Jevrejima, glava 4

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
Ali zakon se drzi upravo ''iz ljubavi prema bliznjemu'', jer sav ''zakon je izraz ljubavi''.

Hoćeš reći kako bi ti iz ljubavi pogubio onoga tko radi kakav posao u subotu?

Ako drzis zakon bez ljubavi, ti si prestupnik, i to je Isus zeleo da kaze, obicni formalizam ne spasava...

Tebi onda Isus i ne treba. Što se tebe tiče džaba se i žrtvovao. Ti ćeš "iz ljubavi držati Zakon" i tako ćeš se spasiti.

Isus govori ''protiv formalizma'' a ne ''protiv drzanja zapovesti''.
Kada su ga pitali: ''sta da cinim da nasledim zivot vecni'', on je odgovorio: ''drzi zapovesti''.
Koje zapovesti je nabrojao?
Nabraja deset reci..

Skupi sve zapovijedi na jedno mjesto koje je Isus spomenuo u kontekstu baštinjenja vječnog života pa će ti biti jasnije.

Citiracu deset zapovesti pa neka Stvarnoslap odgovori na pitanje "za koje zapovesti tvrdi da treba krsiti u navodnom novom "Hristovom" zakonu?"

Bice dovoljno da se dopise DA ili NE ispod svake zapovesti.

Već sam u par navrata najjasnije odgovorio. Mene kao kršćanina ne obvezuju zapovijedi Zakona. Naravno, ja nisam bezakonik, i to sam ti najjasnije elaborirao.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Izvinjavam se sto se prvi put sada javljam na ovoj temi, a nisam stigao da sve procitam sta ste do sada redkli.
Postavio bih samo dva pitanja Adrianu BG i Slapu
:

Zbog cega "oni" nisu usli u pokoj?
Da li samo zato sto nisu verovali?
Kako vi razumete Pavlovu izjavu: "NE UDJOSE ZA NEPOSLUSANJE"? stis 6.
"HOCES LI RAZUMETI, O COVECE SUJETNI, DA JE VERA BEZ DALA MRTVA."
Jakov 2,20.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Jevrejima poslanica jasno kaze da se u pokoj ulazi ""Subotnim pocinkom svake sedmice" a Jevreji nisu usli zbog krsenja Subote, i apostol Pavle kaze da mi ne krenemo primerom iste neposlusnosti, vec da udjemo u pokoj time sto ce mo u Subotu pocinuti po primeru Boga koji je pocinuo u sedmi dan nakon stvaranja.

To moze da razume i malo dete.

Ceo odgovor je dat u mom pocetnom komentaru ovog dela diskusij:

http://serbianforum.org/threads/jevrejima-glava-4.356017/page-30#post-1668829
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
Jevreji nisu usli zbog krsenja Subote,

Dakle, da su Židovi subotom odmarali, zaslužili bi vječni život i ušli u Počinak. OK.

Jevrejima poslanica jasno kaze da se u pokoj ulazi ""Subotnim pocinkom svake sedmice"

Gore vidjesmo da bi Židovi ušli u Počinak da su odmarali svake subote. Ovdje vidimo da i mi u Počinak ulazimo subotnim odmorom svake subote. Reci mi sada, zašto se onda Isus žrtvovao? I tebi, isto kao i miri, Isusova žrtva i ne treba. Odmaraš subotom i evo te u nebu.

To moze da razume i malo dete.

Sad sam i ja razumio. Odmaraš subotom i ode u nebo. Jedino mi malo žao što su Isusa džaba razapeli.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Hristos se upravo zrtvovao da bi nase GREHE preuzeo na sebe.

Ovo je bitno, jer da mi nismo gresili i krsili Bozje zapovesti - Isus ne bi imao potrebe da umre.
Cak sta vise, da je zakon mogao da se ukloni ili ukine - Hristos takodje ne bi morao da umre, jer jednostavno bi uklonio zakon i gresnik vise ne bi to bio.

Ali Hristos je upravo umro jer je zakon trazio smrrt gresnika.

U starom zavetu za gresnika koji je krsio zapovesti je umiralo juagnje.
Isus je postao zamena za jagnje, on je preuzeo nase grehe na sebe.

Dakle, zakon trazi smrt, Isus umire za nase grehe, oslobadja nas greha, i daje nam silu da vise ne gresimo i da ne krsimo ni jednu zapovest.

"Јер Христос још кад слаби бјесмо умрије у вријеме своје за безбожнике.
Јер једва ко умре за праведника; за доброга може бити да би се ко усудио умријети.
Али Бог показује своју љубав к нама
што Христос још кад бијасмо грјешници умрије за нас.
Много ћемо дакле већма бити кроза њ спасени од гњева кад смо се сад оправдали крвљу његовом.
Јер кад смо се помирили с Богом смрћу сина његова док смо још били непријатељи, много ћемо се већма спасти у животу његову кад смо се помирили"
( Rimljanima 5. 6 - 10 )
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
Hristos se upravo zrtvovao da bi nase GREHE preuzeo na sebe.

U prethodnom postu ti reče da Židovi prije i mi sada u Počinak ulazimo tako što odmaramo svake subote. Ako su to mogli Židovi prije Isusove žrtve, a sada i mi na isti način ulazimo u Počinak kao Židovi, čemu onda Isusova žrtva?

U starom zavetu za gresnika koji je krsio zapovesti je umiralo juagnje.
Isus je postao zamena za jagnje, on je preuzeo nase grehe na sebe.

Zar nebi onda bilo pametnije da i dalje koljemo janjce, umjesto razapinjanja Božjeg Sina?

Dakle, zakon trazi smrt, Isus umire za nase grehe, oslobadja nas greha, i daje nam silu da vise ne gresimo i da ne krsimo ni jednu zapovest.

Hoćeš reći da si ti postao bezgrešan?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Predaj se Bogu i tezi za savrsenstvom.
To je jedino moguce predanjem i posvecvenjem iz koga proizilazi rod poslusnosti.

Pozdrav!
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Zato što se ne ulazi subotnim odmorom.

KAO I OBICNO, SLAPE I OVDE SI POGRESIO.
ZASTO TI PRICAS NESTO A NE OBAZIRES SE NA SAM TEKST?
Pavle u istom poglavlju daje odgovor:

"NE UDJOSE ZA NEPOSLUSANJE"? stis 6.
"HOCES LI RAZUMETI, O COVECE SUJETNI, DA JE VERA BEZ DALA MRTVA." Jakov 2,20.

Vidis Slape, da tu nema nikakve veze tvoj "subotni odmor", nego oni su pricali da veruju, obecavali Bogu da ce mu biti verni, ali njihova dela nisu potvrdila ono sto su tvrdili da veruju. Vera mez dala mrtva je.


Zog cega bi ti sada ovde govorio ono sto se suproti samome tekstu. Pavle je tu jasan. "Ne udose, zbog neposlusanja".



Cini mi se da je ova teme pogresno postavljena. Adrian je u uvodu pozvao citaoce da se drze samo ovog poglavlja, a da ne koriste celu Bibliju.

Prijatelji moji, Biblija najbolje samu sebe tumaci.
Mi mozemo da uzmemo bilo koji biblijski tekst i da se svi slozimo sta on po nasem misljenju znaci, ali to, ipak, ne znaci da smu u poravu. Ako se nas zakljucak suprotstavlja drugim Biblijskim izjabvama, to ne znaci da je Biblija pogresna, nego mora biti pogresan nas zaklkjucak.

Zato nije dobro, niti treba da uzememo samo jednu misao iz Biblije i o njoj stvaramo kule i gradove, nego uvek je korisno i razumno paziti da se nas zakljucak ne suproti samoj Bibliji, a to cemo postici upravo uporedjujuci jedan sa ostalim biblijdskim tekstovima.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Ispravi me ako gresim ali zar nije Isus krsio sabat lececi bolesne?

Odgovor: NIJE!
Fariseji su to pokusali da pripisu Hristu da je prestupao zapovest o Suboti, ali On im je odgovoro: "Dakle valja u Subotu dobro ciniti". Mateuj 12,12.
Ciniti dobero, pomagati ljudima, nije prestup Subote.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top