Duhovni razgovori

Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
logos2: Nema ih vise medju hriscanima, nego ti ljudi nazivaju sebe hriscanima, a nisu.
Izajasnjavati se kao hriscanin je jedno, a biti pravi hriscanin je drugo.

Ja mogu da potpisem su vecina ljudi u Srbiji neznabozci, tj. izjasnjavaju se kao pravoslavci, a nista ne znaju o Hristu.
Mi smo kao narod odavno Bogu okrenuli ledja, zato nam se ovo desava danas sa drzavom i nacijom.
I to je tek pocetak, bice jos gore.

Infamous ti je izgleda zamjerio na ovim riječima, ali mislim da te nije razumio. Možda je mislio da bez razloga kritiziraš svoj narod.
Meni se čini da si ponizan i da objektivno gledaš na stvari. Ja isto tako mogu reći za mnoge katolike koje znam da nisu pravi vjernici, već samo na papiru. Nije kršćanin onaj koji se busa u prsa i hvali se svojom vjerom, a ne živi je. Isus svoje pozna po srcu.
Nije to slučaj samo u Srbiji, nego posvuda po svijetu. "Ne suobličujte se ovome svijetu" kaže nam sv. pavao, a kršćani se gotovo više ne razlikuju od drugih ljudi. Isus je rekao, ne bez razloga: "Kad ponovno dođem, hoću li naći vjere na zemlji?"
Vjera u narodu slabi, to svi vidimo i nema drugog puta nego vratiti se Bogu raskajana srca, u pokajanju, sa živom vjerom da nas samo Njegova ljubav može spasiti.

Imam dojam da u SPC ima vrlo duhovnih ljudi i teologa, koji su čvrsti kao stupovi u crkvi, ali primjećujem da doista ima mnogo neznanja, praznovjerja, predrasuda, utjecaja protestantizma i sekti, a i nacionalizma. Već sam citirala onu rečenicu: ako nisi pravoslavac nisi ni Srbin....To ne može biti kad vjera i nacionalnost nisu isto.
Logos, uvijek se može moliti za svoj narod, jer molitva ima moć.

 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
nisam mu ja zamerio nista, ali ocigledno je da se meni indirektno obracao. hteo je da kaze da je veci pravoslavac od mene a da ja nemam pojma o hristu i tu se ogradio tako sto je stavio mnozinu. to je veoma ruzno velicati sebe na takav nacin.
ja nikad nisam rekao za nekog da je veliki ili mali vernik, niti sam presudjivao tako i na taj nacin
sad nisam ja kriv sto ja znam podosta o isto tako podosta stvari, pa su me prozvali astro hriscanin. to sto ja znam staje astrologija i sto mogu da je povezem sa istocnim obredom i datumima pravoslavnih praznika, to je moje znanje o necemu. a oni su ti koji zive u neznanju misleci da je astrologija milan tarot ili neke babe gatare ili neka bajanja. to je njihovo neznanje i njihova slabost uma
ja nikad nisam rekao a one sto idu po svetu i navodno lece ljude ili ponovo se radjaju kad ih on dopipne tipa ovaj klip sto cu sad da stavim. milan tarot i slicni njemu, imaju veze sa astrologijom, koliko ovi imaju veze sa hriscanstvom. ali naravno to njihov um nije u stanju da vidi. ne vide da je to samo jedna sekta
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
nisam mu ja zamerio nista, ali ocigledno je da se meni indirektno obracao. hteo je da kaze da je veci pravoslavac od mene a da ja nemam pojma o hristu i tu se ogradio tako sto je stavio mnozinu. to je veoma ruzno velicati sebe na takav nacin.
ja nikad nisam rekao za nekog da je veliki ili mali vernik, niti sam presudjivao tako i na taj nacin
sad nisam ja kriv sto ja znam podosta o isto tako podosta stvari, pa su me prozvali astro hriscanin. to sto ja znam staje astrologija i sto mogu da je povezem sa istocnim obredom i datumima pravoslavnih praznika, to je moje znanje o necemu. a oni su ti koji zive u neznanju misleci da je astrologija milan tarot ili neke babe gatare ili neka bajanja. to je njihovo neznanje i njihova slabost uma
ja nikad nisam rekao a one sto idu po svetu i navodno lece ljude ili ponovo se radjaju kad ih on dopipne tipa ovaj klip sto cu sad da stavim. milan tarot i slicni njemu, imaju veze sa astrologijom, koliko ovi imaju veze sa hriscanstvom. ali naravno to njihov um nije u stanju da vidi. ne vide da je to samo jedna sekta

Svi mi ovde patimo od ponosa,neko manje neko vise, mislim da ces se sloziti sa mnom. Zato se ovde i raspravljamo? A to tako ne bi trebalo da bude, jer to je greh. Problem je sto nismo otvoreni i spremni da saslusamo drugu stranu. Pa onda teramo svoje. Ja se trudim da saslusam svakog s posotvanjem. Ali problem nastaje kad drugi nisu spremni to isto da ucine... I to znanje koje spominjes.. mudar covek je svestan da nista ne zna, a onaj drugi misli da je najpametniji...
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
pa ne mozes tako da pricas, saslusavanje kao saslusavanje ne znaci nista ako ta druga osoba nece da prihvati kao istinu ono sto "slusa" a ta osoba sto je pricala isto nece da prihvati kao istinu ono sto slusa od te druge osobe. e tu nastaje problem navodnog kako ti kazes ponosa
pa zamisli mene ja sam pricao sa ljudima iz crne ruze (ona sekta) prcao sam sa isto nekma sto sebe smatraju vampirima pa isto sa nekim (same sebe nazivaju) vesticama (doduse sa belim vesticama, posto imaju isto kao magovi beli i crni) i sta sam ja trebao da uradim? da prihvatim kao istinu ono sto su mi oni pricali? ja jesam prihvatio njihove price, ali sam samo prihvatio u smislu ok to je njihovo razmisljanje, ja necu to da prihvatim kao istinu zato sto se duboko ne slazem sa njima.
sto je zanimljivo i oni su prihvatili moju pricu ali su samo isto tako samo prihvatili kao deo mog razmisljanja, nisu me napali ni jednog trenutka zbog mog totalnog suprotnog razmisljanja, a najvise napada sam dobio od "vernika" ja ne kazem da ti ljudi ili te grupacije ne napadaju ljude i da su oni ne znam dobrice il ista ti ja znam, ja samo pricam moje iskustvo sa njima
to sto si hteo sa budes mudar sa tom poslovic, ispao si nesto drugo u ovom smislu. kao prvo, ja ovde govorim o konkretnim stvarima, primer: zamisi programer koji programira kaze "ja nemam pojma o programiranju" i jos da bude svestan da on nema pojma a programira
drugo, druga stvar je zivotno znanje ili ona poslovica "covek se uci dok je ziv, i onda umre a ne nauci sve"
trece, ja niti sam rekao da sam najpametniji niti me to i interesuje, ja sam rekao ono sto znam o necemu i rekao sam ono sto drugi ne znaju a pricaju o necemu sto ne znaju i jos kritikuju to
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
pa ne mozes tako da pricas, saslusavanje kao saslusavanje ne znaci nista ako ta druga osoba nece da prihvati kao istinu ono sto "slusa" a ta osoba sto je pricala isto nece da prihvati kao istinu ono sto slusa od te druge osobe. e tu nastaje problem navodnog kako ti kazes ponosa
pa zamisli mene ja sam pricao sa ljudima iz crne ruze (ona sekta) prcao sam sa isto nekma sto sebe smatraju vampirima pa isto sa nekim (same sebe nazivaju) vesticama (doduse sa belim vesticama, posto imaju isto kao magovi beli i crni) i sta sam ja trebao da uradim? da prihvatim kao istinu ono sto su mi oni pricali? ja jesam prihvatio njihove price, ali sam samo prihvatio u smislu ok to je njihovo razmisljanje, ja necu to da prihvatim kao istinu zato sto se duboko ne slazem sa njima.
sto je zanimljivo i oni su prihvatili moju pricu ali su samo isto tako samo prihvatili kao deo mog razmisljanja, nisu me napali ni jednog trenutka zbog mog totalnog suprotnog razmisljanja, a najvise napada sam dobio od "vernika" ja ne kazem da ti ljudi ili te grupacije ne napadaju ljude i da su oni ne znam dobrice il ista ti ja znam, ja samo pricam moje iskustvo sa njima
to sto si hteo sa budes mudar sa tom poslovic, ispao si nesto drugo u ovom smislu. kao prvo, ja ovde govorim o konkretnim stvarima, primer: zamisi programer koji programira kaze "ja nemam pojma o programiranju" i jos da bude svestan da on nema pojma a programira
drugo, druga stvar je zivotno znanje ili ona poslovica "covek se uci dok je ziv, i onda umre a ne nauci sve"
trece, ja niti sam rekao da sam najpametniji niti me to i interesuje, ja sam rekao ono sto znam o necemu i rekao sam ono sto drugi ne znaju a pricaju o necemu sto ne znaju i jos kritikuju to

Ok pa nismo mi ovde iz ''crne ruze'' pa da zaziremo jedni od drugih :dtyste: , mi ovde pricamo o svetlu a ne o tami...
Pa to je ono sto sam i rekao, mudar covek je svestan da nista ne zna, jer ceo zivot ima da uci i nece stici sve da nauci, to i jeste smisao...
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
nismo fala bogu, kamo srece da nije niko u tim stvarima, ali cinjenica je da ne prihvatamo kao istinu nesto sto nije u skladu sa nasim misljenjem ili sa nasom istinom
ja volim da slusam druge ljude, cak sam nekima i pomogao da povrate veru u boga, koju su izgubili zbog nekih stvari, ali nisam im nametnuo moje verovanje, oni su katolici ja sam im samo pomogao da otklone neke stvari sa nekim stvarima, znaci oni i dalje veruju kao katolici a ne kao ja
ja necu sebe da stavljam u situaciju da sudim o istini, u smislu ono sto ja mislim i kako razmisljam je jedina istina a sve drugo su gluposti i lazi. ja sam to jasno rekao ovde, nemam ja nista protiv adventista ali necu da mi namecu njihove budne s nove, govoreci da su oni neki odabrani ljudi i prosvetljeni i sta ti ja znam
sto se tice tog znanja, ja sam ti rekao da je to uredu ali sto se tice zivotnog znanja. ja sam bio konkretan i rekao ono na sta sam mislio, znaci kad covek o necemu zna o zna, ali pre toga mora malo da prouci te stvari kako bi znao
druuga je stvar zivotno znanje, to ti je isto kao, zivotna skola i skola koju ucis (bilo da je fakultet ili srednja ili bilo sta) to su dve razlicite stvari
 
Učlanjen(a)
23.02.2013
Poruka
78
Neka ovo mjesto posluži za daljnju raspravu započetu na drugim temama.
(…)

O fanatizmu bi se dalo govoriti. Ako je Božja ljubav zdravlje za dušu vjernika, a jest, onda je fanatizam nezdravo stanje. Zašto su neki ljudi podložniji njemu? Ja mislim da je zbog posebnosti njihove psihičke strukture. Što ti misliš?

(…) .
Reklo bi se prilicno rastegljiva tema, pa sam sebi uzeo slobodu, ponukan tvojom gore ciritanom boldovanom recenicom, da ti postavim jedno izuzetno neugodno pitanje, koliko je Biblija, kao kompilacija brojnih, tzv. svetih spisa, pisana u jednom veoma dugom periodu vremena, moralna i podobna da se na njoj uce mlada pokolenja. Mislim na polaznike osnovne skole pa do zavrsne godine srednje skole. Zapravo, pitam se koliko je ona, po tebi, pogodna da kod mlade i jos neformirane licnost bude osnov na kojima ce graditi svoj pozitivan odnos prema svetu, nauci, kulturi, prema ljudima, a prvenstveno prema pripadnicima drugih relgija.

Sasvim sam siguran da ces shvatiti da sam ateista, ali iz razloga pristojnosti ukazujem ti licno na tu cinjenicu. Moje skromno misljnje je da ta "sveta knjiga" - Bilbija nije pogodna za mlade jos ne formirane licnosti. Dakle, gotovo ekstremno negativan stav.
 
Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
Ja ne znam kako bilo ko moze da tvrdi suprotno. Stari i novi zavet apsolutno nisu pogodni za formiranje licnosti, pogotovo zbog kontradikcija, dete odraste misleci da treba da voli bliznjega svoga ali da kamenuje homoseksualce, nevernike i neposlusnu decu :D
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
Ja ne znam kako bilo ko moze da tvrdi suprotno. Stari i novi zavet apsolutno nisu pogodni za formiranje licnosti, pogotovo zbog kontradikcija, dete odraste misleci da treba da voli bliznjega svoga ali da kamenuje homoseksualce, nevernike i neposlusnu decu :D

Nisi procitao moj odgovor tebi upucen na jednoj drugoj temi, koji bas o ovom govori, a ne bi sad da se ponavljam. Smesno je kad neko tako rezonuje. Ali to je ateisticki stav, vase predubedjenje da je biblija kontradiktorna sama sebi i da je puna gluposti. A niste sebi dali vremena za pravo istrazivanje, pa mislite da ste u pravu... Pogledaj temu mislim da je ''tumacenje starog zaveta'' tamo sam ti dao odgovor...
 
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
Reklo bi se prilicno rastegljiva tema, pa sam sebi uzeo slobodu, ponukan tvojom gore ciritanom boldovanom recenicom, da ti postavim jedno izuzetno neugodno pitanje, koliko je Biblija, kao kompilacija brojnih, tzv. svetih spisa, pisana u jednom veoma dugom periodu vremena, moralna i podobna da se na njoj uce mlada pokolenja. Mislim na polaznike osnovne skole pa do zavrsne godine srednje skole. Zapravo, pitam se koliko je ona, po tebi, pogodna da kod mlade i jos neformirane licnost bude osnov na kojima ce graditi svoj pozitivan odnos prema svetu, nauci, kulturi, prema ljudima, a prvenstveno prema pripadnicima drugih relgija.

Sasvim sam siguran da ces shvatiti da sam ateista, ali iz razloga pristojnosti ukazujem ti licno na tu cinjenicu. Moje skromno misljnje je da ta "sveta knjiga" - Bilbija nije pogodna za mlade jos ne formirane licnosti. Dakle, gotovo ekstremno negativan stav.

Jaoooooo! a vase knjige nauke?nisu kontradiktarne A?menjate ih svake generacije,a nasa biblija je stara NZ-et 2013g,SZ-et oko 4,5000g.

Koliko ste knjiga spalili do sad?DNA-DNK vam je srusio ateizam odnosno evoluciju,dali si svestan brate o kojoj ti nauci govoris?dali si svestan da je upravo ta nauka postavila svet na treci svecki rat?dali si svestan da sutra moze da nas nema zbog te nauke?dali si svestan sta jedes,pijes?za razliku od onog sto ti je Bog dao?dali znas da je nauka tvrdila da slon nosi zemlju na ledjima?dok je biblija uvek tvrdila da je zemlja okrugla!dali si svestan da ce te mlade i jos neformirane licnosti da uniste zemlju?rakete postoje zar ne pitanje je vremena samo ko ce prvi da pritisne dugme!!a Otkrivenje govori bas o tome da ce na kraju izgoreti sva zemlja!sta mislis kako!?dali si svestan da xomosi,lezbejke usvajaju decu!!???zene se izmedju sebe,sta mislis kakva ce TA DECA da budu kad odrastu!!!???

Pozdrav od Gere.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top