Ime Boga Biblijskoga

Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Ne skrecem ja temu vec ti i pocinjes drugim pricam , a kada nemas odgovor onda spamujes to je tvoja taktika , i nemoj mi kopy od te tvoje organizacije imas li ti iz tvoje glave nesta.


Ако неко спамује и пише неповезано без обзира на наслов теме, то је онда ваша организација. Из моје главе слабо да имам шта. Из срца имам, Богу хвала.


Znam da si slobodan covek i da ne cinis nista za Isusa , jer ti je vera bez dela mrtva , mi barem idemo svedociti istinu ljudima po zapovedi Isusa a ti sedi i uzivaj , i desinformisi laz ljudima to ti je zadatak od sotone

Ти знаш какав сам ја према људима и каква су моја дела? Коме шта чиним и колико сам човекољубив, спреман на праштање и др.? Не буди смешан, причаш неповезано, тек да би ме дискредитовао. А ништа о мени не знаш, сем да ти смета шта пишем.


to ti je zadatak od sotone

Туго моја...

10. Нек се постиде и препадну сви непријатељи моји, нека се поврате и постиде одмах. (Псалам 6)
 
Član
Učlanjen(a)
16.11.2011
Poruka
188
Из моје главе слабо да имам шта.
Dobro je da priznajes da nemas nista u glavi


Ти знаш какав сам ја према људима и каква су моја дела? Коме шта чиним и колико сам човекољубив, спреман на праштање и др.? Не буди смешан, причаш неповезано, тек да би ме дискредитовао. А ништа о мени не знаш, сем да ти смета шта пишем.
Znam da si po nalogu sotone to je sigurno , zato se molim za tebe.




Туго моја...

10. Нек се постиде и препадну сви непријатељи моји, нека се поврате и постиде одмах. (Псалам 6)
Matej 9:

12 Kad ih je on čuo, rekao je: “Zdravi ne trebaju liječnika, nego bolesni. 13 Idite, dakle, i naučite što znači ovo: ‘Hoću milosrđe, a ne žrtvu.’ Jer nisam došao pozvati pravednike, nego grešnike.”
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Шта ти ово значи? Немаш ни ти појма.



Znam da si po nalogu sotone to je sigurno , zato se molim za tebe.

И ја за тебе, искрено. Поготову кад видим колико сте затровани.


 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Ко је овде болестан: ја или ти?

Овако можемо да спамујемо до сутра. Ја сам показао како се на хебрејском језику пишу и изговарају имена Господа. Све остало што се пише је сувишно. Нема смисла, заиста.




 
Član
Učlanjen(a)
21.09.2012
Poruka
302
54. Исус одговори: Ако се ја сам славим, слава је моја ништа: Отац је мој који ме слави, за ког ви говорите да је ваш Бог.
Јован 16:14, Дела 3:13
55. И не познајете Га, а ја Га знам; и ако кажем да Га не знам бићу лажа као ви. Него Га знам, и реч Његову држим.
Znas li kome ovo nas ucitelj Isus govori?
Jevrejima! Znas li da je njihov Bog Jehova?
Naravno da znas!
Cije Hrist kaze da reci drzi? Procitaj jos jednom ako ti nije jasno.

Sam nas ucitelj Isus Hrist ti jasno kaze da je Jehova njegov otac i da reci svoga oca Jehove drzi!
Nigde Hrist i nikad nije tvrdio da je on Jehova, vec UVEK i na svakom mestu da je Jehova njegov i nas Otac!!!
Sam si naveo mesto iz kog je vise nego jasno da su Apostoli nastavili da uce da je Jehova Hristov Otac, da je Jehova proslavio svoga sina, da je Jehova vaskrsao Hrista.
Dakle, nista slicno tvojoj nauci niti uci Hrist, niti uce Apostoli!!!

Citaj ispod da je Bog Avramov i Isakov i Jakovljev, Bog otaca Apostolvih..... Jehova!
Jehova je Bog Apostolima i Bog Hristu!!!


Bog Avraamov i Isakov i Jakovljev, Bog otaca našijeh, proslavi sina svojega Isusa,
Зато и не разумеш иако ти се милион пута каже. Збуњен си, не схваташ како Бог говори самом Себи?
Kao sto si gore video Bog ne prica sam sa sobom, vec Hrist kaze Jevrejima da je njegov Otac Jehova! Apostoli su tako nauceni od Hrista i tako nama u Delima prenose isto... da je Jehova Hristov Otac!

Zato i nemoj ocekivati da te razumem, pa taman i da mi milion puta ponovis te tvoje nebuloze da Bog prica sam sa sobom, tako drugacije ucis od Hrista! Smelo nema sta!
Наравно. То ти може појаснити само Онај кога не признајеш и за кога говориш да је само сила.

Kada i gde sam rekao da je Bog samo sila???

Ja nisam rekao da je Svevisnji Bog Jehova, samo sila!
Vec tvrdim da ne mozes zivog Boga sa svom svojom silom staviti u telo smrtnog coveka! To sto vi tvrdite je van svake pameti. Hocete da Svevisnji Vecni Bog 'umre'!!! Pa makar da je to i jedan njegov i najmanji deo, ali on je Besmrtan. Bog koji svemu daje zivot ne moze nikada postati smrtan!!!! ON je Zivi Bog u svu vecnost u sve eone i nikada se nece promeniti! On je zivot a ne smrt!
Sta vi pravite od Boga pa to je smejurija! To je Bogohula neopisiva! U sta sve covek moze da poveruje, sakloni me Boze!

Ja Boga i te kako priznajem, bas onako kako me je nas ucitelj Isus Hrist ucio! A po tvojoj izmisljenoj dogmi, koja tvrdi da je jedna trecina Boga u jednom istoriskom trenutku bila mrtva se nikada necu i ne mogu sloziti. Cilj ti ja da se i ja slozim sa tobom, da je jedan deo Boga bio mrtav!
Nikad prijatelju, nikad ja to necu prihvatiti, to je sotonino delo!
Za mene je Bog Vecito ziv, Hrist me tako uci!!!
8. А Сину: Престо је Твој, Боже, ва век века; палица је правде палица царства Твог.
9. Омилела Ти је правда, и омрзао си на безакоње: тога ради помаза Те, Боже, Бог Твој уљем радости већма од другова Твојих.
10. И опет: Ти си, Господе, у почетку основао земљу, и небеса су дела руку Твојих: (Јеврејима 1)
Moze li Bog imati svog Boga?
Moze li Bog sam sebe pomazati?
Moze li Bog imati svoje drugove?

Celo te pismo uci da ne moze!
Zato je u potpunosti jasno da Pavle kada citira psalam kaze da je Jehova pomazao svoga sina Isusa Hrista, da Hrist ima svoje drugove! Samo se to tako moze razumeti a nikako da Bog ima svog Boga! Nelogicno je! I tebi je to sasvim jasno, znam ja!

Evo pogledaj dole kako to stoji u psalmu!

'Prijestolje je tvoje, Bože, u vijeke vjekova, i pravedno žezlo - žezlo je tvog kraljevstva! Ti ljubiš pravednost, a mrziš bezakonje, stoga Jahve, Bog tvoj, tebe pomaza uljem radosti kao nikog od tvojih drugova.'

Vidis kad se kao u orginalu cita gde stoji Bozije ime sve samo razjasni!

stoga Jahve, Bog tvoj, tebe pomaza.

Potpunu je jasno da je Hrist pomazanik! I da je Jehova Hristov Bog!
Lepo ti to David napisao!


E sad, sto ti neces da verujes, to je tvoj problem. Ja svim srcem verujem!

Hajde sad pogledaj tvoj komentar na ove jasne reci!
Отац је Бог Сину човечијем, а Отац Сину Божијем. Јер Господ је Богочовек. Наравно да ти није јасно, мада то не кажеш што ти стварно није јасно, већ што нас искушаваш.

I posle ovih reci hoces da mi bude jasno?!

Ja sam ubedjen da ti ni sam nemas pojma sta si napisao i sta si hteo da kazes.
Јер Господ је Богочовек.

Ma za tebe je i trecina Boga bila mrtva, jer su ti tako rekli!
31. Кад он изиђе, онда Исус рече: Сад се прослави Син човечији и Бог се прослави у Њему.
32. Ако се Бог прослави у Њему, и Бог ће Њега прославити у себи, и одмах ће Га прославити. (Јован 13)

Kako ti jasno Hrist kaze da on nije Bog, a ti to ne vidis!

Sam ti kaze da ce ga Bog proslaviti! Sta ima da ga slavi ako je on vec Bog! Moze li neko Svevisnjem Bogu dati slavu!?

Znam, buni te ovo sto si podvukao!

Uzmi Bibliju u ruke pa citaj otvorenog uma i srca, bez predubedjenja da Bog moze da umre, pa ce ti se razjasniti! Sta drugo da ti kazem.
Није да се ја поносим, већ ми је криво што због вашег противљења и непризнања не можете (није вам дато) да појмите. Тек ово:
5. И сад прослави Ти мене, Оче, у Тебе самог славом коју имадох у Тебе пре него свет постаде. (Јован 17)
Vidim ja da ti uzivas u Karadzicevom nejasnom prevodu, cim ti u potpunosti odgovara ovo 'u tebe'!
Na ovakvim nerazumnim mestima vi gradite i branite svoju dogmu! Sto je tekst zakukuljeniji, to vam vise daje prostora za filozofiranje. Ne volite vi jednostavne recenice i lako razumne jer vam ne odgovaraju nikako. Sto je zalosno!
Uzmi malo i neki drugi prevod pa sa njim uporedi ovo sto tvrdis, pa ces videti da veze sa vezom nema to sto mislis i pricas!

Carnic
'a sada, Oče, proslavi ti mene - kod sebe - slavom koju sam imao kod tebe pre no što je svet postao.'

Znaci Hrist je bio kod Boga a ne u Boga. A jos manje da je Hrist Bog!
Филибљанима, глава 2
6. Који, ако је и био у обличју Божијем,
7. Него је понизио сам себе узевши обличје слуге, поставши као и други људи и на очи нађе се као човек.
8. Понизио сам себе поставши послушан до саме смрти, а смрти крстове.
9. Зато и Бог Њега повиси, и дарова Му име које је веће од сваког имена.
10. Да се у име Исусово поклони свако колено оних који су на небу и на земљи и под земљом;
11. И сваки језик да призна да је Господ Исус Христос на славу Бога Оца.

Kaze se da je Hrist u oblicju Bozijem, a ne da je Hrist Bog!
Da je Hrist Bog, bi li imalo potrebe da se uporedjuje sa Bogom, kad je vec Bog!?
Zar bi bilo potrebe da to Pavle kaze?!

I andjeli su u oblicju Bozijem, svi su oni duhovna stvorenja. On je ponizio sebe uzevsi oblicje coveka, sto nikako ne znaci da je pre bio Bog, vec u oblicju Boga!

Po zavrsetku svog zadatka Hrist dobija ime koje je vece od svakog imena. Od koga je dobio ako je Hrist Bog?!
Ko to moze Boga uzvisiti?!
Колошанима, глава 1
15. Који је обличје Бога што се не види, који је рођен пре сваке твари.
16. Јер кроз Њега би саздано све што је на небу и што је на земљи, што се види и што се не види, били престоли или господства или поглаварства, или власти: све се кроза Њ и за Њ сазда.
17. И Он је пре свега, и све је у Њему.
18. И Он је глава телу цркве, који је почетак и прворођени из мртвих, да буде Он у свему први;
19. Јер би воља Очева да се у Њ усели сва пунина,
Ponovo pise koji je oblicje Boga!
Da Pavle smatra Hrista Bogom on bi to ovde jasno rekao. Naprotiv, Pavle kaze nesto sasvim suprotno tvojoj nauci.
Hrist je rodjen pre svake tvari!!! Hrist ima svoj pocetak, sto Biblija govori na mnogo mesta!

Drugo,
ta punina koju Hrist 'dobija' voljom svoga Oca a ne svojom voljom, samo pokazuje da je Otac iznad Hrista i da Hrist nije ravan sa Ocem. Sto je ponovo u kontekstu sa celom Biblijom u kojoj sam Hrist na mnogo mesta govori i pokazuje da je Otac veci od njega, kako na zemlji tako i na nebu!
27. Све је мени предао Отац мој, и нико не зна Сина до Отац; нити Оца ко зна до Сии ако коме Син хоће казати.

Eto, lepo ti Hrist kaze da mu je Otac sve predao! Hrist to pre nije imao dok mu Otac nije dao!

Gore smo videli da je Hrist ucio da je Jehova njegov Otac. Znaci, Jehova sve predaje svome sinu! Hrist je Jehovin pomazanik, nareceni kralj i sudija, logicno je da sve dobije.
Ja Hristu kao i uvek sve verujem. Dok ti sada trazis razloge i govoris da je to Hrist rekao u svom zemaljskom oblicju. Sto nikakve veze nema! Hrist to govori i u nebeskom oblicju, na mnogo mesta. Ali sta vredi kada mu ti ne verujes. Milija ti je ljudska filozofija od Bozanske istine!​
И ко Га познаде? Ви? На жалост не. Знате ли и видесте ли Оца, кога ви зовете Богом, а не знате Га? Вама узалуд стоје речи које рече Господ Филипу:

6. Исус му рече: Ја сам пут и истина и живот; нико неће доћи к Оцу до кроза ме.
7. Кад бисте мене знали онда бисте знали и Оца мог; и одселе познајете Га, и видесте Га.

8. Рече Му Филип: Господе! Покажи нам Оца и биће нам доста.

9. Исус му рече: Толико сам време с вама и ниси ме познао, Филипе? Који виде мене, виде Оца; па како ти говориш: Покажи нам Оца?


10. Зар не верујеш да сам ја у Оцу и Отац у мени? Речи које вам ја говорим не говорим од себе; него Отац који стоји у мени Он твори дела.
Previse ste kontradiktorni, cas pricate jedno cas drugo. Sama tvoja dogma je kontradiktorna i sama sebe rusi. Po tvojoj dogmi je izricito receno i naglaseno da Otac nije Sin i Sin nije Otac, dok vi tvrdite drugacije. Na zemlju je dosao Sin a ne Otac, kroz sina ti upoznajes oca, to je sustina i poenta Hristovih reci, a nikako nije da je on Otac. To pre svega nije po tvojoj dogmi.
Ali nista mene vise ne cudi, kod vas moze sve da bude a i nemora, cas je ovako cas onako, sad nesto jeste a sutra nije. Zato svi vi koji branite tu dogmu pisete razlicito. Sto je samo dokaz da ni sami ne znate niti umete da objasnite to sto verujete. Tu vas ja u potpunosti razumem, jer hocete da dokazete nesto sto je nedokazivo. Nemate vi ni malo lak zadatak, buduci da treba da objasnite da je jedna trecina Boga bila mrtva. Nek vam je Bog u pomoc!
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Стигла 3 смена? Благо мени! Ја ионако дежурам 24 сата, па могу да вас дочекујем и испраћам када вама почињу и завршавају смене.
 
Član
Učlanjen(a)
03.10.2010
Poruka
1.305
O Boze, sta su sve ljudi spremni da izmisle u svojoj ludosti koja je posledica nepoznavanja i nedostatka zajednice sa Bogom.


ISUSOVO IME SPASAVA:



U ISUSOVO IME VERNI CE IMATI DUHOVNE DAROVE:



VERNI CE PRIZIVATI IME ISUSOVO:

"I sad šta oklevaš? Ustani i krsti se, i operi se od greha svojih, prizvavši ime Gospoda Isusa" ( dela apostolska 22. 16 )


22:16 And now why tarriest thou? arise, and be baptized, and wash away thy sins, calling on the name of YHWH.

Sotonin štab za dezinformacije deluje kako smo rekli na 6 različite načine, tako Laodikeja?
Ti se bre ubi šireći te Sotonine dezinformacije, ti kolega ne prezaš baš ni od čega i tvom bezobrazluku nema kraja, ha.
A ti sebe smatraš hrišćaninom tako?

Imam nekoliko pitanja za tebe i to:
Mark 1:1 The beginning of the evangel of Yahushua the Messiah, the Son of YHWH;
Pitanje glasi:
Mesaji kako je ime, ko mu je Otac i kako je ime Oca njegova?

Mark 12:29 And Yahushua answered him, The first of all the commandments is, Hear, O Israel; YHWH is our Elohim, YHWHis one:

Pitanje glasi:
Ko je Yahushua, Šta on odgovara koja je ta najveća zapovest? Šta je Izraelu YHWH i koliko YHWH ima?

Ako si čovek, odgovorićeš na jednostavna pitanja! a onda ću ja tebi obijasniti kako Sotonin sluga kasapi Božiju reč i bogohuli.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
18.02.2014
Poruka
1.805
Da li netko od teoretičara TTT
ima jasan nedvosmislen stih tipa -

IME BOGA JE .............

bilo koje drugo OSIM - JAHVE -?

-----------------------------------------

Ako nemate - onda ste pod utjecajem Stožera za DE-Info.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
U Psalmu 83:18 (u nekim prevodima to je stih 19 jer naslov psalma nosi broj 1) i 2. Mojsijevoj (Izlasku) 3:15 upotrebljeno je Božje ime YHWH. Jevrejima 17:26 ne postoji, možda ste mislili na Jeremiju 17:26 gde se takođe koristi ime YHWH. YHWH je najčešće Božje ime u Starom zavetu, pominje se oko 5500 puta samo za sebe i oko 1000 puta u složenicama. YHWH znači "Onaj koji jeste", "Onaj koji uvek postoji", "Onaj koji čini da postoji". To ime označava Boga Stvoritelja.

Tačan izgovor tog svetog Imena je nepoznat. Naime, izvorni jevrejski tekst Starog zaveta sadrži samo suglasnike, ne i samoglasnike. A u želji da spreče kršenje 3. Božje zapovesti, Jevreji nikad nisu izgovarali to ime, pa čak ni prilikom čitanja Starog zaveta: kada bi naišli na ime YHWH, umesto njega bi pročitali "Adonai" ("Gospod", "Gospodar"). Tako je vremenom tačan izgovor tog imena zaboravljen.

Nekoliko vekova posle Hrista, grupa jevrejskih teologa, tzv. Masoreti, napravili su prepis Starog zaveta sa ubačenim samoglasnicima. Ne znajući tačan izgovor imena YHWH, ubacili su u tu reč samoglasnike iz reči "Adonai", sa idejom da podsete jevrejske čitaoce da umesto YHWH treba čitati "Adonai". Na taj način nastala je reč "Yehowah". Međutim, hrišćani su, verovatno ne znajući za taj jevrejski običaj, na osnovu te reči iz masoretskog teksta počeli ime YHWH da izgovaraju "Jehova". Dakle, izgovor "Jehova" ne potiče iz izvornog jezika već je nastao veštački, tako da skoro sigurno nije tačan. Stručnjaci za jezik pretpostavljaju da bi tačan zapis imena YHWH sa samoglasnicima mogao da bude "Yahweh", što se izgovara "Jahve".

Bilo kako bilo, u Starom zavetu imena su imala mnogo dublje značenje nego danas. Jevrejska reč za ime, "shem", može se bolje prevesti kao "osoba", "znak", "oznaka". U to vreme roditelji su često davali deci imena po nekoj osobini koju su videli, želeli ili očekivali da dete ima. Tako i Božja imena označavaju Njegove osobine. U Starom zavetu postoji oko 125 različitih imena za Boga, koja opisuju Njegove različite osobine i treba da pomognu čitaocu da Ga bolje razume. Božje osobine predstavljene Njegovim imenima su mnogo važnije nego slova ili izgovor imena!

Dakle, Božje ime "svetimo", kako piše u Mateju 6,9, ne samo kada Njegovo ime izgovaramo sa strahopoštovanjem, već mnogo više kada prepoznajemo uzvišenost Njegovog karaktera i dozvoljavamo Mu da gradi svoje osobine u nama. Tada Ga možemo predstavljati pred onima koji Ga ne poznaju objavljujući im Njegov sveti karakter, a time i pravi smisao Njegovih imena.

Šta znači da treba da prizovemo Božje ime da bi bili spašeni, kako piše u Rimljanima 10,13? I koje od Njegovih imena treba da prizovemo? U Novom zavetu nijednom nije direktno pomenuto ime YHWH, iako su pisci NZ na dosta mesta koristili transliteraciju jevrejskih i aramejskih reči u grčki jezik (npr. "aliluja", "amin", "mana", "Savaot", "osana", "Ava", "efata", "Maran-ata" itd.) kao i bukvalne prevode jevrejskih i aramejskih izraza na grčki jezik. Osim toga, tačan izgovor imena YHWH je zaboravljen, a Bog nije našao za shodno da ga ponovo otkrije piscima Novog Zaveta niti kasnijim generacijama. Ako je uslov za spasenje da prizivamo ime koje ne znamo kako se izgovara, teško nama!

Kako razumeti reči u Rimljanima 10,13? Na osnovu okolnih stihova! "Ako priznaješ ustima svojima da je Isus Gospod, i veruješ u srcu svom da ga Bog podiže iz mrtvih, bićeš spasen ... Jer koji god prizove ime Gospodnje, spašće se!" (stihovi 9 i 13) Stih 11 je takođe citat iz Starog zaveta koji se nedvosmisleno odnosi na Mesiju - Isusa Hrista (Isaija 28:16).

Na mnogo mesta u NZ je istaknuto da je Isus Hristos Gospod, pomenuo bih samo jedno manje poznato: "On posla reč sinovima Izrailjevim, javljajući mir po Isusu Hristu, koji je Gospod svima." (Dela 10,36 - prevod Bakotića). Čitava poslanica Rimljanima govori o opravdanju verom u Isusa Hrista. Dakle, onaj ko veruje u zasluge Gospoda Isusa Hrista i priziva Ga svojim rečima i srcem, biće spašen.

Pogledajmo i neke druge tekstove u cilju boljeg razumevanja ove tematike. U 1. Korinćanima 1,2 zapisano je da novozavetni vernici "prizivaju ime Gospoda našega Isusa Hrista". Slični su i tekstovi u Delima 9,14 i 22,16.

"Imajte u sebi istu misao koju Hristos Isus ima; on, koji je u obličju Božijem, nije smatrao kao nešto prigrabljeno - to što je jednak Bogu, nego je lišio samoga sebe, kada je uzeo obličje sluge i postao sličan ljudima. I našavši se u liku kao čovek on je unizio samoga sebe i postao poslušan do smrti, do smrti na krstu. Zato ga je i Bog preuzvisio i darovao mu ime koje je nad svakim imenom, da se u ime Isusovo prikloni svako koleno onih koji su na nebu, i na zemlji, i pod zemljom, i da svaki jezik ispovedi da je Isus Hristos Gospod na slavu Boga Oca. " (Filibljanima 2,5-11, prevod Čarnića)

Vidimo da Novi zavet jasno govori da treba prizivati ime Isusa Hrista, a setimo se da prizivanje pripada samo Bogu!

Neke vernike zbunjuje što se Hristos nije pod tim imenom javljao u Starom zavetu, a u Novom zavetu se na dosta mesta naziv "Bog" koristi za Oca. Razmotrimo zato i sledeće tekstove. Stefan se "moljaše Bogu i govoraše: 'Gospode Isuse! Primi duh moj. ... Gospode! Ne primi im ovo za greh.'" (Dela 7,59.60) Mnoge osobine pripisane Bogu primenjene su na Isusa Hrista, uporedite npr. Jevrejima 13,8 sa Malahijom 3,6.

U Jovanu 1,18 zapisano je: "Boga niko nikad nije video; jedinorodni Bog, koji je u Očevom krilu, on ga objavi." (prevod Čarnića; neki prevodi kažu "jedinorodni Sin", ne menja stvar...) Boga Oca niko nikad nije video, ali npr. u 2. Mojsijevoj 24,10.11 zapisano je da su neki ljudi videli Boga. U 2. Mojsijevoj 33,11 i 5. Mojsijevoj 34,10 stoji da je YHWH razgovarao sa Mojsijem licem k licu! Očigledno ime YHWH obuhvata i Boga Sina - Isusa Hrista.

Dakle, Onaj koji se javljao ljudima i u Starom zavetu je bio Isus Hristos. Izrailjci u Mojsijevo vreme "pijahu od duhovne stene koja iđaše za njima, a stena beše Hristos. ... Niti da kušamo Hrista, kao što neki od njih kušaše..." (1. Korinćanima 10,4.9) Hristos je taj koji je vodio Izrailjce kroz pustinju! On je rekao: "Koji vide mene, vide Oca!" (Jovan 14,9) Isus Hristos je vidljivi Bog, vidljivi YHWH. Prizovite Ga danas svim srcem i budite spašeni, jer On je blizu svakog od nas.

1. EL: ili u množini ELOHIM (ili Elohay): - Bog u hrvatskom prijevodu Biblije. Opisuje Boga kao Boga stvoritelja, onog koji je moćan, snažan i velik. Elohim je prvo ime Boga u Bibliji koje se u Starom Zavjetu nalazi preko 2.500 puta (u knjigama Propovjednika, proroka Danijela i Jone koristi se gotovo isključivo ime Elohim). Korijen toga imena dolazi od hebrejske riječi koja znači snagu ili moć. U Postanku 1:1 kaže Riječ u originalu: „U početku stvori ELOHIM nebo i zemlju.“ Karakteristično je da se javlja u množini - već na početku Riječ ukazuje na trojstvo koristeći riječ u množini opisujući jednog Boga. U Riječi se dalje ime Elohim kombinira sa drugim riječima kako bi se opisale određene Božje karakteristike.
„El“ kao jednina riječi Elohim se u Bibliji pojavljuje preko 200 puta. Ova riječ nosi ideju o Božjoj vjernosti. Također se kombinira sa drugim riječima kako bi se Bog jasnije opisao.
Ovo je prvo Božje otkrivenje, otkrivenje Boga kao svemogućega i vjernoga. Na osnovi ovog otkrivenja možemo biti sigurni da će ispuniti svako obećanje koje daje, da je on naš Nebeski Otac koji nas neće ostaviti i na kojeg se uvijek možemo osloniti.

2. JAHVE: - osim Jahve prevedeno i sa Gospodin u hrvatskom prijevodu Biblije. To je najčešće upotrebljavano Božje ime u Starom Zavjetu (javlja se oko 7.000 puta; Jošua, Suci, Knjige o Samuelu i Kraljevima gotovo isključivo upotrebljavaju ime Jahve). Dolazi od hebrejskog glagola „havah“ što znači „biti“ (slično je i „chavah“što znači „živjeti“). Ime Jahve objavljuje Božje apsolutno postojanje – On je izvor svega, bez početka i bez kraja, samodostatan i vječan.
To je ime kojim se je Bog objavio Mojsiju u gorućem grmu:
„ "JA SAM KOJI JESAM", reče Bog Mojsiju. Onda nastavi: "Ovako kaži Izraelcima: 'JA JESAM' posla me k vama." Dalje je Bog Mojsiju rekao: "Kaži Izraelcima ovako: 'Jahve, Bog vaših otaca, Bog Abrahamov, Bog Izakov i Bog Jakovljev, poslao me k vama.' To mi je ime dovijeka, tako će me zvati od koljena do koljena." „(Izl. 3:14-15)

3. EL ŠADAJ : Svesilni, Svemogući, Dostatan da zadovolji sve potrebe svoga naroda. Javlja se oko 50-tak puta u Starom Zavjetu, od toga najviše u Jobu (oko 30-tak puta). Prvi puta se javlja u Postanku 17: 1-2 gdje Bog s Abrahamom sklapa savez i daje mu obećanje da će postati ocem mnogim narodima. Kao El Šadaj Bog se objavljuje i Izaku i Jakovu.
„Kad je Abramu bilo devedeset i devet godina, ukaza mu se Jahve pa mu reče: "Ja sam El Šadaj - Bog Svesilni, Mojim hodi putem i neporočan budi. A Savez svoj ja sklapam s tobom i silno ću te razmnožiti." (Post. 17:1-2)
Spominje se još u Postanku 28:3, 35:11,43:14, 48:3, Izlasku 6:3, Ruti 1:20, Izaiji 60:16, Otkr.16:7.

4. ADONAI:
u hrvatskom prijevodu Gospodin, Gospodar, Gospod – otkriva Božje Gospodstvo nad svime što postoji. I ova riječ je u originalu u množini (jednina „adon“ se javlja kada se opisuju ljudski gospodari). Javlja se oko 300 puta u Starom Zavjetu (učestalo u Izaiji i Ezekijelu), a prvi puta u Post. 15:2:

5. EL KANA znači Moćni Revnitelj, pravedan, revnostan, ljubomoran. (2. Mojsijeva 20.5; 34.14) Ovo ime nam govori da će Bog revno sve učiniti da nas spase ako mi to prihvatimo. Bog je dosledan do detalja. Zato ga Agara naziva "El Roi," Moćni koji vidi (1. Mojsijeva 16,13). Bog sve vidi i zna, sve naše nevolje i patnja. Kad bude vreme, iz korena će rešiti sve naše probleme s grehom. Nama je potrebno da steknemo poverenje u Njega, poverenje koje Adam i Eva nisu imali.

6. ATIK znači Pradavni. Daničić je preveo ovu reč sa "starac" u Danilo 7.9,13,22 Naravno da Bog nije star u našem smislu te reči. Bog je preživeo mnogo dana, mnogo vremena, ali na Njega vreme ne utiče u smislu starenja. On je večan i bezgrešan za razliku od nas, pa zato ne stari, nego živi večno.

Hodes Hodesim - Sveti nad Svetima
Cavaot - Bog nad vojskama

....
 
Natrag
Top