Idolopoklonstvo - što je i primjeri

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Mire, Mire, svi ljudi su grešni. Greh jeste plaćen na Krstu, ali mi sami moramo da se popravimo. Kao i ona bludnica što joj je rekao: "Idi i ne greši više". Problem je što oni, umišljeni da su "remnant church", misle da se gresi brišu subotarenjem, veganstvom, i ostalim bulažnjenjima "proročice" i starešina. Ne znaju da greh ne ulazi na usta, ili ne slavljenjem šabata. Puna su im usta zakona, kao i Farizejima i Sadukejima, a ne vide šta je Bog rekao Asafu: "

Opet priča bez dokaza, rekla kazala. Još uličarski rječnik, očigledno ti je i to idol, izražavanje na latinskom i sa ulice.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Богородица плаче због наших грехова. Опрости нам Мајчице мила.

Ovo sam našao na pravosl. grupi na FB i saće reći nije obožavanje.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mire, zapovest to ne kaze, nego kaze "Nemoj ih graditi i nemoj im se klanjati, niti im sluziti." Ne kaze nemoj ih onbozavati.

Brate moj dragi, ali to je znacenje te zapovesti! Ne odnosi se zapovest na "sam cin" vec na "srce"! Zar ne znas da su sve zapovesti "duhovne"?

Mogao je on napisati i "nemoj ih ljubiti" pa bi vi onda rekli - da je "poljubac greh"? Ne Marko, nije "poljubac greh" nego "stav srca"!

Dakle, ako ti "mislis da poljupcem ili klanjanjem" cinis obozavanje predmeta, onda si prekrsio zapovest a ako je tvoj "stav srca" drugaciji i ako tim "cinom" ti ne smatras da obozavas predmet, onda nisi pocinio greh!

Zato sam i postavio sliku gde ljudi "ljube sliku Ksenije Pajcin" i nijedan od njih ne misli da je "taj predmet Bog" ili da je to ona licno, oni nisu idolopoklonici zbog "samog tog cina"! Vec iskazuju osecanja!

Tako je i kod nas, vernici izrazavaju emocije ispred lika, ali niko tim "cinom" ne obozava taj predmet kao da je on sam Bog!

Razmisli malo, jevreji su imali zmiju i svaki od njih je "gledao u zmiju" (sto je bio cin) i tako se izlecio, ali kad je "gledao" da li je to znacilo obozavanje predmeta? - NIJE! Sam "cin" bilo koje vrste bio on pogled ili naklon, nije dokaz obozavanja ili krsenja zapovesti!

Ti ne mozes Marko "osuditi ljude zbog spoljasnjeg cina", jer se gleda ono sto je u srcu! A njima nije u srcu obozavanje tog lika umesto Boga, niti ih crkva uci da to misle!

Dacu ti jedan slican primer, kad su subotom ucenici trgali klasje i jeli "to je bio prekrsaj slova zakona" (da ne ulazimo sad u teologiju, posto je ta subota bila 'velika subota', tog datuma je bilo eksplicitno zabranjeno "trganje klasja" imas u SZ). Oni su dakle "prekrsili slovo zakona" ali nisu prekrsili "duh zakona". Jer svojim "spoljasnjim cinom" oni nisu mislili da uvrede Boga i da prekrse njegovu zapovest, jer su bili u potrebi za hranom.

Dakle, ne mozes ti "spolja suditi coveku" na oci, vec po srcu Marko. Bitne su covekove pobude, zasto on nesto cini!

Ali zapovest zabranjuje izgradnju predmeta u tu svrhi, klanjati im se i sluziti im!

Marko brate, da je "izgradnja" likova stvarno bila zabranjena ne bi onda ni Mojsije izgradio zmiju koja je bila "predstava Hrista". Nije dakle bila svrha te zapovesti da zabrani gradnju likova , vec je svrha zapovesti bila da zabrani "obozavanje likova"!

Kada kaze "ne gradite sebi nikakvog lika, od onoga sto je gore... jer ne videste nikakvog lika.." , razlog nije bio da "zabrani likove"! Jevreji su vec imali "likove andjela na poklopcu kovcega" , dakle nije to bio razlog - "zabraniti likove"! Vec je razlog bio da ih zastiti, da ne bi "po svom nahodjenu crtali", jer su bili skloni da "Boga pogresno predstavljaju" , naime buduci pagani, bili su skloni da Boga predstave cak i teletom. I to je uvreda! Zato im to zabranjuje, a ne zbog samog lika.

Nama pak, koji smo Hrista videli i koji smo andjele videli, svojoj crkvi danas, Bog je zapovedio kao i nekad Mojsiju - "gledaj da sve nacinis prema slici koja ti je pokazana na gori". Zato Marko moj crkva nasa ima slike, kao i jevreji sto su imali nekad.. Jer Bog je to zapovedio, a ne zato sto se nekom coveku eto "cefnulo" da crta Boga!

Kad smo kod "sluzenja" pise i da je Mojsije "sluzio skiniji". Tako i nasi svestenici sluze ispred ikona i u crkvi ali to ne znaci da sluze tom predmetu!
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Kad smo kod "sluzenja" pise i da je Mojsije "sluzio skiniji". Tako i nasi svestenici sluze ispred ikona i u crkvi ali to ne znaci da sluze tom predmetu!

Napisah već na drugoj temi, ponoviću i sada: Oni ne shvataju šta idolopoklonstvo zaista znači. Nemaju blage veze, ali prosto moraju da napadaju, jer im to naređuju fundamentali.

Naravno brate da ne služe predmetu. Zar neko zaista misli da su naši sveštenici (pravi sveštenici Boga živoga) maloumni, pa da veruju da je Onoga Koji Jeste moguće zatvoriti u predmetu?! No, zašto se ja i čudim, pa ovi, produkti sola ovo sola ono, tako tretiraju Bibliju. Sad što je ovi koji nas nazivaju idolopoklonicima ukrašavaju tumačenjima "malog svetla" to je, jelte manje važno.

Idolopoklonstvo je građenje sebi "bogova" od predmeta, ljudi, sebe samog. Pa tako, pod idolopoklonstvo pada obožavanje političara u komunističkim državama, klanjanje novcu i hedonizmu u omiljenim državama "genija" i zaverenika ovde na forumu, da ne pominjem klanjanje danu, predmetu, "zdravom životu" i ostale primere pravog Idolopoklonstva koje imaš u okviru fanatika shabata (bibliolatrija, idolatrija "malog svetla"....)

Ovi, kao što si već i napisao, u svom "žaru" , da ne kažem "teranju" za Mojsijevim zakonom (datim samo Hebrejima) zaboravljaju kultne predmete u šatoru od sastanka, zaboravljaju i to da je hram Salamonov bio prepun slika, a posebno zaboravljaju da je isti, tj Salamon, dopustio podizanje kipova drugih bogova u sred hrama.

Zato se ponekada i pojavi sumnja u njihov razum, jer realno, ne znaš ko je gori, oni ili braća im po Mileru. Ne znaš ko više "zrači" budalastim ponašanjem i verovanjima, ovi koji viču "Shabat, Shabat", ili oni koji kao i braća im, sardonskim osmesima kite opise i stalno ponavljaju "Jehova, Jehova". No i da znaš ko je gori, ništa ne bi promenilo činjenicu da su samo slika i prilika Satanskog ruganja Bogu. Ništa više.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Brate moj dragi, ali to je znacenje te zapovesti! Ne odnosi se zapovest na "sam cin" vec na "srce"! Zar ne znas da su sve zapovesti "duhovne"?

Mogao je on napisati i "nemoj ih ljubiti" pa bi vi onda rekli - da je "poljubac greh"? Ne Marko, nije "poljubac greh" nego "stav srca"!

Dakle, ako ti "mislis da poljupcem ili klanjanjem" cinis obozavanje predmeta, onda si prekrsio zapovest a ako je tvoj "stav srca" drugaciji i ako tim "cinom" ti ne smatras da obozavas predmet, onda nisi pocinio greh!

Mire, zapovest ne kaze nemoj ih obozavati! Nego kaze nemoj ih graditi, nemoj im se klanjati, niti sluziti. Slazem se sa tobom da je vazno ono sto je u srcu, ali ono sto je u srcu ispoljava se u delima. Zapovest je kratka i jasna. Nemoj graditi sliku niodcega...u svrhu da im se klanjas niti da im sluzis. Tu nema nikakve filozofije i zapostavljanja onoga sto je Boga rekao a traziti izgopvore za to.
Zato sam i postavio sliku gde ljudi "ljube sliku Ksenije Pajcin" i nijedan od njih ne misli da je "taj predmet Bog" ili da je to ona licno, oni nisu idolopoklonici zbog "samog tog cina"! Vec iskazuju osecanja! [/QUOTE]

Ponovo izvrces spisao zapovesti. Ko ti je rekao da ti se klanjas slici kao Bogu? Niko. Jasno ti je napisano nemoj im se klanjati nit im sluciti. A meni je jako dobro poznato kako vi sluzite slikama i kipovima.


Razmisli malo, jevreji su imali zmiju i svaki od njih je "gledao u zmiju" (sto je bio cin) i tako se izlecio, ali kad je "gledao" da li je to znacilo obozavanje predmeta? - NIJE! Sam "cin" bilo koje vrste bio on pogled ili naklon, nije dokaz obozavanja ili krsenja zapovesti! [/QUOTE]

Na to sam vec odgovorio, oni su samo gledali na zmiju, nisu se pred njom klanjali, nisu joj sluzili, niti su je ljubili. Prema tome nije greh imati slik pa ni kipove, ali jeste greh sluziti im i klanjatise pred njima.

Ti ne mozes Marko "osuditi ljude zbog spoljasnjeg cina", jer se gleda ono sto je u srcu! A njima nije u srcu obozavanje tog lika umesto Boga, niti ih crkva uci da to misle! [/QUOTE]

Ponovo ponavlas istu zabludu. Sluzba i klanjanje ne miora biti sluzba umesto Bogau, negto je sluzba predmetima pa bilo kako da ih smatras.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ponovo izvrces spisao zapovesti. Ko ti je rekao da ti se klanjas slici kao Bogu?

Pa i ne klanjam se! Nama slika nije Bog!

Zasto na zakon gledas formalno?
Tebi pise "ne klanjaj se" a ti to drzis doslovno - "spolja" !

Da je mojsije gledao formalno zakon po slovu, nikada ne bi napravio kip, jer zapovest kategoricki kaze - "nemoj graditi sebi lika rezanog" a opet je on sagradio!

Dakle, nije on na zakon gledao "formalno" kao vi.

Nama pravoslavnima je zapovedio sam Bog da napravimo predstavu njega samog isto kao i Mojsiju! I zato to nije greh! Jer nije nam zapovedio da obozavamo predmet vec samo da ga koristimo kao rekvizit! I mi ne obozavamo taj predmet!

Shvati!

Na to sam vec odgovorio, oni su samo gledali na zmiju, nisu se pred njom klanjali

A ja sam ti objasnio da nema razlike izmedju gledanja i klanjanja. Ti mozes i da gledas zmiju i da joj se divis kao bogu. A to je onda opet obozavanje! Nema razlike u cinu, jer sam cin nije prekrsaj zapovesti vec stav srca!

Dakle, zapovest "nije formalna" i ne odnosi se na "sam cin" vec na tvoje srce!

Da si ti kojim slucajem vanzemaljac i sisao si da posmatras kako ljudi stavljaju cvece na grobove predaka. Ti bi zakljucio da oni "prinose zrtve bogovima". Ali to se samo tako cini posmatracu, dok je smisao drugaciji. Isto je i kod ljubljenja i klanjanja slika! Smisao je potpuno drugaciji od onog kako to izgleda na prvi pogled.

Mogao je Bog da napise i: "nemoj ostavljati cvece na grobovima svojih predaka"..

Ali to ne bi znacilo da on osudjuje "sam cin" vec bi to znacilo da osudjuje "obozavanje predaka"!

Razumes li sad?
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Gdje vam je "desetina" u Dekalogu?

Ne u dekalogu vec u Hristovim recima, i recima apostola.

CINITI MILOST I VERU, A ZAPOVEST O DESETKU NE OSTAVLJATI

"Teško vama književnici i fariseji, licemeri, što dajete desetak od metvice i od kopra i od kima, a ostaviste šta je najpretežnije u zakonu: pravdu i milost i veru; a ovo je trebalo činiti i ono ne ostavljati" ( Matej 23. 23 )

DESETAK BOZJA ZAPOVEST I APOSTOLI NA TU ZAPOVEST UPUCUJU DA IMAJU PRAVO DA SE KORISTE DESETKOM KAO LEGALNIM PRAVOM FINANSIRANJA


"Eda li nemamo vlasti jesti i piti?
Eda li nemamo vlasti sestru ženu voditi, kao i ostali apostoli, i braća Gospodnja, i Kifa?
Ili jedan ja i Varnava nemamo vlasti ovo činiti?

Ko vojuje kad o svom trošku? Ili ko sadi vinograd i od rodova njegovih da ne jede?
Ili ko pase stado i od mleka stada da ne jede?

Eda li ovo govorim po čoveku? Ne govori li ovo i zakon?
Jer je u Mojsijevom zakonu napisano: Da ne zavežeš usta volu koji vrše. Eda li se Bog brine za volove?
Ili jamačno govori za nas? Jer se za nas napisa: Koji ore treba u nadanju da ore; i koji vrše u nadanju da će dobiti od onog što vrše.

Kada mi vama duhovna sejasmo, je li to šta veliko ako mi vama telesna požnjemo
Kad se drugi mešaju u vašu vlast, a kamoli ne bi mi?
Ali ne učinismo po vlasti ovoj nego sve trpimo da ne učinimo kakvu smetnju jevanđelju Hristovom.

Ne znate li da oni koji čine svetu službu od svetinje se hrane? I koji oltaru služe s oltarom dele?
Tako i Gospod zapovedi da oni koji jevanđelje propovedaju od jevanđelja žive"
( 1 Korincanima 9. 4 - 14 )
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Pa i ne klanjam se! Nama slika nije Bog!

To niko ni ne kaze da vam je Bog, ali jeste slika kojoj s e klanjate i sluzite joj a to zapovest zabranjuje

Zasto na zakon gledas formalno?
Tebi pise "ne klanjaj se" a ti to drzis doslovno - "spolja" ![/QUOTE]

U pravu si! Dekalog nije simbolican, nego doslovan. takvoga je Bog postavio i odredio za tu svrhu.
Ti mozes i ubiti nekoga, i reci zapovest "Ne ubi" nije doslovna neko simbolicna. Ali prestup bilo koje zapovesti je GREH.


Da je mojsije gledao formalno zakon po slovu, nikada ne bi napravio kip, jer zapovest kategoricki kaze - "nemoj graditi sebi lika rezanog" a opet je on sagradio![/QUOTE]

Ponovo gresis. Druga zapovest ne zabranjuje umjetnost. Predmete koje je Mojsije nacinio nije ih nacinio da im se narod klanja, nego su imali svoje simblicno znacenje, jer i jesu prilpadali obrednom zakonu a ne Dekalogu.

Dakle, nije on na zakon gledao "formalno" kao vi.[/QUOTE]

Mire, mi mozemo i da pogresimo, ali mi nismo merilo, nego merilo je BOG i on nije se salio kad je na plocama napisao Dekalog.

Nama pravoslavnima je zapovedio sam Bog da napravimo predstavu njega samog isto kao i Mojsiju! I zato to nije greh! Jer nije nam zapovedio da obozavamo predmet vec samo da ga koristimo kao rekvizit! I mi ne obozavamo taj predmet!

Shvati!
A ja sam ti objasnio da nema razlike izmedju gledanja i klanjanja. Ti mozes i da gledas zmiju i da joj se divis kao bogu. A to je onda opet obozavanje! Nema razlike u cinu, jer sam cin nije prekrsaj zapovesti vec stav srca!

Dakle, zapovest "nije formalna" i ne odnosi se na "sam cin" vec na tvoje srce!

Da si ti kojim slucajem vanzemaljac i sisao si da posmatras kako ljudi stavljaju cvece na grobove predaka. Ti bi zakljucio da oni "prinose zrtve bogovima". Ali to se samo tako cini posmatracu, dok je smisao drugaciji. Isto je i kod ljubljenja i klanjanja slika! Smisao je potpuno drugaciji od onog kako to izgleda na prvi pogled.

Mogao je Bog da napise i: "nemoj ostavljati cvece na grobovima svojih predaka"..

Ali to ne bi znacilo da on osudjuje "sam cin" vec bi to znacilo da osudjuje "obozavanje predaka"!

Razumes li sad?
[/QUOTE]
 
Natrag
Top