LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Čekaj, Harry, moja matematika govori da je to osam perioda, ili je i ovo nekakva zavrzlama kao Sveto trojstvo?
Dakle, stvorio je Zemlju (kao planetu) u 2 vremenska perioda (41:9). Nepomična brda i proizvode na Zemlji za 4 vremenska perioda (41:10). Nebo (sedam nebesa) za 2 vremenska perioda (41:12). Možeš samo proizvoljno tvrditi da četiri vremenska perioda - za stvaranje "brda i proizvoda na Zemlji", u sebi zadrže i prethodna dva - stvaranje zemlje, ali zašto onda u tome nema doslednosti u smislu da bi u tom slučaju 41:12 u sebi sadržavao 6 vremenskih perioda - dva za stvaranje neba i četiri prethodna za stvaranje Zemlje i "brda i dolina"?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
9: Reci: "zar zaista necete da vjerujete u Onoga koji je u dva vremenska razdoblja Zemlju stvorio - i jos Mu druge ravnim smatrate? To je Gospodar svjetova!"

Ovo je jasno? Odnosi se na stvaranje zemlje, kao planete.

10: On je nepomicna brda po njoj stvorio i blagoslovljenom je ucinio i proizvode njene na njoj odredio, sve to u cetiri vremenska razdoblja, - ovo je objasnjenje za one koje pitaju.

Ja ovdje ne vidim ni najmanje zabunu.
Prvo govori o Zemlji (planet), za dva perioda, a onda opisuje i ono po Zemlji i kaze sve to za cetiri perioda. U to sve spada jos vise od onoga sto je nabrojano (ako se uzme samo ono sto neko zamislja).
Ja tu zaista ne vidim nista zbunjujuce.

Ljudi imaju problema kada hoce da odijele misli slijedeci oblik napisanih ajeta, jer na mnogo mjesta misao se nastavlja u sljdecui ajet, pa smatraju da se tada prekida misao sto nije tacno.
Zato se zbunjuju ili budu zlonamjerni pa pricaju kako je Kur'an (iskljucivo) nasilan.
Sada je je jasnije? Nije?!
Kazem ti na primjer felga kosta 100 Eura, a cijeli tocak s gumom 150 Eura. Iz toga zakljucis da guma kosta 50 Eu.
Sta je ovdje stvarni problem?
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ne, nije ništa jasnije. Ajet 9 kaže da je Alah stvorio Zemlju za 2 vremenska perioda. Sam si rekao da se tu radi o stvaranju planeta. OK. Ajet 10 kaže: "On je nepomična brda po njoj stvorio i blagoslovljenom je učinio i proizvode njezine na njoj odredio, sve to u četiri vremenska razdoblja - ovo je objašnjenje za one koji pitaju". Valjda je jasno da je za četiri vremenska perioda "brda po njoj stvorio i blagoslovljenom je učinio i proizvode njezine na njoj odredio. A šta je sa nebesima? Ako se misao iz ajeta u ajet nastavlja, kako ti kažeš, zašto se onda ne nastavlja iz desetog ajeta u 11, odnosno 12 ajet, kao što je to evenetualno slučaj sa devetim i desetim ajetom?
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Da probamo...
Nebesa i zemlja za sest vremenskih razdoblja. OK?
Nebesa za dva vremenska razdoblja. OK?
Zemlja kao masa, neizdifernecirana, 2 vremenska razdoblja. OK?
Izdeferncirana zemlja sa svim na njoj (sve), 4 vremenska razdoblja. OK?
Dakle: nebesa 2 vremenska razdoblja, a sve vezano sa zemljom za 4 vremenska razdoblja.




Razumijem, tebe zbunjuje jer sve biljezis samo na planine itd, a ne na sve zajedno sa samom planetom u pustom stanju. To se moze povezati sa Biblijom: zemlja je bila pusta i nijema i Bozji Duh je lebdio nad njom.

Uostalom, ukoliko nismo sigurni da li se odnosi samo na planine itd. ili na zemlju onda potrazimo druge ajete. I ne moramo insistirati tada da u jednoj eventulano svima nejasno postavljenoj situaciji insistiramo da je samo nase shvatanje ispravno.
Mnogo drugih ajeta sasvim sigurno i sasvim jasno ukazuju o cemu se tu radi.
Osim toga moguce je da nadjes jos nedoumica koje mogu da poticu iz dva razloga: neshvatanja arapske sintakse ili posebnog stila Objave da b i bio sacuvan "magicni" Kur'anski broj. Taj broj je najveci prirodni broj 19 koji bi ukazao da se promijeni samo jedan zarez u tekstu. Zato ne postoji niko na svijetu ko bi mogâo napisati ma i jednu suru slicnu onoj u Kur'anu.
Taj izazov stoji do danas: ako sumnjate pokusajte napisati jednu suru, a mozete pozvati koga hocete pa i one kojima se molite umjesto Allahu.

razlika je sto vidis da se sve odnosi na planine itd., a ja pod sve vidim zemlju i uredjenje na njoj.

Na kraju, nije nelogicno imati razlicita misljenja o nekoj stvari. Bitno je da se razumijemo.
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
za Harija
ok za 6 vremenskih razdoblja(dana),ima tu i novina o 7 nebesa.......ali mi sada pade u oci ovaj stih koji si naveo u vezi stvaranja zemlje.
50.38] I zaista smo stvorili nebesa i Zemlju i šta je među njima u šest dana, i nije Nas dotakao nikakav umor.
Dal muslimani veruju u trojstvo? Nije li samo Bog stvarao nebesa i zemlju???Jel Alah samo jedan,ili visejedan ,da ne kazem trojedan?
Ja kako vidim ovde se pise u mnozini,a ne u jednini?Zasto?

Takodje i ovaj stih sto si naveo
[32.4] Allah je Taj koji je stvorio nebesa i Zemlju i ono što je između njih u šest dana, zatim se postavio na Arš. Nemate vi mimo Njega nikakva zaštitnika, niti posrednika. Pa zar se nećete poučiti?
Kako se to Alah postavio na ars?(sveti duh)?Kako to da niko pre nije uputio narod na reci istine?,kako to da nema nikakvog zastitnika niti posrednika???
Toliko za sada...,ima tu da se dosta prica i pise pa da idemo polako,deo po deo...,ne moze sve odjednom .,zar ne?
pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Dal muslimani veruju u trojstvo? Nije li samo Bog stvarao nebesa i zemlju???Jel Alah samo jedan,ili visejedan ,da ne kazem trojedan?
Ja kako vidim ovde se pise u mnozini,a ne u jednini?Zasto?
Allah je Jedan, i nema Boga osim Njega. Ako cujes da neko kaze: Laillaheillah, to upravo znaci: Samo je Allah(Bog) Bog, nema Boga osim Boga.
Naveo si ajet 32:4 u kojem se vrlo precizno govori o tom.
Muslimani imju 99 lijepih imena kojima se opisuju Svojstva Bozja.
Pitanje mnozine i jednine u obracanju vidjeces da nigdje ne kaze bogovi (ili allahovi), vidjeces da je to samo na nivou zamjenica.
Mnozina zamjenice za prvo lice jednine oznacava izuzetno postovanje, nista drugo.
Ja znam da neki ljudi pokusavaju izvlaciti neke smijesne zakljucke ali time pokazuju samo neznanje (kjafir).

Kako se to Alah postavio na ars?(sveti duh)?Kako to da niko pre nije uputio narod na reci istine?,kako to da nema nikakvog zastitnika niti posrednika???
Toliko za sada...,ima tu da se dosta prica i pise pa da idemo polako,deo po deo...,ne moze sve odjednom .,zar ne?
Ars jeste Bozje Prijestolje.To pokusavam da objasnim, Allah je Bice i Allah je Ziv. Zar ne kaze Biblija jednako? Zar nije stvorio Adama i Evu, a onda s njima razgovarao? Zar nisu culi Njegove korake po vrtu skriveni iza drveca?
Mislim da su religije izgubile pojmove o Uzvisenom Bogu! Zato su izmislile "zamjene" za Boga, zato papu zovu svetim ocem i dobijas vrlo cudne asocijacije, kao napr. Papa je sveti otac. Papa je umro, otisao na nebo. Papa je sveti otac i on je, posto je umro na nebu. I sta onda znaci ona molitva: oce nas koji jesi na nebesima...? Upucena papama?
Mislim da ljudi mnogo brbljaju i uopste ne vode racuna o cemu i kako pricaju.

Po cemu si zakljucio da Bog nije predhodne narastaje uputio na Istinu?
Kur'an kaze: prvi Bozji poslanik jeste Adam, on je svojoj djeci i potomcima pricao o Raju. Kako bi mi znali o tom?
Posljednji Bozji poslanik jeste Muhammed.a.s, Duh istine (Ahmed).
Kur'an kaze: svakom narodu smo poslali covjeka da ih uputi u Istinu.
Kur'an razlikuje vjerovjesnike od poslanika.
Napr. Jovan Krstitelj (Ivan Baptista, Jahja Gusuldzija) je vjerovjesnik, Isus (Isa a.s.) je poslanik.

Toliko za sada...,ima tu da se dosta prica i pise pa da idemo polako,deo po deo...,ne moze sve odjednom .,zar ne?
pozdrav
Tako je, hvala, pokusacemo zajedno da nadjemo odgovore na pitanja.
Pozdrav
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Zdravo Hari
sprecavaju me obaveze da redovito odgovaram........,ne mogu sve da postignem,ali ovako

1.U Bibliji ,Jehova Bog prica u jednini,naprimer knjiga proroka Jezekilja mi je pri ruci 38:23
[SUP]23[/SUP] I proslaviću se i posvetiću se i biću poznat pred mnogim narodima, i poznaće da sam ja Gospod.
Izvini ,ne znam kako se ti osecas kad citas Kuran,ali meni je potpuno strano da Alah prica u mnozini
50.38] I zaista smo stvorili nebesa i Zemlju i šta je među njima u šest dana, i nije Nas dotakao nikakav umor.
Za mnozinu se koriste zamenice Mi,Vi,i oni,one,ona,s tim sto se zamenica "VI"koristi i u jednini kao persiranje ili velicanje.
Nije mi jasno kako Bog u Kuranu sam sebe persira,kad u Bibliji ,koristi licnu zamenicu "JA"
Da li je to arapski jezik superiorniji od hebrejskog?To ne znam i necu u to da ulazim,ali ako neko prevodi ,to bi trebao da uradi veoma ozbiljno.
Cilj svakog prevoda mora da bude jasan za onoga koji cita na svome jeziku.,zar ne???
Slazemo se da je Alah JEDAN,ali mislim da su prevodioci izuzetno lose preveli na nas jezik.Time su samo napravili nesto za stvaranje razdora,i uvlacenje sumni u trojednog Boga.

Papa me ne zanima uopste,jer je promenio Bibliju,zarad svoje volje.Proglasio je sebe namesnikom Isusa Hrista na zemlji,i rekao da njegova rec ,moze cak i da zameni Bozju.!
Nemate vi mimo Njega nikakva zaštitnika, niti posrednika. Pa zar se nećete poučiti?
Turska i Grcka su u I veku nase ere bile prepune sa ljudima koji su prenosili pouku drugim ljudima.,slazes li se sa tom cinjenicom?
Da li su oni bili glupi,kad su verovali u Isusa Hrista kao jedinog POSREDNIKA izmedju Boga i ljudi?
1.Timoteju 2:5
[SUP]5[/SUP] Jer je jedan Bog, i jedan posrednik Boga i ljudi, čovek Hristos Isus.
Ako to upredis sa stihovima iz celog Drugog Psalma,uvideces njegovu nezamenljivu ulogu.
Psalam 2:12
[SUP]12[/SUP] Poštujte sina, da se ne razgnevi, i vi ne izginete na putu svom; jer će se gnev Njegov brzo razgoreti. Blago svima koji se u Nj uzdaju!
U svakom slucaju,napisi mi nesto o Muhamedu.Da li je Mohamed taj sin iz 12 stiha,i da li je on sledio primer Isusa Hrista?
Pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
RIS BG
Nije mi jasno kako Bog u Kuranu sam sebe persira,kad u Bibliji ,koristi licnu zamenicu "JA"
Ako bi procitao povelje nekih velikih kraljeva bilo bi ti jasno.
Ako ti Kur'an kaze: Bog je Jedan, onda ces potraziti razlog za koristenje zamjenice za prvo lice mnozine Mi ( a ne mi), pa ces naci da se i danas tako oslovljavaju kraljevi, kao izraz posebnog polozaja. Ja mislim da oni zloupotrebljavaju jer velicanje pripada samo Jednome - Bogu.

Cilj svakog prevoda mora da bude jasan za onoga koji cita na svome jeziku.,zar ne???
Da, ali mora se predpostaviti da covjek poznaje svoj jezik i znacenja.

Jer je jedan Bog, i jedan posrednik Boga i ljudi, čovek Hristos Isus.
I ovdje bi trebalo poznavati jezik za donosenje zakljucka koji ne izvodi iz vjere.
Posrednik moze da znaci onaj koji je donio Bozje Rijeci.
Ali ni slucajno posrednik preko koga se obracas Bogu!
Na taj nacin bi vrijedjao Boga, ako imas pameti. Jer Bog se, a ne posrednik odaziva molitvama!
Jer Isus je rekao: niko nije ucitelj i niko nije Svet osim Boga, i molite (gdje vidje posrednika?): Oce nas Koji jesi....
Ja ne mogu da shvatim kako se ljudi usudjuju, nakon sto im je Isus rekao kako da se mole da izmisljaju posrednike?

[SUP]12[/SUP] Poštujte sina, da se ne razgnevi, i vi ne izginete na putu svom; jer će se gnev Njegov brzo razgoreti. Blago svima koji se u Nj uzdaju!
Iskreno, ne znam na kojeg se sina odnosi. Trebao bih malo detaljnije prouciti cijeli Psalm, sto cu vjerovatno i uciniti. Ne na Isusa, ta njemu pripisujete samo ljubav, krotkost (ako vas neko udari po jednom obrazu okrenite mu i drugi!), milost, blagost, umiljatost do neslucenih visina, uzimanje svih grijeha svakome.... kako bi to mogao biti Isus?

Mislim da se ne odnosi ni na Muhammeda a.s. on svakako nije bio nadnaravno bice, tako da se njemu ne moze pripisati zamjenica velikim slovom: Njemu.
Katolici zato misle da je Isus bog. Koristeci ovakve stihove, jer se spominje sin.

Muhammed a.s. je onaj Duh istine (Ahmed) kojeg je najavio Isus (Isa a.s.). Duh istine ne znaci Sveti Duh! Jer Sveti Duh je odvajkada i zauvijek. Kako bi ga Isus ili iko drugi mogao poslati?
Muhammed a.s. je prenio od Allaha da je Isus Rijec od Boga, i da je Jevandjelje Knjiga koja je data Isusu da je prenese ljudima.
Zato je netacno kada ljudi pricaju o 4 Jevandjelja! To su cetiri pisca (od nekih 80!) koja su prenijela ono sto su culi i dodali malo svojih snovidjenja i bajki.
I Isus i Muhammed a.s. su bili vjere Abrahamove: cvrstog vjerovanja u Jednoga Boga i potpune odanosti Njemu.
U Kur'an zaista nema nikakvih sumnji.
Pozdrav, RIS BG.
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
U jednom ajetu Allah kaze da je On Gospodar dva istoka i dva zapada.

Priznajem da nisam znao znacenje. Pitao sam jednog od ucenijih hodza i on mi je nesto zbrda-zdola, te zemaljski, te svemirski istok i zapad.... Mislim, ono, moze se i tako nekako posmatrati, ali nisam bio zadovoljan odgovorom. Hodzi sam se zahvalio na trudu da mi objasni.
I nasao sam odgovor na jednom forumu (ne znam koji je bio).
Siguran, pa sam s epitao kako mi se dogodilo da propustim kur'anko obasnjenje?

Ima li neko jos ideju sta to tacno znaci?
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Zdravo Hari
Izgleda da i ti imas problema sa hodzama kao i ja sa popovima.
Ja sam jednom prilikom pitao jednog pravoslavnog popa da mi kaze nesto o Bogu,a on poceo da mi prica kako su guske spasile Rim(istorija Rima).O Bogu ni reci.....,a ima i takvih koji zabranjuju da ljudi citaju Bibliju...

Sto se tice zamenica Ja i mi...ne bi puno da pricam,jer smatram da prevod treba da bude jasan ,a ne da zbunjuje.
Naveo si da Biblija ima taj problem da zbunjuje ,primer "posrednika".
Ne znam kako posrednik izmedju Svemoguceg Boga i ljudi moze da bude Svemoguci Bog?(1.tim2:5),u nastavku cak pise da je to covek Hristos Isus. E sad ako se negde koristi titula bog za Isusa,to je samo ovlasecenje koje je isto tako dato i Mojsiju.(2.moj7:1 I Gospod reče Mojsiju: Evo, postavio sam te da si Bog Faraonu; a Aron brat tvoj biće prorok tvoj.).
Nadalje ,ako vec verujes u Indjil,a Luka 1:35 pise da ce Isus biti SIN BOZJI "I odgovarajući anđeo reče joj: Duh Sveti doći će na tebe, i sila Najvišeg oseniće te; zato i ono što će se roditi biće sveto, i nazvaće se Sin Božji."
Sto se tice Psalma 2:dobro ga prouci.Uvideces da ce taj sin imati oromna ovlascenja.taj car je mesija i jos nazvan sinom.On ce udarati cak i kraljeve zemnaljske gvozdenom palicom,i 12 stih kaze da se taj sin mora postovati....
Naravno Isus nije osporio ap.Petru kad mu je rekao da je sin Bozji.,ali ti ne verujes apostolima.....
Ap.Pavle je u vezi sa mogucim izmenama jevandjelja prokleo sve takve
Galatima 1:8 Ali ako i mi, ili anđeo s neba javi vam jevanđelje drugačije nego što vam javismo, proklet da bude!

Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top