Učlanjen(a)
15.11.2009
Poruka
1
Govori o poslanju Duha Svetog na Apostole, sto se desilo vec. Zato im je i rekao pre Uzasasca k Ocu - idite u Jerusalem i cekajte obecanje.
 
Član
Učlanjen(a)
10.11.2010
Poruka
1
Ova se tema u posljednje vrijeme pretvorila u rasprave o odnosu islam i kršćanstva, odnosno o poređenju stavova ove dvije religije o istim temama. Šta mislite da se ortvori posebna tema o tome, a da ovu, obzirom da je naslovljena kao "Islam" ostavimo samo za pitanja koja se tiču islama bez ulaska u to šta o tome kaže kršćanstvo?

Usput, imam veliku molbu za sve one koji pokušavaju "braniti" islamsko učenje da ne govore o onome o čemu malo znaju, jer je u islamu veliki grijeh govoriti o vjeri bez znanja. Reći da nešto stoji u Kur'anu, a njega tamo nema jeste jedan od velikih grijeha. Stoga samo polako! Pokušajte provjeriti ono što tvrdite.

Za one koji žele, možete downloadovati pretraživač kur'anskog teksta sa linka Hotfile.com: One click file hosting: QuranExplorer.exe
Ovo je aplikacija koja pretražuje kur'anski tekst na osnovu upisane jedne ili više riječi.
Pretragu je moguće vršiti kroz arapski tekst, ali i kroz prijevod značenja na engleski ili bosanski jezik. Postoji mogućnost prikaza cijele sure, ali i mogućnost odabira ajeta unutar određene sure. Ajeti se mogu kopirati u bilo koji dokument.
Aplikaciju nije potrebno instalirati (samo je kopirajte na radnu površinu)!
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Hvala brate dinomu na korisnim savjetima i uputama.
Mislim da ne treba uzimati sasvim strogo i razgovor o prijasnjim knjigama kao sto su Tewrat(Tora), Zebur (Psalmi) Indzil (Jevandjelje) jer i te knjige, ako i druge koje rastavljaju istinu od neistine pripadaju islamu.
U danasnjimknjigama s tim imenima vec su pronadjena mjesta koja sasvim sigurno ne dolaze od Boga (jer nisu tacna) o cemu vec pise u Posljednjoj Objavi.
Kur'an bdije nad predhodnim objavama, covjek je duzan da to objavi i da pusti druge da ne misle tako ako hoce.

Meni su jednom ranije prigovorili neki muslimani na forumu da ne preisujem ajete tacno.


Mislim da nisu mislili na stamparsku gresku, nego na moj stil kazivanja.

Napisao bih, na primjer:
"nevjernici prave razliku izmedju poslanika" i dodao Kur'an 4:150, 151.

Nalazio bih da je ta recenica sustina u odrdjenom kontekstu u kojem se vodio razgovor i napisao bih je. Navodeci mjesto u Kur'anu na kojem se nalazi, dao sam, svakome priliku da sâm procita i da me upiozori ako sam pogrijesio, sto bih primio sa zahvalnoscu.
Dakle, nije mi bila namjera da skracujem ajete i ne daj Boze pisem nesto sto nije tacno, nego da skratim razgovor.
zato sam zahvalan sto si dao taj link da svako moze lakse pronaci da je Kur'an Istina.

Krscani imaju priogovore druge vste, da zasto ja pricam o njihovj vjeri.
Razlog je jednostavan, moja vjera islam obuhvata sve Bozje poslanike i sve Bozje objave, prema tome takve primjedbe meni nisu vazne. Oni zaboravljaju da je Bog svima Bog i da je Jedan, da razni poslanici nisu njihovi i ne pripadaju njima, nego da su Bozji i ih je Bog posao da nas sve uputi.
Shvatam ih da dolaze od ljudi koji ne znaju. (kjafir, cafir).
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
10.10.2011
Poruka
89
evo nešto općenito ali i konkretno, joj strah me

evo quote za tebe, samo jevno općenito pitanje. Ti si čitala Kuran¨pa da vas sada sviju pitam još jedanputa, dali se mora diskutirati o profanim Stvarima na tako prizeman način, a da ipak ne dođe do .... we sad You Quote to Mi Suza ane:) Yours once again, simple.by#31
 
Učlanjen(a)
10.10.2011
Poruka
89
evo quote za tebe, samo jevno općenito pitanje. Ti si čitala Kuran¨pa da vas sada sviju pitam još jedanputa, dali se mora diskutirati o profanim Stvarima na tako prizeman način, a da ipak ne dođe do .... we sad You Quote to Mi Suza ane:) Yours once again, simple.by#31
Evo opet od mene nešto. Zašto svaki čovjek ne bi imao pravo da služi boga Kako god ne bi bio nezadovoljan njime, jer Sveta ruječ kaže - Laže svak koji nema Grijeh.
Zašto ja ne bi bio čovjek pod svakom okolnošću. To je naj teže. Kaže(ne bez uzalud)se kako sudimo i sudi namse tako moramo koračati. Dakle naša su djela uračunata dok god vjerujemo. Ali zaista je teško...
E evo me ka Vama. Dakle zašto bi se vi uopšte prepirali, zar mi malo ne pretendiramo. Pa pogledajmo. Zar ne vidite naše ograničenosti. Ja vam samo želim da uistinu nađete jedan drugo. A Kuran i Biblija su vam date pa zar samo da budu poprište. Pa onda svi snosimo odgovornost za sva zla što je upravo takav pristup i način i bio generator da bi se ono množilo i akumuliralo. Smiri te se i samo polako:)
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Za Harija
Veoma lepo i kulturno pises o Islamu.a to fer pisanje i replike su i najbitnije.
Sporenje je manje vise svugde zastupljeno.
Poenta je da i Islam isto ima mnogobrojne nauke kao i ovi sto se nazivaju hriscanima.
Nauka u besmrtnost ljudske duse,raj i pakao,sudbinu su glavne nauke gde su isti stavovi i islama i tih tzv,hriscana.
Jel tako Hary,ili sam pogresio(dugo nismo pricali).
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Dolar:
Zar ne vidite naše ograničenosti. Ja vam samo želim da uistinu nađete jedan drugo. A Kuran i Biblija su vam date pa zar samo da budu poprište. Pa onda svi snosimo odgovornost za sva zla što je upravo takav pristup i način i bio generator da bi se ono množilo i akumuliralo. Smiri te se i samo polako

Odlicno!
Jos samo kako naci put da zaista svi budemo pravedni i svi ravnoravni.

Po meni je moguce udaljavanjem religija iz javnog zivota i njihovo smjestanje u privatne sfere - sekularizam.

ako se moze uvaziti maksima:

svakome je njegova (ne)vjera njemu najbolja! (naravno, podrazumijeva se da ne krsi humane i humane zakonske principe)

RISBG
Poenta je da i Islam isto ima mnogobrojne nauke kao i ovi sto se nazivaju hriscanima.
Kao i sve religije pored temeljne Knjige koja izrazava punocu vjerovanja, pojavljuje se cijeli niz pisaca, filozofa, politicara, teoreticara... koji pisu, diskutuju, upucuju.... a vidimo sasvim jasno da taj put vodi u propast.

Ne mogu izdvojiti kao neduznu ni jednu religiju - sve su krivci.

Zato ostaje svakome pojedincu njegova vjera, i suocavanje s Bogom.

Pa ako slijedi ikog osim Boga, velika je mogucost da sluzi Sotoni i ne znajuci.
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
Istina !

Uvek sam se čudio zašto muslimani imaju toliko puno samoubica, Mudžahedina, agresivaca, nasilnika…. Imaju ih svi, to stoji, ali ovi imaju neki poseban žar i fanatizam. Koji se graniči sa ludilom.
Sve dok nisam pročitao Kur’an! I tamo video ko ih podstiče na to. Pa Bog ovog sveta ih podstiče na to. Evo uverite se i sami:

[FONT=&amp]Q 4: 74-76[/FONT][FONT=&amp] I neka se zato na Allahovu putu bore oni koji ne žale žrtvovati život na ovome svijetu za onaj svijet. A onoga ko se bori na Allahovu putu, pa pogine ili pobijedi, Mi ćemo, sigurno, obilno nagraditi. A zašto se vi ne biste borili na Allahovom putu za potlačene, za muškarce i žene i djecu, koji uzvikuju: "Gospodaru naš, izbavi nas iz ovoga grada, čiji su stanovnici nasilnici, i Ti nam odredi zaštitnika i Ti nam podaj onoga ko će nam pomoći!" Vernici se bore na Allahovom putu, a nevernici na šejtanovom.Zato se borite protiv šejtanovih štićenika, jer je šejtanovo lukavstvo zaista slabo.[/FONT]
[FONT=&amp]Q 8:[/FONT][FONT=&amp] [SUP]39[/SUP] I borite se protiv njih dok mnogoboštvo ne iščezne i dok samo Allahova vjera ne ostane. Ako se oni okane - pa, Allah dobro vidi šta oni rade;[/FONT][FONT=&amp] [SUP]65[/SUP] O verovesniče, bodri vernike na borbu! Ako vas bude dvadesetak izdržljivih,pobediće dve stotine;a ako vas bude stotina,pobediće hiljadu onih koji ne vjeruju, zato što su oni ljudi koji ne shvaćaju. [/FONT]
[FONT=&amp]Q 9:[/FONT][FONT=&amp] [SUP]111[/SUP] Allah je od vjernika kupio živote njihove i imetke njihove u zamjenu za Džennet koji će im dati- oni će se na Allahovu putu boriti, pa ubijati i ginuti. On im je to zbilja obećao u Tevratu,i Indžilu, i Kur’anu-a ko od Allaha dosljednije ispunjava obećanje Svoje? Zato se radujte pogodbi svojoj koju ste s Njim ugovorili, i to je veliki uspeh. [SUP]123[/SUP] O vernici, borite se protiv nevernika koji su u blizini vašoj i neka oni osjete vašu stogost! I znajte da je Allah na strani čestitih.[/FONT]
 
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
U pravu si brate Sarrdy! treba prosto citati kuran!!!

Recimo ajete koje si naveo uopste ne odgovaraju "TORI" jer u "TORI" zapoved glasi ne "UBUJ" dok kuran upravo odobrava ubistvo,opravdava!!!

Posto u Bibliji nigde ne postoji ime Alla(h) mozemo samo da nagadjamo cije je to maslo,jer istiniti Bog nece sam sebi protivreciti.Jer Bog se ne menja jednom je dao zakon o ubistvu i tacka.Kain je ubio avelja i svi znamo zasto i sta se potom desilo,nemam vise sta da kazem za sada.

Pozdrav od Gere.
 
Natrag
Top