Koja Crkva spasava?

Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527

Nisam to rekao Marko.

Ja sam rekao da u SZ dogma je tako definisana da je sasvim jasna prostim citanjem. Dakle ne treba niko da nam to tumaci, dogma se ne tumaci, ona je jasno formulisana.

U Novom Zavetu nista nije jasno formulisano i nije dato u obliku dogme.

Nigde ti nije jasno i precizno formulisano kako se obavlja euharistija ili krstenje.

Vec ti moras da "analiziras" odnosno "tumacis".

To pokazuje da NZ nije dogmatska knjiga.
Pa ja sam ti zato i rekao da posto je tu neophodna "analiza" i "tumacenje" za razliku od SZ u kom nije, da to dokazuje da Novi Zavet ne sadrzi dogmu.


Mire, potpuno te razumem, ali za mene je dogma krstenja veoma jasno izneta u NZ, tako da nemam potrebe da vrsim nikakvu analizu. Jovan je pre krstenja pozivao ljude na pokajanje i onda ih je krstio. Isto tako krstavao ih je u Jordanu, a ne na obali krj Jordana. Petar je tako krstio Kornilija. Isus je dao formulu kako da se obavlja krstenje: "U Ime Oca i Sian i Svetoga Duga."
Za sve to nije mi potrebna nikakva analiza. Ali da bih opravdao krstenje novorodjencadi umesto odrstlih osoba, koje su krstavane u Novaom zavetu, za to bi trebala velika analiza i tumaranje po mraku.

Ako ti treba da "tumacis dogmu" onda ona nije jasno formulisana.

Marko dogma treba da bude "jasno uputstvo"!

To nemas u NZ ali imas u SZ![/QUOTE]

Pa sad sam ti pokazao da ima.


Isto tako i Evharitija. Isus je licno pokazao kako treba da se obavlja i preneo je to ucenicima. I da su se svi hriscani drzali Hristovog ucenje, ne bismo dnas imali toliko odstupanjao od prave nauke.

Pavle je u 1. Korincanima 11. poglavlju izneo i detalje o tom obredu. Tu nije opitrebno nikakvo tumacernje, jer sve je vec protumaceno, samo je pitanje da li to prihvatamo ili po svom nahodjenu stvaramo neto novo i suprotno tome.



+
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Koja Crkva spašava?

Ona koja je apostolska....

Za one koji se dvoume, evo liste

The date of origin and founder of various Christian faith groups
topruled.gif


Sponsored link.



topruled.gif


Listed below are the founder, starting date and starting location of a number of Christian faith groups and traditions. They are organized in chronological order. In some cases, the data is under dispute.

Faith Group or tradition Founder Date (CE) Location
Roman Catholic Jesus, Peter 1 Circa 30 1 Judea
Orthodox churches Jesus, Peter 2 Circa 30 2 Judea

Lutheranism Martin Luther 1517 Germany
Swiss Reformed Church Zwingli 1523 Switzerland
Mennonites No single founder 1525 Switzerland
Anglican Communion King Henry 8 1534 England
Calvinism John Calvin 1536 Switzerland
Presbyterianism John Knox 1560 Scotland
Baptist Churches John Smyth 1605 Holland
Dutch Reformed Michaelis Jones 1628 Netherlands
Amish Jakob Ammann 1693 Switzerland
Methodism John Wesley 1739 England
Quakers George Fox 1647 England
Moravians Count Zinendorf 1727 Germany
Congregationalism John & Charles Wesley 1744 England
Swedenborg Emanuel Swedenborg 1747 Sweden
Brethren John Darby 1828 England
Latter-day Saints Joseph Smith 1830 NY, USA
Seventh Day Adventists Ellen White 1860 NH, USA
Salvation Army William Booth 1865 England
Jehovah's Witnesses Charles Russell 1870 PA, USA
Christian Science Mary Baker Eddy 1879 Pleasant View, NH USA
Pentecostalism Charles Parham 1900 CA, USA
Worldwide Church of God Herbert W. Armstrong 1933/1947 OR, USA 3
Unification Church Sun Myung Moon 1954 South Korea

Da nije bilo nesrećne 1054 prve dve bi bile samo JEDNA, SVETA KATOLIČKA (SABORNA) APOSTOLSKA CRKVA.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Izvini, ali nalupetao si se za desetoricu. Ako vas to uče u tvojoj crkvi, onda nemam reči.

Izvoili listu, ali njoj mesto nije na ovom topiku.


The date of origin and founder of various Christian faith groups
topruled.gif


Sponsored link.



topruled.gif


Listed below are the founder, starting date and starting location of a number of Christian faith groups and traditions. They are organized in chronological order. In some cases, the data is under dispute.

Faith Group or tradition Founder Date (CE) Location
Roman Catholic Jesus, Peter 1 Circa 30 1 Judea
Orthodox churches Jesus, Peter 2 Circa 30 2 Judea

Lutheranism Martin Luther 1517 Germany
Swiss Reformed Church Zwingli 1523 Switzerland
Mennonites No single founder 1525 Switzerland
Anglican Communion King Henry 8 1534 England
Calvinism John Calvin 1536 Switzerland
Presbyterianism John Knox 1560 Scotland
Baptist Churches John Smyth 1605 Holland
Dutch Reformed Michaelis Jones 1628 Netherlands
Amish Jakob Ammann 1693 Switzerland
Methodism John Wesley 1739 England
Quakers George Fox 1647 England
Moravians Count Zinendorf 1727 Germany
Congregationalism John & Charles Wesley 1744 England
Swedenborg Emanuel Swedenborg 1747 Sweden
Brethren John Darby 1828 England
Latter-day Saints Joseph Smith 1830 NY, USA
Seventh Day Adventists Ellen White 1860 NH, USA
Salvation Army William Booth 1865 England
Jehovah's Witnesses Charles Russell 1870 PA, USA
Christian Science Mary Baker Eddy 1879 Pleasant View, NH USA
Pentecostalism Charles Parham 1900 CA, USA
Worldwide Church of God Herbert W. Armstrong 1933/1947 OR, USA 3
Unification Church Sun Myung Moon 1954 South Korea

Uzgred budi rečeno Rasel je prvo bio Adventista...

HTML:
http://www.religioustolerance.org/chr_den1.htm
- link reference


Delimicno je ova lista ispravna, ali ne potpuno.
Prvo, Prva hriscanscka Crkva nije bila ni katolicka, ni prtavoslavna, nego Apostolska hriscanska Cerkva.

Cinjenica je da su Crkve postepeno odstupale od apostolskog ucenje, a to svako moze da vidi danas ako obrati paznju na ralicita ucenja i odvajanja jedni od drugoh.
Ako postoji Jedna, ujedinjena Apostolska Crkva otkuda RASKOL?
Ako postoji jedinstvo, otkudat tolike razlike, pa cak i sukobi i neprijateljstva?
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Koja Crkva spašava?

Ona koja je apostolska....

Potpuno se slazem sa ovim odgovorom.
Medjutim, moze li biti Apostolska crkava ona koja je kroz vekove spaljivala one koji nisu prihvatali njeno ucenje? Koga je Hristos spalio na lomaci, a imao je vise neprijatelja, nego prijatelja?
Moze li biti Apostolska Crka ona koja je uvela cistiliste i stotine svetaca zastupnika a Biblija tvrdi da je Jedan Bog i Jedan Postednik Boga i ljudi, Gospod Isus Hrisatos?
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Potpuno se slazem sa ovim odgovorom.
Medjutim, moze li biti Apostolska crkava ona koja je kroz vekove spaljivala one koji nisu prihvatali njeno ucenje? Koga je Hristos spalio na lomaci, a imao je vise neprijatelja, nego prijatelja?
Moze li biti Apostolska Crka ona koja je uvela cistiliste i stotine svetaca zastupnika a Biblija tvrdi da je Jedan Bog i Jedan Postednik Boga i ljudi, Gospod Isus Hrisatos?


Nemam nameru da se raspravljam sa svima. Teško je biti apologeta pravog Hrišćanstva kada se koriste argumenti kakvi ne priliče temi. Gde su Pravoslavci da se uključe u raspravu, gde su Katolici da se uključe? Ako je ovo tema rasprave Elenista i Raselovaca o tome ko je u pravu, onda ja ovde nemam šta da tražim. Jer ni jedni ni drugi nisu crkve, a ponajmanje apostolske.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Nemam nameru da se raspravljam sa svima. Teško je biti apologeta pravog Hrišćanstva kada se koriste argumenti kakvi ne priliče temi. Gde su Pravoslavci da se uključe u raspravu, gde su Katolici da se uključe? Ako je ovo tema rasprave Elenista i Raselovaca o tome ko je u pravu, onda ja ovde nemam šta da tražim. Jer ni jedni ni drugi nisu crkve, a ponajmanje apostolske.

Prijatelju, ja cenim tvoije misljenje. ovde svako ima pravo da kaze sta misli i sta zeli, pa prema tome i ti imas to pravo.

Cini mi se da si se iznervirao zbog mojih pitanja o Pravoj crkvi.
Za Eleniste prvi put cujem, a eto ti si toliki mudrac da si i to pronasao, a nisi u stanju da odgovoris na moja pitanja.

Uzeo si slobodu da kazes: "Ni jedni ni drugi nisu crkva", ali nemas snage da odgovoris da li je to prava Crkva koja je izmislila cistilicte i progonila sve koji se ne slazu sa njenim otpadom?
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Prijatelju, ja cenim tvoije misljenje. ovde svako ima pravo da kaze sta misli i sta zeli, pa prema tome i ti imas to pravo.

Cini mi se da si se iznervirao zbog mojih pitanja o Pravoj crkvi.
Za Eleniste prvi put cujem, a eto ti si toliki mudrac da si i to pronasao, a nisi u stanju da odgovoris na moja pitanja.

Uzeo si slobodu da kazes: "Ni jedni ni drugi nisu crkva", ali nemas snage da odgovoris da li je to prava Crkva koja je izmislila cistilicte i progonila sve koji se ne slazu sa njenim otpadom?

Elenisti su Adventisti, po osnivaču. Što se tiče onog o pravoj Crkvi, samo su dve prave Crkve, nastale nakon žalosnog raskola 1054. Zapadno Rimska - Katolička, i Istočno Rimska - Pravoslavna.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ellen White nije bila osnivač crkve, već Bog, a nastala je iz pepela srednjevekovnih reformacija koju je pokrenuo sam Bog u vremenu mračnjaštva, i najvećeg progonstva vernih Hrišćana od strane Rimokatoličke inkvizicije.

Rimokatolicizam i Pravoslavlje su nastale kao proizvod kompromisa lokalne Rimske crkve sa mnogoboštvom, čime su u nju infiltrirane mnogobožačke filozofije.
To su mešavina mnogoboštva i biblijskih pojmova obučenih u Hrišćansko ruho.

Zato je poznavanje celokupnog učenja pisma vrlo bitno, jer se njime razotkriva svaki lažni put.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Upravu si Mire,
tesko je razumeti ljude, koji se zrtvuju za nesto sto nema nikakve cvrste osnove.
Zbog toga oni ne posecuju tudja bogosluzenja i ne citaju drugu literaturu osim Kukle strazare.
Imam dobrog prijatelja koji je JS. Jednom me je posetio, a ja sam upravo disktovao sa njegovom bracom na forumu. Uptao sam ga da li bi zeleo da odgovori na jedno pistnje JS. On je odgovorio da ti koji su na inernetu misu JS, nego oni koji su otpali od njih. On je tvrdiio da pravi JS nemaju mestsa na diskusijama o raznim religijama.
Zato sam je ja iznenadio da je toliko dugo ovde Ris sa nama.
I sta on kaze za izjavu njegovog staresine JS Dejvidu?
Pa Marko realno pravi Jehovini Svedoci ne pisu po forumima oni idu od kuce do kuce. Internet nije nacin koji oni podrzavaju, osim onima koji su invalidi pa ne mogu drugacije da svedoce, ali cak i njih vode u sluzbu od vrata do vrata, pa nema potrebe za internetom.

Znaci oni koji svedoce po forumima su ili invalidi ili ne postuju instrukcije Kule Strazare.

A ako ne postuju instrukcije, to nisu pravi vernici..

Dakle ne mozes takve nazivati pravim Svedocima, desava se i da psuju, cak govore pogrdno, a to ih odaje da nisu pravi vernici, vec mozda samo formalni.

Jehovini Svedoci koje ja poznajem, ne pisu po forumima, to su pravi iskreni vernici koji cak ni facebook nemaju..

Isti je slucaj i sa adventistima, primer je Tripo, on pise svakakve gluposti iz ponosa i sujete, koje veze nemaju sa adventistickom naukom, a ponasanje mu nije ni blizu adventistickom sto ga odaje..

Pravi vernici su ovde Jovan i Laodikeja (iako je njegovo ucenje opet nesto drugacije) , kao i ti licno.

Dakle ima izuzetaka na forumu, ali generalno na internetu je vise ljudi koji se kriju iza maske poboznosti, pa lece svoje frustracije, hrane sujetu, nego onih iskrenih. A takve treba izbegavati, i ne treba ih uzimati za ozbiljno.

Zaokret jeste iskren, ali on ne postuje instrukcije KS, on misli da je superiorniji od njih samih u odgovorima a to je generalno i problem svih koji ovde pisu - "ponos"!

Pozdrav brate.

Ma nije subota, Shabbat je sedmi dan. Dan Gospodnji. To što se taj dan u nekim jezicima naziva subota, sabato, je posebna priča. Jesu li Jevreji imali nazive za dane u sedmici? Koliko je meni poznato nisu, jer im je u celoj sedmici bi važan samo jedan dan, dan Gospodnji, dan Okupljanja i Odmora što u stvari SHABBAT i znači.

Tako je, sve se slazem sa tobom. Jevreji nisu imali nazive za dane kao mi, vec su dane obelezavali sa: "prvi , drugi, treci, itd.."

Nije pogrešno, jer mi slavimo sedmi dan, nedelja je za nas Shabbat. Prosto.

Ne nije bas tako.

Mi nedelju ne drzimo kao zamenu za subotu, vec zato sto je tog dana Hristos vaskrsao.

Tacno je da su neki radi lakseg prelaza nedelji pripisali svojstva sabata, pa su je postavili za sedmi dan. Ali generalno crkva ne slavi nedelju kao zamenu, jer ona to nije.

Apostolska i Katolička (saborna), sve ostalo su produkti onog na kome je trostruka anatema, Lutera.

Pa taj njihov Luter kog zovu svecem je vikao da treba ubijati katolike.

Evo sta je izjavio, citiram:

"Kada bih imao sve franjevce u jednoj kuci ja bi ju zapalio! U pakao s njima!"

Toliko o "miroljubivim protestantima"!

Pa kako uopste "protestant" moze biti miroljubiv kad poziva na pobunu?

Bunili su se, ne samo protiv Pape, vec protiv drzave, pa pozivali na nametanje protestantizma macem (licno Luter), trazili su da drzava stane na njihovu stranu protiv Pape, sto su na kraju i uspeli. A kad su se domogli vlasti, pozivali su na proterivanje i kaznjavanje katolika jevreja i anabaptista..

Sve pise u istoriji.

I onda je Papa kriv, sto je pozivao takve da se pokaju, pa kad nisu hteli, prepustio ih je drzavnim organima protiv kojih su se i bunili.

Pa sta je trebalo Papa da spasava nepokajane pobunjenike koji mu proteruju narod i svestenike?

___________________________________

Sto se tice uskrsenja, svima je jasno da je Hristos vaskrsao u "prvi dan", to je po jevrejskom racunanju vremena nedelja.

Jer je za Jevreje nedelja prvi radni dan.

Prema tome, on moze samo da baci Pismo u smece ako ne veruje onom sto tamo pise.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top