IME BOŽJEGA SINA???

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ime Bozjeg sina glasi JEHOSUA ( Hebrejski ), i JESUA ( Grcki ), a znaci "JHWH ili JAHVE JE SPASITELJ"

Da vidimo u kontekstu biblije ko je taj Jahve spasitelj:


"nema Boga pravednog i Spasitelja drugog osim mene" ( Isaija 45. 21 )

Ovde vidimo da Bog kaze da je on spasitelj.

Da vidimo ko je taj Bog:


"Ne za dela pravedna koja mi učinismo, nego po svojoj milosti spase nas banjom prerođenja i obnovljenjem Duha Svetog,
Kog izli na nas obilno kroz Isusa Hrista Spasitelja našeg" ( Titu 3. 5 - 6 )

"A sad se pokaza u dolasku Spasitelja našeg Isusa Hrista, koji raskopa smrt, i obasja život i neraspadljivost jevanđeljem" ( 2 Timotijeva 1. 10 )

"Jer je naše življenje na nebesima, otkuda i Spasitelja očekujemo Gospoda svog Isusa Hrista" ( Filibljanima 3. 20 )

Amin!


Da vidimo ko je taj Bog stvoritelj:

BOG OTAC SE OBRACA SINU


"A sinu: prijestol je tvoj, Bože, va vijek vijeka; palica je pravde palica carstva tvoga.
Omiljela ti je pravda, i omrzao si na bezakonje: toga radi pomaza te, Bože, Bog tvoj uljem radosti većma od drugova tvojijeh.

I opet: ti si, Gospode, u početku osnovao zemlju, i nebesa su djela ruku tvojijeh:
Ona će proći, a ti ostaješ: i sva će ostarjeti kao haljina,
I savićeš ih kao haljinu, i izmijeniće se: a ti si onaj isti, i tvojijeh godina neće nestati" ( Jevrejima 1. 8 - 12 )
 
Učlanjen(a)
30.01.2016
Poruka
371
Ime Bozjeg sina glasi JEHOSUA ( Hebrejski ), i JESUA ( Grcki ), a znaci "JHWH ili JAHVE JE SPASITELJ"

Da vidimo u kontekstu biblije ko je taj Jahve spasitelj:


"nema Boga pravednog i Spasitelja drugog osim mene" ( Isaija 45. 21 )

Ovde vidimo da Bog kaze da je on spasitelj.

Da vidimo ko je taj Bog:


"Ne za dela pravedna koja mi učinismo, nego po svojoj milosti spase nas banjom prerođenja i obnovljenjem Duha Svetog,
Kog izli na nas obilno kroz Isusa Hrista Spasitelja našeg" ( Titu 3. 5 - 6 )

"A sad se pokaza u dolasku Spasitelja našeg Isusa Hrista, koji raskopa smrt, i obasja život i neraspadljivost jevanđeljem" ( 2 Timotijeva 1. 10 )

"Jer je naše življenje na nebesima, otkuda i Spasitelja očekujemo Gospoda svog Isusa Hrista" ( Filibljanima 3. 20 )

Amin!

Da vidimo ko je taj Bog stvoritelj:

BOG OTAC SE OBRACA SINU


"A sinu: prijestol je tvoj, Bože, va vijek vijeka; palica je pravde palica carstva tvoga.
Omiljela ti je pravda, i omrzao si na bezakonje: toga radi pomaza te, Bože, Bog tvoj uljem radosti većma od drugova tvojijeh.

I opet: ti si, Gospode, u početku osnovao zemlju, i nebesa su djela ruku tvojijeh:
Ona će proći, a ti ostaješ: i sva će ostarjeti kao haljina,
I savićeš ih kao haljinu, i izmijeniće se: a ti si onaj isti, i tvojijeh godina neće nestati" ( Jevrejima 1. 8 - 12 )
Bog JHVH je nas spasitelj,
Takodje i Isus Hrist jer nas Bog spasava preko Isusa Hrista,
na temelju njegove otkupne zrtve.
Da on nije dao zivot za nas ne bi smo mogli dobiti spasenje.

Jovan 3:16
„Bog je toliko voleo svet da je dao svog jedinorođenog Sina, da niko ko iskazuje veru u njega
ne bude uništen, nego da ima večni život.“
(Jovan 3:16)
 
Učlanjen(a)
14.01.2018
Poruka
518
Bog nas Hristom pomirio sa Sobom!

Takodje i Isus Hrist jer nas Bog spasava preko Isusa Hrista,
na temelju njegove otkupne zrtve.
Da on nije dao zivot za nas ne bi smo mogli dobiti spasenje.

Mislim da u prevodu Svetog Pisma koje ti čitaš piše da smo sada spaseni Hristovim životom.

"Jer ako smo, dok smo još bili neprijatelji, bili pomireni s Bogom smrću njegovog Sina,
koliko ćemo više sada, kad smo pomireni, biti spaseni njegovim životom. "

Vaskrsli i Vazneti Hristos je živ!

brat Toma
 
Učlanjen(a)
30.01.2016
Poruka
371
Bog nas Hristom pomirio sa Sobom!



Mislim da u prevodu Svetog Pisma koje ti čitaš piše da smo sada spaseni Hristovim životom.

"Jer ako smo, dok smo još bili neprijatelji, bili pomireni s Bogom smrću njegovog Sina,
koliko ćemo više sada, kad smo pomireni, biti spaseni njegovim životom. "

Vaskrsli i Vazneti Hristos je živ!

brat Toma
U svim prevodima isto pise.
to je to
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
To bi po vama znacilo da Bog nije spasao Svet, vec Sin, i da je Bog sav teret spasenja prebacio na tudja ledja.

To je uvreda za Boga, reci da je on kukavica koji je uzivao u hladovini neba, a odgovornost za greh prebacio na neko bice koje je stvorio.

Biblijsko ucenje je da je sam Bog podneo zrtvu, i da ni jedno stvoreno bice to nije moglo.
On sam se zrtvovao, a to je Isus, vecni Bog.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Bog se u Hristu žrtvovao Sam. Samo što je Isus dobio ulogu da dođe na svet i podnese žrtvu nas radi. Celo Božanstvo je trpelo u Hristu.

Naravno, da stvoreno biće ne bi ni moglo otkupiti greh čovečanstva jer ne poseduje život samo po sebi pa ne može ni dati za nekog život koji sam ne poseduje.

Stavom da je stvarstvo moglo otkupiti greh čovečanstva pokazuje još jednu anomaliju u verovanju. A to je da se na razume kako treba ni priroda spasenja ni priroda greha a ni svetost Božijeg zakona. Sve ove stvari su onda nedovljno razumljive...naširoko se može pisati o svakoj od ovih tri nabrojane i implikacijama svake od njih ako je stvoreno biće otkupilo greh.
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
To bi po vama znacilo da Bog nije spasao Svet, vec Sin, i da je Bog sav teret spasenja prebacio na tudja ledja.

To je uvreda za Boga, reci da je on kukavica koji je uzivao u hladovini neba, a odgovornost za greh prebacio na neko bice koje je stvorio.

Biblijsko ucenje je da je sam Bog podneo zrtvu, i da ni jedno stvoreno bice to nije moglo.
On sam se zrtvovao, a to je Isus, vecni Bog.

Znači važeći je modalistički pristup učenja o Sv. Trojici, Savelije i patropasijani ?

Bog se u Hristu žrtvovao Sam. Samo što je Isus dobio ulogu da dođe na svet i podnese žrtvu nas radi. Celo Božanstvo je trpelo u Hristu.
Naravno, da stvoreno biće ne bi ni moglo otkupiti greh čovečanstva jer ne poseduje život samo po sebi pa ne može ni dati za nekog život koji sam ne poseduje.
Stavom da je stvarstvo moglo otkupiti greh čovečanstva pokazuje još jednu anomaliju u verovanju. A to je da se na razume kako treba ni priroda spasenja ni priroda greha a ni svetost Božijeg zakona. Sve ove stvari su onda nedovljno razumljive...naširoko se može pisati o svakoj od ovih tri nabrojane i implikacijama svake od njih ako je stvoreno biće otkupilo greh.
Može pojašnjenje - jel se pozivaš na Arijevo učenje i Aecija i Evnomija Kizičkog ili na Nestorija?
U kom smislu "stvarstvo" Hristovo - prirode ili lica ?
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Može pojašnjenje - jel se pozivaš na Arijevo učenje i Aecija i Evnomija Kizičkog ili na Nestorija?
U kom smislu "stvarstvo" Hristovo - prirode ili lica ?

A nisi me izgleda razumeo. :). Ja upravo govorim o tome da je Hristos nestvoren...nadam se da iz prethodnog pisanja si mogao to videti. Nego, ja upravo ukazuejm koje su implikacije onih koji veruju da je Isus stvoren. Oni time pokazuje ne samo da ne razumeeju teološki koncept Isusovog Božanstva već ne razumeju ni neke druge stvari koje sam i naveo ne razmeju njihovo pravo značenje i navedoh koje su to stvari...Zakon, greh, plan spasenja.

"Stavom da je stvarstvo moglo otkupiti greh čovečanstva pokazuje još jednu anomaliju u verovanju"

Ako si mislio na ovaj citat..evo pročitaj do kraja..ja taj stav koji imaju neki da "stvarstvo" može spasiti svet smatram za "anomaliju". Stvarstvo ne može već samo Bog.



Kada si pomenuo Nestorija, on nikako nije naučavao da je Isus stvorenje...to znaš. On je verovao da je Isus Bog samo mu se kasnije pripisalo da je tvrdio da Isus nije navodno bio Bog dok je bio na zemlji..tj. da se odrekao Božanstva i da je bio samo Čovek. Kasnije kada je vaskrsao ili prilikom stradanja na krstu Hristos je navodno preuzeo i Božansku prirodu. Naravno, kažem da mu je to podmetnuto jer sam Nestorije tvrdi da ono za šta je optužen zapravo nikada nije ni ispovedao. To Nestorijevo opovrgavanje optužbe čuva Sirijska Nestorijanska Crkva.

No, bilo da je tačno ili ne ovo za Nestorija i po ovoj optužbi Nestorije nikada nije opovrgavao Božanstvo Hristovo kao Arije itd...on je optužen za nešto drugo.

Pozdrav.
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
On je prvenstveno optuživan za nepoštovanje Presvete Bogorodice koju je nazivao "čovekorodicom" ali imao je i neobično shvatanje o združivanju Logosa Božijeg sa već oformljenim ljudskim bićem u utrobi i njihovim "združivanjem" a ne sjedinjenju tako da njihove prirode ostaju potpuno odvojene. Zato sam te i pitao za "lica" jer je on te nesjedinjenje prirode dva sina nazivao "licima"
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
On je prvenstveno optuživan za nepoštovanje Presvete Bogorodice koju je nazivao "čovekorodicom" ali imao je i neobično shvatanje o združivanju Logosa Božijeg sa već oformljenim ljudskim bićem u utrobi i njihovim "združivanjem" a ne sjedinjenju tako da njihove prirode ostaju potpuno odvojene. Zato sam te i pitao za "lica" jer je on te nesjedinjenje prirode dva sina nazivao "licima"

I time bio heretik-jeretik. Jer ako znamo da se termin "lice" - ipostas koristi da opiše tri "lica" Boga, onda ovo Nestorijevo poistovećivanje prirode i lica, može da se shvati kao da postoje tri nesajedinjene, potpuno odvojene prirode u Trojstvu, shodno tome, po Nestoriju, u pitanju nije jedan nego tri različita boga. A to je već politeizam, ili ako bi smo bili "liberalniji" nekakva Trijada.
 
Natrag
Top