Jovan 1:1 -Objasnjenje

Da li su Otac i Sin ISTI bas u svemu?

  • DA, Isti su u svemu

    Votes: 15 46,9%
  • NE, Nisu isti.Razlikuju se barem po Starosti

    Votes: 17 53,1%

  • Total voters
    32
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Bog se u pocetku otkrio ljudima kao Elohim - u mnozini, a kasnije tek od 2 knjige Mojsijeve kao Elohim - jahve.

Elohim - Jahwe je mnozina - Otac, Sin i Duh Sveti,

Znacenje koje otkriva licnost i uloge Boga Oca:

ELOHIM - Bog sudija, zapovednik.

JAHVE (JEHOVA) - ima značenje Samopostojeći, Večni.
Ovim imenom Bog nam otkriva da je bio, da jeste, i da će biti, to jest da je večno živ, i uvek prisutan.
 
Učlanjen(a)
18.02.2014
Poruka
1.805
Bog se u pocetku otkrio ljudima kao Elohim - u mnozini, a kasnije tek od 2 knjige Mojsijeve kao Elohim - jahve.

Ko po svom uobičajenom običaju,
ništa mi nisi odgovorio po prošlom postu.
Očito je da si neozbiljan sugovornik.
------------------------------------------

Opet govoriš neistinu!
Jahve u PRVOJ Knjizi Mojsijevoj!
------------------------

Postanak 2,4 To je postanak neba i zemlje, tako su stvarani.
Kad je Jahve, Bog, sazdao nebo i zemlju,
Postanak 2,5 još nije bilo nikakva poljskoga grmlja po zemlji, još ne bijaše niklo nikakvo poljsko bilje, jer Jahve, Bog, još ne pusti dažda na zemlju i nije bilo čovjeka da zemlju obrađuje.
Postanak 2,7 Jahve, Bog, napravi čovjeka od praha zemaljskog i u nosnice mu udahne dah života. Tako postane čovjek živa duša.
Postanak 2,8 I Jahve, Bog, zasadi vrt na istoku, u Edenu, i u nj smjesti čovjeka koga je napravio.
,,,,,,,,,,,,
I tako na masu mjesta.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Da li si sada spoznao da nisi bio u istini?
A - najvažnije -da li ćeš od sada pa nadalje biti u istini,
ili - opet ćeš se prikloniti laži?
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
a kasnije tek od 2 knjige Mojsijeve kao Elohim - jahve.
Pogledajmo da li je i tvoja druga tvrdnja - Istinita - ili - lažna!
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Gen 2:4 אלהH428 תולדותH8435 השׁמיםH8064 והארץH776 בהבראםH1254 ביוםH3117 עשׂותH6213
יהוהH3068 אלהיםH430 ארץH776 ושׁמים׃H8064

H3068
יהוה
yehôvâh
yeh-ho-vaw'

......................
H430
אלהים
'ĕlôhı̂ym
el-o-heem'
------------------------------

Imamo prvo Jahve - Osobno Ime Boga,
a onda - TITULU - BOG = Elohim.

Ne možeš nikako sam sebi objasniti - KAKO TO?
Zajedno - Jahve i Elohim?
-----------------------------

Zato - jer nemaš istinit nauk.
Da li ćeš ispraviti svoj nauk - ili - ostat ćeš i nadalje u neistini?

--------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------
Elohim - Jahwe je mnozina - Otac, Sin i Duh Sveti,

Već te deseti puta pitam - ODAKLE TI TO?
Daj mi stihove da TO dokažeš!
Gdje TO piše u Bibliji?


Ali - ako ne piše - onda opet ne govoriš istinu.

Znacenje koje otkriva licnost i uloge Boga Oca:
ELOHIM - Bog sudija, zapovednik.

Opet pričaš neistine!

Izlazak 20,23
Ne pravite uza me ELOHIM od srebra niti sebi pravite kumira od zlata.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Elohim = Kumir, Lažni bog.
-----------------------------------------

Izlazak 7,1
Mojsiju je Jahve odgovorio: "Vidi! Faraonu ću te nametnuti kao ELOHIM; tvoj brat Aron bit će tvoj prorok.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Mojsije je ELOHIM!
A Mojsije je JEDAN.
ILI - ti misliš da je MOJSIJE U MNOŽINI?
Misliš da je Mojsije - 3 u 1?

Jel tebi jasno što tvrdiš?
-----------------------------

JAHVE (JEHOVA) - ima značenje Samopostojeći, Večni.
Ovim imenom Bog nam otkriva da je bio, da jeste, i da će biti, to jest da je večno živ, i uvek prisutan.

Opet tvoje - ili - nepoznavanje materije,
ili - namjerno iznošenje neistine!
------------------------------------

Gdje u Bibliji piše jasno i glasno
JAHVE znači ...... TO što ti tvrdiš?
KOJI stihovi?

--------------------------------------

Ali - ako nemaš stihova - izmišljaš!
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Tacno, Bog jahve je stvorio svet, a taj Bog jahve je mnozina - Elohim.

"Potom reče BOG ( Elohim - mnozina ): Da NACINIMO čoveka po svom obličju, KAO STO SMO MI, koji će biti gospodar od riba morskih i od ptica nebeskih i od stoke i od cele zemlje i od svih životinja što se miču po zemlji.
I stvori BOG ( Elohim - mnozina ) čoveka po obličju svom, po obličju BOZJEM stvori ga; muško i žensko stvori ih" ( 1 Mojsijeva 1. 26 - 27 )

Ovaj tekst jasno govori da se Bog Elohim koji oznacava mnozinu - obraca nekome drugome a ne sebi, i kaze "Da NACINIMO po SVOM liku kao sto SMO MI"

Dakle, covek nije stvoren po liku jedne licnosti - vec vise njih koje pretstavljaju jednog Boga Elohima - izraz za Boga koji oznacava mnozinu.
 
Učlanjen(a)
18.02.2014
Poruka
1.805
Bog se u pocetku otkrio ljudima kao Elohim - u mnozini, a kasnije tek od 2 knjige Mojsijeve kao Elohim - jahve.
Ko po svom uobičajenom običaju,
ništa mi nisi odgovorio po prošlom postu.
Očito je da si neozbiljan sugovornik.
------------------------------------------

Opet govoriš neistinu!
Jahve u PRVOJ Knjizi Mojsijevoj!
------------------------

Postanak 2,4 To je postanak neba i zemlje, tako su stvarani.
Kad je Jahve, Bog, sazdao nebo i zemlju,
Postanak 2,5 još nije bilo nikakva poljskoga grmlja po zemlji, još ne bijaše niklo nikakvo poljsko bilje, jerJahve, Bog, još ne pusti dažda na zemlju i nije bilo čovjeka da zemlju obrađuje.
Postanak 2,7 Jahve, Bog, napravi čovjeka od praha zemaljskog i u nosnice mu udahne dah života. Tako postane čovjek živa duša.
Postanak 2,8 I Jahve, Bog, zasadi vrt na istoku, u Edenu, i u nj smjesti čovjeka koga je napravio.
,,,,,,,,,,,,
I tako na masu mjesta.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Da li si sada spoznao da nisi bio u istini?
A - najvažnije -da li ćeš od sada pa nadalje biti u istini,
ili - opet ćeš se prikloniti laži?
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
a kasnije tek od 2 knjige Mojsijeve kao Elohim - jahve.
Pogledajmo da li je i tvoja druga tvrdnja - Istinita - ili - lažna!
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Gen 2:4 אלהH428 תולדותH8435 השׁמיםH8064 והארץH776 בהבראםH1254 ביוםH3117 עשׂותH6213
יהוהH3068 אלהיםH430 ארץH776 ושׁמים׃H8064

H3068
יהוה
yehôvâh
yeh-ho-vaw'

......................
H430
אלהים
'ĕlôhı̂ym
el-o-heem'
------------------------------

Imamo prvo Jahve - Osobno Ime Boga,
a onda - TITULU - BOG = Elohim.

Ne možeš nikako sam sebi objasniti - KAKO TO?
Zajedno - Jahve i Elohim?
-----------------------------

Zato - jer nemaš istinit nauk.
Da li ćeš ispraviti svoj nauk - ili - ostat ćeš i nadalje u neistini?
--------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------
Elohim - Jahwe je mnozina - Otac, Sin i Duh Sveti,
Već te deseti puta pitam - ODAKLE TI TO?
Daj mi stihove da TO dokažeš!
Gdje TO piše u Bibliji?


Ali - ako ne piše - onda opet ne govoriš istinu.

Znacenje koje otkriva licnost i uloge Boga Oca:
ELOHIM - Bog sudija, zapovednik.​
Opet pričaš neistine!

Izlazak 20,23
Ne pravite uza me ELOHIM od srebra niti sebi pravite kumira od zlata.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Elohim = Kumir, Lažni bog.
-----------------------------------------

Izlazak 7,1
Mojsiju je Jahve odgovorio: "Vidi! Faraonu ću te nametnuti kao ELOHIM; tvoj brat Aron bit će tvoj prorok.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Mojsije je ELOHIM!
A Mojsije je JEDAN.
ILI - ti misliš da je MOJSIJE U MNOŽINI?
Misliš da je Mojsije - 3 u 1?

Jel tebi jasno što tvrdiš?
-----------------------------

JAHVE (JEHOVA) - ima značenje Samopostojeći, Večni.
Ovim imenom Bog nam otkriva da je bio, da jeste, i da će biti, to jest da je večno živ, i uvek prisutan.​
Opet tvoje - ili - nepoznavanje materije,
ili - namjerno iznošenje neistine!
------------------------------------

Gdje u Bibliji piše jasno i glasno
JAHVE znači ...... TO što ti tvrdiš?
KOJI stihovi?

--------------------------------------

Ali - ako nemaš stihova - izmišljaš!

Reci mi otvoreno - ne ću odgovarati na tvoja pitanja.
Tako da znam - i ne pišem uzalud.

Ako mi ne odgovoriš na gornje - prekidam komunikaciju sa tobom,
jer si neozbiljan sugovornik.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
ELOHIM se odnosi na biblijskog Boga koji sebe pretstavlja u mnozini, sto se videlo iz postavljenih tekstova:

"Potom reče BOG ( Elohim - mnozina ): Da NACINIMO čoveka po svom obličju, KAO STO SMO MI, koji će biti gospodar od riba morskih i od ptica nebeskih i od stoke i od cele zemlje i od svih životinja što se miču po zemlji.
I stvori
BOG ( Elohim - mnozina ) čoveka po obličju svom, po obličju BOZJEM stvori ga; muško i žensko stvori ih" ( 1 Mojsijeva 1. 26 - 27 )

Ovaj tekst jasno govori da se Bog Elohim koji oznacava mnozinu - obraca nekome drugome a ne sebi, i kaze "Da NACINIMO po SVOM liku kao sto SMO MI"

To sto je Bog primenjivao ovaj izraz u odredjenim prilikama, on je cinio iz razloga da bi ukazao - da covek stvara svoje licne elohime, ali da je on jedini pravi ELOHIM - Bog stvoritelj koji se otkriva u tri licnosti.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.260
Da, Jehovini svedoci imaju nauk, da kada Bog kaze u mnozini ''Da nacinimo'' po svom oblicju, tu on govori ili ''Isusu'' ili ''andjelima'' i pita ih za savet?
Koliko znamo, andjeli nisu ucestvovali u stvaranju, jer sve stvari su stvorene kroz Isusa Hrista> ''sve je kroz njega stvoreno''. Pa bi bilo bespredmetno da pita andjele za savet, jer oni u stvaranju i ne ucestvuju..

Ako se obraca Isusu Hristu ovde, to znaci da su to dve ravnopravne osobe, jer izraz ''po oblicju'' i ''kao sto smo mi'' , ''da nacinimo'' znaci da su oni jednaki po prirodi, bicu i konstrukciji, da su ravnopravni u odlucivanju, i da zajedno ucestvuju u stvaranju. A to na kraju potvrdjuje i zadnji odlomak koji glasi: ''koji ce biti gospodar'' , Buduci da je Stvoritelj ''gospodar'' dao je i ljudima da to budu, po istom obrascu.
Dakle Bog se ovde obraca osobama ili osobi sebi ravnoj.
Po svemu sudeci on se obraca Sinu koji se i inace naziva: ''Divni, Savetnik.."(Isaija 9:6). , dakle njega je ovde pitao za savet..
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Tako je, ovo je direktan primer gde postoji diskusija izmedju razlicitih licnosti Bozanstva koje su planirale stvaranje zemlje i coveka.

On se ovde obraca Isusu koji je ucestvovao u stvaranju.
Jos vise on se ovde obraca i Duhu Svetome, jer je i on ucestvovao u stvaranju:

"U početku stvori Bog nebo i zemlju.
A zemlja beše bez obličja i pusta, i beše tama nad bezdanom; I DUH BOZJI DIZASE SE NAD VODOM" ( 1 Mojsijeva 1. 1 - 2 )

"DUH BOZJI STVORIO ME JE, i dah Svemogućega dao mi je život" ( knjiga o Jovu 33. 4 )

Ovo je vezano i za tekst iz prve knjige Mojsijeve 11 glave, gde Bog ne kaze da su sisli on i andjeli, vec da je sisao GOSPOD koji se obraca licnostima koje cine Boga - ELOHIM-a - mnozina.

"A GOSPOD SIDJE DA VIDI grad i kulu, što zidahu sinovi čovečiji.
I RECE GOSPOD Gle, narod jedan, i jedan jezik u svih, i to počeše raditi, i neće im smetati ništa da ne urade šta su naumili.
Hajde da SIDJEMO, i da im POMETEMO jezik, da ne razumeju jedan drugog šta govore.
Tako ih GOSPOD rasu odande po svoj zemlji, te ne sazidaše grada.( 1 Mojsijeva 11. 5 - 9 )
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.260
Tacno, Bog se isto tako manifestuje u tri lica, evo recimo dogadjaj kada je posetio Avrama.
Avramu dolaze tri andjela(zanimljivo postoje tri lica Bozanstva), on pada pred njima i klanja im se(oni ga za to nisu ukorili, dok se andjelima ne klanja), stavise Avram ova tri lica oslovljava u jednini: ''Gospode Moj'' , zatim kada im Avram govori, iako su tri osobe u pitanju, one mu odgovaraju kao jedna:

''Jahve mu se ukaza kod hrasta Mamre dok je on sjedio na ulazu u šator za dnevne žege.
Podigavši oči, opazi tri čovjeka gdje stoje nedaleko od njega. Čim ih spazi, potrča s ulaza šatora njima u susret. Pade ničice na zemlju pa reče: "Gospodine moj, ako sam stekao milost u tvojim očima, nemoj mimoići svoga sluge! ...Oni odgovore: "Dobro, učini kako si rekao!....
"Gdje ti je žena Sara?" - zapitaju ga. "Eno je pod šatorom", odgovori.

Onda on reče: "Vratit ću se k tebi kad isteče vrijeme trudnoće; a tvoja žena Sara imat će sina."(postanak 18:1-10)

*Tri osobe govore u jednini.
Dalje u tekstu jasno je dato do znanja, da je njihovo ime Jahve:

''Zar je Jahvi išta nemoguće? Navratit ću se k tebi kad isteče vrijeme trudnoće: I Sara će imati sina....

...''

--Tu se nastavlja razgovor Avrama sa Bogom, i kaze se da su andjeli otisli, dok je Avram nastavio da razgovara sa Jahvom:

Odande ljudi krenu prema Sodomi, dok je Abraham još stajao pred Jahvom.(post. 18:22)


Zacudjujuce medjutim, ono sto mnogima promakne, nisu sve osobe otisle put Sodome, 1 je ostala sa Avrahamom i to je bio Bog Otac, to saznajemo iz narednog poglavlja:

Ona dva anđela stignu navečer u Sodomu dok je Lot sjedio na vratima Sodome.''(postanje 19:1).

Odakle sad imamo samo 2 andjela kada ih je bilo 3?
Dakle Bog Otac je ostao da prica sa Avramom, a druge dve osobe su se uputile za Sodom...
Iz teksta takodje saznajemo, da ova 2 andjela, uslisuju molitve, prastaju grehe itd.. Sto je odlika samog Boga...
 
Član
Učlanjen(a)
21.09.2012
Poruka
302
Imam jedno pitanje za vas:

Da li je 'Bog Sveti Duh' veci od 'Boga Sina'?

Ako nije, zasto ce se hula na 'Boga Sina' oprostiti a na 'Boga Svetog Duha' nece?

Molim odgovor.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ovde se ne radi o velicini jedne licnosti Bozanstva u odnosu na drugu.

Hula na Duha Svetoga nije samo jedno delo ili rec koja je upucena protiv njega.
To je potpuno otvrdnuce covekovog bica za glas Duha Svetoga koji ga poziva na pokajanje i predanje Bogu.

Duh Sveti je poslan na ovaj svet da vernika vodi ka Hristu, da ga uveri u njegovu gresnost i da u njemu kroz posvecenje rodi rodove pokajanja i obracenja.
Ako se covek ne odupre delovanju Duha, on ce u coveku izvrsiti misiju radi koje je i poslan.

Ako se covek odupre delovanju Duha i ne poslusa njegov glas koji mu se obraca, on huli na Duha Svetoga, jer sa svakim pozivom Duha i covekovim odbijanjem - covekovo srce postaje sve vise neosetljivo za njegov uticaj, i covek na kraju toliko otvrdne da ne moze cuti ovaj glas Duha, i to je okarakterisano kao hula na Duha Svetoga, coveka koji je odbacio Boga i pozive da odbaci greh i da se obrati njemu.

Hula na Duha je i uzdignuta pesnica protiv Boga, sto je svojstveno okorelim satanistima i ljudima koji gaje ateisticki duh prema Bogu, nedopustajuci Duhu Svetome da ih uveri u svoje postojanje.
 
Natrag
Top