Ko je sastavio kanon Novog Zaveta?

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.330
Tripo, hvala na tom postu.

Sve to pokazuje da neke crkve po svom nahodjenju menjaju ono sto je jednom zauvek bilo odredjeno i kanonu Starog zaveta proizvoljno pripisuju i apokrifine knjige koje Jevreji nikad nisu uvrstavali u svoj kanon, i kojih ni danas ih nema.

Biblijski kanon u židovstvu
Još u razdoblju između završetka formiranja SZ i nastanka NZ, ne može se govoriti o istovjetnom kanonu sveukupnog židovstva. Zajednica u Kumranu davala je velikom broju spisa određeni autoritet. Samarijanci su imali samo Petoknjižje. Židovi se u dijaspori služe grčkim prijevodom, tzv. Septuagintom.

Evo kako Marko sam opovrgne ono što napiše.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.330
Pa šta mu je drugo ostalo, tako je ovdje govorio da je nacizam produkt protest. a svi znamo čiji je.

Ja to govorio??? To tvrde protestanti, evo:

Dean Inge: Ako želimo pronaci žrtvenog jarca na čija ramena možemo položiti jade koje je Njemačka donijela svijetu, ja sam sve više i više uvjeren da je najgori genij zla te zemlje, ne Hitler ili Bizmark ili Frederik Veliki, nego Martin Luther.

Njemački filozof i psihijatar Karl Jaspers (1883.-1969.): Što je Hitler činio, to je Luther nalagao s iznimkom izravnog usmrćivanja u plinskim komorama.“

Zato sam ga bloknuo.

Ali ne možeš činjenice "bloknuti". Hoćeš još citata od perjanice i projektanta protestantizma. Onaj gore protestant ga nazva "genij zla".
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Mire, ja priznajem da sam neznalica pa ako to i ti verujes, daj naucime!
Marko sami jevreji te uce da "nijedan kanon nije konacan", jer od samog starta su imali Toru(petoknjizje) kao kanon, pa su tome dodavali knjige koje su kasnije nastajale!

Ne mozes ti kanon Starog Zaveta ograniciti na 5 vek p.n.e. , jer i posle toga su pisane knjige!

Ne mozes reci: "do 5. veka se pisalo i posle toga vise nece!" - jer tako iskljucujes Hriscanske knjige.

A posto je Hriscanstvo bila judejska sekta, i ona je naslednik Jevrejskog Zaveta, prirodno su njeni tekstovi su nastavak tog kanona, odnosno pisanje Svetog Pisma se nastavlja kroz Hriscansku crkvu!

Zato Hriscanska crkva, uopste ne uzima "kanon jevreja" , vec formira sopstveni kanon i vec postojecim knjigama "dodaje Hriscanske", a posto su jevreji propustili da dodaju one koje su nastale nakon Jezdre (kao sto su Makabejcima , 100. p.n.e), crkva je imala pravo i to dodati!

Dakle, vi ne razumete sta je kanon uopste. S postovanjem, jer ti jesi strucnjak u drugim oblastima, ali ovo ne razumes pravilno...
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Dodali su spise onih na koje je uticala mnogobožačka filozofija, pa su pisali svašta, pripisujući te spise čak I nekim od apostola i proroka, i ako je otkriveno - da su ti spisi pisani kasnije, nakon smrti apostola I proroka.

Dakle, mi ne možemo poverenje poklanjati mnogobožačkim spisima, i još falsifikovanim, koji danas postoje u nekim kanonima.

A bibliji Karađić - Daničić hvala Bogu ne.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Dodali su spise onih na koje je uticala mnogobožačka filozofija, pa su pisali svašta, pripisujući te spise čak I nekim od apostola i proroka, i ako je otkriveno - da su ti spisi pisani kasnije, nakon smrti apostola I proroka.

Dakle, mi ne možemo poverenje poklanjati mnogobožačkim spisima, i još falsifikovanim, koji danas postoje u nekim kanonima.

A bibliji Karađić - Daničić hvala Bogu ne.
Tebi su Makabekci pisani posle apostola? Daj molim te ne lupetaj, niko nije dodao ono sto ne treba, te knjige su bile prihvacene od jevreja i nalazile su se u septuaginti koju su Hriscani koristili kao svoje Sveto Pismo.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Tebi su Makabekci pisani posle apostola? Daj molim te ne lupetaj, niko nije dodao ono sto ne treba, te knjige su bile prihvacene od jevreja i nalazile su se u septuaginti koju su Hriscani koristili kao svoje Sveto Pismo.

Ja nisam napisao - da su te knjige pisane SAMO u novom zavetu nakon apostola, već i u vreme starog zaveta.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Kao oni (PC i RKC) sastavili kanon, da vole Bibliju dali bi je narodu odmah i opismenili bi narod.

Ali znaju šta u njoj piše. Dakle nisu oni sastavili kanon, nego Bog i taj kanon je bio prije.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.249
Ja nisam napisao - da su te knjige pisane SAMO u novom zavetu nakon apostola, već i u vreme starog zaveta.
Pa sta onda pricas tu nepovezano..
Te knjige nemaju nikakve veze sa mnogobozackom filozofijom, ako ti je spominjanje zagrobnog zivota mnogobozacko onda je i Novi Zavet mnogobozacki jer i on to spominje. Ali ste vi to alegorizovali, pa kao to ne pise!

A imate mogucnost poricanja ovih knjiga koje su u sirom kanonu, jer ih ne priznaju svi, ali kad ne bi imali tu mogucnost poricanja, onda bi i njih alegorizovali kao i ostalo!

Dakle sve sto vi radite je izbegavanje istine!
 
Natrag
Top