Idolopoklonstvo - što je i primjeri

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Hoće crnogorski idolopoklonici da uzmi srpskim idolopoklonicima idole.

Smeta im što oni ne mogu da obožavaju, a ovi mogu.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ako u bibliji ne postoji zapovest formulisana recima "STAVITE U CRKVU SLIKE I KIPOVE, KLANJAJTE IM SE, LJUBITE IH, NOSITE NA LITIJAMA" itd, ko smo mi ljudi da samoinicijativno propisujemo nesto za sta nemamo odobrenje od Boga?

Kada bi se ljudi zadrzali samo na ono sto je Bog zapovedio, crkve bi bile bar u tom formalnom smislu savrsene.

Ovako, crkve nisu nista drugo osim skup stvari, elemenata, a o ucenjima da ne govorimo - koje je izmislio i ustanovio covek.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ako u bibliji ne postoji zapovest formulisana recima "STAVITE U CRKVU SLIKE I KIPOVE, KLANJAJTE IM SE, LJUBITE IH, NOSITE NA LITIJAMA" itd, ko smo mi ljudi da samoinicijativno propisujemo nesto za sta nemamo odobrenje od Boga?
A zapovedio je da naprave kovceg zaveta sa likovima andjela i da mu kade i vrse svetu sluzbu? Zapovedio je da nacine zmiju (sliku Hrista) da im posluzi kao pomoc u posrednom obozavanju?

Eda li Bog krsi svoj zakon?

Pa vi ste katastrofa!

Ako je mogao mojsiju zapovediti da "nacini sve prema slici" sto ne bi i nama zapovedio da nacinimo predstave nebeskih stvari u obliku slika?

Vi nikako da shvatite da niko ne obozava te slike! To su samo predmeti koji se koriste u sluzbi! Imali su ih i jevreji!
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Vi nikako da shvatite da niko ne obozava te slike! To su samo predmeti koji se koriste u sluzbi! Imali su ih i jevreji!

Kako bi i mogli da shvate kada i ne mogu da pojme pravo značenje druge zapovesti, o tome da zakon mešaju kao špil karata, ne poznaju da se odredba o senki odnosi isključivo na sinove Israela da i ne govorim.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Kako bi i mogli da shvate kada i ne mogu da pojme pravo značenje druge zapovesti, o tome da zakon mešaju kao špil karata, ne poznaju da se odredba o senki odnosi isključivo na sinove Israela da i ne govorim.
Znacenje zapovesti nije da ne smes imati sliku, vec da je ne smes obozavati kao Boga! A nacin obozavanja nije bitan, polozaj tela i slicno, jer i umom se obozava i 'trbuh je bog'!

Nije zapovest branila polozaje tela! To nigde ne pise!

Dakle, to da li neko pada poklanja se i ljubi sliku, ne znaci da je on obozava kao Boga, vec je to predmet koji se koristi u 'posrednom obozavanju'.

A takve predmete su imali i Jevreji npr. kovceg i zmiju! I ti predmeti su se koristili u obozavanju. Zasto ih onda ne bi imali i mi?

Da li je moguce da ovo ne razumeju?

Ikonoborstvo je davno pobedjeno kao neosnovano, a oni se i dalje bore pobedjenim tvrdnjama!
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ikonoborstvo je davno pobedjeno kao neosnovano, a oni se i dalje bore pobedjenim tvrdnjama!

Nažalost brate, ikonoklazam nikada u potpunosti nije pobeđen. Jer da jeste ovi nasrtljivci se ne bi usuđivali da terorišu svojim optužbama.

Razlog zašto je to tako, nije zato što je to po Bogu, nego zato što su ljudi kako lenji tako i samouvereni u svojim "tvrdnjama". Naime, da su samo i prvi ikonoklasti, i ova njihova "američka" varijanta pročitali originalne rabinske tekstove i pojašnjenja, ne bi im nikada na pamet palo da Bogu u usta stavljaju nešto što on nije rekao.

A oni nikako da shvate da se II zapovest ne odnosi na Boga, i slikanje ili vajanje likova svetaca, nego na uvođenje politeizma, tačnije na stvaranje idola, kipova lažnih bogova. Naime, II se zapovest ne može uzeti sama za sebe, tačnije ne može se odvojiti od I zapovesti.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
A zapovedio je da naprave kovceg zaveta sa likovima andjela i da mu kade i vrse svetu sluzbu? Zapovedio je da nacine zmiju (sliku Hrista) da im posluzi kao pomoc u posrednom obozavanju?

Eda li Bog krsi svoj zakon?

Pa vi ste katastrofa!

Ako je mogao mojsiju zapovediti da "nacini sve prema slici" sto ne bi i nama zapovedio da nacinimo predstave nebeskih stvari u obliku slika?

Vi nikako da shvatite da niko ne obozava te slike! To su samo predmeti koji se koriste u sluzbi! Imali su ih i jevreji!

Daj nam biblijski dokaz gde Bog ili Hristos i apostoli zapovedaju da se u novozavetnim crkvama postave slike i kipovi, i da se pred njima klanja i vrsi sluzba, i da ce one imati bilo kakvu spasonosnu ulogu.

Na ovo gore sam vise puta odgovorio.

Bog je zapovedio da se napravi kovceg zaveta u koji je Mojsije stavio ploce sa deset zapovesti pisane prstom Bozjim, a koveg je bio napravljen od drveta oblozenim zlatom, i sa dva andjela na poklopcu.

Ovaj kovceg je bio u drugom odeljku ili Svetinji nad Svetinjama, van ljudskih pogleda, i pred njim nije vrsena nikakva idolopoklonicka sluzba, vec su u dvoristu prinosene zrtve za grehe naroda, i krvlju tih zrtava je prskana zavesa koja je delila dva odeljka, Svetinju i Svetinju nad Svetinjama.
Jednom godisnje Prvosvestenik je ulazio u drugi odeljak i vrsio sluzbu ociscenja Svetinje, pri cemu je krvu pomazivao stranice kovega.

Kadionica je simbolicno predstavljala molitve Bozjeg naroda koje su se uzdizale Bogu.

Dakle, nema govora o nikakvom idolopoklonstvu, posebno jer je taj kovceg sa deset zapovesti bio kopija kovcega koji se nalazi u nebeskoj Svetinji, a sluzba Svestenstva TIPOS ili predslika Isusove Prvosvestenicke sluzbe u novom zavetu.

Sto se tice stapa na kojoj je Mojsije stavio bakarnu zmiju, ona nije nacinjena kao sredstvo obozavanja i klanjanja, vec zato sto su narod u pustinji ujedale zmije, pa je Bog rekao da ko pogleda u zmiju na stapu, da ce ozdraviti.

Dakle, tu nema govora o idolopoklonickoj sluzbi, vec o trenutnom prakticnom elementu isceljenja.

Bog naravno nije kontradiktoran, i on jasno u drugoj zapovesti kaze:

"Ne gradi sebi lika rezana niti kakve slike od onoga što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodi ispod zemlje.
Nemoj im se klanjati niti im služiti,
jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji pohodim grijehe otačke na sinovima do trećega i do četvrtoga koljena, onijeh koji mrze na mene;
A činim milost na tisućama onijeh koji me ljube i čuvaju zapovijesti moje"
( 2 Mojsijeva 20. 4 - 6 )

"Nemojte graditi sebi idola ni likova rezanijeh, niti stupova podižite, ni kamenja sa slikama mećite u svojoj zemlji da mu se klanjate; jer sam ja Gospod Bog vaš" ( 3 Mojsijeva 26. 1 )

"Onaj dan kad stajaste pred Gospodom Bogom svojim kod Horiva, kad mi Gospod reče: saberi mi narod da im kažem riječi svoje, kojima će se naučiti da me se boje dok su živi na zemlji, i da uče tome i sinove svoje;
Kad pristupiste i stajaste pod gorom, a gora ognjem goraše do samoga neba i bješe na njoj tama i oblak i mrak;
I progovori Gospod k vama isred ognja; glas od riječi čuste, ali osim glasa lika ne vidjeste;
I objavi vam zavjet svoj, koji vam zapovjedi da držite, deset riječi, koje napisa na dvije ploče kamene.
I meni zapovjedi onda Gospod da vas učim uredbama i zakonima da ih tvorite u zemlji u koju idete da je naslijedite.

Zato čuvajte dobro duše svoje; jer ne vidjeste nikakoga lika u onaj dan kad vam govori Gospod na Horivu isred ognja,
Da se ne biste pokvarili i načinili sebi lik rezan ili kaku god sliku od čovjeka ili od žene,

Sliku od kakoga živinčeta koje je na zemlji, ili sliku od kake ptice krilate koja leti ispod neba;
Sliku od čega što puže po zemlji, ili sliku od kake ribe koja je u vodi pod zemljom;
I da ne bi podigavši oči svoje k nebu i vidjevši sunce i mjesec i zvijezde, svu vojsku nebesku, prevario se i klanjao im se. i služio im; jer ih Gospod Bog tvoj dade svijem narodima pod cijelijem nebom"
( 5 Mojsijeva 4. 10 - 19 )

AMIN!
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
A zapovedio je da naprave kovceg zaveta sa likovima andjela i da mu kade i vrse svetu sluzbu? Zapovedio je da nacine zmiju (sliku Hrista) da im posluzi kao pomoc u posrednom obozavanju?

Eda li Bog krsi svoj zakon?

Pa vi ste katastrofa!

Ako je mogao mojsiju zapovediti da "nacini sve prema slici" sto ne bi i nama zapovedio da nacinimo predstave nebeskih stvari u obliku slika?

Vi nikako da shvatite da niko ne obozava te slike! To su samo predmeti koji se koriste u sluzbi! Imali su ih i jevreji!

Bog je taj koji je naredio Mojsiju da napravi zavetni kovceg po uputsvima.Taj kovceg je sluzio da se u njega odloze 2 kamene ploce na kojima su napisane Bozje zapovedi,ali ne i ikone,krstovi,kipovi itd....Nadalje taj kovceg je simbolizovao prisutnost Boga Jehove,i nalazio se u posebnoj prostoriji prvo u satoru od sastanka koji je zavesom bio podeljen na dva dela i ta zavesa je razdvajala Svetinju od Svetinje nad Svetinjama..potom i u hramu gde je takodje zavesom bila podeljena Svetinja od Svetinje nad Svetinjama u koju je smesten Zavetni kovceg. A to sto je Jehova da se naprave heruvimi na kovcegu pa to je umetnicko delo,a ne da se klanjaju tim heruvimima,bas kao i na zavesi... Takodje ti heruvimi na poklopcu kovcega gledaju jedan prema drugom ka poklopcu sa krilima koja zaklanjaju poklopac. Oni nisu radjeni kao bogovi koji gledaju ocima ka ljudima vec jedan ka drugom i ka poklopcu. a i ta zavesa sa izvezenim heruvimima da nije mozda i ona sluzila za da joj se ljudi klanjaju???? To je bre umetnicko delo a ne nesto namenjeno za idolopoklonstvo....
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Daj nam biblijski dokaz gde Bog ili Hristos i apostoli zapovedaju da se u novozavetnim crkvama postave slike

Ne moram ja da ti navodim Hrista, dovoljan je Mojsije koji je po Bozjem naredjenju nacinio kovceg sa andjelima ispred kojeg su svestenici vrsili svetu sluzbu kadili klanjali se i molili... Isto je i u crkvi ispred slika!

A u Hristovo vreme je svaka sinagoga imala slike identicne nasim, pa on nije rekao nista!

Bog je zapovedio da se napravi kovceg zaveta u koji je Mojsije stavio ploce sa deset zapovesti pisane prstom Bozjim, a koveg je bio napravljen od drveta oblozenim zlatom, i sa dva andjela na poklopcu.

Tako je, i ispred njega su vrsili svetu sluzbu, kadili, klanjali se, iskazivali strahopostovanje, jer kovceg je sluzio u posrednom obozavanju Boga i iznad njega se ponekad javljao Bog. Tako je i u nasoj crkvi ispred slika!

Dakle, nema govora o nikakvom idolopoklonstvu

A ko kaze da je to idololoklonstvo?

Sto se tice stapa na kojoj je Mojsije stavio bakarnu zmiju, ona nije nacinjena kao sredstvo obozavanja i klanjanja

Nacinjena je kao sredstvo koje je sluzilo u "posrednom obozavanju", kao slika i predstava Boga. Znaci predstave nasega Boga i nebeskih stvari su dozvoljene, nije ih Bog zabranio kao ni predmete i slike koje bi sluzile u svrhu 'posrednog obozavanja', on je zabranio slike drugih bogova a ne slike samoga sebe! Inace bi bio sam sebi suprotan odnosno krsio bi sopstvenu zapovest! Ne razumete drugu zapovest, insistirate na slovu! I nemate uopste argumenata za svoje tvrdnje!
 
Natrag
Top