Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Slazem se s tobom da u svakom narodu postoje dobri i zli ljudi.
Sta mislis da li bi bilo dobro da se svi dobri ljudi ujedine u jednu"organizaciju",i da ne dozvole zlim ljudima da ih teraju u ratove i ostale kriminalne radnje?
Sta mislis kako bi bilo da ti dobri ljudi kazu "NE"svojim dotadasnjim verskim vodjama?
Znas li nekog verskog vodju bilo medju islamistima ili hriscanima da Iskreno poziva svoje verske sledbenike na mir i pokornost Bogu???
Da se to ne "izvitoperi"kad stvari krenu kontra?
Govoris o samoodbrani?Sta Kuran govori o samoodbrani?Dokle treba ici u samoodbrani?Jel neko dao takav primer?Isus Hrist nije ostavio takav primer hriscanima.Kakav primer je ostavio Muhamed islamistima?
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Sta mislis da li bi bilo dobro da se svi dobri ljudi ujedine u jednu"organizaciju",i da ne dozvole zlim ljudima da ih teraju u ratove i ostale kriminalne radnje?
Mislim da to voli svaki normalan covjek.
Ali pogledaj, blizi se Kraj, dijeljenje ovaca od jaraca. Tak na Sudnjem danu srescemo se sa nasim zabludama i ako budemo imali srece, Bog ce nam oprostiti i smjestiti sve one zajedno kojima ne treba drugo vodjstvo osim Bozijeg, za koje me ocito pitas.
Na zemlji je to prilicito utopisticki.
Sta mislis kako bi bilo da ti dobri ljudi kazu "NE"svojim dotadasnjim verskim vodjama?
Znas li nekog verskog vodju bilo medju islamistima ili hriscanima da Iskreno poziva svoje verske sledbenike na mir i pokornost Bogu???
Ima ih koji kazu NE neopravdi i zlocinu, lazi i pokvarenosti, pa i vodjama koji bi da ih navedu na zlo.

Govoris o samoodbrani?Sta Kuran govori o samoodbrani?Dokle treba ici u samoodbrani?Jel neko dao takav primer?Isus Hrist nije ostavio takav primer hriscanima.Kakav primer je ostavio Muhamed islamistima?
Mogao bih se posluziti retorikom JS, mozda bi onda shvatio?
Bog je znao da krcani nece poslusati Isusa i okrenuti i drugi obraz kada dobiju pljusku. Znao je da nece vjerovati da im niko nece dati pljusku, da ce biti zasticeni, ukoliko ne ucine nesto neprimjereno.
Da bi zastitio muslimane od vecine takvih krscana, Bog je muslimanima porucio:
"U odmazdi vam je spas ako pameti imate da biste se ubijanja okanili" 2:179
Sretni mogu da napraviti od neprijatelja prijatelje. To su oni koji zaista poznaju Kur'an.
Sada smo dolsi na jednu tacku u kojoj krscani cine zlodjela nad muslimanima (poznata su: juce, danas, sutra).
Mogao bih s pravom upitati na kojeg se Isusa pozivaju? I sta je to sto im je Isus zaista dao?

Medjutim, ja znam da oni jednostavno ne vjeruju u Isusove rijeci, u Bozje Rijeci sto ih je Isus izgovorio.
I zato nije lijepo da "prozivas" Muhammeda a.s. sta je ostavio muslimanima. Ostavio im je parvednost ostavio im je da ne sluze nistavilima, jedino Bogu.
To je sasvim dovoljno dobro.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Hari negde se slazemo,a negde ne.
Slozili smo se da ljude treba deliti na dobre i na zle.
Nadam se da nam je i Bog ISTI!!!
U Bibliji se Bog koji je stvorio Adama i Evu stavlja na prvo mesto.
kako je u Koranu?Da li se Mohamed stavlja ispred Boga???
Koga ti vise volis? Boga (Alaha),ili Mohameda?
Sta je korisno Mohamed rekao?naprimer kako je nastala zemlja?,kad ce nestati ubijanje?kakav je primer ostavio?,Da li je nacinio neko cudo i koje?(mislim neko od cuda koje su cinili Isus i njegovi apostoli,ili pak Mojsije i proroci pre isusa)???
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
RIS BG
Nadam se da nam je i Bog ISTI!!!
Moje vjerovanje ne ukljucuje osim Jednog Boga, Jednoga za sve, Svemoguceg Tvorca i Jedinog Gospodara. Po Cijim Zakonima se sve dogadja.

U Bibliji se Bog koji je stvorio Adama i Evu stavlja na prvo mesto.
Da, ali veliki broj ljudi koji izjavljuju da vjeruju isticu trojicu ili Isusa, Mariju ili papu, patrijarha ili Paraskevu. Najmanje spominju Boga.

kako je u Koranu?Da li se Mohamed stavlja ispred Boga???
Koga ti vise volis? Boga (Alaha),ili Mohameda?
U Kur'anu je: nema Boga osim Boga! Bog je Jedan i niko mu nije ravan! Smatra se velikim grijehom kada se Bogu pridruzi bilo ko u bilo cemu. Za primjer, grijeh je ako bi neko rekao: Hvala Bogu i Muhammedu a.s.
Na drugo pitanje mozes uzeti Isusove rijeci: Volim Boga svom svojom pamecu, dusom i srcem. I bliznjega kao sebe samog.
Muhammed a.s. je rekao: ko je vjerovao u mene, neka zna da cu umrijeti.
Mene Kur'an uci: nevjernici prave razliku medju poslanicima!
Po tome, meni je jednak Mojsije, Isus, Muhammed a.s...... I ako Bog medju njima pravi razliku, meni to nije dozovljeno ako se hocu nazvati vjernikom.
Zasto?
Zato jer je Bog u svako doba slao najboljeg! Inace bih sumnjao u Bozju Milost i Prevdnost.

Sta je korisno Mohamed rekao?naprimer kako je nastala zemlja?,kad ce nestati ubijanje?kakav je primer ostavio?,Da li je nacinio neko cudo i koje?(mislim neko od cuda koje su cinili Isus i njegovi apostoli,ili pak Mojsije i proroci pre isusa)???

Da nije izrekao nista osim Kur'ana, bilo bi dovoljno, jer Kur'an je jedina ocuvana Bozja Knjiga.
O Muhammedu a.s. bih ti mogao reci iz Kur'ana mnogo, ima jos vise u sacuvanim izjavama o njegovom zivotu (nesto poput jevandjelja u Bibliji) i mogu ti reci da po tim izjavama nije cinio nista manje nego Isus. Samo islam ne dozovoljava da se ljudima odaje pocast nad Bogom, jer od Njega sve potice.

A ako zelis sve sto je Muhammed a.s. rekao o stvaranju nebesa i zemlje, o tome gdje ce biti kraj i sta nas ceka tu, mogu polako poceti od pocetka? Nece mi biti tesko, a mislim da ce te neko uputiti na neku gotovu stranicu.
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Drago mi je da se slazemo da je Bog jedan za sve ljude na zemlji,i da je to Bog koji je stvorio Adama i Evu.
Takodje se slazemo da su svi ostali ISPOD njega.
Sta drugi ljudi pricaju(trojstvo,marija,papa,paraskeva i drugi) potpuno je nebitno.Bitno je sta kaze sama Biblija,a ona kaze
1.Korincanima 11:3
Ali hoću da znate da je svakome mužu glava Hristos; a muž je glava ženi; a Bog je glava Hristu.
Kao sto vidis ,samo odavde ,Bog je poglavar Isusu.
A ako ljudi danas ne slusaju samoga Boga,a zasto bi slusali isusa Hrista???
Pravi hriscani su samo oni koji oponasaju Isusa Hrista.,svi ostali su vuci u jagnjecim kozama.

Sto se tice Korana i Mohameda ,drago mi je za par izjava koje si dao,jer su u skladu sa Biblijom
Bog je JEDAN,i niko mu nije ravan ,i greh je ako bio neko rekao "hvala Bogu i Mohamedu".

Kazes da je Koran jedna jedina ocuvana Bozja knjiga.Imam je pa mozemo pricati o njoj i onome sto pise u njoj.
Ali nemoj odjednom sve ,nego polako ,razjasnjavajmo teme prvo jednu,a kasnije drugu.
Evo za pocetak napisi mi nesto o tome sta je Muhamed govorio o nastanku zemlje,kako je nastala?
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
RIS BG
Pravi hriscani su samo oni koji oponasaju Isusa Hrista.,svi ostali su vuci u jagnjecim kozama.
Ni ja ih ne bih nazvao hriscanima. ali nisu oni vuci u jagnencoj kozi(iako ima i takvih, ali to je manjina) oni su samo licemjeri i sasvim neuki.
Za zaljenje.

Ali nemoj odjednom sve ,nego polako ,razjasnjavajmo teme prvo jednu,a kasnije drugu.
Evo za pocetak napisi mi nesto o tome sta je Muhamed govorio o nastanku zemlje,kako je nastala?
Ako se sjecas iz Biblije na jednom mjestu Bog kaze: Stavicu Svoje Rijeci u njegova usta da vam kaze sta vam zapovijedam.

Muhammed a.s. nije imao nikakvo znanje obzirom da je bio nepsimen, samo je bio krajnje posten i castan (Ahmed).
Ali odakle onda njemu znanje ako nije Bog stavio svoje Rijeci u njegova usta, ako nije po tom prorocanstvu u Tori?

Skracenica a.s. znaci: neka je spas i mir Bozji na njega. Jednako to napisem za Isusa kada pisem izgovor kao na arapskom: Isa a.s. ili za Mojsija, Musa a.s. i za sve ostale jednako.

O stvaranju nebesa i zemlje postoji vise recenica. Nauka tek od skorijeg vremena potvrdjava da je u Kur'anu istina.

Allah kaze: Zemlja i nebo stvoreni su u sest vremenskih razdoblja. 7:54, 11:7, 32:4 , 50:38
Vidis da je islam usavresena vjera? U bibliji stoji za sest dana, sto se naucno pobija bez ikakvih problema.
Ali sest vremenskih razdoblja se ne moze pobiti! Nije receno ni koliko su duga ni da li su jednaka medjusobno jednaka. Ne mogu se osporiti.

Stvaranje nebesa i zemlje i gospodarenje s Prjestolja. 10:3, 57:4

Kaze o suncu i mjesecu:
Sunce je izvor svjetlosti a Mjesec sjaji, polozaje im je odredio 10:5, 71:16, 78:13,
Ovo mi sada znamo, nauka je to potvrdila.

Zar ne znaju nevjernici da su nebesa i zemlja bili jedna cjelina pa smo ih Mi raskomadali i da Mi od vode sve zivo stvaramo? 21:30

To tek odnedavna nauka potvrdjava.

I to sto je nebeski svod osiguran Nase je djelo, a oni se ipak okrecu od znamenja koja su na njemu 21:32

Ovo ljudi sami svojim nevjerovanjem potvrdjuju.

Sunce i Mjesec su potcinjeni i krecu se i plove utvrdjenim putanjama do roka odredjenog. 13:2, 31:29, 35:13, 36:40, 39:5, 55:5

Alah brani da se ravnoteza nebesa i zemlje poremeti. 35:41

U Allahovim Zakonima nema promjene ni odstupanja. 35:43

Nebo je bilo maglina, njemu i zemlji je naredjeno da se pojave. 61:10


Ima jos mnogo, za pocetak je dovoljno? Mozemo svaki ajet ako zelis posebno razmotriti.

Divan je Allah, Gospodar Svijetova i Njegovo Djelo je Velicanstveno. Moje rijeci su ohranicene i ne mogu izraziti ni priblizno Velicinu Njegovog Djela! On to zna. Zahvalan sam Mu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Ja bi te ipak zamolio da navedes gde se doticni stihovi nalaze.
Naprimer el-fatiha,el-bekara
Naprimer kod menje po tvome 61:10 pise sledece "[61.10] O vi koji vjerujete! Hoćete li da vam ukažem natrgovinu (koja) će vas spasiti od kazne bolne:",a ti si stavio nebo i magline....
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
O, mnogo se izvinjavam..... nacinio sam jednu inverziju sa latinskim brijevima, pa sam umjesto 41:11 (XL :11)napisao 61:11 (LX:11). Izvinjavam se (samo je Allah Savrsen!).
Stih na koji se pozivas je: Objasnjenje, Fussilat 11.

Brojeve, a ne naslove sura sam napisao zbog kratkoce posta. Ali rekoh nije mi problem da napisem detaljnije, a ako zelis mogu potpuno prepisati ajate gdje se spominje ono na sta ti skrecem paznju kao odgovor na tvoja pitanja.

Sada cu ti dati i ostale:

Allah kaze: Zemlja i nebo stvoreni su u sest vremenskih razdoblja. 7:54, 11:7, 32:4 , 50:38
7:54 Bedemi, Al-A'raf 54
11:7 Hud 7
32:4 Padanje nicice, Sagda 4
50:38 Kaf Qaf 38

Stvaranje nebesa i zemlje i gospodarenje s Prjestolja. 10:3, 57:4
10:3 Junus, Yunus 3
57:4 Gvozdje, Al-Hadid 4
Sunce je izvor svjetlosti a Mjesec sjaji, polozaje im je odredio 10:5, 71:16, 78:13,
10:5 Junus, Yunus 5
71:16 Nuh, Nuh 16
78:13 Vijest, An-Naba 13

Zar ne znaju nevjernici da su nebesa i zemlja bili jedna cjelina pa smo ih Mi raskomadali i da Mi od vode sve zivo stvaramo? 21:30
21:30 Vjerovjesnici, Al-Anbiya 30

I to sto je nebeski svod osiguran Nase je djelo, a oni se ipak okrecu od znamenja koja su na njemu 21:32
21:32 Vjerovjesnici, Al-Anbiya 32

Sunce i Mjesec su potcinjeni i krecu se i plove utvrdjenim putanjama do roka odredjenog. 13:2, 31:29, 35:13, 36:40, 39:5, 55:5
13:2 Grom, Ar-Ra'd 2
31:29 Lukman, Luqman 29
35:13 Stvoritelj, Fatir 13
36:40 Ja-sin, Ya-sin 40
39:5 Skupovi, Az-Zumar 5
55:5 Milostivi, Ar-Rahman 5

Allah brani da se ravnoteza nebesa i zemlje poremeti. 35:41
35:41 Stvoritelj, Fatir 41

U Allahovim Zakonima nema promjene ni odstupanja. 35:43
35:43 Stvoritelj, Fatir 43
Nebo je bilo maglina, njemu i zemlji je naredjeno da se pojave. 41:11
41:11 Objasnjenje, Fussilat 11

Izvinjavam se jos jednom zbog omaske i nadam se da neces imati poteskoca da pronadjes ovo o cemu pisem i da ces razumjeti.

Ako neko nema Kur'an (ima na google!) a zeli da zna, rado cu napisati cjelovite ajete.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Nebo i zemlju je Allah stvorio za sest dana po suri 7:54, 10:3, 11:7 i 25:59
Ali osam dana po Suri 41:9-12 !!! (Dana ili vremenskih razdoblja)

Reci mi Harry šta misliš o ovome?

Ili: (8) Reci: "Zar, zaista, nećete da vjerujete u Onoga koji je u dva vremenska razdoblja Zemlju stvorio – i još Mu druge ravnim smatrate? To je Gospodar svjetova!"
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Ali osam dana po Suri 41:9-12 !!! (Dana ili vremenskih razdoblja)
:hi:

Ono je u redu da su nebesa i zemlja stvoreni u sest vremenskih razdoblja? Da? Da.

Da vidimo sta pise u 41:9-12:

9: Reci: "zar zaista necete da vjerujete u Onoga koji je u dva vremenska razdoblja Zemlju stvorio - i jos Mu druge ravnim smatrate? To je Gospodar svjetova!"

Ovo je jasno? Odnosi se na stvaranje zemlje, kao planete.

10: On je nepomicna brda po njoj stvorio i blagoslovljenom je ucinio i proizvode njene na njoj odredio, sve to u cetiri vremenska razdoblja, - ovo je objasnjenje za one koje pitaju.

Na samoj Zemlji, odnosi se na Zemlju samo, na "opremu" Zemlje (dakle dva perioda) a sve zajedno je stvoreno za cetiri vremenska razdoblja, kako i potvrdjava. U cemu je problem? Malo najprostije matematike? Ma nije, salim se. Prosto je 4-X=2. 2+2=4

Dalje:

11: zatim se nebeskim visinama uputio dok je nebo jos maglina bilo, pa njemu i Zemlji rekao: Pojavite se milom ili silom! Pojavljujemo se drage volje - odgovorili su.
12: pa ih u dva vremenska razdoblja, kao sedam nebesa stvorio, i odredio sta ce se u svakom nebu nalaziti. A nebo najblize sjajnim zvijezdama smo ukrasili i nad njima Mi bdijemo. To je odredba Silnoga i Sveznaloga.



Evo: stvaranje Zemlje kao palneta 2 vremenska razdoblja
Stvaranje Zemlje i svega na njoj (brda, proizvode itd) 4 vremenska razdoblja.
Stvaranje svega na Zemlji, slijjedi: dva vremenska razdoblja.
Stvaranje nebesa: dva vremenska razdoblja.

Dakle 4+2=6, 2+2+2= 6. OK?

E sad sedam nebesa moze se odnositi, tako nekako mi kazuje logika, na sedam prostornih dimenzija, pa je za predpostaviti da od cetvrte dimenzije nema zvijezda (sta ima mozda cemo saznati, mozda ne), da je ono sto nazivamo Svemir u trecoj prostornoj dimenziji. Dalje nam je nepoznato sta se gdje nalazi.

Pozdrav druze Jurivaka.
Hvala sto si pitao.
 
Natrag
Top