Jevrejima, glava 4

Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
....
Da li si spreman da ja otvorim temu JEVREJIMA 4, da na njoj rastumačimo stih po stih šta je tu Pavle hteo da kaže !?
Da ili ne ?
Ali bez spamovanja i ubacivanja tema o Pravoslavlju, Katolicizmu, Geri, Šarrdyju, Punskim ratovima, Napoleonu......... Već samo da se držimo tumačenja Jevreja 4-te glave !
Jer je i ona, između ostalog krunski dokaz, da SUBOTA kao dan spasenja ne važi za Hrišćane !

-----------------------------
''Ako neće breg Muhamedu, onda će Muhamed bregu''.
Jevrejima 4 je jedna fantastična glava za diskutovanje i pronalaženje ISTINE, šta je to bitno za naše spasenje !?
Da li je to držanje subote, ili nedelje, ili pričesti, ili čiste hrane, ili........... Znate i sami da tu ima 613 mogućnosti, pa hajmo da vidimo o čemu se tu radi:
Mislim da je bolje analizirati je stih po stih, nego celu glavu. Zato ću ja početi samo sa par, a ostale učesnike bih zamolio da se držimo samo teme.
Znači iznosite bilo koje vaše mišljenje, ali samo u vezi Jevreja 4
Hvala.

Јеврејима, глава 4
[SUP]1[/SUP] Да се бојимо, дакле, да како док је још остављено обећање да се улази у покој Његов, не закасни који од вас.
Da vidimo ko ulazi u pokoj Hristov – Spasenje Hristovo, i ko to NEĆE DA ZAKASNI ?

[SUP]2[/SUP] Јер је нама објављено као и онима; али онима не помаже чувена реч, јер не вероваше они који чуше.
Nešto je javljeno Jevrejima (čuvena reč - zakon), ali i ostalima. Ali njima to ne pomaže, jer ne verovaše. Ko su ONI !
To su oni koji nisu ušli u pokoj, zbog nevere,


[SUP]3[/SUP] Јер ми који веровасмо улазимо у покој, као што рече: Зато се заклех у гневу свом да неће ући у покој мој, ако су дела и била готова од постања света.
Ovde Pavle potvrđuje, što je pisao u Rimljanima, i u ostalim poslanicama – Da ne spasavaju DELA, već VERA. A konkretno ovde se odnosi na pobijeni rod Jevreja u pustinji. Ali pravilo i dalje postoji - spasava VERA, a ne DELA. Jer Pavle počinje ovaj stih sa MI......
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Пре свега - одлична тема. Много пута сам је користио као аргумент да докажем да су суботари у заблуди, али неопходно је да и овде учествујем. Претпостављам да мислиш на овај део у Римљанима, 1. глави:

16. Јер се не стидим јеванђеља Христовог; јер је сила Божија на спасење свакоме који верује, а најпре Јеврејину и Грку.
17. Јер се у Њему јавља правда Божија из вере у веру, као што је написано: Праведник ће од вере жив бити.

Да се надовежем на започету тему, узећу и ја неколико стихова који следе.

4. Јер негде рече за седми дан овако: и почину Бог у дан седми од свих дела својих.

Апостол нас подсећа (Јевреје, заправо) на Божији починак након стварања свега.


5. И на овом месту опет: Неће ући у покој мој.

Онда и подсећа да они којима је субота дата као знак неће ући у покој Божији. Зашто?


6. Будући, пак, да неки имају да уђу у њега, и они којима је најпре јављено не уђоше за непослушање;

Јер неки имају да уђу у покој Божији, али не они којима је прво јављено за (с)покој јер нису били послушни, тј. нису били верни. Одговор стоји веома доступан у претходној глави:

7. Зато, као што говори Дух Свети: Данас ако глас Његов чујете,
8. Не будите дрвенастих срца, као кад се прогневисте у дане напасти у пустињи,
9. Где ме искушаше очеви ваши, искушаше ме, и гледаше дела моја четрдесет година.
10. Тога ради расрдих се на тај род, и рекох: Једнако се мету у срцима, али они не познаше путеве моје;
11. Зато се заклех у гневу свом да неће ући у покој мој.
12. Гледајте, браћо, да не буде кад у коме од вас зло срце неверства да одступи од Бога Живога;
13. Него се утешавајте сваки дан, докле се данас говори, да који од вас не одрвени од преваре греховне;
14. Јер постадосмо заједничари Христу, само ако како смо почели у Њему бити до краја тврдо одржимо;
15. Докле се говори: Данас, ако глас Његов чујете, не будите дрвенастих срца, као кад се прогневисте.
16. Јер неки чувши прогневише се, али не сви који изиђоше из Мисира с Мојсијем.
17. А на које мрзи четрдесет година? Није ли на оне који сагрешише, који оставише кости у пустињи?
18. А којима се закле да неће ући у покој Његов, него онима који не хтеше да верују?
19. И видимо да не могоше ући за неверство.


Дакле, у питању је неверство оних којима је најпре јављено за (с)покој - мир Божији. А шта је то покој? То је одмор у миру Божијем, одсутност јарма греха од кога нас Господ ослобађа. То је оно што неко назива душевним (духовним) миром, а то је мир Божији. Потпуно одмарање (мир) у Господу у које нас Христ уводи. Ево и превода да виде они којима није јасно шта покој представља:

превод "покој"
српски Тишина


Тишина
  1. мирноћа (мир, спокојство)
  2. тишина

7. Опет одреди један дан, данас, говорећи у Давиду по толиком времену, као што се пре каза: Данас ако глас Његов чујете, не будите дрвенастих срца.


С обзиром да суботарење (почивање у суботу, седмом дану) које је дато онима који упадоше у неверство не уводи у покој (Бог их неће увести у покој), Господар суботе одређује други дан, који заправо није банализовано један дан у недељи, већ дан у коме ми стварно улазимо у покој, а нећемо моћи да упаднемо у неверство (зато и каже да не будемо тврда - дрвенаста срца), а то је дан у коме почињемо да верујемо у Господа Исуса Христа. Зато га и назва ДАНАС, јер почиње у тренутку када признамо Месију и поверујемо у Исуса који је Христ (Месија).
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
Jevrejima 4, 7

Amin, do 7-mog stiha se slažem sa tobom. Dok SEDMI stih je KLJUČ ove glave i zato se mora pažljivo i detaljno istražiti !
Ako se on pogrešno rastumači, do kraja glave sve ide krivo, a s tim i cela glava ostaje nerastumačena !

Znači idemo polako:

[SUP]7[/SUP] Опет одреди један дан, данас, говорећи у Давиду по толиком времену, као што се пре каза: Данас ако глас Његов чујете, не будите дрвенастих срца.

Takođe smatram da je i ovaj stih u direktnoj sprezi sa ovim gore, pa ne bi bilo loše i njega protumačiti:

Псалам 118 :
22-24 Камен који одбацише зидари, поста глава од угла. То би од Господа и дивно је у нашим очима. Ево дан, који створи Господ ! Радујмо се и веселимо се у њ!

Nigde ne žurimo ! Pa valjda smo mi spašeni. Što se mene tiče Hrist može doći večeras. A može i za godinu dana. Ili za 100 sve mi je jedno.
Znači najbolje je da ne uključujemo sledeće stihove dok ovaj ne rastumačimo (Jevr.4,7).
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
jeste bitna ali samo jevrejima, posto nisam jevrejin onda za mene nije bitna
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107


"Da se bojimo dakle da kako dok je još ostavljeno obećanje da se ulazi u pokoj njegov, ne odocni koji od vas. 4.Moj. 14, 34. Psal. 95, 11.
Jer je nama objavljeno kao i onima; ali onima ne pomaže čuvenariječ, jer ne vjerovaše oni koji čuše. Rim. 3, 3.
Jer mi koji vjerovasmo ulazimo u pokoj, kao što reče: zato se zakleh u gnjevu svojemu da neće ući u pokoj moj, ako su djela i bila gotova od postanja svijeta. 5.Moj. 3, 20. 5.Moj. 12, 9. Psal. 95, 11. Jevr. 9, 26.
Jer negdje reče za sedmi dan ovako: i počinu Bog u dan sedmi od sviju djela svojijeh. 1.Moj. 2, 2. 2.Moj. 20, 11.
I na ovom mjestu opet: neće ući u pokoj moj.
Budući pak da neki imaju da uđu u njega, i oni kojima je najprije javljeno ne uđoše za neposlušanje; Jevr. 3, 19.
Opet odredi jedan dan, danas, govoreći u Davidu po toliko vremenu, kao što se prije kaza: danas ako glas njegov čujete, ne budite drvenastijeh srca. Psal. 95, 7.
Jer da je Isus one doveo u pokoj, ne bi za drugi dan govorio po tom.
Daklem je ostavljeno još počivanje narodu Božijemu. Jezek. 46, 1.
Jer koji uđe u pokoj njegov, i on počiva od djela svojijeh, kao i Bog od svojijeh. Jezek. 46, 1.
Da se postaramo dakle ući u taj pokoj, da ne upadne ko u onu
istu gatku nevjerstva.
Jer je živa riječ Božija, i jaka, i oštrija od svakoga maca oštra s obje strane, i prolazi tja do rastavljanja i duše i duha, i zglavaka i mozga, i sudi mislima i pomislima srdačnijem. Psal. 147, 15. Isa. 49, 2. Jer. 23, 29. Luka 2, 35. 1.Kor. 14, 24. Otkr. 1, 16. ( Jevrejima 4 poglavlje )

TUMACENJE:

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Da se bojimo dakle da kako dok je još ostavljeno obećanje da se ulazi u pokoj njegov, ne odocni koji od vas. 4.Moj. 14, 34. Psal. 95, 11.

POKOJ BOZJI U KOJI SE ULAZI POSLUSNOSCU BOZJIM ZAPOVESTIMA I KONKRETNO POSTOVANJEM SUBOTE NA KOJU SU POSTAVLJENI BLAGOSLOVI ZA ONOGA KOJI JE POSTUJE, I VEROM U HRISTA.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jer je nama objavljeno kao i onima; ali onima ne pomaže čuvena riječ, jer ne vjerovaše oni koji čuše. Rim. 3, 3.

NAMA ( Hriscanima ) SU OBJAVLJEBNE BOZJE ZAPOVESTI I SUBOTA KAO I ONIMA ( Jevrejima ), ALI NJIMA NIJE POMOGLO JER NISU PRIMILI SA VEROM, ODNOSNO BILI SU NEVERNI I KRSILI SU ZAPOVESTI I SUBOTU.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jer mi koji vjerovasmo ulazimo u pokoj,

MI KOJI VERUJEMO ULAZIMO U POKOJ BOZJI DRZANJEM BOZJIH ZAPOVESTI I SUBOTE

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

kao što reče: zato se zakleh u gnjevu svojemu da neće ući u pokoj moj, ako su djela i bila gotova od postanja svijeta. 5.Moj. 3, 20. 5.Moj. 12, 9. Psal. 95, 11. Jevr. 9, 26.

JEVREJI ZBOG NEPOSLUSNOSTI ZAPOVESTIMA I SUBOTI SU IZAZVALI GNEV BOZJI I NISU MOGLI UCI U POKOJ BOZJI

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Jer negdje reče za sedmi dan ovako: i počinu Bog u dan sedmi od sviju djela svojijeh. 1.Moj. 2, 2. 2.Moj. 20, 11.



JER BOG JE OBJAVIO DA JE SUBOTA DATA JOS U RAJU KADA JE SAM BOG POCINUO OD DELA SVOJIH NAKON STVARANJA

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

I na ovom mjestu opet: neće ući u pokoj moj.

A POTOM DA IZRAILJ NECE UCI U POKOJ BOZJI ZBOG KRSENJA SUBOTE

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Budući pak da neki imaju da uđu u njega,

BUDUCI DA NEKI IMAJU DA UDJU U MIR BOZJI DRZANJEM BOZJIH ZAPOVESTI I SUBOTE ( odnosno Hriscani )

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

i oni kojima je najprije javljeno ne uđoše za neposlušanje; Jevr. 3, 19.

ONI KOJIMA JE NAJPRE JAVLJENO ( Jevrejima ) NISU USLI U MIR BOZJI ZBOG NEPOSLUSNOSTI BOZJIM ZAPOVESTIMA I SUBOTI

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Opet odredi jedan dan, danas, govoreći u Davidu po toliko vremenu, kao što se prije kaza: danas ako glas njegov čujete, ne budite drvenastijeh srca. Psal. 95, 7.

BOG JE U NOVOM ZAVETU ODREDIO JEDAN DRUGI DAN "DANAS" KOJI PREDSTAVLJA OSTVARENU ESHATOLOGIJU.
NOVOZAVETNI VERNIK KOJI DANAS PRIMI HRISTA ZA SPASITELJA I POCNE DA DRZI ZAPOVESTI BOZJE I SUBOTU KOJI PREDSTAVLJAJU USLOV ZA ULAZAK U MIR BOZJI, ON VEC DANAS ULAZI U TAJ MIR, A U ONAJ VECNI PRILIKOM HRISTOVOG DRUGOG DOLASKA ULASKOM U NEBESKO CARSTVO

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Daklem je ostavljeno još subotnje počivanje narodu Božijemu. Jezek. 46, 1.
Jer koji uđe u pokoj njegov, i on počiva od djela svojijeh, kao i Bog od svojijeh. Jezek. 46, 1.

NOVOZAVETNOJ CRKVI JE DAKLE OSTAVLJENO POSTOVANJE ZAPOVESTI O SUBOTI, PO PRIMERU BOGA KOJI SE ODMARAO U SEDMI DAN NAKON STVARANJA ( kao i Jevrejima )

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Da se postaramo dakle ući u taj pokoj, da ne upadne ko u onu istu gatku nevjerstva.

DA SE POSTARAMO DA UDJEMO U MIR BOZJI POSTOVANJEM BOZJIH ZAPOVESTI I SUBOTE, A NE DA BUDEMO NEVERNI KAO JEVREJI KOJI SU KRSILI ZAPOVESTI I SUBOTU I NISU MOGLI UCI U MIR BOZJI I OBECANU ZEMLJU

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jer je živa riječ Božija, i jaka, i oštrija od svakoga maca oštra s obje strane, i prolazi tja do rastavljanja i duše i duha, i zglavaka i mozga, i sudi mislima i pomislima srdačnijem. Psal. 147, 15. Isa. 49, 2. Jer. 23, 29. Luka 2, 35. 1.Kor. 14, 24. Otkr. 1, 16.

REC BOZJA I ZAKON KAO MAC I SREDSTVO KOJIM CE BOG SUDITI LJUDIMA.



 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
pokoj bozji u koji se ulazi poslusnoscu bozjim zapovestima i konkretno postovanjem subote na koju su postavljeni blagoslovi za onoga koji je postuje, i verom u hrista.

апсолутно нетачно и нигде не стоји тако! није: и вером у христа, него јасно пише само вером. узалуд додајете и измишљате, текст је конкретан и јасан.

 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
pokoj bozji u koji se ulazi poslusnoscu bozjim zapovestima i konkretno postovanjem subote na koju su postavljeni blagoslovi za onoga koji je postuje, i verom u hrista.

апсолутно нетачно и нигде не стоји тако! није: и вером у христа, него јасно пише само вером. узалуд додајете и измишљате, текст је конкретан и јасан.


Hriscani ulaze u pokoj i carstvo Bozje Bozji verom u Hrista i poslusnoscu Bozjim zapovestima i zapovescu o suboti.
Jevreji su krsili zapovesti i zapovest o syuboti i nisu miogli uci u pokoj odnosno u obecanu zemlju.
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Hriscani ulaze u pokoj i carstvo Bozje Bozji verom u Hrista i poslusnoscu Bozjim zapovestima i zapovescu o suboti.
Jevreji su krsili zapovesti i zapovest o syuboti i nisu miogli uci u pokoj odnosno u obecanu zemlju.

Ispravi me ako gresim ali zar nije Isus krsio sabat lececi bolesne?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ispravi me ako gresim ali zar nije Isus krsio sabat lececi bolesne?

Ne, jevreji su subotu ogradili mnostvom nepotrebnih pravila i propisa koje su sami izmislili nacinivsi od subote drustvenim teretom, a ne blagoslovom sto je i sam smisao i sustina subote.
Isus se borio protiv ovakvog stava i shvatanja subote, on je zeleo da ukaze da je subota stvorena radi blagoslova, odmora, i zajednice sa Bogom, i zato je rekao da je subota nacinjena coveka radi a ne covek radi subote, odnosno subota nije stvorena da bi covek sluzio suboti, vec da mu to vreme bude na blagoslov i kako fizicko tako i duhovno dobro.

Jevreji su osudjivali Isusa da je krsio subotu zato sto je lecio u ovaj dan, i ako to nije samo po sebi bio greh koji bi se cinio u subotu, kao sto prirodno nije greh sto cvece u subotu raste, reke teku, covek uzima subotni obrok, casu vode, udise vazduh ili hoda ulicom u subotnjem danu, i zato im je u vezi ovog lecenja uputio jedno pitanje "DA LI U SUBOTU TREBA IZLECITI COVEKA ILI pogubiti - PUSTITI DA COVEK UMRE"

Isus je bio najveci reformator subote, jer se borio protiv Farisejskog licemerstva i ukazivao je na sam duh subote rekavsi "SUBOTOM DAKLEM VALJA DOBRO CINITI" sto je najveca potvrda da on nije govorio protiv subote time sto je navodno ukazivao da ona vise ne vazi za Hriscane u novom zavetu, ne, vec ju je postavio na svoje pravo mesto koje joj pripada, a to je izvor blagoslova..
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Ne, jevreji su subotu ogradili mnostvom nepotrebnih pravila i propisa koje su sami izmislili nacinivsi od subote drustvenim teretom, a ne blagoslovom sto je i sam smisao i sustina subote.
Isus se borio protiv ovakvog stava i shvatanja subote, on je zeleo da ukaze da je subota stvorena radi blagoslova, odmora, i zajednice sa Bogom, i zato je rekao da je subota nacinjena coveka radi a ne covek radi subote, odnosno subota nije stvorena da bi covek sluzio suboti, vec da mu to vreme bude na blagoslov i kako fizicko tako i duhovno dobro.

Jevreji su osudjivali Isusa da je krsio subotu zato sto je lecio u ovaj dan, i ako to nije samo po sebi bio greh koji bi se cinio u subotu, kao sto prirodno nije greh sto cvece u subotu raste, reke teku, covek uzima subotni obrok, casu vode, udise vazduh ili hoda ulicom u subotnjem danu, i zato im je u vezi ovog lecenja uputio jedno pitanje "DA LI U SUBOTU TREBA IZLECITI COVEKA ILI pogubiti - PUSTITI DA COVEK UMRE"

Isus je bio najveci reformator subote, jer se borio protiv Farisejskog licemerstva i ukazivao je na sam duh subote rekavsi "SUBOTOM DAKLEM VALJA DOBRO CINITI" sto je najveca potvrda da on nije govorio protiv subote time sto je navodno ukazivao da ona vise ne vazi za Hriscane u novom zavetu, ne, vec ju je postavio na svoje pravo mesto koje joj pripada, a to je izvor blagoslova..

Ok, ovo sam pitao posto ne vidim smisao prepiranja oko slobodnog dana. Hriscanstvo bi imalo korisnu upotrebnu vrednost da je akcenat na kvalitetnim medjuljudskim odnosima bez ideje o nagradi ili kazni, a ne akcenat na veri i obozavanju. Znam da je off topic pa necu da spamujem temu, samo sam prokomentarisao.
 
Natrag
Top