Dusa- da li postoji ?

Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
Ti mozes to tako da shvatis, ali ne mozes da kazes da evolucija poziva na to.
Ovo sto si napisao da evolucija podstice ljude na nacizam i rasnu netrpeljivost je jednostavno laz.
 
Član
Učlanjen(a)
28.04.2013
Poruka
114
Svaka životinjska vrsta,ako živi u grupi se ponaša po zakonu jačega.
Prvo se hrane najjače jedinke,pa na kraju one najslabije...,ako ostane.

U evoluciji,prirodnoj selekciji i borbi za opstanak ne postoji pojam samilosti,ni briga za slabije unutar grupe.
Životinjski svijet nam ne daje nikakav primjer socijale.Za socijalu treba imati dušu.

Sa evolucijskog aspekta čovjek kao vrsta nema nikakvog smisla,nebi trebao postojati.

Pitanje je koji je to momenat koji je prvog čovjeka učinio čovjekom?
Mozak i inteligencija nisu isključivo svojstvo čovjeka.

Moje mišljenje kao vjernika je da je to nešto što je došlo izvana u prvog čovjeka.
Od Boga.
Čije postojanje,također,nema smisla,ako je evolucija plod raznih slučajnosti.
 
Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
Za socijalu treba imati dusu ? Jel mozes onda da mi objasnis molim te zasto su bonobo majmuni ubedljivo najmirniji primati, nikada nije zabelezeno da je jedan bonobo ubio drugog, jel i oni imaju dusu ? Na koja to svojstva coveka mislis sem napredng mozga ?
 
Učlanjen(a)
18.02.2014
Poruka
1.805
Da li postoji DUŠA?

TO je tema.
-------------------------------
Koja je razlika između:
DUH
DUŠA
DAH
?
 
Član
Učlanjen(a)
28.04.2013
Poruka
114
Za socijalu treba imati dusu ? Jel mozes onda da mi objasnis molim te zasto su bonobo majmuni ubedljivo najmirniji primati, nikada nije zabelezeno da je jedan bonobo ubio drugog, jel i oni imaju dusu ? Na koja to svojstva coveka mislis sem napredng mozga ?
Nije stvar u tome da jedan majmun nije ubio drugog ili da je miran,odnosno neagresivan,već je stvar u tome da neće drugoj nemoćnoj jedinki pružiti trajnu pomoć.Prestaće je hraniti ili uopće neće i pustiće je da ugine.

Kod čovjeka jedini razlog za trajno zbrinjavanje drugog čovjeka,bez obzira na oštećenost ili dotrajalost,jest vjera u vječno postojanje.Odnosno vjera u besmrtnu dušu.

Ako odeš u bilo koje arheološko nalazište,ma koliko god ono bilo staro,uvidjeti ćeš da oduvijek postoji dokaz da je čovjek čovjeka zbrinuo i nakon smrti(grobnice),što podrazumijeva i brigu do smrti.

I na kraju ono što nijedna životinja nema usprkos inteligencije,dobroti u smislu neagresivnosti,brigu za potomstvo...nema svijest o sebi(dušu),a ni vjeru u onoga tko daje svijest,a to je Bog.
 
Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
Ni po tome ljudi nisu posebni, kad si vec spomenuo arheolska nalazista, po njima znamo da su i neandertalci sahranjivali mrtve uz ceremnije i slicno, takvo ponasanje je prepozntljivo i kod slonova. Postoje i primeri "nizih" zivotinja koje se brinu cak i o pripadnicima drugih vrsta, ne samo pripadnicima svoje vrste. Mnogi ljudi koji ne veruju u vecnu dusu rade dobra dela isto kao i vernici, bez ocekivanja neke nagrade.
Svest najverovatnije dolazi iz kompleksnog mozga.
 
Član
Učlanjen(a)
28.04.2013
Poruka
114
Ni po tome ljudi nisu posebni, kad si vec spomenuo arheolska nalazista, po njima znamo da su i neandertalci sahranjivali mrtve uz ceremnije i slicno,
Zar,Neandertalci nisu ljudi?
...takvo ponasanje je prepozntljivo i kod slonova. Postoje i primeri "nizih" zivotinja koje se brinu cak i o pripadnicima drugih vrsta, ne samo pripadnicima svoje vrste. Mnogi ljudi koji ne veruju u vecnu dusu rade dobra dela isto kao i vernici, bez ocekivanja neke nagrade.
Svest najverovatnije dolazi iz kompleksnog mozga.
Moguće je...,a moguće je i da je mozak u čovjeka dovoljno kompleksan da uz materijalnu stvarnost,kanalizira i duhovnu stvarnost.
Tako da dolazimo do toga da naša duša ili svijest samo spoznaje obje stvarnosti,za razliku od životinje koja ima samo nagonsku svijest,vezanu isključivo uz materijalni opstanak sebe ili vrste.

Pošto spoznajemo i onu drugu stvarnost dolazimo i do spoznaje vječnosti postojanja,naime u duhovnoj stvarnosti nema vremena,sve je jedno vječno sada.

I naravno da postavke da život traje određen broj godina,a onda nestaje u ništavilo,podrazumijeva jedan stil života,a postavka da život traje vječno drugi stil života.Ta svjest o vječnosti je čovjeka napravila čovjekom.

U kom momentu u povijesti je nastao prvi čovjek ili Adam kako ga Biblija naziva,nek rješava nauka.
 
Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
Neandertalci su nasi rodjaci, ali nisu homo sapiensi, mada nije pogresno reci da su ljudi.
Problem je u tome sto nikada nije postojao prvi covek, promene koje su dovele do nase vrste su bile suvise postepene za tako nesto, nikada na primer nije zena homo erectusa rodila homo sapiensa, svako dete je bilo ista vrsta kao i njegova majka, ali kroz stotine generacija dosli smo do trenutka da potomak ne bi mogao da ima potomke sa vrstom 100 generacija unazad na primer, ne znam da li me razumes ? Po meni razmisljanje da zivot traje vecno cini ovaj ovde zivot nebitnim, a ako mislis da je ovo sve sto ces dobiti, onda ne postoji nista bitnije od ovog zivota.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Ti mozes to tako da shvatis, ali ne mozes da kazes da evolucija poziva na to.
Ovo sto si napisao da evolucija podstice ljude na nacizam i rasnu netrpeljivost je jednostavno laz.

Jeste, ja tvrdim da evolucija poziva na ubistvo slabijih!
To ti je jednako kao sto i ti tvrdis da biblija poziva na ubistva i genocid, a ona ne poziva na to.
Kao sto i ti kazes da ja evoluciju ne razumem, i ja kazem da ti ne razumes kada tvrdis da biblija poziva na ubistva.

Ako postoje ratovi ubistva i sl. u bibliji(ona su opravdana), i u vasoj evoluciji ih ima jos vise, tako da se stice isti utisak... a to je da treba ubijati ..
Kad citas obe te knjige utisak je isti, ako ne razumes sustinu(i ako hoces da izvrces).
Zato kao sto ti tvrdis da ja ne razumem evoluciju, ja tvrdim da ti jos vise namerno i svesno izvrces bibliju koju ne razumes i ne sagledavas kompletan kontekst.
Tako da smo ovde na istom!

Kazi mi gde je Isus pozivao na genocid? Znam ja da ces ti uzeti njegove reci i izvrnuti!
A to je toliko licemerno, da ja stvarno nemam reci!

*I taj neandertalac kojeg spominjes od jednog zuba napravili citavu rekonstrukciju homo-sapiensa. Smesno! :) .
Kao sto je Henry Fairfield Osborn pronasao vilicu za koju se na kraju ispostavilo da je svinjska. Vi bre nemate ni jedan dokaz, samo mastate i crtate rekonstrukcije!
Nikakvih prelaznih formi tu nema!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
mire procitaj neku knjigu molim te to sto pises apsolutno nema smisla, mi smo homo sapiensi tako da imamo vise dokaza od jednog zuba za tu vrstu, sto se tice neanderstalaca imamo stotine fosila jer su ziveli do relativno skoro.
Ovde jos jednom dokazujes da religija truje ljudski um, kopirao sam ti citate iz biblije u kojem Mojsije naredjuje masakr dece, i ti si to upravo nazvao opravdanim cinom.
Nigde nisam napisao da je Isus zvao na genocid, taj deo si halucinirao.
 
Natrag
Top