Elen Vajt i originalno Božje probuđenje

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Tvoj problem je ipak u nepoznavanju pisma i njegovog konteksta, i u nedostatku molitve da te Bog osvedoci Duhom Svetim u istinitost onoga sto iznosis.

Naravno da su apostoli na nekim mestima pozivali ljude da se krste u ime Isusa Hrista za oprostenje greha, upucujuci time da je Isus spasitelj koji je uzeo na sebe grehe sveta, i da ti ljudi treba da ga prihvate kao licnog spasitelja i Gospoda.
To nikako ne znaci da oni sam cin krstenja nisu obavljali onako kako im je sam Isus zapovedio - u ime Oca i Sina i Svetoga Duha.


"И приступивши Исус рече им говорећи: Даде ми се свака власт на небу и на земљи.
Идите дакле и научите све народе крстећи их ва име Оца и Сина и Светог Духа,
Учећи их да све држе што сам вам заповедао; и ево ја сам с вама у све дане до свршетка века. Амин"
( Matej 28. 18 - 20 )

Dakle, ljudi su prihvatali Hrista kao apasitelja, a sam cin krstenja je obavljan u ime Oca Sina i Svetoga Duha.

Sto se tice nebeske svetinje, ti dakle tvrdis da na nebu nema vidljivog hrama u koji je Hristos usao.

Hajde da vidimo sta Bozja rec kaze o tome.

U prva tri teksta koja prilazem, govori se o crkvi ili hramu koji se nalazi na nebu, u kome se nalazi kovceg sa deset Bozjih zapovesti pred kojima Isus posreduje kao novozavetni prvosvestenik:

"I otvori se hram Božji na nebu i pokaza se kovčeg saveza njegova hramu njegovom, i nastaše sevanja munje i glasovi i gromovi i tresenje zemlje i grad velik" ( otkrivenje 11. 19 )

"И послије овога видјех, и гле, отвори се црква скиније свједочанства на небу,
И изиђоше седам анђела из цркве, који имаху седам зала, обучени у чисте и бијеле хаљине од платна, и опасани по прсима појасима златнијем" ( otkrivenje 15. 5 - 6 )

"И чух глас велики из цркве гдје говори седморици анђела: идите, и излијте седам чаша гњева Божијега на земљу" ( otkrivenje 16. 1 )

Sto se tice pavlove zabrane da zene govore u crkvi, vec sam objasnio da se Pavle tu obraca jednoj lokalnoj crkvi u kojoj su zene pretendovale da obavljaju svestenicku sluzbu.
Naravno, to se odnosi na sve crkve, ali ova zabrana upucuje na to da zene ne smeju da obavljaju svestenicku sluzbu, a ne da ne smeju u opste da govore u crkvi.

To dokazuje jedna druga Pavlova izjava gde on kaze da zena moze da prorokuje ili da se moli u crkvi:


"I svaka žena koje se gologlava moli Bogu ili prorokuje, sramoti glavu svoju; jer je sve jedno kao da je obrijana" ( 1 Korincanima 11. 5 )


O daru prorostva koji ce u poslednje vreme biti dat zenama govori tekst iz knjige proroka Joila 2 poglavlje:


"И после ћу излити дух свој на свако тело, и прорицаће синови ваши и кћери ваше, старци ће ваши сањати сне, младићи ће ваши виђати утваре.
И на слуге ћу и на слушкиње у оне дане излити дух свој; И учинићу чудеса на небу и на земљи, крв и огањ и пушење дима.
Сунце ће се претворити у таму и месец у крв пре него дође велики и страшни дан Господњи" ( Joilo 2. 28 - 31 )


 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
12.12.2010
Poruka
130
Ima li razlike između Božje pravde i Božje milosti? Molim što kraće objašnjenje, ako je moguće na primeru iz Biblije. Postavljam ovo pitanje u okviru ove teme, jer ima nekih nejasnoća u u učenju Elen Vajt, barem po mom skromnom mišljenju.
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
Tvoj problem je ipak u nepoznavanju pisma i njegovog konteksta, i u nedostatku molitve da te Bog osvedoci Duhom Svetim u istinitost onoga sto iznosis.

Naravno da su apostoli na nekim mestima pozivali ljude da se krste u ime Isusa Hrista za oprostenje greha, upucujuci time da je Isus spasitelj koji je uzeo na sebe grehe sveta, i da ti ljudi treba da ga prihvate kao licnog spasitelja i Gospoda.
To nikako ne znaci da oni sam cin krstenja nisu obavljali onako kako im je sam Isus zapovedio - u ime Oca i Sina i Svetoga Duha.


"И приступивши Исус рече им говорећи: Даде ми се свака власт на небу и на земљи.
Идите дакле и научите све народе крстећи их ва име Оца и Сина и Светог Духа,
Учећи их да све држе што сам вам заповедао; и ево ја сам с вама у све дане до свршетка века. Амин"
( Matej 28. 18 - 20 )

Dakle, ljudi su prihvatali Hrista kao apasitelja, a sam cin krstenja je obavljan u ime Oca Sina i Svetoga Duha.

Sto se tice nebeske svetinje, ti dakle tvrdis da na nebu nema vidljivog hrama u koji je Hristos usao.

Hajde da vidimo sta Bozja rec kaze o tome.

U prva tri teksta koja prilazem, govori se o crkvi ili hramu koji se nalazi na nebu, u kome se nalazi kovceg sa deset Bozjih zapovesti pred kojima Isus posreduje kao novozavetni prvosvestenik:

"I otvori se hram Božji na nebu i pokaza se kovčeg saveza njegova hramu njegovom, i nastaše sevanja munje i glasovi i gromovi i tresenje zemlje i grad velik" ( otkrivenje 11. 19 )

"И послије овога видјех, и гле, отвори се црква скиније свједочанства на небу,
И изиђоше седам анђела из цркве, који имаху седам зала, обучени у чисте и бијеле хаљине од платна, и опасани по прсима појасима златнијем" ( otkrivenje 15. 5 - 6 )

"И чух глас велики из цркве гдје говори седморици анђела: идите, и излијте седам чаша гњева Божијега на земљу" ( otkrivenje 16. 1 )

Sto se tice pavlove zabrane da zene govore u crkvi, vec sam objasnio da se Pavle tu obraca jednoj lokalnoj crkvi u kojoj su zene pretendovale da obavljaju svestenicku sluzbu.
Naravno, to se odnosi na sve crkve, ali ova zabrana upucuje na to da zene ne smeju da obavljaju svestenicku sluzbu, a ne da ne smeju u opste da govore u crkvi.

To dokazuje jedna druga Pavlova izjava gde on kaze da zena moze da prorokuje ili da se moli u crkvi:


"I svaka žena koje se gologlava moli Bogu ili prorokuje, sramoti glavu svoju; jer je sve jedno kao da je obrijana" ( 1 Korincanima 11. 5 )


O daru prorostva koji ce u poslednje vreme biti dat zenama govori tekst iz knjige proroka Joila 2 poglavlje:


"И после ћу излити дух свој на свако тело, и прорицаће синови ваши и кћери ваше, старци ће ваши сањати сне, младићи ће ваши виђати утваре.
И на слуге ћу и на слушкиње у оне дане излити дух свој; И учинићу чудеса на небу и на земљи, крв и огањ и пушење дима.
Сунце ће се претворити у таму и месец у крв пре него дође велики и страшни дан Господњи" ( Joilo 2. 28 - 31 )


što se tiče nebeske svetinje ja tamo nisam bio,tako da ne bih tumačio nešto što nisam video lično. recimo kada se nađemo pred sličnim tekstom da na sred prestola se vidi kao jagnje preklano,kako ti sad to vidiš? to je jedan način svedočenja koje Bog nama pokazuje,ali da li to doista znači da Jagnje issu baš sadstoji sve vreme tako,ili će jedan čas za svedočenje nama dato tako izveštavanje? tako je i kad se kaže da se nešto ukazuje gore,kako si citirao svetinja i ostalo,ja ne mogu tebi reći toga nema gore u tom ispisanom baš tako ili pak sigurno mislim da baš tako gore to stoji tako ili je to jedan čas restauracija događaja koji imaju vezu sa prošlim događajima.
tako ja nisam u tom kontekstu tebi ništa posebno protivurečio,već s am rekao samo da je Isus jednom zauvek otvorio put u nebo što se zove svetinja nad svetinjama svojom žrtvom.
sada što se tiče tvoje stalne nagodbe sa mnom da ja eto nisam dovoljno učen,molitven,da bi nešto razumeo do kraja da nisam dovoljno vođen Duhom ,a na kontu tvoje priče da je eto krštenje ipak bilo u svim slučajevima i čak se zna preko crkvene istorije da je to krštenje praktikovano do 4.veka(čak sto godina iza nikeje oni se nisu usudili da to gurnu javno ipak to krštenje u trojstvo) i sad ti kažeš ali u stvari oni su mistično tajno ipak krštavali u oca sina i sv.duha!!!! i niko to nije nigde zapisao? neverovatno?! još kažeš da su apostoli na nekim mestima pozivali na krštenje u ime Isusa,a gde su to opet na drugim mestima oni ikad krstili u trojstvo? nađi bar jedno mesto u celoj Bibliji da je tako izvršeno krštenje.da ga je iko tako naglašeno izveo,rečima da je petar zapovedio,pavle izvršio,filip itd,drugačije nego u ime Isusa?! vrlo dobro znaš da takog mesta nema. u stvari vrlo dobro znaš da je to otpadna proročki navešćena crkva u nikeji prva izvela ,krštenje u antihristovo trojstvo. i ti se u to nadaš za dolazeći Božji dan?
još je jasnije da tek ti nisi rešen priznati zabludu vođstva jedne sagrešenice elen vajt po pitanju tvoje tvrdnje da je ženi navodno samo u korintu lokalno Bog zabranio da navodno ne bude u govorenju već sveštenica!! čuj,laodikeja ti doista si jedan rob (bojim se da to više čak ne možeš ni uvideti),jednog lošeg gospodara kojemu hteo ne hteo moraš da služiš sad! da li tebi išta znači Božja reč? ako Bog jasno kaže da je to zapovest po svim crkvama svetih,PO SVIM CRKVAMA SVETIH ,onda kako ti možeš reči da je to rečeno lokačno jednoj zajednici crkvi u korintu samo?! kome je Bog ikad davao lokalno Božju zapovest,a da druge to nisu trebale izvršiti,Božju zapovest?!to ni mala deca ne bi prihvatila,zdrav razum bi to odbacio,a kamoli Duh sveti i čovek njime vođen. ti robujć laži i prevari ne možeš više izvući stvar osim da ideš do kraja u sopstvenu pogibao. zapovest je Gospodnja kaže pavle po svim crkvama svetih ,žene vaše da ćute i da im nije dozvoljeno da uče u crkvi,da govore.to jasno stoji,jasno kao dan. i još jedan svedok jak da jači ne može biti protiv tvoje svesne ili nesvesne manipulacije, je reč, da ako neko tvrdi da poseduje svetoga duha DA GA NAVODNO VODI SVETI DUH neka razume onda što se govori. dakle ako ti tvrdiš da si posvedočen od svetoga Duha onda kako možeš raditi suprot od svedočanstva tog istog svetoga Duha i njegovog apsolutnog autoeriteta,da je zapovest Gospodnja da žena ima jasnu zabranu govorenja u crkvi. isto to ponovljeno je i u poslanici timotiju.
takođe žena ne sme da se moli gologlava ,jer ruši ponovo Božju lestvicu u spašenju i ko je kome glava odlazeć ispod svoje glave ona odlazi ispod glave Hrista koji je svoj crkvi glava! ona može prorokovati i moliti,ko joj brani,ali ne da uči,tj. da govori. nije joj Bog zabranio da prorokuje u tom smislu da ne govori već da ne uči u crkvi. posl. timoteju 1.2.gl. 12 red. jasno stoji zabrana učenja.jer se prevari i posta prestupnica,misli se na edem. stvar je potpuno jasna ko hoće biti vođen duhom Božjim,a ne duhom crkve.
Za RANGA 343:

što se tiče pitanja ,ima li razlike između pravednosti Božje i milosti,odgovor leži na više mesta a može se uzeti jedno mesto iz rimljana poslanice 3.gl. 21.red. tu se kaže d a je pravednost striktno povezana samo sa milošću kroz krv Hrista na krstu a to ide našom verom. inače to ide kako počinje opis bez sudelovanja zakona jer ako zakon sudeluje pravednost nema platu na take jer smo svi sagrešenici i Bog nas je verom u Hrista doveo pod blagodat svojom pravdom,da se niko od nas ne bi hvalio (držanjem zakona kao da je od nas) dakle Bog je isključio nas iz šanse da bilo kakom ličnom pravednošću to,postignemo upravo osudiv nas kroz zakon. on dalje kaže o primeru avraama,da se avraam kao čovek dobra mogao doista i hvaliti svojom dobrotom(kao kornilije kapetan čete talijanske) ali mu to pred Bogom nije pomagalo,jedino pred ljudima,jer čak naša pravednost nije mogla imati nikaku vrednost a kamo li nepravednost kada je došao zakon i podigao našu krivicu greha na krajnji nivo a naša pravednost postala kao prljava haljina u Božjim očima,da bi nas spasao svojom pravednošću jedino kroz milost na krstu krvlju prolitom Hrista.
ako sam dobro razumeo pitanje onda je to taj odgovor. mir tebi.
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ima li razlike između Božje pravde i Božje milosti? Molim što kraće objašnjenje, ako je moguće na primeru iz Biblije. Postavljam ovo pitanje u okviru ove teme, jer ima nekih nejasnoća u u učenju Elen Vajt, barem po mom skromnom mišljenju.


Licno neznam na koje citate Ellen White mislis, ali ona je uvek ukazivala na milost Bozju koja se pokazala u zrtvi Isusa Hrista koju je prineo za gresnog coveka, ali koja ne iskljucuje Bozju pravdu zapisanu u njegovom zakonu.
Takodje, da se mi spasavamo ovom Bozjom miloscu, ali da nas to ne oslobadja poslusnosti i postizanja potpune pravednosti u svom licnom zivotu.

Bozja pravda je upravo i jedan od razloga zasto je Isus morao da umre, jer se ona nije mogla menjati ili ukloniti.
Da je kojim slucajem ona mogla biti uklonjena, Isus ne bi morao da umre na krstu, vec njenim ukidanjem covek vise ne bi bio gresnik.

Sledeci citati iz 3 poglavlja jevandjelja po Jovanu upravo govore o ovom balansu izmedju milosti i pravde.

"Јер Богу тако омиље свијет да је и сина својега јединороднога дао, да ниједан који га вјерује не погине, него да има живот вјечни.
Јер Бог не посла сина својега на свијет да суди свијету, него да се свијет спасе кроза њ.
Који њега вјерује не суди му се, а који не вјерује већ је осуђен, јер не вјерова у име јединороднога сина Божијега"

Ovaj prvi deo teksta govori o Bozjoj milosti i ljubavi koju je imao prema ovom svetu da je poslao Isusa da umre za nas.
Ovde se takodje navodi jedan uslov po kome neko moze primiti ovu milost i biti spasen, a to je vera u ono sto je Bog ucinio.
Govori se takodje i o tome, da je Isusova zrtva donela na zemlju sud, da oni koji veruju bivaju oslobodjeni osude, a oni koji ne veruju vec su sad ovde osudjeni na vecnu propast.

"А суд је овај што видјело дође на свијет, и људима омиље већма тама неголи видјело; јер њихова дјела бијаху зла.
Јер сваки који зло чини мрзи на на видјело и не иде к видјелу да не покарају дјела његовијех, јер су зла.
А ко истину чини иде к видјелу, да се виде дјела његова, јер су у Богу учињена"

U ovom drugom tekstu se objasnjava problem onih koji ne veruju, jer videlo - Isus je doslo na svet. ali ljudima je vise omiljela tama odnosno greh, nego videlo - Isus, jer su njihova dela bila zla.

Greh je u bibliji oznacen kao BEZAKONJE ( Grcki - HAMATIJA ANOMIJA )
Ovaj izraz oznacava greh krsenja Bozjeg zakona koji je olicenje Bozje pravde.
Krsenjem Bozje pravde zapisane u Bozjem zakonu, covek postaje bezakonik ili gresnik, i iz tog razloga Bozja milost se ispoljila u zrtvi Isusa Hrista, da bi coveka spasio od greha koji je proizvod krsenja ove Bozje pravde zapisane u njegovim zapovestima, i da bi mu dao silu da od trenutka kada je prihvatio Hrista za spasitelja zivi jednim novim zivotom ociscen od predjasnjih greha, u potpunosti ispunjavajuci Bozju pravdu zapisanu u Bozjim zapovestima.

Sledeci tekst potpuno objasnjava sta je Bozja pravda u odnosu na milost, da je to zakon Bozji, odnosno da je Bozja pravda zapisana u njegovim zapovestima, i da mi primivsi milost Bozju nismo oslobodjeni poslusnosti.
Takodje, da se milost sastoji u tome da ako neko sagresi neku od zapovesti u novozavetnom periodu, imamo zastupnika koji posreduje na nebu i ociscava nas od greha.
I na kraju, da je sam Isus dok je bio na zemlji potpuno ispunio Bozju pravdu zapisanu u Bozjem zakonu, i time nam ostavio licni primer poslusnosti.

"Dečice moja! Ovo vam pišem da ne grešite; i ako ko sagreši, imamo zastupnika kod Oca, Isusa Hrista pravednika,
I On očišća grehe naše, i ne samo naše nego i svega sveta.
I po tom razumemo da Ga poznasmo, ako zapovesti Njegove držimo.
Koji govori: Poznajem Ga, a zapovesti Njegove ne drži, laža je, i u njemu istine nema;
A koji drži reč Njegovu, u njemu je zaista ljubav Božija savršena; po tom poznajemo da smo u Njemu.
Koji govori da u Njemu stoji, i taj treba tako da hodi kao što je On hodio" ( 1 Jovanova poslanica 2. 1 - 6 )

 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Ellen White je lažna proročica. :)
Danas je to mnogim adventistima jasno, ali, eto, neki joj još vjeruju.
Jedna od teških zabluda bila je njena ideja o zatvaranju vrata Božje milosti prema grešnicima. Strašno!
Suprotstavila se i negirala Božju riječ i Njegovo beskrajno milosrđe. Očito je da ju je zloduh zaveo kad je ovako mogla napisati:


"Uzbuđenja i lažne reformacije danas ne mogu nas pokolebati, jer znamo da je gospodar kuće ustao 1844. i zatvorio vrata prvog stana nebeskog Šatora, i sada mi dakako očekujemo da će oni ići sa svojim ovcama tražiti Gospodina, ali ga neće naći; on se sam povukao (iza zavjese) od njih. Gospodin mi je pokazao da je snaga koja je s njima puka ljudska moć, a ne Božja." (Ellen White)

"Nisam vidjela ni jedan tračak svjetlosti koji od Isusa dolazi do nemarnog mnoštvo nakon što je On ustao, i oni su ostali u potpunom mraku. Sotona se pojavio s prijestoljem, pokušavajući vršiti službu Božju. Vidjela sam ih kako podižu pogled prema prijestolju i mole, 'Oče, daj nam svoga duha', onda bi ih Sotona ukaljao nečastivom moći." (Ellen White)

"Mislim da ćemo jasno vidjeti kako ne postoji ni jedno drugo vrijeme za zatvaranje vrata, osim u jesen 1844. god. .... Kad smo došli do te točke vremena sve naše suosjećanje, odgovornost i molitve za grešnike su prestale, i naš jednodušni osjećaj i svjedočanstvo bilo je da je naš rad za svijet bio zauvijek završen. (James White, Present Truth, 1850. god.)

"Od završetka našeg rada za svijet, listopada 1844." (Joseph Bates, A Word to the Little Flock", 1847. god.)
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
elem vajt je prorocica isto koliko sam ja prorok, sta vise, ja bih za razliku od nje i mogao da ubodem nesto tacno
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
Božja pravda je najjasnije pokazana u Bibliji u Božjem Zakonu koji je savršen
zapisan je na dva mjesta u Bibliji
Izlazak 20:2-17
Ponovljeni zakon 5:6-21
Božja pravda je jedno od načela Njegove savršene vladavine
a
Božja milost je preuzvišena osobina koju posjeduje Nebeski otac
to doslovce znači da je On uvijek spreman oprostiti bilo kojem stvorenju ako na bilo koji način prekrši Njegov Savršeni Zakon 10.zapovijedi koji je ujedno i ustav Svemira
samo traži da grešnik uvidi krivicu i da se pokaje za učinjeno zlo
ta ista milost u kojoj se mi grešnici sada rađamo, živimo i umiremo je bila ponuđena i prvom grešniku, prekršitelju Božjeg Zakona luciferu ali je on odbio priznati grešku, odbio je primiti Božju milost
milost je ta koja prati Njegovo načelo vladavine cijelo vrijeme od postanka prvog stvorenja
prouči detaljno Božji Zakon, uz svakodnevno čitanje proučavanje Biblije i sam češ shvatiti ovo što sam ti napisao

što se tiče sestre White i proročanstava koja je onda jasno iznjela sva su se ostvarila
nijedno nije ostalo neostvareno
ostalo nam je još jako malo vremena da se i sami osvjedočimo da je je papstvo ZVIJER koja če cijelom svijetu nametnuti nedelju da je svetkuje
papstvo če zaratiti sa Janjetom, ali Janje če pobijediti

blago svima koji svakodnevno čitaju Bibliju, revno istražuju Sveto Pismo, upoznaju se sa Bogom i Kristom, i sve više i više vjeruju
jer u posljednju borbu u koju sada ulazimo, biće od presudnog da imamo vlastito iskustvo u poznavanju Pisma, poznavanju i povjerenju u Boga i Krista
svi oni koji to nisu stekli kroz borbu dosada nalaze se u vrlo velikoj opasnosti da pogriješe vrata i budu zauvijek izgubljeni
usporedba o 10.djevica vrlo jasno govori o tome

ponoviću još jednom da je za pravo probuđenje potrebno poštivanje Božjeg Zakona i držanje subote
sve ostalo če se na kraju pokazati da je bila jedna od prevara, obmana, neprijatelja Boga i čovjeka koji se krije iza imena sotona
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
1.691
ako je Isus ta Božja pravda onda on je došao iprikovao kako kaže pismo uredbe koja jebila protvi nas na krtst.sada Božja pravda je navršena u Hristu. niko od nas ko dodaje svoju namisao na tu pravednost ne može dodati drugo dos voju nemoć da se oponaša u Isusu pokušavajuć on održati zakona,svoju pravednost nudeć kao prljavu haljinu.
bezakonje je odbacvivanje Hrista kako ga jevanđelje donosi iliodbacivanje Boga Reči. bezakonje u edemu je bilo uz oidbacivanju Reči,sve reči. u edemu nije bio nikakav uspostavljeni zakon,koji je kasnije dodat sa svrhom.da je bio zakonu edemu onda bi se to kosilo sa besmrtnošću unutar,jer zakon je donosio osudu i spoznanje grešnosti i stavljanje pod kar pod sud,pod proklestvo. proklestvo je došlo kasnije,dakle da je bio zakon od prve onda bi adam i eva bili već automatski smrtni kroz zakon.
na kraju oni koji oće danas zakon držati najviše ga sami krše. trojstvo,dva braka,nemoralnost bez posvećenja. osuda za to po zakonu,jer sami su sebi iskali ponovo zakona je smrt. i nema opravdanja jer su sebe proglasili dobrovoljno robljem osude. na kraju oni se od toga ne kaju već pospešuju druge na iste te grehe.
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2010
Poruka
130
@spedy12
Hvala na iscrpnom odgovoru Šta sam imao na umu kada sam postavio pitanje o pravdi i milosti? Mislio sam na da su to dva koncepta koji odražavaju dva puta do spasenja, ili Carstva Božjeg ili Obećane zemlje, šta god. Ta dva puta su put Zakona sa Sinaja, a drugi je put milosti koji je propovedao Isus. Nazovimo ih, recimo, jevrejskim putem i hrišćanskim putem. A kad se ide ka nekom cilju, nemoguće je ići dvama putevima istovremeno. Izabereš jedan put i ideš njime do kraja. Poenta je, ako ideš putem milosti, onda ne ideš putem zakona pravde i obrnuto. Mojsijev zakon je jasan. Onaj ko se ogreši o zapovesti ima se kazniti smrću. Recimo za preljub, se kamenuje do smrti. Tamo gde se vrši pravda, tu nema milosti. Dakle ono koji gledaju na 10 zapovesti i dosledno ih sprovode, slede Božji zakon ali nisu pod milošću, tj ne mogu biti ništa drugo osim Jevreji, ili kripto-Jevreji. E sad, vi možete reči: „Pa, čovek ima mogućnost pokajanja. Bog će se smilovati.“ Zaista je tako, ali onda dolazimo na moju poentu, taj ko se pokajao više nije pod zakonom pravde već pod zakonom milosti. U stvari to nije moja poenta. Tako piše u Pavlovim poslanicama.
Hrišćanin, koji je u milosti, ne osvrće se više na odredbe starog zakona, nego je pod Novim zakonom, zakonom ljubavi. Onaj ko je u ljubavi prineo je sebe kao žrtvu Bogu, jer ljubav je patnja, ljubav je krst. Kad pitam prijatelje adventiste, „Kad već poštujete odredbe starog zaveta zašto ga ne poštujete u potpunosti, oni odgovaraju, „Pa, Isusovim dolaskom i stradanjem ispunjeni su delovi zakona, a 10 zapovesti su večne.“ Dakle, kad Jevrejin zgreši, on se iskupljuje žrtvovanjem raznih životinja u Hramu. Adventisti kažu, a bogami i ostali hrišćani, "Naše grehe je svojom žrtvom iskupio Isus Hrist. Do ove tačke, nema velike razlike između Jevreja i hrišćana, jer im je bitno da neko drugi ispašta za njihove e male i velike gadosti. Za Jevreje su to životinje a za hrišćane je to Bogočovek, Isus, metaforički prozvan Jagnjetom Božjim A Isus pokazuje put kojim se ide do spasenja,. „Svaki neka uzme krst svoj pa hajde za mnom.“ A ne kaže, „Grešite, pa dođite i molite za oproštaj ispod krsta.“ Ne gospodo, idete i vi na krst. Kroz patnju ljubavi i praštanjem ulazite u milost, a ne držanjem 10 zapovesti.
Da ponovim, onaj ko je u milosti više se ne osvrće na Stari zavet, jer je u ljubavi, koja je ispunjenje. A ko nije u milosti, taj nema ništa s Hristom, i za njega važi Božja pravda koja se vrši po odredbama Starog zaveta.
E, i ovo sam primetio kod hrišćana. Oni sebe nazivaju međusobno braćom i sestrama. Po Starom zavetu brak između brata i sestre, incest, je greh. A hrišćani se uprkos odredbi Starog zaveta , kao braća i sestre venčavaju. Odgovorićete mi: " Ali mi smo braća i sestre u duhovnom smislu, a ne fizički, u tom smislu zapovesti Starog zaveta ne važe za nas." Ako se malo više udubite u proučavanje Biblije, naročito Pavlovih tumačenja, shvatićete da je za hrišćanina Stari zavet stavljen van snage, premda za ne-hrišćane i dalje na snazi i biće na snazi večno. Čovekovo uzdizanje ka Bogu je kao uzletanje svemirske rakete. Da bi raketa stigla do orbite, i dalje, mora koristiti pomoćne snažne motore-booster-e. Ti motori se odbacuju kad se dođe na potrebnu visinu i kad sila teže prestane da deluje na raketu. Inače bi ti motori bili samo nepotreban teret. Shvatate?

Svako dobro
 
Natrag
Top