Idolopoklonstvo - što je i primjeri

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Što je idolopoklonstvo? Najkraće – Svaki put kada čovjek Boga zamjeni onim što Bog nije jest idolopoklonstvo. Pojednostavljeno – Idolopoklonici smo ako nam „Bog nije na prvom mjestu“. Dakle, stvar ili osoba našeg idolopoklonstva je ono što nam je na prvom mjestu, ispred Boga.

Može li se biti idolopoklonik dana, na primjer subote? Naravno da može, i idolopoklonici dana (subote) su svi oni koji više ističu subotu nego Boga i ono što je Božje. Imamo primjer ovdje na foruma, gdje Jovan da bi „uzdigao subotu“ ide do te mjere da tekstu Svetog pisma dodaje svoje riječi. Pogledajmo:

Kol 2,16-17: Neka vas dakle nitko ne sudi po jelu ili po piću, po blagdanima, mlađacima ili subotama. To je tek sjena onoga što dolazi, a zbiljnost jest - tijelo Kristovo.

Jovan Prezviter: Dakle, tekst glasi: "Niko da vas ne osuđuje za merei (delove) praznika, mladina i subota...koje su sen i telo Histovo". Delovi koji su sen nisu praznici i datumi praznika već žrtve koje se prinose na te praznike.

Jovan Prezviter: To je moj odgovor. Pošto jedino žrtva i prinos je telo Hristovo onda Pavle jasno ukazuje da su Kološani bili izloženi uticaju farisejske stranke da prinose i žrtve.

Nakon postavljanja pitanja - A gdje bi to Kološani prinosili žrtve, čak i kad bi popustili pritiscima farizejske stranke??? Žrtve su se prinosile samo u jeruzalemskom Hramu – postaje posve jasno koliko su Jovanove „misaono-verbalne vratolomije“ besmislene. Dakle, nije Jovan, kako on pokušava krivo predstaviti, „počastio Božju riječ“ nego ju je na najsramotniji način zlouporabio. I nije je zlouporabio da „uzdigne Boga“ nego ju je zlouporabio da „uzdigne subotu“.

Koristim priliku korigirati i svoju opservaciju kako je Jovan „idolopoklonik Pisma“, naime, Jovan je prije toga „idolopoklonik subote“. Nažalost, nije Jovan ovdje jedini „idolopoklonik subote“.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
U Kološanima poslanici apostol pavle ne govori o osuđivanju za držanje Subote, ili pak jedenje hrane, već za ne prinošenje žrtava.

Tekst u svojoj suštini i načinom pisanja onoga vremena glasi:

"DA VAS NIKO NE OSUĐUJE ZA JELO I PIĆE ( jestive i naljevne žtve koje su se prinosile ), ZA KAKAV PRAZNIK, ZA MLADINE, ILI ZA SUBOTE ( u vreme kakvog praznika, mladina i Subota ).

U bibliji izraz "JELA I PIĆA" predstavljaju "jestive i naljevne žrtve, životinje, hleb, kolače, ulje, brašno, itd.. koje su se prinosile na žrtvu, a koje su bile predslika Hristove žrtve na krstu.

Nije subota bila starozavetna žrtva koja se prinosila na oltar, već životinje i hrana, i prema tome ne predstavlja Subota predsliku Hristovog tela i krvi, već žrtve koje su se prinosile na oltar.

Ovo potvrđuje i sam apostol Pavle kada kaže:

"Ovijem pokazivaše Duh sveti da se još nije otvorio put svetijeh, dokle prva skinija stoji;
Koja ostade prilika za sadašnje vrijeme, u koje se prinose dari i žrtve, i ne mogu da se svrše po savjesti onoga koji služi,

Osim u jelima i pićima, i različnom umivanju i pravdanju tijela, koje je postavljeno do vremena popravljenja.
Ali došavši Hristos, poglavar sveštenički dobara koja će doći, kroz bolju i savršeniju skiniju, koja nije rukom građena, to jest, nije ovoga stvorenja, Ni s krvlju jarčijom, niti telećom, nego kroz svoju krv uđe jednom u svetinju, i nađe vječni otkup.
Jer ako krv junčija i jarčija, i pepeo juničin, pokropivši njom opoganjene, osvećuje na tjelesnu čistotu;
Akamoli neće krv Hrista, koji Duhom svetijem sebe prinese bez krivice Bogu, očistiti savjest našu od mrtvijeh djela, da služimo Bogu živome i istinome?" ( Jevrejima 9. 8 - 14 )

Što se tiče idolopoklonstva, Subota nije u bibliji prikazana kao predmet idolopoklonstva, već kao jedna od Božjih zapovesti, koju čovek može držati verom, ili pak formom vere, što je oblik licemerja zbog koga su Hristos i apostoli optuživali fariseje.

Dakle, oni ih nisu optuživali za držanje Subote, već za licemerje u formalnom ispunjenju zakona, bez vere i unutrašnje promene koja bi učinila, da se svaka zapovest ostvari pomoću Duha Svetoga i promene srca.

Idolopoklonstvo je u bibliji definisano kao čin obožavanja ili klanjanja umetničkim delima koja je načinila ljudska ruka, a koji mogu predstavljati likove Boga ili nebeskih bića, ili onoga što je Bog stvorio - nebeskih tela ( sunca, meseca i zvezda ), prirode i prirodnog i životinjskog sveta, kao i samog čoveka.
Idolopoklonstvo je samo jedan deo ljudske mnogobožačke filozofije, koje je u bibliji jasno osuđeno jer predstavlja kršenje jedne od Božjih zapovesti zapisanih u njegovom zakonu.
Bog od čoveka očekuje da jedino njega proslavlja kao živog spasitelja - koji jedini ima moć i silu da čoveka spasi od greha, i da ga kroz reč Božju i Duhom Svetim pripremi za svoje carstvo slave, i da usvoji reč Božju kao jedino pravilo vere i poslušnosti.

DRUGA ZAPOVEST:

"Ne gradi sebi lika rezana niti kakve slike od onoga što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodi ispod zemlje.
Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji pohodim grijehe otačke na sinovima do trećega i do četvrtoga koljena, onijeh koji mrze na mene" ( 2 knjiga Mojsijeva 20. 4 )

OPOMENA PROTIV SLIKA I KIPOVA:

"Nemojte graditi sebi idola ni likova rezanijeh, niti stupova podižite, ni kamena sa slikama mećite u svojoj zemlji da mu se klanjate; jer sam ja Gospod Bog vaš" ( 3 knjiga Mojsijeva 26. 1)

NE GRADITI SLIKU BOGA U LIKU ČOVEKA ILI ŽENE:

"Onaj dan kad stajaste pred Gospodom Bogom svojim kod Horiva, kad mi Gospod reče: saberi mi narod da im kažem riječi svoje, kojima će se naučiti da me se boje dok su živi na zemlji, i da uče tome i sinove svoje;
Kad pristupiste i stajaste pod gorom, a gora ognjem goraše do samoga neba i bješe na njoj tama i oblak i mrak;
I progovori Gospod k vama isred ognja; glas od riječi čuste, ali osim glasa lika ne vidjeste;
I objavi vam zavjet svoj, koji vam zapovjedi da držite, deset riječi, koje napisa na dvije ploče kamene.
I meni zapovjedi onda Gospod da vas učim uredbama i zakonima da ih tvorite u zemlji u koju idete da je naslijedite.
Zato čuvajte dobro duše svoje; jer ne vidjeste nikakoga lika u onaj dan kad vam govori Gospod na Horivu isred ognja,
Da se ne biste pokvarili i načinili sebi lik rezan ili kaku god sliku od čovjeka ili od žene,
Sliku od kakoga živinčeta koje je na zemlji, ili sliku od kake ptice krilate koja leti ispod neba;
Sliku od čega što puže po zemlji, ili sliku od kake ribe koja je u vodi pod zemljom;
I da ne bi podigavši oči svoje k nebu i vidjevši sunce i mjesec i zvijezde, svu vojsku nebesku, prevario se i klanjao im se. i služio im; jer ih Gospod Bog tvoj dade svijem narodima pod cijelijem nebom" ( 5 Mojsijeva 4. 10 - 19 )

PROKLETSTVO GRADITELJIMA SLIKA:

"Proklet da je čovjek koji bi načinio lik rezan ili liven, stvar gadnu pred Gospodom, djelo ruku umjetničkih, ako bi i na skrivenu mjestu metnuo. A sav narod odgovarajući neka reče: amin" ( 5 knjiga Mojsijeva 27. 15 )

SLIKE NISU NI NA KAKVU KORIST:

"Koji grade rezane likove, svi su ništa, i mile stvari njihove ne pomažu ništa, i one su im svjedoci da ne vide i ne razumiju, da bi se posramili.
Ko gradi boga i lije lik, nije ni na kaku korist.
Gle, svi će se drugovi njegovi posramiti, i umjetnici više od drugih ljudi; neka se skupe svi i stanu, biće ih strah i posramiće se svi.
Kovač kliještima radi na živom ugljevlju, i kuje čekićem, i radi snagom svoje ruke, gladuje, te iznemogne, i ne pije vode, te sustane. I
Drvodjelja rasteže vrvcu i bilježi crvenilom, teše i zaokružuje, i načinja kao lik čovječji, kao lijepa čovjeka, da stoji u kući. I
Siječe sebi kedre, i uzima česvinu i hrast ili što je najčvršće među drvljem šumskim; sadi jasen, i od dažda raste.
I biva čovjeku za oganj, i uzme ga, te se grije; upali ga, te peče hljeb; i još gradi od njega boga i klanja mu se; gradi od njega lik rezan, i pada na koljena pred njim.
Polovinu loži na oganj, uz polovinu jede meso ispekavši pečenje, i biva sit, i grije se i govori: aha, ogrijah se, vidjeh oganj.
A od ostatka gradi boga, rezan lik svoj, pada pred njim na koljena i klanja se, i moli mu se i govori: izbavi me, jer si ti bog moj.
Ne znaju, niti razumiju, jer su im oči zaslijepljene da ne vide, i srca, da ne razumiju.
Niti uzimaju na um, nema znanja ni razuma da bi koji rekao: polovinu ovoga spalih na oganj, i na uglju od njega ispekoh hljeb, ispekoh meso i jedoh; i od ostatka eda li ću načiniti gad, i panju drvenom hoću li se klanjati?
Taki se hrani pepelom, prevareno srce zavodi ga da ne može izbaviti duše svoje, niti reći: nije li laž što mi je u desnici"( knjiga proroka Isaije 44. 9 - 20 )

KOJI GRADE LIKOVE POSRAMIĆE SE:

"Oni će se svi postidjeti i posramiti, otići će sa sramotom svikoliki koji grade likove.
A Izrailja će spasti Gospod spasenjem vječnijem, nećete se postidjeti niti ćete se osramotiti dovijeka" ( knjiga proroka Isaije 45. 16 - 20 )

NE IZJEDNAČITI BOGA SA SLIKOM:

"S kim ćete dakle izjednačiti Boga? i kaku ćete mu priliku naći?
Umjetnik lije lik, i zlatar ga pozlaćuje, i verižice srebrne lije.
A ko je siromah, te nema šta prinijeti, bira drvo koje ne trune, i traži vješta umjetnika da načini rezan lik, koji se ne pomiče.
Ne znate li? ne čujete li? ne kazuje li vam se od iskona? ne razumijete li od temelja zemaljskih?
On sjedi nad krugom zemaljskim, i njezini su mu stanovnici kao skakavci; on je razastro nebesa kao platno i razapeo ih kao šator za stan.
On obraća knezove u ništa, sudije zemaljske čini da su kao taština.
Kao da nijesu posađeni ni posijani, i kao da im se stablo nije ukorijenilo u zemlji, čim dune na njih, posahnu, i vihor kao pljevu raznese ih.
S kim ćete me dakle izjednačiti da bih bio kao on? veli sveti.
Podignite gore oči svoje i vidite; ko je to stvorio? ko izvodi vojsku svega toga na broj i zove svako po imenu, i velike radi sile njegove i jake moći ne izostaje nijedno" ( knjiga proroka Isaije 40. 18 - 26 )

BOG NECE DATI SLAVU LIKOVIMA REZANIM:

"Ja sam Gospod, to je ime moje, i slave svoje neću dati drugome ni hvale svoje likovima rezanijem" ( knjiga proroka Isaije 42. 8 )

LIKOVI TAŠTINA:

"Ovako veli Gospod: ne učite se putu kojim idu narodi, i od znaka nebeskih ne plašite se, jer se od njih plaše narodi.
Jer su uredbe u naroda taština, jer sijeku drvo u šumi, djelo ruku umjetničkih sjekirom;
Srebrom i zlatom ukrašuju ga, klinima i čekićima utvrđuju ga da se ne pomiče;
Stoje pravo kao palme, ne govore; treba ih nositi, jer ne mogu ići; ne boj ih se, jer ne mogu zla učiniti, a ne mogu ni dobra učiniti.
Niko nije kao ti, Gospode; velik si i veliko je ime tvoje u sili" ( knjiga proroka Jeremije 10. 2-6 )

LIK NIŠTA NE POMAŽE:

"Šta pomaže rezan lik što ga izreza umjetnik njegov? šta liven lik i učitelj laži, te se umjetnik uzda u djelo svoje gradeći nijeme idole?
Teško onome koji govori drvetu: preni se! i nijemu kamenu: probudi se! Hoće li on učiti? Eto, obložen je zlatom i srebrom, a nema duha u njemu.
A Gospod je u svetoj crkvi svojoj; muči pred njim, sva zemljo" ( Avakum 2. 18 - 20 )

BOG MRZI NA LIKOVE KRAJ OLTARA:

"Ne sadi luga ni od kakvijeh drveta kod oltara Gospoda Boga svojega, koji načiniš;
I ne podiži nikakoga lika; na to mrzi Gospod Bog tvoj" ( 5 Mojsijeva 16. 21 - 22 )

IDOLI DELO RUKU ČOVEČIJIH:

"Ne nama, Gospode, ne nama, nego imenu svojemu daj slavu, po milosti svojoj, po istini svojoj.
Zašto da govore narodi: gdje li je Bog njihov?
Bog je naš na nebesima, tvori sve što hoće.
Idoli su njihovi srebro i zlato, djelo ruku čovječijih.
Usta imaju, a ne govore; oči imaju, a ne vide;
Uši imaju, a ne čuju; nozdrve imaju, a ne mirišu;
Ruke imaju, a ne hvataju; noge imaju, a ne hode, i ne puštaju glasa iz grla svojega.
Taki su i oni koji ih grade, i svi koji se uzdaju u njih.
Dome Izrailjev, uzdaj se u Gospoda; on im je pomoć i štit" ( psalam 115. 1-9 )

BOG NIJE IKONA:

"A Pavle stavši nasred Areopaga reče: ljudi Atinjani! po svemu vas vidim da ste vrlo pobožni;
Jer prolazeći i motreći vaše svetinje nađoh oltar na kome bješe napisano: Bogu nepoznatome. Kojega dakle ne znajući poštujete onoga vam ja propovijedam.
Bog koji je stvorio svijet i sve što je u njemu, on budući gospodar neba i zemlje, ne živi u rukotvorenijem crkvama,
Niti prima ugađanja od ruku čovječijeh, kao da bi onome trebalo što koji sam daje svima život i dihanje i sve.
I učinio je da od jedne krvi sav rod čovječij živi po svemu licu zemaljskome, i postavio je naprijed određena vremena i međe njihovoga življenja:
Da traže Gospoda, ne bi li ga barem opipali i našli, premda nije daleko ni od jednoga nas;
Jer kroz njega živimo, i mičemo se, i jesmo; kao što i neki od vašijeh pjevača rekoše: jer smo i rod njegov.
Kad smo dakle rod Božij, ne treba da mislimo da je Božanstvo kao ikone zlatne ili srebrne ili kamene, koje su ljudi majstorski načinili po smišljanju svome.
Ne gledajući dakle Bog na vremena neznanja, sad zapovijeda svima ljudima svuda da se pokaju;
Jer je postavio dan u koji će suditi vasionome svijetu po pravdi preko čovjeka koga odredi, i dade svima vjeru vaskrsnuvši ga iz mrtvijeh" ( dela Apostola 17. 22 - 31 )

PROKLETSTVO IDOLOPOKLONICIMA:

"Blago onome koji tvori zapovijesti njegove, da im bude vlast na drvo života, i da uđu na vrata u grad.
A napolju su psi i vračari i kurvari i krvnici i idolopoklonici i svaki koji ljubi i čini laž" ( Otkrivenje 22. 14 - 15 )

( napomena: Lik rezan - Grcki "Ikonos" )
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Pogledajmo još na jednom primjeru kako Adventisti „pendreče i siluju Bibliju. Još jedan primjer "idolopoklonstva suboti":

Pavlovo svetkovanje subote

Djela apostolska pokrivaju razdoblje od Kristova uskrsnuća do Pavlovog utamničenja oko trideset godina kasnije. Unatoč tome što su neki govorili da je Zakon na križu proglašen nevažećim, Pavao je vršio Deset zapovijedi. Luka bilježi nekoliko slučajeva u kojima je Pavao bogoslužbovao u subotu.

U Antiohiji u Pizidiji, na svom prvom misionarskom putovanju, apostol (sa suradnicima) "u subotu uđoše u sinagogu te sjedoše" (Dj 13,14). Pavao u sinagogu nije ušao kao propovjednik već kao vjernik, što je za prve kršćane bilo u redu. Pavla su pozvali da govori i njegova je vijest bila toliko snažna da se "sljedeće subote… skupi gotovo sav grad da čuje riječ Božju" (r. 44).

(Priručnik teologije Adventista sedmog dana)
--------------------------------------------------------------

Provjerimo tko se to točno okupljao ovih subota i kako je to točno izgledalo i završilo.
(Napomena: U ovoj priči ulogu ćemo dati i jednom od „idolopoklonika subote“ s ovog foruma)

RAZGOVOR sa Isusom O SEDMOM DANU
Gordon Anderson

Učenici su kao uspomenu na vaskrsenje, od tada svetkovali nedelju umesto Subote. Da li su to zaista činili? - "A kad se Pavle sa svojim društvom odveze iz Pafa, dodjoše u Pergu Pamfilijsku, a Jovan se odvoji od njih, i vrati se u Jerusalim. A oni otišavši iz Perge dodjoše u Antiohiju Pisidijsku, i ušavši u zbornicu u dan subotni sedoše." (Dela 13,13.14)

Isusov sugovornik: Dobro, sjedoše, a što bi dalje?

Isus: "Nato usta Pavao, dadne rukom znak i reče: "Izraelci i vi koji se Boga bojite, čujte! Bog naroda ovoga, Izraela, izabra oce naše i uzdiže narod za boravka u zemlji egipatskoj te ga ispruženom rukom izvede iz nje." (Dj 13,16-17)

Isusov sugovornik: A dalje, što dalje bi?

Isus: "Na izlasku su ih molili da im iduće subote o tome govore." (Dj 13,42)

Isusov sugovornik: I, jesu li ponovo došli i govorili?

Isus: "Iduće se subote gotovo sav grad zgrnu čuti riječ Gospodnju. Kad su Židovi ugledali mnoštvo, puni zavisti psujući suprotstavljali su se onomu što je Pavao govorio." (Dj 13,44-45)

Isusov sugovornik: Zar psovkama na Pavlovo naviještanje Evanđelja? Pa s kim se to Pavao dvije subote zaredom sastajao?

Isus: "Reče netko od njih, njihov vlastiti prorok: Krećani uvijek lašci, opake zvijeri, trbusi dangubni." (Tit 1,12)
---------------------------------------------------------------

U Filipima, na svom drugom misionarskom putovanju, Pavao je u subotu otišao do mjesta molitve izvan grada, pored rijeke (Dj 16,13). I ovdje, premda nije postojala sinagoga, Pavao je došao na bogoslužje, ne samo zato da govori židovskim slušateljima. On je bio svetkovatelj subote.

(Priručnik teologije Adventista sedmog dana)


Gospode, da li postoje i druga ukazivanja na to da je Pavle svetkovao Subotu? - "A u dan subotni izidjosmo iz grada k vodi gde beše bogomolja; i sedavši govorismo k ženama koje se bejahu sabrale."
(Dela 16,13)

Isusov sugovornik: Znam, znam, nego je li se tim subotama Pavao okupljao s kršćanima, s onima koji su već bili kršteni?

Isus: "Slušala je tako i neka bogobojazna žena imenom Lidija, prodavačica grimiza iz grada Tijatire. Gospodin joj otvori srce, te ona prihvati što je Pavao govorio. Pošto se pak krsti ona i njezin dom, zamoli: "Ako smatrate da sam vjerna Gospodinu, uđite u moj dom i ostanite u njemu." (Dj 16,14-15) Vidiš da nije, vidiš da je Lidija krštena nakon ovog susreta s Pavlom. Pavao i ostali apostoli s kršćanima su se na lomljenje kruha okupljali u prvi dan, kako piše Luka.
---------------------------------------------------------------
Luka je zapisao da je u Solunu u sinagogu dolazio tri subote za redom (Dj 17,1.2).

(Priručnik teologije Adventista sedmog dana)

Zar se ovde ne radi o dogadjaju koji se samo jednom desio? - "I Pavle po običaju svome udje k njima, i tri subote razgovara se s njima iz pisma." (Dela17,2)

Isusov sugovornik: I, što se tamo događalo?

Isus: "Židove nato spopade zavist pa pridobiše neke opake uličnjake, potakoše ih i pobuniše grad te nahrupiše u kuću Jasonovu tražeći da se Pavao i Sila izvedu pred narod. .... Braća su pak brže-bolje noću odaslala Pavla i Silu u Bereju." (Dj 17,5,10)

Isusov sugovornik: Znači, dobro je Pavao i prošao?

Isus: (kroz smijeh) "Ovaj put i je, obično bi ga subotom natamburali."

Da li Božja reč govori da je apostol Pavle u Subotu govorio, kako Jevrejima, tako i neznabošcima? - "I prepiraše se u zbornicama svake subote, i nadgovaraše Jevreje i Grke."(Dela 18,4)

Isusov sugovornik: Kakva su to subotna okupljanja apostola s kršćanima na kojima se kršćani prepiru s apostolima?

Isus: "Kad iz Makedonije pristigoše Sila i Timotej, Pavao se potpuno posveti Riječi svjedočeći Židovima da Isus jest Krist. Kako se pak oni stadoše protiviti i huliti, otrese on haljine i reče im: "Krv vaša na glave vaše! Ja sam nedužan. Od sada idem k poganima." (Dj 5-6) Gdje ti ovdje vidiš kršćane? Zar kršćani hule na naviještanje Evanđelja? Sutradan nakon subote, u nedjelju (Dj 20,7), apostoli su imali brojnija i svečanija okupljanja s kršćanima na Euharistiju.
---------------------------------------------------------------
Priručnik teologije Adventista sedmog dana je Adventistima ono što je Katolicima Katekizam katoličke crkve. Dakle, ozbiljno nešto. I pogledajte kako krivotvore sadržaj Svetog pisma!? Pogledajte kako epizode iz Pavlova navještanja Evanđelja Židovima (nekršćanima) i neznabošcima, kada je Pavao bio psovan pa i proganjan, Adventisti pokušavaju prikazati kao "Pavlovo subotno bogoslužbovanje s kršćanima".

Činjenica je ovakva: Ne postoji niti jedno mjesto u Novom zavjetu koje govori o subotnjem okupljanju apostola i kršćana na Euharistiju, bogoštovlje. Što mislite zašto?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Onda je i Bog bio idolopoklonik i propagator idolopoklonstva kada je dao Subotu u deset zapovesti.
Onda su i svih deset zapovesti idolopoklonicke.

Sta su sve ljudi spremni da izmisle, samo da obore veru Adventista, i ne ispostuju spasonosne kriterijume jevandjelja.

--------------------------------------------------------

Pošto je tema o primerima idolopoklonstvu, u tom cilju može se navesti mnogo stvari prema kojima možemo imati idolopoklonički stav, a koje biblija tako deklariše.

To su po bibliji novac i bogatstvo ovoga sveta, kao i svetovna moda i ukrašavanje tela, iz kojih proističu sva druga zla.

Biblija o tome kaže:

"Ko ljubi novce, neće se nasititi novaca; i ko ljubi bogatstvo, neće imati koristi od njega. I to je taština" ( propovednik 5. 10 )

"Ne uzdajte se u vlast ni u otimanje, nemojte biti ništavi; kad raste bogatstvo, ne dajte da vam srce prione za nj.
Jednom reče Bog i više puta čuh, da je krepost u Boga"
( psalam 62. 10 - 11 )

"Bolje je malo u pravednika nego bogatstvo mnogih bezbožnika.
Jer će se mišice bezbožnicima potrti, a pravednike utvrđuje Gospod"
( psalam 37. 16 - 17 )

"Hodite vi sad, bogati, plačite i ridajte za svoje ljute nevolje koje idu na vas.
Bogatstvo vaše istruhnu, i haljine vaše pojedoše moljci;
Zlato vaše i srebro zarđa, i rđa njihova biće svedočanstvo na vas: izješće telo vaše kao oganj. Stekoste bogatstvo u poslednje dane.
Gle, viče plata vaših poslenika koji su radili njive vaše i vi ste im otkinuli; i vika žetelaca dođe do ušiju Gospoda Savaota.
Veseliste se na zemlji, i nasladiste se; uhraniste srca svoja, kao na dan zaklanja"
( Jakov 5. 1 - 5 )

"Ovo su oni što pogane vaše milostinje jedući s vama bez straha i gojeći se; oblaci bezvodni, koje vetrovi raznose; jesenska drveta nerodljiva, koja su dvaput umrla, i iz korena iščupana" ( Juda 1. 12 )

"I zaplakaće i zajaukati za njom carevi zemaljski koji se s njom kurvaše i besniše, kad vide dim gorenja njenog,
Izdaleka stojeći od straha muka njenih i govoreći: Jaoh! Jaoh! Grade veliki Vavilone, grade tvrdi, jer u jedan čas dođe sud tvoj!
I trgovci zemaljski zaplakaće i zajaukati za njom, što njihove tovare niko više ne kupuje;
Tovara zlata i srebra i kamenja dragog i bisera i uzvoda i porfire i svile i skerleta, i svakog mirisnog drveta, i svakojakih sudova od fildiša, i svakojakih sudova od najskupljeg drveta, bronze i gvožđa i mermera,
I cimeta i tamjana i mira i livana, i vina i ulja, i nišesteta i pšenice, i goveda i ovaca, i konja i kola, i telesa i duša čovečijih.
I voća želja duše tvoje otidoše od tebe, i sve što je masno i dobro otide od tebe, i više ga nećeš naći.
Trgovci koji se ovim tovarima obogatiše od nje, staće izdaleka od straha mučenja njenog, plačući i jaučući,
I govoreći: Jaoh! Jaoh! Grade veliki, obučeni u svilu i porfiru i skerlet, i nakićeni zlatom i kamenjem dragim i biserom;
Jer u jedan čas pogibe toliko bogatstvo! I svi gospodari od lađi, i sav narod u lađama, i lađari, i koji god rade na moru, stadoše izdaleka,
I vikahu, videvši dim gorenja njenog, i govorahu: Ko je bio kao ovaj grad veliki?
I baciše prah na glave svoje, i povikaše plačući i ridajući, govoreći: Jaoh! Jaoh! Grade veliki, u kome se obogatiše svi koji imaju lađe na moru od bogatstva njegovog, jer u jedan čas opuste!"
( otkrivenje 18. 9 - 19 )

"Otkuda ratovi i raspre među nama? Ne otuda li, od slasti vaših, koje se bore u vašim udima?
Želite i nemate; ubijate i zavidite, i ne možete da dobijete; borite se i vojujete, i nemate, jer ne ištete.
Ištete, i ne primate, jer zlo ištete, da u slastima svojim trošite.
Preljubočinci i preljubočinice! Ne znate li da je prijateljstvo ovog sveta neprijateljstvo Bogu? Jer koji hoće svetu prijatelj da bude, neprijatelj Božji postaje"
( Jakov 4. 1 - 4 )

"Oj žedni koji ste god, hodite na vodu, i koji nemate novca, hodite, kupujte i jedite; hodite, kupujte bez novca i bez plate vino i mleko.
55:2 Zašto trošite novce svoje na ono što nije hrana, i trud svoj na ono što ne siti? Slušajte me, pa ćete jesti šta je dobro, i duša će se vaša nasladiti pretiline"
( Isaija 55. 1 - 2 )

"A kad ga vide Isus gde postade žalostan, reče: Kako je teško ući u carstvo Božije onima koji imaju bogatstvo!
Lakše je kamili proći kroz iglene uši negoli bogatom ući u carstvo Božije"
( Luka 18. 24 - 25 )

"Bogatima na ovom svetu zapovedaj da se ne ponose niti uzdaju u bogatstvo propadljivo, nego u Boga Živoga, koji nam sve daje izobilno za užitak;
Neka dobro čine, neka se bogate u dobrim delima, neka budu podašni, zajednični"
( 1 Timotijeva 6. 17 - 18 )

"Ovako veli Gospod: Mudri da se ne hvali mudrošću svojom, ni jaki da se ne hvali snagom svojom, ni bogati da se ne hvali bogatstvom svojim.
Nego ko se hvali, neka se hvali tim što razume i poznaje mene da sam ja Gospod koji činim milost i sud i pravdu na zemlji, jer mi je to milo, govori Gospod"
( Jeremija 9. 23 - 24 )

"Tako i žene u pristojnom odelu, sa stidom i poštenjem da ukrašuju sebe, ne pletenicama, ni zlatom, ili biserom, ili haljinama skupocenim,
Nego dobrim delima kao što se pristoji ženama koje se obećavaju pobožnosti"
( 1 Timotijeva 2. 9 - 10 )

Gledajući moderni svet - ovaj spisak idolopokloničkog stava prema zemaljskim stvarima može biti mnogo duži.

Jednom rečju, sve čemu čovek pridaje više pažnje nego li Bogu - to je predmet idolopoklonstva, a mogu se navesti neki primeri idolopokloničkog stava prema: "kolima, ženama, ljudma koje čovek postavlja kao zemaljske uzore, umetnosti bilo koje vrste, sportu, gledanju filmova, muzici, putovanjima, kolekcionarstvu, sticanju nekretnina, uređenju enterijera ili eksterijera, hortikulturi, itd..itd.."
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Po Miretovom i slapovom površnom shvatanju idolopoklonstvo je samo ono što se smatra Bogom a nije Bog.

Međutim Biblija pruža šire tumačenje od toga. Tako da je njihov arg. mi ne smatramo da su bogovi (kipovi i ikone) osporen sa tvrdnjom Biblije da je obožavanje i ako neko ne smatra da je nešto bukvalno Bog ali da ima idolopoklonički stav prema tome.

Kao npr. stav proždrljivaca prema hrani i trbuhu. Naravno da niko ne misli da je trbuh bukvalno Bog Božanstvo, ali proždrljivots je dokaz da se trbuh obožava.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107

"Proklet da je čovjek koji bi načinio lik rezan ili liven, stvar gadnu pred Gospodom, djelo ruku umjetničkih, ako bi i na skrivenu mjestu metnuo. A sav narod odgovarajući neka reče: amin"
( 5 knjiga Mojsijeva 27. 15 )


"Koji grade rezane likove, svi su ništa, i mile stvari njihove ne pomažu ništa, i one su im svjedoci da ne vide i ne razumiju, da bi se posramili.
Ko gradi boga i lije lik, nije ni na kaku korist.
Gle, svi će se drugovi njegovi posramiti, i umjetnici više od drugih ljudi; neka se skupe svi i stanu, biće ih strah i posramiće se svi.
Kovač kliještima radi na živom ugljevlju, i kuje čekićem, i radi snagom svoje ruke, gladuje, te iznemogne, i ne pije vode, te sustane. I
Drvodjelja rasteže vrvcu i bilježi crvenilom, teše i zaokružuje, i načinja kao lik čovječji, kao lijepa čovjeka, da stoji u kući.
Siječe sebi kedre, i uzima česvinu i hrast ili što je najčvršće među drvljem šumskim; sadi jasen, i od dažda raste.
I biva čovjeku za oganj, i uzme ga, te se grije; upali ga, te peče hljeb; i još gradi od njega boga i klanja mu se; gradi od njega lik rezan, i pada na koljena pred njim.
Polovinu loži na oganj, uz polovinu jede meso ispekavši pečenje, i biva sit, i grije se i govori: aha, ogrijah se, vidjeh oganj.
A od ostatka gradi boga, rezan lik svoj, pada pred njim na koljena i klanja se, i moli mu se i govori: izbavi me, jer si ti bog moj.
Ne znaju, niti razumiju, jer su im oči zaslijepljene da ne vide, i srca, da ne razumiju.
Niti uzimaju na um, nema znanja ni razuma da bi koji rekao: polovinu ovoga spalih na oganj, i na uglju od njega ispekoh hljeb, ispekoh meso i jedoh; i od ostatka eda li ću načiniti gad, i panju drvenom hoću li se klanjati?
Taki se hrani pepelom, prevareno srce zavodi ga da ne može izbaviti duše svoje, niti reći: nije li laž što mi je u desnici"
( knjiga proroka Isaije 44. 9 - 20 )


"Ovako veli Gospod: ne učite se putu kojim idu narodi, i od znaka nebeskih ne plašite se, jer se od njih plaše narodi.
Jer su uredbe u naroda taština, jer sijeku drvo u šumi, djelo ruku umjetničkih sjekirom;
Srebrom i zlatom ukrašuju ga, klinima i čekićima utvrđuju ga da se ne pomiče;
Stoje pravo kao palme, ne govore; treba ih nositi, jer ne mogu ići; ne boj ih se, jer ne mogu zla učiniti, a ne mogu ni dobra učiniti.
Niko nije kao ti, Gospode; velik si i veliko je ime tvoje u sili"
( knjiga proroka Jeremije 10. 2-6 )


"Šta pomaže rezan lik što ga izreza umjetnik njegov? šta liven lik i učitelj laži, te se umjetnik uzda u djelo svoje gradeći nijeme idole?
Teško onome koji govori drvetu: preni se! i nijemu kamenu: probudi se! Hoće li on učiti? Eto, obložen je zlatom i srebrom, a nema duha u njemu.
A Gospod je u svetoj crkvi svojoj; muči pred njim, sva zemljo"
( Avakum 2. 18 - 20 )
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Pošto se ne klanjaju Bogu, onda se klanjaju onome ko im donosi haos. Zato imaju veći haos nego kod nas.

Primjera ima dosta od klanjanja ikonama, kipovima, brojanicama, hramovima, novcu, muzici, slavi, golotinji, moćima, pozicijama, uticaju itd.

širok spektar.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Sve što obožavaju ljudi Bog im uništi ili oduzme, hramove, kipove, ikone, brojanice, zemlju (kao npr. sveta zemlja Kosovo).

Onda novac, auta, kuće itd.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ljudi koji obožavaju ikone, kipove itd. imaju za tim potrebu jer ih kipovi i ikone ne ukoravaju za grijehe.

Oni se pred njima osjećaju moćno, dok ih susret sa Bogom ponižava.

Zato imaju toliki broj predmeta koje obožavaju.

Takođe je idolatrija klanjanje svešteniku, ljubljenje ruke, govorenje da je sveš. naš otac duhovni.
 
Natrag
Top