Duhovni razgovori

Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
ima li neko ovde da je imao te duhovne razgovore ili razgovarao sa duhovima ili svi pricate u prazno?
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
ima li neko ovde da je imao te duhovne razgovore ili razgovarao sa duhovima ili svi pricate u prazno?


Haha, infamous, što ti mene znaš nasmijati. Ne pričamo o duhovima ni s duhovima, nego o stvarima duhovnog života, ono što se tiče, ne tijala, nego duha i duše.
Kako se ti brineš za svoju dušu? Za tielo znam da se brineš: jedeš, spavaš, odmaraš...a za dušu?
Da li se kad pomoliš?
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Prvo ne mogu da verujem u natprirodne dogadjaje u bibliji. Drugo i da su tacni, ta knjiga nije izvor morala. Zapitaj se odakle fundamentalisti?
Zapitaj se odakle im ideje da rade stvari koje su radili u proslosti a sada vise ne mogu. Pogledaj samo istoriju svoje crkve. Od gusenja slobodne misli pojedinca, uskracivanja bilo kakvog prava zenama, seksualne represije, inkvizicije... Da se razumemo, da je pravoslavna imala toliku moc kao katolicka crkva, mislim da ne bi postupala drugacije i da bi radila iste stvari. Pogledaj Mojsijeve zakone i uporedi ih sa serijatskim. Nema neke velike razlike. Hriscanstvo je moralo da se prilagodi drustvu da bi opstalo i zato su ljudska prava danas na daleko visem nivou nego u bilo kojoj teokratiji. Ako hoces da vidis istinsko hriscanstvo, pogledaj danas Avganistan, Pakistan, Iran. To ti je hriscanstvo od pre nekoliko vekova kombinovano sa nesto malo helenizma. Ne treba ti ni crkva ni religija da bi bila moralna i dobra osoba. Treba ti kvalitetna okolina i dobar uticaj. Kroz milenijume, crkve uglavnom to nisu bile.

Starstuff, uvijek ideš na široko. Zahvatiš više tema i postaviš mnogo pitanja. Imam odgovore na sva tvoja pitanja, :dtyste: ali ne mogu pisati stalno tako dugačke postove.
Sad ću ti reći ovo:
Fundamentalisti i vjerski fanatici nisu od jučer. Ima ih u svim religijama, a bitno obilježje im je da upražnajvaju vjeru bez razuma, a to nikako ne ide. Suprotno njima rade predstavnici novog ateizma, ajd da i njih malo piknem...oni rade po načelu: razum bez vjere. Ni to ne ide.
Papa kaže: "Sudbina razuma bez vjere, opčaranog isključivim pouzdanjem u tehniku je gubljenje u iluziju vlastite svemoći." I to je istina.
Dalje, pokušaj shvatiti da se Bog prilagodio čovjeku pa je ljude vodio kroz povijest na način da se sami razvijaju, da otkrivaju, da uče. Dakle, sve što se događalo u povijesti Crkve i svijeta (mene to previše ne zanima, jednako kao što ne mozgam što će se s Crkvom dogoditi sutra...mi imamo samo ovo danas).
Jednom rječju, Crkvu sačinjavaju grešni ljudi i ljudi su griješili, neki, u nekom konkretnom vremenu, jako i teško. Niti se narod pitao niti je znao kada i zašto je bio raskol, niti je imao bilo kakvog uticaja na sva druga događanja tijekom stoljeć. Crkva je grešnica i svetica, to je već davno rekao sv. Augustin.
Ti (ustvari, svi mi) sudimo događaje iz prošlosti iz ove svijesti i vremena kada o mnogim stvarima razmišljamo drugačije. Tko tjerao inkvizitore da se miješaju u svjetovne sudove, da budu bog i batina, ja ne znam, kao što ne znam zašto su bile podjele na rase, gdje je bila svijest o jednakosti svih ljudi kada su postojali robovi, ljude i žene prodavali kao ratni plijen... itd. Religije su bile odraz svoga vremena, primitivne. Imaš kod sv. Pavla jednu poslanicu gdje se on zauzima za jednog odbjeglog roba i kaže: Primi ga kao brata.., ali ne kaže njegovom vlasniku: Oslobodi ga.
Znači, bilo je takvo vrijeme. Pa, ni prvi kršćani koji su prihvatili Evanđelje nisu sad mogli dizati revoluciju.
Tvoja usporedba s Avganistanom...to je to. Mnogi ne znaju ni čitati ni pisati, ali znaju baratati s puškama i znaju da su muslimani. To ipak ne znači da ih vjera tome uči.
Trebam Boga da bih znala što je dobrota. U svojim očima mogu biti dobra i najbolja, i ti isto, ali ono smo, što smo pred Bogom.

Hoćeš li mi reći gdje je ta kvalitetna sredina koja čovjeka čini boljim? Gdje živi to društvo ili gdje se na zemljipisnoj karti nalazi ta država? Koje dobre utjecaje dobivamo? Ulica, TV, internet? Svugdje ima dobrog i lošeg, ne idealnog. To znači da sve zavisi od pojedinca. Ako dijete nije voljeno, ako je bilo zapušteno, što se može očekivati? Ili ako je netko imao sve, dobar odgoj, brigu roditelja i zapao u loše društvo?
Ne, nema pravila. Čovjek sam sebe određuje. Ako nema izgrađenu svijest o sebi, ako nije u stanju pounutarnjiti sebe, imati u sebi jednu jezgru, os...jednostavno biti izgrađena ličnost, on uz svu svoju pamet ostaje igračka svojih želja i nagona, pa čak i uz svu nauku, čovjek ostaje prazan. Nema duše.

Zaboravila sam ti reći na drugoj temi. Ako čitaš Bibliju, da bi je razumio, moraš znati kako je čitati. Ne Stari Zavjet, nego početi s Novim i to najbolje s Djelima Apostolskim. Bez Duha Svetoga je nećeš razumjeti, to je sigurno. Ako je čitaš samo za informaciju, onda je svejedno...u svakom slučaju, imat ćeš konfuziju.
:dtyste:

 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
Haha, infamous, što ti mene znaš nasmijati. Ne pričamo o duhovima ni s duhovima, nego o stvarima duhovnog života, ono što se tiče, ne tijala, nego duha i duše.
Kako se ti brineš za svoju dušu? Za tielo znam da se brineš: jedeš, spavaš, odmaraš...a za dušu?
Da li se kad pomoliš?
pa sve to sto radim za telo se i odnosi na dusu, kakva ce meni dusa da bude ako ce meni telo da bude lose? pa i dusa ce da bude losa, mozes ti da se molis koliko hoces ali ako telo nije zdravo onda ni duh nije dobro, ne mozes da odvojis duh i telo sve dok je covek ziv, hramonija mora da postoji, nema ovo je za duh a ovo je za telo, to si ti negde pogresno procitala, ako si ti tako dobro upoznata sa duhom odgovori mi gde je povezan duh sa telom, znaci gd eje ta konekcija duha i tela dok je covek ziv?
da li se nekad pomolim? pa dan mi uvek krene sa molitvom, znaci svako jutro ili dan kad se probudim prvo sto uradim ja se pomolim, nije nesto dugacka molitva niti komplikovana ali je jasna, i moj duh je sasvim uredu
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
@Isabeleta

Dobro si primetila kako se crkve i interpretacije dogmi menjaju kroz vreme. Ono sto danas nazivamo fundamentalistima ili religioznim fanaticima su juce bili prosecni vernici. U ne tako dalekoj buducnosti i tebe ce smatrati fundamentalistom:D .
Mozes da tvrdis kako se bog prilagodio coveku ali u realnosti se crkve prilagodjavaju drustvu.
Sto se tice toga da te ne zanima proslost organizacije za koju si emotivno i na druge nacine vezana, prosto ne mogu da poverujem u to.
Kad si pomenula inkvizitore, deluje mi kao da si pod utiskom da su postojali sekularni sudovi pa su se inkvizitori eto malo mesali.
Kazes da ti je potreban bog da bi bila dobra. Pa sto nisu fundamentalisti dobri? Oni postuju svaku bozju rec bez pogovora.
Sto se tice kombinacije razuma i vere, to ide vrlo tesko. U osnovi religiozna vera je suspenzija razuma.
Slazem se da ne postoje idealna drustva i da deo moderne kulture ima i los uticaj na drustvo ali nikako ne mogu da zanemarim cinjenicu da postoji negativna veza izmedju stepena religioznosti drustva i zdravlja drustva. Ne znam, mozda jedno nije uzrok drugog. Mozda je slucajnost?

P.S. Dacu i ja tebi jedan savet za citanje biblije. Citaj je kao fikciju.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Isabeleta: Možda je tako, ali uvijek se naglašava da je najvažnije shvatiti bit poruke biblijskih događanja.
Ja sma sklonija vjerovati da se biblijski pisac upotrebio metaforu da bi uveličao značaj pobjede. Ako sene varam, to je biio Jošua koji je zavapio: Stani, sunce...i sunce se zaustavilo. Nije se zaustavilo, nego je to bio osjeća.

Ne varaš se bio je to Isus Navin tako ga radije zovu. Isus Navin:.10. 12-14. Samo ne bih se složio da je to metafora jer jasno kaže da takvog dana nije bilo ni pre ni posle. Sad što mnoge religije imaju verovanje da je Bog zaustavio rotaciju zemlje zbog te bitke je problem zbog onih koji tek uzimaju bibliju jer kad naiđu na ove stihove vrlo lako mogu da prekinu sa proučavanjem. Da je u pitanju tok vremena u okruženju gde se dešava može da se vidi u jednom drugom stihu koji daje ključ za razumevanje o čemu se radi. 2. Kraljevima 20.8-10. Jezekija je tražio da se senka vrati u nazad za deset stepeni kao znak da će Bog da mu produži život. Ako je rotacija zemlje stala u prvom slučaju onda je i u ovom slučaju stala rotacija zemlje i još se vratila unazad samo zato da bi Jezekija imao znak. Totalna nebuloza. Jasno je da je u pitanju kontrola vremena samo na određenom mestu. I tako....
Nego trebali bi ti i ja da porazgovaramo o papi kad budeš imala vremena jer ono što ja mislim za njega je zabrinjavajuće. Ne kažem da sam u pravu nego čisto da razjasnimo neke stvari.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Pa, da budem iskrena, ne razmišljam o tome kako Bog nešto čini i na koji način. Bog čini, djeluje neprestano. "Velika nam djela učini Gospodin..." Da li su čuda ili je tok stvari ili neka izvanredna pojavi, to ne umanjuje Božju veličinu ni ljubav. Ako gledamo Isusa: On je činio čudesa, ali nije volio da od toga prave senzacije.
A ljudi vole senzacije i često puta ostaju samo na tom uzbuđenju. Čudo je kao svojevrsno nasilje nad ljudskim duhom. Čovjek se upaši, prenerazi, ja mislim da Bog to ne želi, već da mu je draže da djeluje na čovjekovu nutrinu, na srce, pamet, da čovjek sam vidi, spozna, zaključi...odluči nešto.
Kažem, općenito sklonija sam tumačenu čudesa na ljudima shvatljiv način: npr. Mojsije je poznavao određena mjesta gdje je more bilo plitkou vrijeme oseke i onuda je proveo narod, a ne da je štapom razdvojio Crveno more. itd.

Nego trebali bi ti i ja da porazgovaramo o papi kad budeš imala vremena jer ono što ja mislim za njega je zabrinjavajuće. Ne kažem da sam u pravu nego čisto da razjasnimo neke stvari.

Može, kad god hoćeš.
:dtyste:

 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Čudo je kao svojevrsno nasilje nad ljudskim duhom. Čovjek se upaši, prenerazi, ja mislim da Bog to ne želi, već da mu je draže da djeluje na čovjekovu nutrinu, na srce, pamet, da čovjek sam vidi, spozna, zaključi...odluči nešto.




Baš tako jer kad bi Bog koristio samo čuda da nas prizove pameti ne bi se baš dobro proveli. Ipak je hteo da živimo samostalno ali u skladu sa njegovom voljom tj. pravednošću. Jedino njegovo mešanje u naš život može da bude kad nam daje uputstva šta da radimo pa čak i do u detalje može da nam pomogne u tome. To vidimo u starom zavetu kad je Mojsiju davao uputstva kako da napravi stvari za šator od sastanka sve do u detalje.
Mojsije sigurno nije razdvojio more kao čarobnim štapom već je celu noć duvao vetar i razdvajao more. Tako su oni videli mada su tu bile jače sile od vetra. Sprud o kom govoriš postoji i danas u Aralskom zalivu.
Mada ja verujem da je more bilo podalje od njih i da je zaista stajalo sa leve i desne strane kao zid. Ako veruješ u Boga onda nije problem verovati i u takva čuda. To je važno zbog jedne druge stvari koja se tiče nas a to je uskrsenje. Moramo verovati da Bog ima takvu moć ako nas je jednom stvorio da nije nikakav problem da nas opet stvori na isti način.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
@Isabeleta

Dobro si primetila kako se crkve i interpretacije dogmi menjaju kroz vreme. Ono sto danas nazivamo fundamentalistima ili religioznim fanaticima su juce bili prosecni vernici. U ne tako dalekoj buducnosti i tebe ce smatrati fundamentalistom:D .
Mozes da tvrdis kako se bog prilagodio coveku ali u realnosti se crkve prilagodjavaju drustvu.
Sto se tice toga da te ne zanima proslost organizacije za koju si emotivno i na druge nacine vezana, prosto ne mogu da poverujem u to.
Kad si pomenula inkvizitore, deluje mi kao da si pod utiskom da su postojali sekularni sudovi pa su se inkvizitori eto malo mesali.
Kazes da ti je potreban bog da bi bila dobra. Pa sto nisu fundamentalisti dobri? Oni postuju svaku bozju rec bez pogovora.
Sto se tice kombinacije razuma i vere, to ide vrlo tesko. U osnovi religiozna vera je suspenzija razuma.
Slazem se da ne postoje idealna drustva i da deo moderne kulture ima i los uticaj na drustvo ali nikako ne mogu da zanemarim cinjenicu da postoji negativna veza izmedju stepena religioznosti drustva i zdravlja drustva. Ne znam, mozda jedno nije uzrok drugog. Mozda je slucajnost?

P.S. Dacu i ja tebi jedan savet za citanje biblije. Citaj je kao fikciju.

"Dajte Bogu Božje, a caru carevo"

Ljudi su u prošlosti bili pobožniji, to stoji. S demokracijom i slobodom savjesti, danas se dijele na vjernike i ateiste, no, najveći broj je ravnodušnih. Ne da im Bog ne treba, nego imaju druge bogiće, i ta opčinjenost materijalnim, dok traje, traje. Dok se čovjek sasvim ne isprazni i ostane bez duše...
Na povijest Katoličke crkve gledam samo kao na povijest. Meni pripada sadašnjost, ovo danas, a Isus Krist je isti, jučer i danas. Stoga samo mogu nastojati ići putem kojim su prošli toliki krščani koji su životom posvjedočili ljubav i vjeru u Krista i moliti da ne padnem u iskušenje i ne slijedim put propalih i zabludjelig duša.
Inkvizicija je bila ustanovljena s namjerom da se obrani čistoća vjere od napadaja (rušenja kat. crkvi i sl.) protestanata. Stvar je krenula naopako kad su si uzeli vlast. Da, sudili su ne samo na crkvenim sudovima, nego i u svjetovnim stvarima za koje nisu imali nikakve ovlasti. Bilo je to zlatno doba Španjolske kad je bujala duhovnost svake vrste, a najviše lažne.
Tada je još vrijedila ono: "Extra Iglesia nula salus"- Izvan Katoličke crkve nema spasenja.
Danas to, naravno, nitko ne misli. Mi ispovjedamo da je "jedna, sveta, katolička i apostolska crkva", ali ne isključivost prema drugim crkvama.
Sassvim krivo mislite vi ateisti. Koliko puta vam moramo reći? Razum i vjera. Vjera i razum plus spoznaja plus dar vjere od Boga, eto, to je vjerovanje u Boga.

Fundamentalisti vjeruju bez razuma i zato se ponašaju i čine to što čine.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top