Duhovni razgovori

Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
Ja ne znam kako bilo ko moze da tvrdi suprotno. Stari i novi zavet apsolutno nisu pogodni za formiranje licnosti, pogotovo zbog kontradikcija, dete odraste misleci da treba da voli bliznjega svoga ali da kamenuje homoseksualce, nevernike i neposlusnu decu :D

A ti podrzavas pedike,lezbejke? pa videcemo kako ces da reagujes ako to budu tvoja deca?

Pozdrav od Gere,
 
Učlanjen(a)
23.02.2013
Poruka
78
Budite malo strpljivi, jer sam se svojim postom obratio Isabeleti, pa ocekujem pre svega njen odgovor, utuk, kritiku, sta god je. Ne bih da svojim odgovorom vama prejudiciram njeno reagovanje. U medjuvremenu bih vam prezentirao jedno interesantno razmisljanje Allana Alexandera Millsa o ateismu i religiji

Milne konstatuje da,Uprkos cinjenici da je hrišćanstvo na Zapadu još uvek jako, veliki broj ljudi napusta hrišćanstvo i deklarisu se da su bezboznici. Pitate se zašto je to tako? Zašto ljudi napustaju hrišćanstvo. veru svojih porodica i nazivaju sebe agnosticima ili ateistima. Neki, čak, tvrde da je to zapocelo sa grehovima same religije.

Njegovo vidjenje Starog zaveta je veoma karakteristicno i dokumentovano. On između ostalog, kaže:
„Stari zavet je odlgovoran za masovan porast ateizma, agnosticizma, bezboznistva – zovite to kako želite – nego bilo koja druga do sada napisana knjiga. Taj, nazovi sveti spis prazni crkve vise nego svi antireligiozni pamfleti, bioskopi, sportske utakmice i bilo koje druge zabavne priredbe.”

N.B. Alan Alexander Milne (1882 - 1956), jedan od najeminentnijih anglosaksonskih pisaca (pesnik, esejista i prozaista) i filozof, Shkot po nacionalnoj pripadnosti, rođen u Londonu. Deklarisani ateist.


A ti podrzavas pedike,lezbejke? pa videcemo kako ces da reagujes ako to budu tvoja deca?

Pozdrav od Gere,
Tebi moram odmah da odgovorim na ovo vulgarizovanje teme. Da li ti mislis da sam toliko nepromisljen da bih svoje dete poverio nekom od vladika da ga vaspitava. Da te podsetim na vlaldike Pahomija, Filareta, Kacavende, igumana Ileeriona, popa Peranovicakoji je ubistvom izlecio narkomana, kao i ostalu alalvu popovsku bratiju.
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
uvijek su i bila 2 izbora
pomoći Kristu ili ga razapeti
tako i prema ljudima isto
pomoći grešnicima da se spase, ukazati im na put spasenja, ili ih ostaviti u tami
sve što činimo ljudima , činimo i samom Spasitelju
jer
mi nismo svoji
plačeni smo krvlju Kristovom i njemu pripadamo
također i svi talenti naši, bilo da je to zemaljsko blago, bilo da je naša umna, fizička sposobnost, svako znanje
sve nam treba poslužiti na službu Bogu i Kristu
da što bolje proslavimo ime Gospoda Boga, uzdignemo Ga mimo svih imena,
da što bolje uzivsimo Križ Kristov i proslavimo Njegovu pobjedu
jer je tom pobjedom svim grešnicima osigurano spasenje
 
Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
zasto bi mu homoseksualac ili neposlusno dete pomoglo ako je on pricao da ih treba sve pobiti, da je dosao da ojaca stare zakone a ne da ih unisti ? Ako mislis da je homoseksualizam izbor onda stvarno ne znam sta da ti kazem, ono bicu homos u utorak pa cu da se vratim u normalu u sredu, mada posle onog za dinosauruse ne bi me cudilo da i u to verujes .
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
homoseksualnost je opsjednuče uma od strane palih anđela
to se vrlo lako može pobijediti ako čovjek to želi
ali ako čovjek to ne želi, onda je tu i sam Bog nemoćan jer nema načina na koji da pomgne grešniku
ni Bog ni Krist ne rade ništa na silu da spase čovjeka, bilo kojeg grešnika
svaki homoseksualac se može preobratiti i postati pravi kršćanin
kada to učini biće od velike koristi i Bogu i Kristu i crkvi i svim ljudima oko sebe
nema tog zločina, nema tog grijeha kojeg Bog nemože oprostiti i primiti grešnika natrag
upravo u tome se jasno vidi neizmjerna ljubav Božja i Kristova prema palom ljudskom rodu
spasenje je za sve jednako, isto
ne postoji ljubav koja je prema jednom grešniku veča a prema drugom grešniku manja
grijeh je grijeh, i za to nema opravdanja nitko, jer da postoji bilo kakvo opravdanje za prekršaj Božjeg Zakona, onda se to nebi zvao grijeh
naravno da nema tu petljanja i filozofiranja oko poslušnosti i neposlušnosti
nemože čovjek biti u utorak homoseksualac a u srijedu hetero,
ili je homo ili je hetero
povremeni izleti u homoseksualnost zatvoriče ga u potpuno ropstvo grijeha
kada se to dogodi biće mu gotovo nemoguče vratiti se na pravi put
jer
grešnik ako otvrdne u grijehu, onda nažalost više niti ne osjeća nikakvu gadost prem tome što čini
i
još gore , počinje tvrditi da je to što čini sveto i ispravno
pa čak i da njemu netreba niti pokajanje niti spasenje
za takvog čovjeka šanse su vrlo vrlo male, da baštini život vječni
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
zasto bi mu homoseksualac ili neposlusno dete pomoglo ako je on pricao da ih treba sve pobiti, da je dosao da ojaca stare zakone a ne da ih unisti ? Ako mislis da je homoseksualizam izbor onda stvarno ne znam sta da ti kazem, ono bicu homos u utorak pa cu da se vratim u normalu u sredu, mada posle onog za dinosauruse ne bi me cudilo da i u to verujes .

Dobro moracu da ti ponovim odgovor posto vidim da si slep...
Reci mi da tebe dete opsuje sta bi ti rekao, hvala ti sine bas si dobar? Ili bi ga kaznio? Pojam kazne u starom zavetu je bio drugaciji, jer tada je izrael bio teokratska drzava i imao je gradjanske zakone. Po tom zakonu onaj ko opsuje oca ili majku, istovremeno je opsovao i Boga, jer mu je preko Boga - kroz majku i oca dat zivot. Malu nesvesnu decu nisu kamenovali, pa to bi bilo morbidno. Sta pricas? Kamenovali su onog koji je psovao oca i majku namerno, i znao je sta radi (u tekstu se lepo vidi da su ga prvo vodili kod sudije, i pokusavali da ga urazume, da to vise ne radi, takodje se vidi da tu nije bilo samo psovanje u pitanju vec i drugi nasilnicki postupci). Kad bi pustili takve da prodju bez kazne, ceo narod bi se iskvario.
A evo ti primer, nas svet danas, posto pusta takve da rade sta hoce, kakva su deca danas, upravo zbog roditeljske ne brige, psuju roditelje, tuku ih, odaju se drogi, prostituciji, nemoralu, kradu, ubijaju, siluju, opste zlo... I sad neko kaze da taj zakon nije bio pravedan. Ma ajte molim vas. Jevreji su posvecivali posebnu paznju vaspitavanju svoje dece. I ovi primeri koje ste naveli, su se jako retko desavali, ako su se uopste desavali...
U novom zavetu, Bog se ne menja, nego vise ne postoji teokratska drzava, i stoga ti zakoni vise ne vaze, za hriscane. A kada Bog ponovo bude uspostavio svoju vladavinu, sam ce kazniti takve pojedince ako se ne pokaju..

Ovo za homoseksualce, radjena su istrazivanja na tu temu, i homoseksualne osobe se ne radjaju kao takve, one takve postaju zbog uticaja okoline. Dakle to ne da nije bolest, to je bezobrazluk. Jako su retki slucajevi da se neko rodi sa pola muskim pola zenskim polnim organima, to jeste bolest, ali ovo prvo nije.. Zasto je Bog zapovedao da se takve osobe uklone iz drustva. Razlog je da ne bi druge navukli da rade to isto. Oni su cuvali cistotu svoje nacije. A sta mi danas radimo, dozvoljavamo takvima da paradiraju ulicama Beograda i kao oni su ponosni. Na sta su ponosni, pa jel to treba mala deca da gledaju?? Da im dozvoljavamo da usvajaju decu, da ih prave da i oni budu kao oni? Pa to im je i cilj da ceo narod iskvare.
Ranije su narkomane progonili, ali eto oni su rekli nemojte da nas dirate , mi cemo biti dobri, evo sedecemo u ovom cosku i nikog necemo dirati.. Kad su im to dozvolili nije proslo dugo, pa su svoju bolest i zavisnost, poceli da sire i namecu drugima, da trguju i da preprodaju drogu.
Isto je i sa homoseksualizmom i sa svim ostalim perverzijama, cim im dozvolis malo slobode, oni krenu da i druge uvlace u to.
Da promovisu to kao nesto dobro.. I onda imas zatrovanu naciju, izopaceno i bolesno drustvo..
Ne moze niko da kaze, da Bozji zakon nije bio dobar. On ih je cuvao od toga.
To moze da kaze samo onaj koji ne razume, ili namerno nece da razume...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Reklo bi se prilicno rastegljiva tema, pa sam sebi uzeo slobodu, ponukan tvojom gore ciritanom boldovanom recenicom, da ti postavim jedno izuzetno neugodno pitanje, koliko je Biblija, kao kompilacija brojnih, tzv. svetih spisa, pisana u jednom veoma dugom periodu vremena, moralna i podobna da se na njoj uce mlada pokolenja. Mislim na polaznike osnovne skole pa do zavrsne godine srednje skole. Zapravo, pitam se koliko je ona, po tebi, pogodna da kod mlade i jos neformirane licnost bude osnov na kojima ce graditi svoj pozitivan odnos prema svetu, nauci, kulturi, prema ljudima, a prvenstveno prema pripadnicima drugih religija.

Sasvim sam siguran da ces shvatiti da sam ateista, ali iz razloga pristojnosti ukazujem ti licno na tu cinjenicu. Moje skromno misljnje je da ta "sveta knjiga" - Bilbija nije pogodna za mlade jos ne formirane licnosti. Dakle, gotovo ekstremno negativan stav.

Budite malo strpljivi, jer sam se svojim postom obratio Isabeleti, pa ocekujem pre svega njen odgovor, utuk, kritiku, sta god je.

Najprije ću ti reći da tvoje pitanje ne shvaćam kao provokaciju već kao jedno normalno pitanje o kojem se može i treba razgovarati. Nije mi ni palo na pamet da si ateista.
Pokušat ću odgovoriti na ovo kompleksno pitanje koliko mi je ovoga časa moguće. Biblija je teška knjiga za razumjevanje. O njoj se govori stoljećima ali ona ne prestaje biti predmetom ispitivanja bibličara, teologa, povjesničara, lingvista... Ti si podvukao moju rečenicu da je Božja ljubav zdravlje za dušu što parafrazira riječi sv. Ivana ap.: Bog je ljubav.
Ljudima, i ne samo vjernicima, nije teško povjerovati da je Isus ljubav. "Problem" je s Bogom Starog zavjeta za kojeg mi kršćani znamo i vjerujemo da se radi o jednom te istom Bogu.
U Katoličkoj (a i Pravoslavnoj) tradiciji je da se Biblija ne tumači bez crkvenog naučiteljstva.
Jedna od velikih zabluda protestantizma je odbacivanje crkvenog naučiteljstva.
Često se čuju optužbe od strane protestanata da je Katolička crkva skrivala Bibliju od naroda. To nije istina. Tijekom čitave povijesti na Misama se čitaju odlomci iz Starog i Novog zavjeta i svi vjernici su mogli čuti Božju riječ. Ali, točno je da su se čitali izabrani dijelovi i da se Biblija nije čitala bez tumačenja.
Sjećam se da su pričali kao anegdotu da je jedna pobožna baka rekla svećeniku: Velečasni, ja čitam Bibliju, ali bojim se da će me Biblija pokvariti… Točno je da u Starom zavjetu zapisano mnogo ratova, sukoba, krvi, sexa, preljuba, svih mogućih grijeha i ljudske pokvarenosti. Dakle, sve ono što je blisko ljudskom životu.
I pitamo se gdje je Bog? Pa, upravo u tom grešnom, primitivnom čovjeku kojeg želi spasiti od njegovog grijeha. Bog se bori u njemu i za niega, da se ostavi grijeha i po Njegovoj milosti bude spašen.
Stari Zavjet jednostavno nije moguće pravilno razumjeti bez tumačenja kompetentnih osoba. Na temi “ Književne vrste u Bibliji” započeli smo govoriti o načinu izražavanja biblijskih pisaca, a antropomorfizam je najčešći oblik kojim se oni koriste. Dakle, Bogu se pridaju ljudske osobine. To uopće čudno.
Kad bi danas netko od vjernika pokušao opisati kakav je Bog, također bismo imali šaroliku sliku i sasvim sigurno sve što bi vjernici rekli o Bogu, to NIJE Bog. Bog je neizreciv, nadmašuje ljudski razum i shvaćanja. Ne možemo govoriti anđeoski jezikom, jer ga ne poznajemo, preostaje nam samo ovaj ljudski kojeg jedino razumijemo.

Ono što je bitno za Stari Zavjet jest da shvatimo da Bog vodi brigu o svom narodu, da ga odgaja, da je strpljiv s njim, da od njega zahtjeva da se drži određenih pravila. Zašto? Za dobro samog čovjeka. Imaš stotine odredbi i pravila koje su Izraelci morali obdržavati da bi uopće ostali na životu. Npr. obrezanje, apstinencija od svinjetine, njihovi rituali pranja čaša, noževa nakon prinošenja šrtve, pranja haljina, posuda, niz higijenskih uvjeta koji su im bili potrebni da se ne zaraze, da se bakterije ne razmnažaju na onoj vručini, ne nastane infekcija…Naravno, nisu oni mogli napisati tako kad o virusima nisu imali pojma, već su pisali da je to naredba Božja.
Toga ima jako mnogo, ali tako moramo razumeti Bibliju, ne doslovno.
Što se tiče čovjekove duše, tu nema dileme: Bog je jedini Gospodar,
On je Stvoritelj, On je Svemogući i Milosrdni Gospodin.

Kako mladi danas trebaju čitati i shvaćati Bibliju? Kakvu korist mogu imati za svoj život? Veliku, samo trebaju razumjeti pravilno, u Duhu Božjem.
Jedan praktični savjet. Preporučuju čitati Bibliju ne od prvih stranica, već od Djela apostolskih, jer to je opis vremena nakon Isusova uskrsnuća.
Kršćanstvo se bitno razlikuje od drugih vjera upravo po Isusu- Bogočovjeku. Ni jedan bog u drugim religijama nije sišao na zemlju da živi, jede, veseli se i plače s ljudima, tješi ih, poučava i kraju da svoj život za ljude. Isusu je sve to učinio samo da bi pokazao kakav je naš Bog – Čovjekoljubac.

Dakle, moj odgovor na tvoje pitanje. Mladi ljudi trebaju čitati Bibliju kao Riječ Božju njima upućenu, ovdje i sada. Riječ koja će im dati odgovor na bitna pitanja o smislu čovjekovog života na zemlji, a taj je da je Bog stvorio svako svoje stvorenje iz ljubavi, da je svaki pojedinac dragocjen u njegovim očima, da svaki čovjek ima svoje životno poslanje. Biblija je knjiga Božje objave čovjeku i daje odgovor na sva važna pitanja o patnji, o grijehu, o prisutnosti dobra i zla, o vjeri i nevjeri, jednom rječju govori nam da je čovjek “bačen” u ovaj svijet s mnogo pitanja na koje jedino vjera u Boga daje pravi odgovor.
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
Bog je ljubav.

pa to je Apostol Ivan izjavio prije 2000.g
jer nije znao kako da drugačije opiše Božju dobrotu, strpljivost, darežljivost, oprost, novi život u Isusu Kristu

govoriš da je Izrael trebao biti čist od svinjetine, dobro zboriš
jer kao Izabrani narod je morao biti čist u svemu
kako ti onda možeš danas 2000.g kasnije tvrditi da stojiš pred Bogom i Kristom,
da si kršćanin a jedeš tu krajnju nečist ??
kako se možeš onečiščena tom krajnjom nečistočom uopče pomisliti približiti Bogu i Kristu??

zar misliš da je Bog snizio kriterije moralne i tjelesne čistoče?
nije nego ih je povisio, za jedan stupanj naviše naravno, da bi i nas mogao uzdići na viši duhovni nivo života,
da bi mogli primiti veču svjetlost, više se približiti i Bogu i Kristu

danas ljudi koji stoje pred Bogom i Kristom ne jedu nikakvo meso nego su 100% čisti u pogledu hrane
a od svinjetine su udaljeni više nego ikada
 
Natrag
Top