Elen Vajt i originalno Božje probuđenje

Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Ne, to ne znači to, već upravo da nismo pod osudom kojiu zakon donosi zbog njegovog kršenja, već nas je Hristos opravdao i dao nam silu da ne kršimo ni jednu zapovest već da u potpunosti živimo u skladu sa njim izgrađujući sebe duhovno ka savršenstvu karaktera u visini mere rasta Hristova.

U sledećem tekstu apostol Pavle upravo govori o čoveku koji u Hristu oslobođen od greha i osude koju zakon donosi zbog njegovog kršenja, Duhom Svetim potpuno živi u skladu sa pravdom zapisanom u Božjem zakonu.

Tekst je objašnjen u podeljenim citatima.


1. Čovek koji je potpuno predan Bogu, koga je Hristos opravdao od osude zbog kršenja zapovesti, i koji živi u Duhu Svetome:

"Nikakva, dakle, sad nema osuđenja onima koji su u Hristu Isusu i ne hode po telu nego po Duhu"

2. Darom Duha Svetoga čovek je oslobođen od principa greha i osude koju je zakon donosio čoveku koji ga je kršio:

"Jer zakon Duha koji oživljava u Hristu Isusu, oprostio me je od zakona grehovnog i smrti"

3. Razlog što su ljudi kršili zakon je bio greh koji je ovladao ljudskim telom, i zato je Bog poslao Isusa da osudi greh i da čoveku da silu Svetoga Duha da više ne greši kršeći zakon, već da u potpunosti ispuni svaku zapovest i pravdu zapisanu u njegom zakonu:

"Jer što zakonu beše nemoguće, jer beše oslabljen telom, posla Bog sina svog u obličju tela grehovnog, i za greh osudi greh u telu, d
a se pravda zakona ispuni u nama koji ne živimo po telu nego po duhu"

4. Ljudi koji nisu predani Bogu, oni su telesni i krše Božje zapovesti, njihov život nije u skladu sa principima zapisanim u njima, i ne pokoravaju se zakonu Božjem već ga krše, i ne mogu ugoditi Bogu poslušnošću:

"Jer koji su po telu telesno misle, a koji su po duhu duhovno misle.

Jer telesno mudrovanje smrt je, a duhovno mudrovanje život je i mir.
Jer telesno mudrovanje neprijateljstvo je Bogu, jer se ne pokorava zakonu Božijem niti može.
A koji su u telu ne mogu Bogu ugoditi"

Oni koji su predani Bogu, oni žive u Duhu Svetome, i oni ne žive u grehu - ne krše zapovesti povlađujući se za svojim grešnim sklonostima, već je njihov život u potpunom skladu sa pravdom zapisanom u Božjem zakonu:

"A vi niste u telu nego u duhu; jer Duh Božji u vama živi. A ako ko nema Duh Hristov, on nije Njegov.
A ako je Hristos u vama, onda je telo mrtvo greha radi a duh živ pravde radi" ( Rimljanima poslanica 8. 1 - 10 )

vrlo pažljivo čitam ove postove. mislim da to terba činiti da ae ughvati smisao.
RANGO je dobro OBRAZLOŽIO,GALATIMA POSLANICA JASNO DONOSI NEKE NESUGLASICE OKO ZAKONA I SVEGA TOGA TUMAČENJA. sve može biti tako a da ipak nije tako. Bog je na jedan neobičan način priparvio plan spašenja ljudskog roda. jedan od smisaonog delaplana jeste jedenje i ne jedenje u kojima je tip pagana i izraela. tako je i obrezanje tip izraela a neobrezanje tip pagana. takođe sveukupni odnos zakona je tip izraela kome je dat isti i pagana koji su bez zakona dokučili verom spašenje.avraam je tip jednih i drugih koji opet udara na nojevu barku gde noju Bog kaže da uvede od čistih i nečistih životinja u barkj,da bi popotopu zadao mu da jede i čiste i nečiste,očioto dajuć smisaonost da je reč o planu da Bog uvede obe grzpe u nebo,naravno samo koji su od obećanog semena dakle od Hrisdta kroz Hrista,to je avraam u tipu,otac jednih i drugih s tim da seme obećanja dobija u obećanje od Boga u vreme neobrezanja,dajuć nam znak da je seme obećanja samo kroz veru ne kroz zakon.
u galatima on jasno pokazuje to kroz pavlovbe reči da je reč i dva zaveta ,agar je tip ljudi koji su pod zakonom pozvani u milost a sara tip onih koji su bez zakona verom pozvani u milost. oni pod zakonom ne mogu zakonom i milošću ući u obećanje jer onda obećanje ne bi imalo pravosnažnost jer je obećanje Bog upravo dao avraamu dok je bio u neobrezanju. i da stoga pabvle i daje zaključak da je rečeno da agara mora sa sinom biti izgnana van obećanja kod avraama,dakle jasno je da sin agare sa agarom nije dobio nasle. gledajućna sliku zaveta ,Bog jasno napominje da je zakon odvojen po pitanju spašenja i blagodati neba od vere. i da to dvoje ne mogu skupa zajedno naslediti obećanje inače agara ne bi po Božjem nahoženju tog dana bila izgnana kao tip tog Božjeg promisla.
tako mi ovde ne moramo verovati ovo ali to je onda jedan hendikep.jer pavle ne bi nikako mogao izgovortii vrlo krupne reči koje sam već napomenuo u galatima,korinćanima poslanici,da su izgubili Hrista oni koji hoće zakonom da se opravdaju. ovde se ne radi o jevrejima,i ne može se konstantno mašati u tumačenju da se tu zapravo radi da su galati navodno mislili da se mogu zakonom samo opravdati a ne i Hristom,ne galati su većbili kaopagani kršteni u ime Isusa bez ikake sumnje čvrsto uvereni u spašenje kroz milost i veru u Hrtista čak kršterni svetim D uhom,dakle imali su čak i udeo u večnom pokoju jer nisu odbili pedesetnicu. no i pored svega pavle je jasan da oni gube Hrista ,jer su od onih pod zakonom bili nadvladati da ipak moraju pored sve svoje vrre u Hrista držati i zakon. ne znam u tumačenju današnjih ljudi poput adventista zašto je pavle onda bio protiv takih stvari,zašto je rekao da galati gube Hrista ako su već verovali Hrista ,i sve ostalo,zašto je pavlu bio problem njihovo držanje zakona nakon toga,kao recimo kad jedan adventista danas drži Hrista mada ne kao galati,niti je kršten u ime Isus niti je primio krštenje Duhom,da im pavle tako tešku reč govori da su izgubili Hrista?!
jedno moramo prihvatiti da Bog ima svoj namisao i on ne prima savetnika od ljudi i on je to tako uredio i mi se moramo s a time složiti da vera u Hrista ne ukida zakon a da opet vraćanje na zakon donosi gubitak Hrista.to nisu naivne stvari.
u slučaju adventista stvari su do kraja iskomplikovane jer oni na žalost od zakona naročito od držanja akcenta na održavanju suibote kao centra zakona ne mogu da prime spoznaju večnog pokoja tj. krštenje svetim Duhom.to što oni imaju ubeđenje da su navodno kršteni duhom je jedan marketing crkve. jer crkva nema validnost deliti Duha svetoga. a niti jedna osoba ili crkva. to samo može Isus. mutim na drugoj strani kada se jave ljudi koji imaju krštenje Duhom ,govorenje jezika i prorokovanje oni kažu da je to od đavola i javno to propagiraju čak knjigama na tu temu. kako se onda može verovati da oni koji hule na Duha mogu imati svetoga Duha?! to je već težak incident na putu za nebeski hanan.i to b i trebalo biti ovde ključno pitanje,kamen od ugla,odbacuje li se on ili ne?
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2010
Poruka
130

Oni koji su predani Bogu, oni žive u Duhu Svetome, i oni ne žive u grehu - ne krše zapovesti povlađujući se za svojim grešnim sklonostima, već je njihov život u potpunom skladu sa pravdom zapisanom u Božjem zakonu:

"A vi niste u telu nego u duhu; jer Duh Božji u vama živi. A ako ko nema Duh Hristov, on nije Njegov.
A ako je Hristos u vama, onda je telo mrtvo greha radi a duh živ pravde radi" ( Rimljanima poslanica 8. 1 - 10 )



Bilo bi lepo da sad objasniš vezu gornjeg citata sa Mojsijevim zakonom?Citat iz Evanđelja, iz Novog Zaveta je jasan onima koji žive u Duhu. Ali kako Duhu da nametnemo zapovesti koje su namenjene telu? Iz gornjeg citata razumemo da je Hristos, Duh Božji u nama, u našim telima. Kako sad Njemu, kad smo ga spoznali u sebi da nametnemo zapovesti koje su namenjene ljudima? Ndam se da ćeš na pravi način shvatiti konsekvence ovim mojih pitanja.

Svako dobro
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Bilo bi lepo da sad objasniš vezu gornjeg citata sa Mojsijevim zakonom?Citat iz Evanđelja, iz Novog Zaveta je jasan onima koji žive u Duhu. Ali kako Duhu da nametnemo zapovesti koje su namenjene telu? Iz gornjeg citata razumemo da je Hristos, Duh Božji u nama, u našim telima. Kako sad Njemu, kad smo ga spoznali u sebi da nametnemo zapovesti koje su namenjene ljudima? Ndam se da ćeš na pravi način shvatiti konsekvence ovim mojih pitanja.

Svako dobro

To je jednostavno, i vec je objasnjeno u predhodnim citatima.

Zakon novim zavetom nije uklonjen ili ukinut, vec je on Duhom Svetim upisan u ljudsko srce, odnosno - coveku je data sila Duha Svetoga da u potpunosti zivi po nacelima Bozjeg zakona i da ispuni svaku pravdu.
Isus je upravo zato i umro, jer su ljudi prekrsili Bozji zakon i iz tog razloga osudjeni na propast i vecnu smrt "JER JE PLATA ZA GREH SMRT"
Ali Hristos je postao covekova zamena, zamena za njegovu smrt, i on je umro umesto coveka, na njega je pala osuda i kazna zbog krsenja zakona, i ako ga sam nikada nije prekrsio.

Ovo je povezano i sa teorijom pojedinih da je Isus krsio neke od zapovesti, kao recimo Subotu.
Ako je to tako, onda je Hristos gresnik koji je dosao da preuzme i svoje grehe jer je sam krsio zapovesti.

E sad, vezano za gore postavljeno pitanje, mi jesmo krsteni Duhom, i upravo je to sustina novog zaveta, da smo mi krsili zakon, Hrist je umro za nase grehe, i dao nam dar Svetoga Duha kojim smo krsteni i oslobodjeni od predjasnjih greha, i koji upisuje Bozje zapovesti u nase srce i daje nam Silu da od tog trenutka u potpunosti zivimo moralno, drzeci sve Bozje zapovesti onako kako nas Duh vodi.

Odgovor za Mrsavkica:


Ti ovo govoris iz svog misljenja a ne po iskustvu koje si licno doziveo, jer u sustini ne poznajes sta znaci biti krsten Duhom i ziveti zivotom posvecenja i predanja svoje volje iz trenutka u trenutak.

Ja sam to iskustvo doziveo, i time se ne hvalim. jer moja hvala i slava je u Isusu, vec na to upucujem i druge.
Covek koji zivi u svetu cini razlicite greske gonjen svojom gresnom telesnom prirodom, krsi zapovesti, i nosi taj teret greha i krivice, ali kada upozna Hrista i shvati da su njegovi licni gresi odveli Isusa na krst i ranili njegovo telo i srce, on dolazi u skrusenosti i pokajanju pred Bogom sa teznjom da vise ne gresi, vec da se potpuno preda Bogu i poslusa svaku Bozju zapovest bez obzira na cenu.

Tada mu Bog daje Silu Svetoga Duha i u njemu ozivljava moralnu savest, zapisuje svoje zapovesti u njegovo srce, i zakon koji ga je nekada osudjivao jer ga je krsio, on mu se sada raduje, i milina mu je da ispunjava Bozju volju, jer ga Duh tako vodi i usmerava da cini po pravdi i ljubavi koja je u njegovom srcu.

To je iskustvo koje treba da dozivi svako ljudsko bice, bez toga nema spasenja.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
To je jednostavno, i vec je objasnjeno u predhodnim citatima.

Zakon novim zavetom nije uklonjen ili ukinut, vec je on Duhom Svetim upisan u ljudsko srce, odnosno - coveku je data sila Duha Svetoga da u potpunosti zivi po nacelima Bozjeg zakona i da ispuni svaku pravdu.
Isus je upravo zato i umro, jer su ljudi prekrsili Bozji zakon i iz tog razloga osudjeni na propast i vecnu smrt "JER JE PLATA ZA GREH SMRT"
Ali Hristos je postao covekova zamena, zamena za njegovu smrt, i on je umro umesto coveka, na njega je pala osuda i kazna zbog krsenja zakona, i ako ga sam nikada nije prekrsio.

Ovo je povezano i sa teorijom pojedinih da je Isus krsio neke od zapovesti, kao recimo Subotu.
Ako je to tako, onda je Hristos gresnik koji je dosao da preuzme i svoje grehe jer je sam krsio zapovesti.

E sad, vezano za gore postavljeno pitanje, mi jesmo krsteni Duhom, i upravo je to sustina novog zaveta, da smo mi krsili zakon, Hrist je umro za nase grehe, i dao nam dar Svetoga Duha kojim smo krsteni i oslobodjeni od predjasnjih greha, i koji upisuje Bozje zapovesti u nase srce i daje nam Silu da od tog trenutka u potpunosti zivimo moralno, drzeci sve Bozje zapovesti onako kako nas Duh vodi.

Odgovor za Mrsavkica:


Ti ovo govoris iz svog misljenja a ne po iskustvu koje si licno doziveo, jer u sustini ne poznajes sta znaci biti krsten Duhom i ziveti zivotom posvecenja i predanja svoje volje iz trenutka u trenutak.

Ja sam to iskustvo doziveo, i time se ne hvalim. jer moja hvala i slava je u Isusu, vec na to upucujem i druge.
Covek koji zivi u svetu cini razlicite greske gonjen svojom gresnom telesnom prirodom, krsi zapovesti, i nosi taj teret greha i krivice, ali kada upozna Hrista i shvati da su njegovi licni gresi odveli Isusa na krst i ranili njegovo telo i srce, on dolazi u skrusenosti i pokajanju pred Bogom sa teznjom da vise ne gresi, vec da se potpuno preda Bogu i poslusa svaku Bozju zapovest bez obzira na cenu.

Tada mu Bog daje Silu Svetoga Duha i u njemu ozivljava moralnu savest, zapisuje svoje zapovesti u njegovo srce, i zakon koji ga je nekada osudjivao jer ga je krsio, on mu se sada raduje, i milina mu je da ispunjava Bozju volju, jer ga Duh tako vodi i usmerava da cini po pravdi i ljubavi koja je u njegovom srcu.

To je iskustvo koje treba da dozivi svako ljudsko bice, bez toga nema spasenja.
vidiš laodikeja u tome i jeste istinita Reč,koja kaže da će svagda telesni,tj. misli se onaj pod zakonom da" GONI" duhovnog,da ga proganja,moraš,čini,pazi kriv si,nema spašenja,ne razumeš itd! upravo tako si sam sada ponovio po ko zna koji put tvrdoću tumačenja zakona.ti kažeš da neki ovde misle da je Isus kršio zapovesti....! on ih nije kršio,to je samo izraz na vaše ,nije kršio. oba izraza su pogrešna,ali se rečkršio koristi po meri prethodnog izgovorenog bezumlja,da "Isus nije kršio zakon" . Isus je ispunio zakon. dakle kada je on ispunio zakon on je jednostavno pokazao gde je mesto zakonu,Gospodar svega je bio tu,stvarnost je izašla iz senke i ona stvarnost,on Gospodar je uzeo jednostavno klasje sa učenicima i kidao ga. to je zakonski bio prekršaj za zakonike,za njega koji je bio Gospodar,ne više posrednik (to nije bilo kršenje) ,već gospodar sami,jer zakon je dat od Gospodara preko posrednika mojsija,čoveka, a Bog budući je jedan Bog njemu više nije trebao posrednik,tako Gospodar Jedini je sada bio tu i on je ispuniv zakon ,kako je i proricano došao i slobodno ga "kršio"(!!!!!) kidavši klasje,rekavši čoveku d a ustane nemoćan od nogu i sad da nosi odar u subotu! a ko će mu ubraniti,zar on koji je poslao posrednikom zakon on Gospdoar toga ne zna bolje laodikeja od tebe dr .kajafe i drugih dr.mr. da li je zakon vetho i ispunjen u njemu bio tad tog časa ili nije?!
što se tiče tvoje priče o iskustvu to je jedna opasna reč. što je iskustvo? iskustvo je jedna prevarna reč. eva je imala iskustvo. ona je slušala saotonu izumitelja iskustva,ja ću ti eva reći iskustvo sa Bogom,Bog neće da vas ubije,Bog se boji. to je iskustvo. to je interpretacija,jedan laboratorijski nalaz. darvin je koristio iskustvo i izmislio smrt milijardi ljudi iskustvom evolucije. kajin je imao iskustvo,i napravio pogrešku sa oltarskim prinosom. isav je imao iskustvo i izgubio prvorodstvo. iskustvo sa nečim ,što nije bog bar ne mora biti bez prethodne provere. crkva kaže ima iskustvo sa Bogom ,to je iskustvo teologa,učenja u školama. steći iskustvo,staž. ali Bog neće sticanje staža,iskustva on oće da budemo jednostavnošću Reči dovedeni njemu.
ti kažeš ja imam iskustvo krštenja svetim Duhom. i onda ti kažem ja mislim da moje iskustvo je meni reklo da ja imam Duha krštenje. kako znaš? gde ti je znak verujućima? marko 16. zašto Bog kaže znaci verujućima.? što misliš ,čemu služe znaci na putu za jednu prestonicu? da se neko igra ulaganja bespotrebnih novaca iz državne kase? onda apostolima je Bog rekao da će im ostaviti znake za verujuće.pa laodikeja ako Bog ima svoje iskustvo provereno u Reči kroz znak koji je ostavio verujućima,kako onda tvoje iskustvo ima neko čudno iskustvo,da unutar toga nema marka 16.niti dela apostolskih iskustva sa krštenjem svetim duhom? vi naprotiv imate iskustvo mateja 12.hulu na svetoga duha. ja lično posedujem knjigu adventističkog teologa koji je javno pisao da je danas govorenje u jezicima i čudesa i ostalo iz marka 16 i dela apostlla od đavola,da je to ostalo u prvoj crkvi da toga više nema! Bog kaže obećanje za sve koje doziva Bog u carstvo,marko 16 takođe znak svim verujućima,VERUJUĆIMA neverujući to neće nikad imati,to Božje iskustvo Reči,sve R eči i sada ti ovde donosiš validnost crkvenog i svog iskustva da imaš iskustvo krštenja Duhom ,tako što ti je crkva rekla da ga imaš,a iskustvo marko 16 i dela,2. za to kažete da je to danas od đavola!! vrlo čudno iskustvo laodikeja! čak ga nećeš ni proveriti,zar ne? nazvaćeš to mojom proizvoljnom interpretacijom tek! jer ja sam čovek iz polja sa štapom,čovek navodno bez crkve ,bez generalne konferencije iza sebe itd.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107

To je upravo sustina tvog problema, sto izraz ISPUNITI tumacis kao ukinuti ili ukloniti, dati coveku slobodu od poslusnosti svim zapovestima

Ovo nije smisao Hristovih reci.
Kada on kaze ISPUNITI, on misli na to, da je on licno ispunjavao - odrzao - sproveo iskustveno svaku zapovest u svom licnom zivotu, odnosno nije ih krsio vec ih je ispostovao do kraja.
Isus sam ovo potvrdjuje kada kaze: "Ако заповести моје уздржите остаћете у љубави мојој, као што ја одржах заповести Оца свог и остајем у љубави Његовој" ( Jovan 15. 10 )

Sledeci tekst koji upravo pominje ovaj izraz ispuniti, dokazuje da izraz ISPUNITI ne znaci uloniti - ukinuti, jer da je tako Isus ne bi izrekao nastavak koji je dole prikazan crvenom bojom.
Takodje, u pomenutom tekstu Isus kaze da "KO IZVRSI zapovesti, taj ce se veliki nazvati u carstvu nebeskom, sto znaci da Isus kaze da je jedan od uslova spasenja u novozavetnom periodu drzanje svih Bozjih zapovesti:


"Не мислите да сам ја дошао да покварим закон или пророке: нијесам дошао да покварим, него да испуним.
Јер вам заиста кажем:
докле небо и земља стоји, неће нестати ни најмањега словца или једне титле из закона док се све не изврши.
Ако ко поквари једну од овијех најмањијех заповијести и научи тако људе, најмањи назваће се у царству небескоме; а ко изврши и научи, тај ће се велики назвати у царству небескоме.

Nastavak ovog teksta pokazuje da Isus ne samo da nije ukinuo zapovesti i oslobodio coveka poslusnosti, vec je prosirio njegove zahteve i postavio vece zakonske kriterijume od onih koje su imali Fariseji, a to je, da covek mora svoj zivot dovesti u potpuni sklad sa zakonom ne samo razumom vec i srcem, gde ce Duh Sveti kroz promenu koju ce uciniti u ljudskom srcu, osloboditi coveka sklonosti ka grehu, i time coveku dati silu da potpuno zivi po moralnim nacelima zapisanim u Bozjim zapovestima, ne mehanicki, vec u Duhu ljubavi prema Bogu i bliznjima:

"Јер вам кажем да ако не буде
већа правда ваша него књижевника и фарисеја, нећете ући у царство небеско.Чули сте како је казано старима: не убиј; јер ко убије, биће крив суду.
А ја вам кажем да ће сваки који се гњеви на брата својега ни за што, бити крив суду; а ако ли ко рече брату својему: рака! биће крив скупштини; а ко рече: будало! биће крив паклу огњеном.
Зато дакле ако принесеш дар свој к олтару, и ондје се опоменеш да брат твој има нешто на те,

Остави ондје дар свој пред олтаром, и иди прије те се помири с братом својијем, па онда дођи и принеси дар свој.
Мири се са супарником својијем брзо, док си на путу с њим, да те супарник не преда судији, а судија да те не преда слузи и у тамницу да те не вргну.
Заиста ти кажем: нећеш изаћи оданде док не даш до пошљедњега динара.
Чули сте како је казано старима: не чини прељубе.
А ја вам кажем да сваки који погледа на жену са жељом, већ је учинио прељубу у срцу својему" ( Matej 5. 17 - 29 )
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Nemam namjeru da bilo koga kritikujem, ali bih želio da ukažem na jednu stvar, jedan princip, koga bi se trebali pridržavati svi oni što pišu na forumima. To je princip: iskazati svoju misao što kraće i što konciznije. Zašto je to važno? Zato što tada postoji izgledna šansa da to i drugi pročitaju. Ta šansa je minimalna, kada se pišu dugački postovi. To malo ko čita.
Dakle, ako nam je stalo da se naši postovi čitaju, nastojmo da oni budu što kraći i što koncizniji. Skoro da nema te misli koja se ne može sažeti u desetak dobro odabaranih rečenica.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ja licno nekada ne stavljam citat predhodnika ako je njegov komentar poslednji, jer postavljanje citata zauzima puno mesta.
Ipak, ponekad zbog slabog razumevanja citaoca, u tekst se mora napisati i nesto sto po prirodi ne bi imalo potrebe, jer istina da desetak dobro odabranih recenica mogu biti razumljive ako se dobro sroce.

Zahvaljujem
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2010
Poruka
130
To je jednostavno, i vec je objasnjeno u predhodnim citatima.

Zakon novim zavetom nije uklonjen ili ukinut, vec je on Duhom Svetim upisan u ljudsko srce, odnosno - coveku je data sila Duha Svetoga da u potpunosti zivi po nacelima Bozjeg zakona i da ispuni svaku pravdu.
Isus je upravo zato i umro, jer su ljudi prekrsili Bozji zakon i iz tog razloga osudjeni na propast i vecnu smrt "JER JE PLATA ZA GREH SMRT"
Ali Hristos je postao covekova zamena, zamena za njegovu smrt, i on je umro umesto coveka, na njega je pala osuda i kazna zbog krsenja zakona, i ako ga sam nikada nije prekrsio.

Ovo je povezano i sa teorijom pojedinih da je Isus krsio neke od zapovesti, kao recimo Subotu.
Ako je to tako, onda je Hristos gresnik koji je dosao da preuzme i svoje grehe jer je sam krsio zapovesti.

E sad, vezano za gore postavljeno pitanje, mi jesmo krsteni Duhom, i upravo je to sustina novog zaveta, da smo mi krsili zakon, Hrist je umro za nase grehe, i dao nam dar Svetoga Duha kojim smo krsteni i oslobodjeni od predjasnjih greha, i koji upisuje Bozje zapovesti u nase srce i daje nam Silu da od tog trenutka u potpunosti zivimo moralno, drzeci sve Bozje zapovesti onako kako nas Duh vodi.


Dobro, kršili ste Zakon, Hristos vas je iskupio, i vi sad opet hoćete da držite Zakon za telesnog čoveka iako ste telom mrtvi po grehu. Nije to Evanđelje. Poenta je da se duhovno i telesno ne mogu mešati, premda čine jedno biće. Duhovno ne potpada pod telesno, a telesno ne može dostići duhovno. Mojsije ne može dostići Hrista, a Hristos ne potpada pod Mojsija, jer je uzvišeniji nad Mojsijem. U citatu jasno piše da je Isus Hristos, Duh Božji u nama,a ne piše da je u nama slika Duha svetoga. Živi Duh Božji je u nama. Opet, niko ne tvrdi da je Mojsijev zakon ukinut. I ne tvrdi se da Isus krši Mojsijev zakon, ali se i ne tvrdi da ga drži onako kako to ljudi čine. Tvrdim da je Hristos ispunjenje i da je iznad Mojsijevog zakona kao i svi koji poveruju u Evanđelje. Moje pitanje je bilo da li se Mojsijev zakon može nametnuti Duhu svetom, s obzirom da je dat ljudima, telesima za razne zabrane? Dakle živi Bog je u tebi, koji je Duh. Kako na duhovno možeš primeniti zapovest za telesno? Odgovor je nikako. A opet Duh Božji je u tebi. Ovo je tajna a ne kontradikcija. Živi Bog je sam sebi Zakon i ne podvrgava se zapovestima za ljude. Dakle taj Duh Božji nije pod Zakonom što Pavle objašnjava kroz sve svoje poslanice. Kad kažem da je Bog sam sebi Zakon, pod tim podrazumevam da je to Zakon različit od Mojsijevog zakona. Apostol Jovan kaže: Bog je ljubav. I po ljubavi se poznaju njegovi vernici, i sjedinjuju se s njim u svetoj tajni. Zato se i kaže da je Duh Božji u nama. Sa druge strane, Mojsijev zakon odvaja Boga od čoveka, to jest od Jevrejskog naroda. Jevreji se nisu smeli približavati Svetinji nad svetinjama, jer bi inače poginuli. Pošto si ubeđen da ti Mojsijev zakon donosi život, ne možeš razumeti pravu ulogu Mojsijevog zakona. Mojsijev zakon se ne može nametnuti duhovnom čoveku, premda važi za telesnog, samo radi spoznaje greha. Zato Pavle kaže da nismo (mi duhovni) pod Zakonom, misleći na Mojsijev Zakon. Kad razmišljaš o samom sebi, ako si hrišćanin, moraš sebe spozanti kao telesno i duhovno biće. I što jasnije razlučiš šta je telesno a šta duhovno, biće ti jasnija poruka Evanđelja.. Ako si hrišćanin, onda si telom mrtav, što je učinak Mojsijevog zakona, a duhom oživljavaš što je učinak samog Duha po Evanđelju. Da te podsetim da se u poslanicama kaže da Zakon važi samo dok je čovek živ. Kad muž umre, žena je slobodna od zakona o mužu. (Rimljanima 7). Ovde Pavle koristi brak kao metaforu da bi rastumačio poruku Evanđelja, a ne govori tek o običnom braku. Poruka Evanđelja kaže da ako si primio Duha svetoga telom si mrtav da Bogu živiš. A kad si mrtav, Mojsijev Zakon za tebe ne važi, premda nije ukinut. A duhom oživljavaš i živiš sam u Duhu, što je učinak samog Duha, a ne Mojsijevog zakona. Ti si kao duhovan jedno sa Duhom Božjim. Poslanica je jasna: Duh Božji je u vama. Ne kaže da nam je data slika Duha Božjeg, bar ne u konkretnom citatu koga si naveo. A i kako bi mogao naslikati Duha, kako bi mogao naslikati ljubav? Sad je samo pitanje tvog izbora, hoćeš li živeti po telu ili po duhu. Ako živiš po telu, drži se Mojsijevog Zakona, ali onda ti đavo stalno dosađuje. Meni je poznato da vi adventisti vidite“ đavola“ svuda tamo gde nemate uticaj. Ako si duhovan, onda si Hristov, a njegova zapovest je: Ljubi bližnjeg kao sebe samoga. Još jednom Pavle:
Rimljanima: 13:8-13:9
(8) Nikomu ništa ne dugujte, osim da jedni druge ljubite. Jer tko drugoga ljubi, ispunio je Zakon. (9) Uistinu: Ne čini preljuba! Ne ubij! Ne ukradi! Ne poželi! i ima li koja druga zapovijed, sažeta je u ovoj riječi: Ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga.
Znači da zaključim: Onaj ko je duhovan podrći će se duhbnom Zakonu, Bogu koji deluje ljubavlju. Samo poslušnost Bogu koji je ljubav, kako kaže apostol Jovan, donosi dobar plod. Poslušnost bez ljubavi nosi opasnost da postaeš poslušan ljudskoj volji koja se nameće svojom dogom. Zapamti ljubav te nepogrešivo vodi ka ka Bogu. Mišljenje iz dogme samo vodi u slepi fanatizam.
Eo i na ovom mestu Pavle objašnjava da kad počne slubža Hristu,prestaje služba po Mojsijevom Zakonu:

Primljanima 7:4
(4) Tako, braćo moja, i vi po tijelu Kristovu umrijeste Zakonu da pripadnete drugomu, Onomu koji je od mrtvih uskrišen, te plodove donosimo Bogu.
Svako dobro
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
doista rANGO JE OVO DOBRO DONEO. često se uzima da je Isus ispunjavao zakon,a ne da je u Isusu ispunjenje zakona.da je Isus Ispunjenje zakona,te da on u Hristu prestaje,posl.korinćanima 2. to je kao kad neko čuje Gospodara da je osuđen kao grešnik. i to mu se izašalje preko posrednbika mojsija putem zakona,da on zna jasno u čemu je njegova krivica koliko je velika i zašto neminovno mora umreti zbog zakonske reči.njegova jedina šansa da preživi je da mu se Gospodar smiluje. sad, pošto je Gospodar svet normalno da je i presuda smrću sveta(zakon je svet svakako kaže pavle) budući da je zapovest toliko sveta da jedino smrt je može nadomestiti,i to ne naša smrt ili smrt anđela to je sam Gospodar jedini mogao namiriti svojom smrću na krstu našu kaznu po svetosti Gospodareve zapovesti ili zakona. no,kada je gospodar došao i svojom krvlju platio cenu on nam je dao slobodu. tako zakon nas više ne osuđuje. ali način na koji nas Gospodar oslobađa je taj da smo morali sa njime ući u novi savez,novi zavet njegovom pravednom krvlju,koja je jedina cena naše krivice. sada kada mi pristajemo da uđemo u taj zavet krštenjem u to spasonosno ime kojim se krivica briše,mi postajemo doista slobodni,a ne samo to,već se sam Gospodar sa nama u tom zavetu obavezao da trebamo primiti još jednu stvar,njega samoga,jer samo tako ako on nastavi da živi u nama možemo ono što je sveto,zakon održati,jer samo on Gospodar je moćan da ukine zapovest koja je sve vreme protiv nas. tako način da on to učini je da se useli u svakog jednog od nas . to je on učinio nakon se uzneo u nebo po vaskrsu svetim Duhom obećanim! zato je Isus u telu hodao sa ljudima,bio sa nama ,Bog u telu,a kada je potom došao u Duhu na pedesetnici on je sada sve vreme u nama ,ako zajednicu Duha do kraja uzdržimo. dakle tako je Gospodar sada unutar u nama i time i njegova pravednost i njegovo novozavetno pismo koje je uvek moralo biti potvrđeno prolivenom krvlju je sada u nama. zato je pisano ko će na nas ako je Isus u nama? može li nam šta smrt ,gde ti je pakle pobeda. više ne živim ja,kaže pavle,već Hristos živi u meni. kako onda Gospodar koji je u meni može više grešiti? ako smo vođeni duhom onda zato stoji,da više nismo pod zakonom. dokle god smo pod Duhom nismo pod zakonom. ako li izađemo iz tog opsega ,onda će nam se suditi kao i svakom drugom po zakonu,kao i onima koji ne poznaše Hrista po savesti. tako vidimod a ako neko od adventista sve vreme krši prvu zapovest i sedmu o preljubi,postavlja se pitanje dali oni žive u Duhu ili samo u zakonu? tako ako ja sada dobrovoljno hoću izaći prema zakonu i obvezati se na zakonske uredbe ,ja ponovo zidam ono što je Isus srušio na krstu,onda mi Gospodar ne može tu više ništa pomoći,automatski sam dužan da živim zakonski,a budući da mi je to nemoguće kriv sam i pod kletvom. u tome je ta tanka linija ne razumevanja što je biti pod zakonom u slučaju galaćana i ,ne biti pod zakonom.to je Božja promisao. ja se onda gradim moćnim da svojom pravednošću ponovo zadovoljim zakonsku pravdu,a to je bilo kom nemoguće,a ne da to učini Gospodar koji će biti u meni svetim Duhom,moćan to održati jedino na taj način.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Biblija je jasna po pitanju , vratite se i ponovo procitajte moje poslednje komentare jer je tu sve lepo ojasnjeno, ali predhodno se molite Bogu da vas on osvedoci u istinu, jer ja sve vreme primam osvedocenje i Bozansko odobravanje za ono sto iznosim na ovom mestu.

Pozdrav

PROROCANSTVA O ISUSOVOM ODNOSU PREMA ZAKONU:

"I po tome rekoh: evo idem, kao što je u knjizi pisano za mene;

Hoću činiti volju tvoju, Bože moj, i zakon je tvoj meni u srcu"
( Psalam 40. 7 - 8 )

"Чујте, глуви; прогледајте, слепи, да видите.
Ко је слеп осим слуге мог? И ко је глув као посланик мој кога шаљем? Ко је слеп као Савршени? Ко је слеп као слуга Господњи?Гледаш много, али не видиш; отворене су ти уши, али не чујеш.
Господу беше мио ради правде Његове, учини закон великим и славним"
( Isaija 42. 18 - 21 )
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top