Jevrejima, glava 4

Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Evo još jednog bitnog teksta koji govori o tome da je drugi brak dopušten u slučaju bračnog neverstva žene.

Inače, celo ovo sedmo poglavlje 1 poslanice Korinćanima predstavlja savete za one koji su u braku i koji to nisu, pa bi bilo korisno pogledati ga.

"Jesi li se privezao za ženu, ne traži da se razrešiš; jesi li se odrešio od žene, ne traži žene.
A ako li se i oženiš, nisi sagrešio; i devojka ako se uda, nije sagrešila: ali će imati takvi nevolje telesne; a ja vas žalim" ( 1 Korinćanima 7. 27 - 28 )


Apostol Pavle u ovom tekstu daje savete šta bi čovek trebao da čini ako dođe u određene situacije u svom bračnom životu.
Ovi saveti nisu izrečeni kao neki moralni apsoluti, već se primenjuju pojedinačno u skladu sa čovekovom slobodnom voljom.

Apostol Pavle kaže da čovek koji je stupio u bračnu zajednicu ne bi trebao da tu zajednicu raskida sa ženom, ali da ako to učini da više ne bi trebalo da ponovo ulazi u bračnu zajednicu.
Potom napominje, da ako se ponovo oženi da nije sagrešio.

Ipak završetak upućuje na sam problem greha, gde je često menjanje partnera prikazano kao pojava koja može izazvati određene duhovne probleme.

U svakom slučaju, zaključak je da je drugi brak biblijski dopušten, u skladu sa već pomenutim rečima ""Nego ja vam kažem: ako ko pusti svoju ženu, osim za kurvarstvo, i oženi se drugom, čini preljubu"



laodikeja,očekivao sam ozbiljniju repliku da e.vajt i adventisti su navodno ispravni sa grehom dva braka od ovog iznetog ,naročito sa seckanjem teksta iz poslanice!
ovde ni govora nema o puštanju žene od bračnog druga već pavlov savet oko devojaka i mladića po pitanju njihove odluke da li će ili ne ući u opšte u bračne vode. on jasno kaže ako si se odrešio od ženidbe ne traži onda žene,tj. da ne umisliš slučajno sutra upaljivanjem na kurvarstvo! a opet kaže,ako se devojka odluči udati ne greši ako to čini,samo će imati nevolje,jer on misli na službu Bogu u neženjstvu koji je mnogo blagosloveniji,jer ovako u braku mora se misliti na porodicu i tu će to sve biti mnogo otežavajuće.
tamo gde ti oćeš citirati,osim za preljubu,može biti dvosekli mač protiv svakog ko tako oslobađa ljude za greh dva braka. ja sam jako ozbiljan kad ovo razgledan. jedno je sigurno da ta reč u mateju,6.gl. gde je dublje spomenuta od Isusa jasno ukazuje na problem puštanja,raspusne knjige ,gde Isus jasno kaže toga više nema,to je ad akta u novozavetnom verovanju vernika,u vremenu kraja. budući da govori o raspusnoj knjizi logičnije je očekivati da govori onima koji su već imali u većini po raspusnoj knjizi do tada još u opticaju drugu ženu,gde Isus kaže u tom kontekstu ne greši onaj ko taku drugu ženu dobijenu po raspusnoj knjizi pusti,u kontekstu,osim za preljubu. u suštini čak da se pristane na tvoje opšterašireno pokriće onih crkvi koji se vade na tu misao zbog dva braka,jasno stoji da ne kaže da potom može uzeti drugu ženu,jer gde je onda petrov povik bolje ne ženiti se onda i Isusov jasan dijalog o uškopljeništvu treće vrste ljudi koji su sami sebe(trpno očito) uškopili carstva radi nebeskog i da to nije dato onima koji neće u nebo već onima koji mogu to primiti.
pažljivo razgledanje posl. efescima 5.gl. jasno pavle daje tajnu Hrista i crkve a kroz primer bvraka gde je centralni smisao biće dvoje jedno telo. crkva koja čini preljub ka reči kao u slučaju dva braka zapravo se odvaja od Hrista kao telo crkve od glave. ona taka crkva nikad više neće bitk Jedno sa Hristom. zato je pavle i otkrio tu tajnu a reč je o preljubnom stanju unutar braka i opomene Božje da će takima zbog greha svom telu suditi sam Bog. to su oni koji menjaju reč(matej 7) drže bezakonje u crkvi. Bog zato adama stvoriv kaže jasno da je stvorio muško i žensko,dok je nama jasno predstavljen o jedno telo prvog čoveka.potom uzev evu iz boka on je pridodaje adamu i jasno govori,dvoje biće jedno telo. u startu Bog je duhovno dao poruku nikada dvoje ne mogu biti jedno telo,ako se dogodi čin druge žene ili drugog muža,preljubni čin. isti čas dolazi do grešenja telu i to če Bog suditi.ma kako se crkvari nadjačavali u pokušaju da ovu opasnost za duše ljudi izvedu kao legalizam to će neminovno morati na sud. ovo je reč Gospodnja.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
"Jesi li se privezao za ženu, ne traži da se razrešiš; jesi li se odrešio od žene, ne traži žene.
A ako li se i oženiš, nisi sagrešio; i devojka ako se uda, nije sagrešila: ali će imati takvi nevolje telesne; a ja vas žalim" ( 1 Korinćanima 7. 27 - 28 )

Izneo sam set dokaza u prilog dva braka, i nema svrhe ponavljati se.
Kontekst biblije i objasnjenja koje sam dao su jasna, Bozja zapovest je da covek ima jednu zenu za ceo zivot, ali imajuci u vidu gresnost ljudskog srca daje mogucnost razvoda ali samo u slucaju preljube bracnog druga, i ponovo stupanje u brak onoga ko je ostao veran zavetu.

Osim toga, neka svako prosudi za sebe, ja nemam nista licno sto cu dokazivati ovo ili ono, vec svako na osnovu reci nek prosudi.
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
"Jesi li se privezao za ženu, ne traži da se razrešiš; jesi li se odrešio od žene, ne traži žene.
A ako li se i oženiš, nisi sagrešio; i devojka ako se uda, nije sagrešila: ali će imati takvi nevolje telesne; a ja vas žalim" ( 1 Korinćanima 7. 27 - 28 )

Izneo sam set dokaza u prilog dva braka, i nema svrhe ponavljati se.
Kontekst biblije i objasnjenja koje sam dao su jasna, Bozja zapovest je da covek ima jednu zenu za ceo zivot, ali imajuci u vidu gresnost ljudskog srca daje mogucnost razvoda ali samo u slucaju preljube bracnog druga, i ponovo stupanje u brak onoga ko je ostao veran zavetu.

Osim toga, neka svako prosudi za sebe, ja nemam nista licno sto cu dokazivati ovo ili ono, vec svako na osnovu reci nek prosudi.
ako ovako budemo razgledali problem smrtnog greha oko dva braka onda je doista suvišno i biti u daljoj raspravci. prvo si seckao Reč pavle počinje da daje svoje mišljenje oko ovoga,on čak ne kaže da je to Gospodnja zapovest. jer kaže za odluku mladog čoveka dali će ostati kao on zbog revnosti u službi ,da bude u neženjstvu i ne udadbi,a ne da i jedan čas spominje oženjenog koji ipak može (navodno zbog preljube) ponovo da se ženi! otkuda onda pavle u polovini stiha koji si naveo,kaže i devojka ako se udaje....trebao je onda reći i žena ako se ponovo udaje ili bar žena ako se udaje.
evo ti celog konteksta koji pavle govori:25. a za devojke nemam zapovesti(ograđuje se pavle da ovo nije Božja zapopvest već njegovo mišljenje) nego kazujem svoje mišljenje(pavlovo mišljenje za neudate devojke i neoženjene dakle) kao čovek koji je doživeo blagodat Gospodnju(nije se ženio i imao je bogatu službu to svak zna) -da bi uživao poverenje.26.smatram dakle ,da je ovo dobro,zbog sadašnje nevolje(opomena da ne dođe do upaljivanja i kurvarstva kasnije!) ,da je dobro čoveku da tako bude.27.je si li si privezao za ženu? ne traži razvod.(dakle ako si ušao u brak,pavle čak jasno sad opominje na zapovest onda nema sutra ne ide,ovo ono,daj da se raziđem)je sui li se razvezao od žene? (odlučio si se na neženjstvo) ne traži žene(ne kurvaj onda!)28. no ako i stupaš u brak(ako se odlučiš ipak na ženidbu,ne grešiš jer je samo njegov lični izbor da je bolje bez žene biti i Bogu službu činiti),i devojka ako se uda nije pogrešila(ne greši ni devojka ako odlučuje se za udaju) .ali će taki imati telesnu nevolju,a ja vas žalim. pavle jasno dalje daje problem telesne nevolje,nije isto služiti Bogu kaže on i ženi,jer brak ima obavezu,logično i mnoge nevolje,i on nas žali.ili kaže prevod,a ja vas štedim. dalje on kaže utešno i za neoženjene i siromahe da ne žale jer vreme je kraja blizu i svima će biti isto i ko uzme ženu i ko je neženja. to je suština ovog pavlovog nauka,on kaže jasno njegovog.a dalje kad gofori on kaže a ovo Govori Gospod.
u 39 redu pavle kaže jasno :39 žena je privezana dok joj je muž živi;a ako joj umre muž slobodna je da se uda za koga hoće,samo u Gosppdu(dakle opet samo od vernih,nikako da uzme nevernu osobu!) jasno je dakle,jer ne može pavle reći nešto suprot od Boga da je Bog sazdao dvoje da budu zauvek do smrti jedno i ko to rastavi kriv je Bogu.
tako da tvoja tvrdnja je pogrešna. ne radi se u opšte o puštanju ni zbog preljube,jer Bog zabranjuje jasno dalje puštanje. ako je otpuštanje zabranjeno,kako je onda moguće svezivati ponovo.jedino otpuštanje je ako je već čovek u grehu u preljubi,onda je dužan da se odvoji od greha. i zakon te uči laodikeja da kad je zakhej došao pred Isusa da je sam rekao ako sam koga zaneo vratiću četvoro,četri puta za jednu ukradenu kozu ,četiri koze! dakle ako si u preljujbi,tačno je moraš je pustiti jer ti je kao i njoj na greh,ali ne i uzeti ponovo sebi ženu osim ako si slobodan i imao k sebi već udatu ženu i obratno. ako ne,ostaješ carstva radi u trpnom stanju,uškopljenik,ali carstva radi nebeskog. to je originalno Božje seme za nebo.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Izraz SMRTNI GREH označava pojam koji se odnosi na greh za koji više nema oproštaja.
U kontekstu biblije postoji samo jedan takav greh a to je hula na Duha Svetoga, koji predstavlja uzdignutu pesnicu protiv Boga, odnosno stanje ljudskog srca koje je stalnim odbijanjem Božje milosti zatvorilo sva vrata za Božanski uticaj i gde Duh Sveti ne može više ništa da učini za tog čoveka.

Sama preljuba nije smrtni greh, a to možemo videti iz samih biblijskih primera gde je Isus oprostio Mariji koja je bila preljubočinica, ili gde u obraćanju Farisejima napominje da će kurve pre naslediti carstvo nebesko od njih, naravno pod uslovom pokajanja i ostavljanja greha.

S tim u vezi, daleko od toga da je drugi brak u slučaju preljube bračnog partnera SMRTNI GREH, jer biblija daje mogućnost drugog braka.

"Jesi li se privezao za ženu, ne traži da se razrešiš; jesi li se odrešio od žene, ne traži žene.
A ako li se i oženiš, nisi sagrešio; i devojka ako se uda, nije sagrešila: ali će imati takvi nevolje telesne; a ja vas žalim" ( 1 Korinćanima 7. 27 - 28 )


 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Izraz SMRTNI GREH označava pojam koji se odnosi na greh za koji više nema oproštaja.
U kontekstu biblije postoji samo jedan takav greh a to je hula na Duha Svetoga, koji predstavlja uzdignutu pesnicu protiv Boga, odnosno stanje ljudskog srca koje je stalnim odbijanjem Božje milosti zatvorilo sva vrata za Božanski uticaj i gde Duh Sveti ne može više ništa da učini za tog čoveka.

Sama preljuba nije smrtni greh, a to možemo videti iz samih biblijskih primera gde je Isus oprostio Mariji koja je bila preljubočinica, ili gde u obraćanju Farisejima napominje da će kurve pre naslediti carstvo nebesko od njih, naravno pod uslovom pokajanja i ostavljanja greha.

S tim u vezi, daleko od toga da je drugi brak u slučaju preljube bračnog partnera SMRTNI GREH, jer biblija daje mogućnost drugog braka.

"Jesi li se privezao za ženu, ne traži da se razrešiš; jesi li se odrešio od žene, ne traži žene.
A ako li se i oženiš, nisi sagrešio; i devojka ako se uda, nije sagrešila: ali će imati takvi nevolje telesne; a ja vas žalim" ( 1 Korinćanima 7. 27 - 28 )



Sto se tice drugog braka, gem set i mec.
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Izraz SMRTNI GREH označava pojam koji se odnosi na greh za koji više nema oproštaja.
U kontekstu biblije postoji samo jedan takav greh a to je hula na Duha Svetoga, koji predstavlja uzdignutu pesnicu protiv Boga, odnosno stanje ljudskog srca koje je stalnim odbijanjem Božje milosti zatvorilo sva vrata za Božanski uticaj i gde Duh Sveti ne može više ništa da učini za tog čoveka.

Sama preljuba nije smrtni greh, a to možemo videti iz samih biblijskih primera gde je Isus oprostio Mariji koja je bila preljubočinica, ili gde u obraćanju Farisejima napominje da će kurve pre naslediti carstvo nebesko od njih, naravno pod uslovom pokajanja i ostavljanja greha.

S tim u vezi, daleko od toga da je drugi brak u slučaju preljube bračnog partnera SMRTNI GREH, jer biblija daje mogućnost drugog braka.

"Jesi li se privezao za ženu, ne traži da se razrešiš; jesi li se odrešio od žene, ne traži žene.
A ako li se i oženiš, nisi sagrešio; i devojka ako se uda, nije sagrešila: ali će imati takvi nevolje telesne; a ja vas žalim" ( 1 Korinćanima 7. 27 - 28 )


bez obizira laodikeja što sad mnogo više mašaš oko Pisma ,ja te više cenim ipak,jer sad više ne čitaš misli tumačenja e,vajtove i sličnih već probaš svoje razumevanje doneti ovde.
kako dakle misliš da preljuba i drugi nabrojani gresi nisu smrtni,a samo na,.sv. duha da jeste? na sv, duha greh više nema oproštaja tako stoji,nemamo šanse ni ovde,ni gopre. u tome je strahotnost ovog greha ne da se on jednači sa drugim smrtnim gresima već je strašniji jer za njega kaže se da nema ovde oproštaja., međutim za preljubu koja jeste smrtni greh,to će ti se ovde dokazati dalje, postoji mera naspram pomenutog na sv. Duha jer za ovaj i druge može se ovde dobiti oproštaj nakon raskajanja naravno i čekanja da Gospod pokaže da je proneto,kao u slučaju davida i natana proroka koji mu je poslat sa proroštvom. inače crkva pre nego dođe objava Božja nema vlast praštati,već to ide na sud. i tamo potom,gore ponovo Bog odlučuje. ipak odlučuje Bog,ako ne dođe odgovor dole onda se čeka na sud,ali za sv. Duha neoprostiv greh,već je jasno sve,nema suda,sud je već danas izrečen,saldo suđenja je negativan unapred! dakle marija kad se našla u domenu Isusa bila je jedna grešnica. nikad nije spoznala Hrista kao i drugi dok nije došla k njemu. on joj prašta rečima ne greši više. to ne udara na one koji nakon su kršteni,čuli reči Božje okusili dobrote neba i onda sagrešili. tako su u smrtnom grehu sve dok Gospod ne bi ili proneo ili sudio. da je to tačno stoji ti u poslanicama pavla ap. gde jasno kaže da vas niko ne prevari ni na koji način:da ni pijanice,ni ađžuvani,ni kurvari,ni preljubnici...neće naslediti carstva nebeskjoga. pavle govori crkvi.
najposle otkrivenje kaže na samom svom kraju(a tome ko oduzme prima sam del toga što piše tu) da ni kurvari,ni preljubnici,ni strašljivci,(koji se straše doći ka istini zbog smešnih razloga) neće ući u nebeski grad jerusalim već će biti stanovnici ognjenog jezera. kako onda to nije smrtni greh. rećeš da se to odnosi samo na pagane. Bog ne gleda ko je ko,ako se čovek nađe pravednik kaže jezekilj prorok i sagreši,sva njegova pravednost mu se neće uračunati,a ako se grešnik pokaje i počne biti pravednik,on će platu pravednika i primiti.
kao što vidiš preljuba je još uvek protiv svakog adventiste koji je ima ili podržava.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Svaki greh je smrtan ako se za njega nismo pokajali i odbacili ga, s time sto za greh hule na Duha Svetoga nema oprostenja ni u ovom zivotu ni na sudu kada sve vec bude dluceno.
Prema tome, preljuba ne spada u neoprostiv greh, vec oprostiv ako se covek pokaje i ostavi ga, a za hulu na Duha ne postoji oprostenje ne zato sto ga Bog ne zeli dati, vec zato sto covek dolazi u stanje u kome ga ne moze primiti.
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Svaki greh je smrtan ako se za njega nismo pokajali i odbacili ga, s time sto za greh hule na Duha Svetoga nema oprostenja ni u ovom zivotu ni na sudu kada sve vec bude dluceno.
Prema tome, preljuba ne spada u neoprostiv greh, vec oprostiv ako se covek pokaje i ostavi ga, a za hulu na Duha ne postoji oprostenje ne zato sto ga Bog ne zeli dati, vec zato sto covek dolazi u stanje u kome ga ne moze primiti.
vidis kako je lako sloziti se sa tobom kad citiras Bibliju. hula na Duha tacno,ne da je neoprostiv vec covek doista nema vise sto uyeti posle odbacivanja Duha svetoga.logicno.
no oko preljube,kako mkslis da se covek pokaje? kao sto sam ti citirao Pismo mora doci Bozji princip. ne mozemo mi praviti svoju crkvu i svoju nauku. moramo uzeti od Bozje akcije. imamo primere. david cini greh sa urinijicom i sta sad. on ima svoje ljudsko resenje kao ti. ubio je uriju i doista sad ima pravo uzeti zenu istog jer je smrcu ovoga slobodna. on je to znao zato je i narucio ubistvo,dva greha kad se covek ne zaustavi. no Bog tek kad salje natana proroka prasta mu greh. saulu nije oprosteno i ako je i ovome poslat prorok. i mnogim drugima. jer su oni nastavili da grsee. david ne. sad ako bog ne oprosti kroz objavu kako ti onda mislis da se pokajes pa da sam sebi ili crkva da ti pronese greh.onda smo mi bogovi! covek koji se kaje,moze da se vrati k telu da slusa rec ,ali je odvojen od vecere Gospodnje i drugih stvari sve dok ne bi Bog poslao"natana" da objavi da mu je proneto,ako natan ne dodje ceka sud konacni.to je Pismo.inace pricamo protiv papinih indulgencija(kao da se mnogi katolici ne kaju) a eto nam papa unutar nas samih onda! mi prastamo. zakhej je rekao vraticu cetvoro. dakle ako si uzeo tudju zenu duzan si vratiti. zamisli situaciju,uzeo si zenu tudjem coveku pokasjao se poverovao i sad sedis sa njom u crkvi. posle godinu dana pokaje se i covek zene i dodje da ti bude brat a ti mu drzis zenu k sebi a on se pati za njom. kako je to lepo bratstvo!!!
problem je sto mi ocemo opravdati lazne ucitelje i prorocice. Bog je jasan,ko god to cini u preljubi je. andjeo sa neba da dodje i kaze drugacije,proklet da bude! Bog je sazdao samo jedno telo ,i to je tajna Hrista i crkve. svako drugo telo (preljubni brak) je smrtni greh i ide sud.drugo telo nije vise mdvoje jedno vec dvoje drugo telo,koje nije telo crkve Hristovd vec telo antihristove crkve. ovo je rec Gospodnja.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ne razumem tvoje pitanje KAKO da se pokaje.
Princip pokajanja je jednostavan i ti bi to trebalo da poznaješ.

Za pokajanje nije potrebna neka posebna privilegija ili zlatna karta da bi čovek došao Bogu i zatražio oproštaj.
Potrebna je samo iskrenost i potpuna čovekova rešenost da taj greh ostavi - da ga se potpuno odrekne, što izraz pokajanje u biblijskoj terminologiji i označava - okretanje i hodanje suprotnim smerom od koga je čovek do tada išao.
Bog je uvek tu pored čoveka, može se reći da nismo mi ti koji tražimo Boga već on nas, jer njegov Duh nas neprestano okružuje i progovora našem srcu očinskim vapajima ljubavi u težnji da nas privoli da se okrenemo od greha i sebe samih ka njemu i da priimo život koji nam on nudi.

Čovek koji je svestan svog greha i koji u pokajničkoj molitvi dođe Bogu i zatraži oproštaj i Božansko prosvetljenje njegovim Duhom, u tom trenutku doživljava čudesnu promenu koju nikada ne bi mogao sam da ostvari za sebe.
On biva oslobođen tereta koji je do tog trenutka nosio na plećima, biva ispunjen jednom živom ljubavlju, radošću i mirom, vedrinom duha, ima čiste misli, harmonično disanje, dostojanstveno držanje, misli i reči su mu ujednačene, govor mu je blag, ljubav, saosećajnost i brižnost koje se ispoljavaju u službi bližnjima postaju načela i glavni prioritet u njegovom životu.

Crkva ima u ovome svoju ulogu, ali ona nije presudna, jer crkva ne može odlučiti u čovekovo ime što se tiče njegovog ličnog odnosa sa Bogom, ona služi da čoveku prenese vest istine i da mu da svaku drugu duhovnu pomoć koja će podstaći čoveka da učini konkretne korake u odnosu na pokajanje, obraćenje i duhovni rast, ali čovekova lična odluka je presudna da li će ove principe sprovesti u delo.

Reč Božja kaže:

POKAJTE SE I DA SE KRSTITE SVAKI OD VAS U IME ISUSA HRISTA ZA OPROŠTENJE GREHA I PRIMIĆETE DAR SVETOGA DUHA..

NE DOCNI GOSPOD SA OBEĆANJEM NEGO NAS TRPI JER NE ŽELI DA KO POGINE NEGO DA SVI DOĐU U POKAJANJE..

Što se tiče drugoog braka, to sam već objasnio, i neću reći ono što si ti napisao "OVO JE REČ BOŽJA" aludirajući na to da si ti 100 % u pravu što lično smatram prepotentnim,već ću reći dakonačni sud prepuštam Bogu, a ostali neka presude na osnovu iznesenih biblijskih dokaza..

Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top