih ćelija. Ili da to, u najmanju ruku, zajedno određuju ćelije koje dolaze i od oca i od majke. Kur'an je, međutim, o ovom pitanju iznio različito stajalište, saopćio je da se spolnost bebe određuje od strane "sperme koja se izlijeva u maternicu": I da On par, muško i zensko, stvara od kapi sjemena kad se izbaci ... (sura An-Najm, 45. i 46. ajet)
Uporedo sa razvojem genetike i mikrobiologije, ispravnost ove kur'anske tvrdnje je, također, i naučno dokazana. Postalo je jasno da se spolnost bebe određuje od strane ćelija sperme koje dolaze od muškarca, a da, u ovom slučaju, zena ne igra nikakvu ulogu.


Prilikom određivanja spolnosti, uticaj imaju hromosomi. Dva od 46 hromosoma koji određuju ljudsku građu imenuju se kao hromosom spolnosti. Ovi hromosomi se za muškarce označavaju kao XY, a za zene kao XX. Razlog tome je taj štoovi hromosomi liče na ova slova. Y hromosomi nose gene muškosti, a X gene zenskosti.


Formiranje ploda počinje sjedinjavanjem ovih hromosoma koji se kod muškarca i zene nalaze u parovima. Oba dijela spolne ćelije, koja se kod formiranja jajeta kod zene odvajanjem rastavlja na dva dijela, podjednako nose X hromosome. Međutim, spolna ćelija kod muškarca, koja se, također, rastavlja na dva dijela, formira dvije različite sperme koje sačinjavaju X ili Y hromosome. Ako se X hromosom, koji se nalazi kod zene, spoji sa spermom, koja sadrzava X hromosom, onda se formira zenski plod. Ako se, pak, spoji sa spermom koja sadrzava Y hromosom, tada se formira muški plod. Dakle, spol bebe je vezan za vrstu hromozoma koja će se spojiti sa jajetom zene. Sasvim je sigurno da su ovo činjenice koje su sve do pojavljivanja genetike, dakle do XX stoljeća bile apsolutno nepoznate. Unatoč tome, u mnogim kulturama je bilo rašireno mišljenje da se spol djeteta odre|uje od strane tijela majke. Čak su, zbog toga, bile prekoravane zene koje rode zensko dijete. Međutim, trinaest stoljeća prije no što će ljudski geni biti otkriveni, Kur'an je iznio jednu činjenicu koja odbija ovo veoma rasprostranjeno sujevjerje. Kur'an je saopćio da korijeni spolnosti nisu kod zene, već u spermi koja dolazi od muškarca.
‘Alaq zakačen za maternicu
Kada nastavimo sa analiziranjem kur'anskih podataka o formiranju bebe, ponovo ćemo se suočiti sa određenim, veoma bitnim naučnim čudima. Spajanjem spermatozoida koji dolazi od muškarca sa jajetom kod zene, biva oformljena i osnovna srz bebe. Ova oplođena jajna stanica, u biologiji poznata pod pojmom "zigota", bez gubljenja vremena, rastavljanjem će se razmnoziti i postupno dobiti oblik malog "komada mesa".
Međutim, ovaj razvoj zigote ne obavlja se u nekakvoj praznini, u slobodnom hodu. Zigota se drzi obješena na zidu maternice, pripija se tamo uz pomoć svojih produzetaka koji su poput korijenja. Uz pomoć ove veze, plodu je omogućeno da iz majčinog tijela siše materije potrebne za razvoj.
Upravo ovdje pojavljuje se jedna vaoma vazna kur'anska mudziza. Govoreći o zigoti koja se počela razvijati u majčinoj utrobi, Allah, subhanehu we te'ala, u Kur'anu spominje riječ "alaq": Čitaj, u ime Gospodara tvoga koji stvara, stvara čovjeka od "alaqa"! čitaj, plemenit je Gospodar tvoj.(sura Al-'Alaq, Ugrušak, 1.-3. ajet)
Značenje riječi "alaq” u arapskom jeziku je "nešto što se zakači” (lijepi, prijanja).Čak se ista riječ koristi i u značenju "pijavice", zivotinje koja se lijepi za tijelo i siše krv. Sasvim je sigurno da u aktualnom kontekstu nije slučajno korištena riječ koja je toliko skladna sa zigotom koja se razvija u majčinoj utrobi. Ovaj slučaj još jednom dokazuje da je Kur'an objavljen od strane Gospodara svjetova, Allaha, subhanehu we te'ala.
Mišićima zaodjenute kosti
Drugi veoma bitan podatak koji se navodi u Kur'anu je podatak o etapama razvoja bebe u maternici. Allah, subhanehu we te'ala, je u Kur'anu saopćio da se u majčinoj utrobi stvara prvo gruda mesa, od nje kosti, a potom se kosti mišićima oblazu: Pa onda kap sjemena ugruškom učinili, zatim od ugruška grudu mesa stvorili, pa od grude mesa kosti napravili, a onda kosti mesom zaodjenuli, i poslije ga, kao drugo stvorenje, ozivljujemo, - pa neka je uzvišen Allah, najljepši stvoritelj! (sura Al-Mu'minun, 14. ajet)


Embriologija je naučna grana koja se bavi proučavanjem razvitka zametka u majčinoj utrobi. Do nedavne prošlosti, u embriologiji su tvrdili da se kosti i mišići razvijaju istodobnim nastankom. Iz tog razloga su određeni ljudi dugo vremena tvrdili da je ovaj ajet u koliziji sa naukom. Međutim, zahvaljujući naprednom mikroskopskom istrazivanju, provedenom suvremenom tehnologijom, ispostavilo se da je doslovno tačno sve što je u Kur'anu navedeno. Ove mikroskopske analize su pokazale da se u majčinom stomaku odvija proces baš kao što je to i Kur'an naveo. U embrionu prvo dolazi do okoštavanja hrskavičnog tkiva. Potom, odvajajući se od tkiva koje okruzuje kosti, dolazi do okupljanja mišićnih ćelija koje obavijaju kosti. Ovaj proces se ovako opisuje u jednoj naučnoj ediciji Developing Human: 6. sedmica: kao nastavak hskavičenja, prvo okoštavanje se pojavljuje u ključnoj kosti. Krajem 7. sedmice počinje okoštavanje dugih kostiju. Dok traje formiranje kostiju, odvajanjem od tkiva koja okruzuju kosti, mišićne ćelije obrazuju mišićne mase. Mišićno tkivo se na taj način oko kosti razlaze na prednje i straznje mišićne grupe. Ukratko, etape nastanka čovjeka koje su opisane u Kur'anu su u potpunom skladu sa otkrićima moderne embriologije.
Tri stadija bebe u maternici
U Kur'anu se navodi da se formiranje bebe u majčinoj utrobi odvija u tri etape: On vas stvara u utrobama matera vaših, dajući vam likove, jedan za drugim, u tri tmine. To vam je, eto, Allah, Gospodar vaš, Njegova je vlast, nema boga osim Njega, pa kuda se onda odmećete? (sura Az-Zumar, 6. ajet)
Ako se pazljivo prouči navedeni ajet, sasvim lahko se moze primijetiti da se govori o međusobno različitom i odvojenom troetapnom nastanku čovjeka. Zaista, danas i moderna biologija, također, iznosi da se embriološki razvitak bebe u maternici odvija u tri različite etape. Ovo pitanje se nalazi među temeljnim poglavljima u svim embriološkim knjigama koje se danas na medicinskim fakultetima izučavaju kao nastavni udzbenici. Ova činjenica se na slijedeći način navodi u Basic Human Embryology, jednoj od osnovnih knjiga embriologije:
Zivot u maternici se odvija u tri ETAPE: pre-embrionik - prve dvije i po sedmice, embrionik - do kraja osme sedmice i fetal - od osme sedmice do rođenja.


Ove etape, koje se u medicinskom jeziku označavaju kao "threemaster", odnosno "tri perioda", sačinjavaju različite faze razvoja bebe u maternici. Glavne specifičnosti ova tri nivoa razvoja su ukratko slijedeće:
- Pre-embrionik etapa:
U ovoj prvoj etapi, poznatoj kao "1. trimestar", zigot se rastavljanjem razmnozava, a potom se, nakon što dođe u stanje mase ćelija, ukopava u zid maternice. U procesu razmnozavanja, ćelije se organiziraju u tri sloja.
- Embrionik etapa:
Poznata i kao "2 trimestar", ova druga etapa traje ukupno 5,5 sedmica i tokom ovog perioda zametak se naziva "zivim embriom". U ovom periodu se iz slojeva ćelija pojavljuju temeljni tjelesni organi i sistemi.
- Fetal etapa:
Ulaskom u treću etapu trudnoće, koja se naziva i "3. trimestar", embrio se već označava kao "fetus". Ovaj period počinje u osmoj sedmici trudnoće i traje sve do poroda. Karateristika koja ovu etapu odvaja od prethodnih je ta što, pojavljivanjem lica, ruku i nogu, fetus postaje zivo biće koje vanjskim izgledom već nalikuje čovjeku. Unatoč tome što je u početku ove etape veličine od svega 3 cm, svi organi su se pojavili. Ova etapa traje do 30 sedmica i razvoj se nastavlja do sedmice poroda.
Do saznanja o razvoju bebe u maternici uspjelo se doći tek uz pomoć aparata moderne tehnologije. Međutim, kao što se vidi, ovi podaci su, kao i niz drugih naučnih činjenica, na jedan zapanjujući način izneseni u kur'anskim ajetima.
Iznošenje ovako krajnje ispravnih naučnih činjenica u Kur'anu, koji je objavljen u periodu kada čovječanstvo nije raspolagalo ni sa kakvim detaljnim saznanjima iz oblasti medicine, nesumnjivo je dokaz da to nije djelo čovjeka, već da su to riječi koje pripadaju jedino Sveznajucem, Allahu, subhanehu we te'ala.
Allah dž. š. kaže: “Majke neka doje svoju djecu pune dvije godine onima koji žele da dojenje potpono bude. ”(Al-Baqara, 233)
Danski naučnici iz Instituta za preventivnu medicinu u Kopenhagenu tvrde da produženo dojenje povećava inteligenciju djeteta. Ipak, ne mogu da objasne rezultate svojih ispitivanja i otkriju uzrok ovakvog dejstva dojenja - moguće je da postoje hranljivi sastojci u mleku koji utiču na koeficijent inteligencije, ali je moguće da pozitivno dejstvo ima i sam fizički kontakt deteta sa majkom. U istraživanju koje su sproveli danski naučnici, korišćeni su podaci o 9. 125 beba rođenih u Danskoj između 1959. i 1961. godine, kao i podaci o njihovoj inteligenciji u odrasloj dobi. Deca koja su bila dojena duže od dva meseca natprosečno su inteligentna (koeficijent 101,7), a najveći koeficijent uočen je kod dece koja su bila dojena najmanje sedam meseci (106).
***************************************************************
U vezi stvaranja svijeta za 6.vremenskih razobalja. U Kur`anu se kaze da su nebesa i Zemlja stvoreni za 6 vr. razdobalja, ali ako procitamo suru Fusilet od devetog do dvanaestog ajeta:

Reci: "Zar, zaista, necete da vjerujete u Onoga koji je u dva vremenska razdoblja Zemlju stvorio - i još Mu druge ravnim smatrate? To je Gospodar svjetova!"
On je nepomicna brda po njoj stvorio i blagoslovljenom je ucinio i proizvode njezine na njoj odredio, sve to u cetiri vremenska razdoblja - ovo je objašnjenje za one koji pitaju,
zatim se nebeskim visinama uputio dok je nebo još maglina bilo, pa njemu i Zemlji rekao: "Pojavite se milom ili silom!" - "Pojavljujemo se drage volje!" - odgovorili su,
pa ih u dva vremenska razdoblja, kao sedam nebesa, stvorio, i odredio šta ce se u svakom nebu nalaziti. A nebo najbliže sjajnim zvijezdama smo ukrasili i nada njim Mi bdijemo. To je odredba Silnoga i Sveznajucega.

Videcemo, tj. pomislicemo da su nebesa i Zemlja stvoreni u osam perioda (dva razdoblja- Zemlja, cetiri razdoblja-brda i ostalo, i dva razdoblja-sedam nebesa)

I, ako poznajemo arapski jezik, pa skontamo da je ovde rijec sume, pogrijesno prevedena kao zatim, umjesto kao za to vrijeme (to joj je drugo znacenje, posto jedna rijec u arapskom ima vise znacenja), skontacemo da se i ovdje govori o stvaranju nebesa i Zemlje u 6 perioda, a ne u 8. i da nema kontardikcije.
(dva perioda-Zemlja, i istovremeno cetiri perioda-brda i ostalo i dva perioda-nebesa)

Ko kad majstori prave prvi sprat zgrade u januar i februar, elektrcne instalacije u mart i april, a nastavak onih elekricnih instalacija i drugi sprat u maj i jun.
Oni ce da daju izvestaj da su prvi sprat izgradili u 2.mjeseca, izolacije elekrticne za 4 i istovremeno drugi sprat za 2 mjeseca.

Vidis kako je sve podkrepljeno konkretnim ajetima a ne brojevima da bi i oni koji nisu upoznati sa Kur'anom mogli da znaju o cemu je rec. A ne kao ti, neupuceni ce to ozbiljno shvatiti i prihvatiti.
 
Natrag
Top