Duhovni razgovori

Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
starstuff: Dobro si primetila kako se crkve i interpretacije dogmi menjaju kroz vreme.

Da, Katolička Crkva dopušta pluralizam na razini teološkoga učenja, no treba razlikovati dogme od naučavanja. To znači da se dogma tehnički odnosi na deklarativnu izjavu koja otkriva objavljenu istinu, a pak crkveno naučavanje odnosi se na pojašnjenja kako se takve istine mogu shvatiti.

U vezi ovoga treba znati da sve(uglavnom) sve kršćanske vjeroispovjesti priznaju dogme s prvih ekumenskih koncila:

1. Monoteizam (postojanje jednog transcedentnoga Boga, različitoga od svijeta, čija je objava sadržana u svetom pismu) i Presveto Trojstvo (u Bogu su tri osobe – Otac, Sin i Duh Sveti)
2. Stvaranje i providnost (Bog je sve stvorio, sve uzdržava i svime upravlja)
3. Utjelovljenje i otkupljenje (Sin je Božji postao čovjekom radi našega spasenja)
4. Besmrtnost ljudske duše i uskrsnuće tijela
5. Posljednje stvari (raj ili pakao) uvjetovane su milošću Božjom i čovjekovim etičkim ponašanjem.

 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
"Dajte Bogu Božje, a caru carevo"

Ljudi su u prošlosti bili pobožniji, to stoji. S demokracijom i slobodom savjesti, danas se dijele na vjernike i ateiste, no, najveći broj je ravnodušnih. Ne da im Bog ne treba, nego imaju druge bogiće, i ta opčinjenost materijalnim, dok traje, traje. Dok se čovjek sasvim ne isprazni i ostane bez duše...
Na povijest Katoličke crkve gledam samo kao na povijest. Meni pripada sadašnjost, ovo danas, a Isus Krist je isti, jučer i danas. Stoga samo mogu nastojati ići putem kojim su prošli toliki krščani koji su životom posvjedočili ljubav i vjeru u Krista i moliti da ne padnem u iskušenje i ne slijedim put propalih i zabludjelig duša.
Inkvizicija je bila ustanovljena s namjerom da se obrani čistoća vjere od napadaja (rušenja kat. crkvi i sl.) protestanata. Stvar je krenula naopako kad su si uzeli vlast. Da, sudili su ne samo na crkvenim sudovima, nego i u svjetovnim stvarima za koje nisu imali nikakve ovlasti. Bilo je to zlatno doba Španjolske kad je bujala duhovnost svake vrste, a najviše lažne.
Tada je još vrijedila ono: "Extra Iglesia nula salus"- Izvan Katoličke crkve nema spasenja.
Danas to, naravno, nitko ne misli. Mi ispovjedamo da je "jedna, sveta, katolička i apostolska crkva", ali ne isključivost prema drugim crkvama.
Sassvim krivo mislite vi ateisti. Koliko puta vam moramo reći? Razum i vjera. Vjera i razum plus spoznaja plus dar vjere od Boga, eto, to je vjerovanje u Boga.

Fundamentalisti vjeruju bez razuma i zato se ponašaju i čine to što čine.

Protestanti su krivi za inkviziciju isto koliko i jevreji za holokaust i kondomi za HIV i katolicka crkva je sirosmasna organizacija koja nikad nije stitila svestenike koji zlostavljaju decu a her Racinger nije nikada bio nacista.
Da li je barem jedna od ovih izjava tacna?
Kada iznosis neke tvrdnje, molim te, probaj barem da proveris cinjenice.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
@starstuff
Tema se zove Duhovni razgovori, a ne optužbe protiv Katoličke crkve, iako se one, doduše, protežu po svim temama, ali... to je vaša stvar.:blum3:


Dakle, neću ti odgovoriti...
:dtyste: Odgovorit ću peku71, on me je lijepo pitao.

Usput, i ti možeš bolje informirati pa ćeš vidjeti da je Inkvizicija u Španjolskoj (jer bila je prisutna u gotovo svim zemljama Europe) ustanovljena zbog pokrštenih Židova, zatim religioznih pokreta koji su se nazivali prosvjećeni (alumbrados), protestanata i krivovjeraca, pokrštenih Arapa (moriscos), bigamije, sodomije, praznovjerja...Inkvizicija se u Španjolskoj najduže zadržala, sve do 18 st, a onda su krenule crne legende po kojima ispada da je postojala samo španjolska inkvizicija.
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
@starstuff
Tema se zove Duhovni razgovori, a ne optužbe protiv Katoličke crkve, iako se one, doduše, protežu po svim temama, ali... to je vaša stvar.:blum3:


Dakle, neću ti odgovoriti...
:dtyste: Odgovorit ću peku71, on me je lijepo pitao.

Usput, i ti možeš bolje informirati pa ćeš vidjeti da je Inkvizicija u Španjolskoj (jer bila je prisutna u gotovo svim zemljama Europe) ustanovljena zbog pokrštenih Židova, zatim religioznih pokreta koji su se nazivali prosvjećeni (alumbrados), protestanata i krivovjeraca, pokrštenih Arapa (moriscos), bigamije, sodomije, praznovjerja...Inkvizicija se u Španjolskoj najduže zadržala, sve do 18 st, a onda su krenule crne legende po kojima ispada da je postojala samo španjolska inkvizicija.

Ne moras nista da mi odgovaras, nisam inkvizitor.
Upravo si okrivila nekoliko grupa sto su bili muceni i ubijani. To moze samo religija.

Necu da ispadne da sam se okomio na tebe, nisi ti advokat katolicke crkve a nisam ni ja tuzilac. Raspolazemo razlicitim cinjecima i imamo drugaciji pogled na svet. Necu vise da te smaram.
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Ne moras nista da mi odgovaras, nisam inkvizitor.
Upravo si okrivila nekoliko grupa sto su bili muceni i ubijani. To moze samo religija.

Necu da ispadne da sam se okomio na tebe, nisi ti advokat katolicke crkve a nisam ni ja tuzilac. Raspolazemo razlicitim cinjecima i imamo drugaciji pogled na svet. Necu vise da te smaram.

Nije da me umaraš, nego je vas tužitelja i optužitelja prevelik broj, a ja sam sama.:dtyste:
Točno je, nisam advokat Katoličke crkve niti je namjeravm braniti od vaših optužbi. Ja jednostavno svoju crkvu volim, u njoj živim i njoj pripadam. Druge poštujem. Nije moj običaj govoriti loše o bilo kojoj vjeri ili crkvi.
Ali ti si me optužio da sam okrivila nekoliko grupa...Koga sam okrivila?
Reako si da inkvizicija nema veze s protestantima, tj. da inkvizitori u španjolskoj nisu procesuirali protestante/ tj. luterane? JESU. I njih također.
Onda posprdno zaljučuješ: to može samo religija. Od kuda proizlazi taj zaključak? Iz tvog razuma?
Drugim riječima, kažeš da ja zbog svoje religioznosti, odobravam nasilje? Na temlju čega donosiš takve zaključke, razmisli malo.
Ili ti možeš lupati što hoćeš jer si ateist?
;)

Ja sam prilično tolerantna, ali ako nema smisla, onda nema.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
starstuff:

"In the 1970s, pedophilia was theorized as something fully in conformity with man and even with children," the Pope said."

Izvor: sajt
opposingviews
Izgleda da bog ne mari za dela i misljenja Hristovog predstavnika na zemlji.
Znam da je off-topic ali ako hoces mozemo da otvorimo temu o trenutnim stetnim delovanjma katolicke crkve.
Razumem da si vernica i katolkinja koja postuje obicaje svoje crkve ali ne mogu nikako da shvatim kako mozes da racionalizujes ocigldne stvari u vezi Vatikana i pape.

Znači, tebe baš interesira... :???: Ma , nije meni problem odgovoriti, samo nešto nisam sigurna da ima smisla bilo što napisati budući da si ti već zacemetirao svoj stav. Da nije tako ne bi citirao neki lažljivi izvor koji Papi stavlja u usta riječi koje on nije izrekao.
Evo, ovako. Imaš službenu stranicu Vatikana i na njoj je nposebnoj sekciji označeno sve što je Papa dosad rekao o zlostavljanju djece od strane nekih katoličkih sećenika. Pročitaj barem jedno Papino pismo, jedan dokument, jednu ispriku, nešto....onda možemo razgovarati i o negativnim događanjima u Katoličkoj crkvi.

 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Znači, tebe baš interesira... :???: Ma , nije meni problem odgovoriti, samo nešto nisam sigurna da ima smisla bilo što napisati budući da si ti već zacemetirao svoj stav. Da nije tako ne bi citirao neki lažljivi izvor koji Papi stavlja u usta riječi koje on nije izrekao.
Evo, ovako. Imaš službenu stranicu Vatikana i na njoj je nposebnoj sekciji označeno sve što je Papa dosad rekao o zlostavljanju djece od strane nekih katoličkih sećenika. Pročitaj barem jedno Papino pismo, jedan dokument, jednu ispriku, nešto....onda možemo razgovarati i o negativnim događanjima u Katoličkoj crkvi.


Pogledacu papine izjave, cim budem imao vremena i prodiskutovacemo i o tome, naravno ako budes zalela.
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Isabeleta: Ti smatraš da su ovo što znamo o Papi dezinformacije ? :thinking:
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
@Isabeleta

Nisam jos pogledao sekciju na sajtu, ali sam propustio da prokomentarisem ociglednu stvar u tvom prethodnom postu. Organizacija ima posebnu sekciju u okviru svog sajta u kojoj glava organizacije komentarise pedofilske radnje svojih zaposlenih. Pa kako i kom univerzumu to moze da bude normalna organizacija? Kako je moguce da tako nesto postoji u 21 veku? Pogledacu to sutra ali i dalje sam u neverici da tako nesto postoji.
 
Natrag
Top