Duhovni razgovori

Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
Najprije ću ti reći da tvoje pitanje ne shvaćam kao provokaciju već kao jedno normalno pitanje o kojem se može i treba razgovarati. Nije mi ni palo na pamet da si ateista.
Pokušat ću odgovoriti na ovo kompleksno pitanje koliko mi je ovoga časa moguće. Biblija je teška knjiga za razumjevanje. O njoj se govori stoljećima ali ona ne prestaje biti predmetom ispitivanja bibličara, teologa, povjesničara, lingvista... Ti si podvukao moju rečenicu da je Božja ljubav zdravlje za dušu što parafrazira riječi sv. Ivana ap.: Bog je ljubav.
Ljudima, i ne samo vjernicima, nije teško povjerovati da je Isus ljubav. "Problem" je s Bogom Starog zavjeta za kojeg mi kršćani znamo i vjerujemo da se radi o jednom te istom Bogu.
U Katoličkoj (a i Pravoslavnoj) tradiciji je da se Biblija ne tumači bez crkvenog naučiteljstva.
Jedna od velikih zabluda protestantizma je odbacivanje crkvenog naučiteljstva.
Često se čuju optužbe od strane protestanata da je Katolička crkva skrivala Bibliju od naroda. To nije istina. Tijekom čitave povijesti na Misama se čitaju odlomci iz Starog i Novog zavjeta i svi vjernici su mogli čuti Božju riječ. Ali, točno je da su se čitali izabrani dijelovi i da se Biblija nije čitala bez tumačenja.
Sjećam se da su pričali kao anegdotu da je jedna pobožna baka rekla svećeniku: Velečasni, ja čitam Bibliju, ali bojim se da će me Biblija pokvariti… Točno je da u Starom zavjetu zapisano mnogo ratova, sukoba, krvi, sexa, preljuba, svih mogućih grijeha i ljudske pokvarenosti. Dakle, sve ono što je blisko ljudskom životu.
I pitamo se gdje je Bog? Pa, upravo u tom grešnom, primitivnom čovjeku kojeg želi spasiti od njegovog grijeha. Bog se bori u njemu i za niega, da se ostavi grijeha i po Njegovoj milosti bude spašen.
Stari Zavjet jednostavno nije moguće pravilno razumjeti bez tumačenja kompetentnih osoba. Na temi “ Književne vrste u Bibliji” započeli smo govoriti o načinu izražavanja biblijskih pisaca, a antropomorfizam je najčešći oblik kojim se oni koriste. Dakle, Bogu se pridaju ljudske osobine. To uopće čudno.
Kad bi danas netko od vjernika pokušao opisati kakav je Bog, također bismo imali šaroliku sliku i sasvim sigurno sve što bi vjernici rekli o Bogu, to NIJE Bog. Bog je neizreciv, nadmašuje ljudski razum i shvaćanja. Ne možemo govoriti anđeoski jezikom, jer ga ne poznajemo, preostaje nam samo ovaj ljudski kojeg jedino razumijemo.

Ono što je bitno za Stari Zavjet jest da shvatimo da Bog vodi brigu o svom narodu, da ga odgaja, da je strpljiv s njim, da od njega zahtjeva da se drži određenih pravila. Zašto? Za dobro samog čovjeka. Imaš stotine odredbi i pravila koje su Izraelci morali obdržavati da bi uopće ostali na životu. Npr. obrezanje, apstinencija od svinjetine, njihovi rituali pranja čaša, noževa nakon prinošenja šrtve, pranja haljina, posuda, niz higijenskih uvjeta koji su im bili potrebni da se ne zaraze, da se bakterije ne razmnažaju na onoj vručini, ne nastane infekcija…Naravno, nisu oni mogli napisati tako kad o virusima nisu imali pojma, već su pisali da je to naredba Božja.
Toga ima jako mnogo, ali tako moramo razumeti Bibliju, ne doslovno.
Što se tiče čovjekove duše, tu nema dileme: Bog je jedini Gospodar,
On je Stvoritelj, On je Svemogući i Milosrdni Gospodin.

Kako mladi danas trebaju čitati i shvaćati Bibliju? Kakvu korist mogu imati za svoj život? Veliku, samo trebaju razumjeti pravilno, u Duhu Božjem.
Jedan praktični savjet. Preporučuju čitati Bibliju ne od prvih stranica, već od Djela apostolskih, jer to je opis vremena nakon Isusova uskrsnuća.
Kršćanstvo se bitno razlikuje od drugih vjera upravo po Isusu- Bogočovjeku. Ni jedan bog u drugim religijama nije sišao na zemlju da živi, jede, veseli se i plače s ljudima, tješi ih, poučava i kraju da svoj život za ljude. Isusu je sve to učinio samo da bi pokazao kakav je naš Bog – Čovjekoljubac.

Dakle, moj odgovor na tvoje pitanje. Mladi ljudi trebaju čitati Bibliju kao Riječ Božju njima upućenu, ovdje i sada. Riječ koja će im dati odgovor na bitna pitanja o smislu čovjekovog života na zemlji, a taj je da je Bog stvorio svako svoje stvorenje iz ljubavi, da je svaki pojedinac dragocjen u njegovim očima, da svaki čovjek ima svoje životno poslanje. Biblija je knjiga Božje objave čovjeku i daje odgovor na sva važna pitanja o patnji, o grijehu, o prisutnosti dobra i zla, o vjeri i nevjeri, jednom rječju govori nam da je čovjek “bačen” u ovaj svijet s mnogo pitanja na koje jedino vjera u Boga daje pravi odgovor.
Nemam sta da dodam!!!

Pozdrav od Gere.
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
zasto bi mu homoseksualac ili neposlusno dete pomoglo ako je on pricao da ih treba sve pobiti, da je dosao da ojaca stare zakone a ne da ih unisti ? Ako mislis da je homoseksualizam izbor onda stvarno ne znam sta da ti kazem, ono bicu homos u utorak pa cu da se vratim u normalu u sredu, mada posle onog za dinosauruse ne bi me cudilo da i u to verujes .

ti pricas o verovanju xD a verujes u zajednickog pretka nacrtanog na nekom kamenu xD

@spedy sta to laprdas? opsesija uma palih andjela? axaxaxa kao to se lako pobedjuje
kao prvo, ja niti razmisljam da je to greh niti me to nesto interesuje, nisam ja taj koji o tome treba da sudi i razmislja, ima ko ce svima nama a ne samo njima da sudi, kad za to dodje vreme
ali necu da mi namecu nesto sto nije normalno, kao normalnu stvar i prirodnu stvar. tako guraju mene protiv njih i njih protiv mene, i sad ja ispadam los covek ili sta ti ja znam, zato sto kazem da to nije normalno i nije prirodno, a ovi sto smatraju da je to normalno i prirodno i sto se reklamiraju preko njih, oni su dusebriznici i velike dobrice duse od ljudi
kao da u tim homosexualcima nema ubica nema onih sto nasilno siluju, kao da su oni prosvetljeni kao ovi adventisti. mnogo nesto prosvetljenih ljudi imamo danas
 
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
Budite malo strpljivi, jer sam se svojim postom obratio Isabeleti, pa ocekujem pre svega njen odgovor, utuk, kritiku, sta god je. Ne bih da svojim odgovorom vama prejudiciram njeno reagovanje. U medjuvremenu bih vam prezentirao jedno interesantno razmisljanje Allana Alexandera Millsa o ateismu i religiji

Milne konstatuje da,Uprkos cinjenici da je hrišćanstvo na Zapadu još uvek jako, veliki broj ljudi napusta hrišćanstvo i deklarisu se da su bezboznici. Pitate se zašto je to tako? Zašto ljudi napustaju hrišćanstvo. veru svojih porodica i nazivaju sebe agnosticima ili ateistima. Neki, čak, tvrde da je to zapocelo sa grehovima same religije.

Njegovo vidjenje Starog zaveta je veoma karakteristicno i dokumentovano. On između ostalog, kaže:
„Stari zavet je odlgovoran za masovan porast ateizma, agnosticizma, bezboznistva – zovite to kako želite – nego bilo koja druga do sada napisana knjiga. Taj, nazovi sveti spis prazni crkve vise nego svi antireligiozni pamfleti, bioskopi, sportske utakmice i bilo koje druge zabavne priredbe.”

N.B. Alan Alexander Milne (1882 - 1956), jedan od najeminentnijih anglosaksonskih pisaca (pesnik, esejista i prozaista) i filozof, Shkot po nacionalnoj pripadnosti, rođen u Londonu. Deklarisani ateist.


Tebi moram odmah da odgovorim na ovo vulgarizovanje teme. Da li ti mislis da sam toliko nepromisljen da bih svoje dete poverio nekom od vladika da ga vaspitava. Da te podsetim na vlaldike Pahomija, Filareta, Kacavende, igumana Ileeriona, popa Peranovicakoji je ubistvom izlecio narkomana, kao i ostalu alalvu popovsku bratiju.
Ti si bre bolestan covek,i tebe i tvog psihijatra treba leciti pod hitno!ako ne poveris dete vladiki onda ti ostaje samo Homosima,lezbejkama, a socijalni zkon i kod nas pocinje da dejstvuje ko i na zapadu.Ima da ti uzmu dete samo tako i neces ni da znas gde su ga odveli samo polako.ti nisi ni svestan sta se dogadja u svetu,jos malo i vasa era ce se zavrsiti ali lose i po vas i po nas,svi cemo da izginemo zapamti moje reci.

Pozdrav od Gere.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Gera, ne prepadaj narod! Vidiš da su se i sjevernokoreanci smirili.:D
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
Ti si bre bolestan covek,i tebe i tvog psihijatra treba leciti pod hitno!ako ne poveris dete vladiki onda ti ostaje samo Homosima,lezbejkama, a socijalni zkon i kod nas pocinje da dejstvuje ko i na zapadu.Ima da ti uzmu dete samo tako i neces ni da znas gde su ga odveli samo polako.ti nisi ni svestan sta se dogadja u svetu,jos malo i vasa era ce se zavrsiti ali lose i po vas i po nas,svi cemo da izginemo zapamti moje reci.

Pozdrav od Gere.

zamisli one koji idu kod psihijatra? namece se manipulacija sa zapada kako je psihijatar dobra stvar, psihijatrija nikad nikog nije izlecila samo drogiraju ljude i daju neke dijagnoze, a ne vide da treba sebi isto da daju neku dijanozu
psihijatrija je drzavna institucija zla za manipulaciju i hipnotisanje ljudi. ako je batina iz raja izasla onda je hipnoza definitivno izasla iz pakla
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
psihijatrija je samo jedan segment moderne inkvizicije
koja je zamišljena da djeluje tako da može legalno zatvarati sve one ljude,
osobe koje se ne slažu sa RIMOkatoličkom crkvom
i to u takve ustanove iz kojih je nemoguče pobjeći
a kada ih se zatvori, ljudi bi tamo najvjerojatnije primili slučajno krive injekcije koje bi im upropastile zdravlje
samo taj plan neče uspjeti jer Bog to ne dopušta

žalosno je kako malo ljudi zna i razumije da inkvizicija još uvijek traje,
kako ona ustvari nikada i nije prestala
je u onom svom primitivnom grubom obliku, nemože ubijati sljedbenike Kristove,
ali je današnja inkvizivija toliko suptilna da je skoro neprimjetna na ljudske oći
ali se itekako osjeti zadah sotone koji juriša protiv svih ljudi koji žive istinu
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.317
zamisli one koji idu kod psihijatra? namece se manipulacija sa zapada kako je psihijatar dobra stvar, psihijatrija nikad nikog nije izlecila samo drogiraju ljude i daju neke dijagnoze, a ne vide da treba sebi isto da daju neku dijanozu
psihijatrija je drzavna institucija zla za manipulaciju i hipnotisanje ljudi. ako je batina iz raja izasla onda je hipnoza definitivno izasla iz pakla

Pa hipnotisu nas na sve moguce nacine i prave nas budalama. Ne samo preko medija, muzicke industrije i politike. Nego hoce da nas zatruju i sa tim homo i lezbejskim grupama. Neka oni ostanu tamo gde su i do sada bili. Ja generalno nemam nista protiv njih, nek oni rade u svoja cetiri zida sta hoce, ali neka ne namecu to njihovo kao nesto normalno... treba se boriti za zdravo i moralno drustvo. Ne mora to da bude neka religiozna dogma. Nego stvarno su potrebni bolji zakoni, jacanje porodice, vaspitanje i sveukupna reforma. Obrazovanje tu igra najznacajniju ulogu..
 
Učlanjen(a)
23.02.2013
Poruka
78
Najprije ću ti reći da tvoje pitanje ne shvaćam kao provokaciju već kao jedno normalno pitanje o kojem se može i treba razgovarati. Nije mi ni palo na pamet da si ateista.
Pokušat ću odgovoriti na ovo kompleksno pitanje koliko mi je ovoga časa moguće. Biblija je teška knjiga za razumjevanje. O njoj se govori stoljećima ali ona ne prestaje biti predmetom ispitivanja bibličara, teologa, povjesničara, lingvista... Ti si podvukao moju rečenicu da je Božja ljubav zdravlje za dušu što parafrazira riječi sv. Ivana ap.: Bog je ljubav.
Ljudima, i ne samo vjernicima, nije teško povjerovati da je Isus ljubav. "Problem" je s Bogom Starog zavjeta za kojeg mi kršćani znamo i vjerujemo da se radi o jednom te istom Bogu.
U Katoličkoj (a i Pravoslavnoj) tradiciji je da se Biblija ne tumači bez crkvenog naučiteljstva.
Jedna od velikih zabluda protestantizma je odbacivanje crkvenog naučiteljstva.
Često se čuju optužbe od strane protestanata da je Katolička crkva skrivala Bibliju od naroda. To nije istina. Tijekom čitave povijesti na Misama se čitaju odlomci iz Starog i Novog zavjeta i svi vjernici su mogli čuti Božju riječ. Ali, točno je da su se čitali izabrani dijelovi i da se Biblija nije čitala bez tumačenja.
Sjećam se da su pričali kao anegdotu da je jedna pobožna baka rekla svećeniku: Velečasni, ja čitam Bibliju, ali bojim se da će me Biblija pokvariti… Točno je da u Starom zavjetu zapisano mnogo ratova, sukoba, krvi, sexa, preljuba, svih mogućih grijeha i ljudske pokvarenosti. Dakle, sve ono što je blisko ljudskom životu.
I pitamo se gdje je Bog? Pa, upravo u tom grešnom, primitivnom čovjeku kojeg želi spasiti od njegovog grijeha. Bog se bori u njemu i za niega, da se ostavi grijeha i po Njegovoj milosti bude spašen.
Stari Zavjet jednostavno nije moguće pravilno razumjeti bez tumačenja kompetentnih osoba. Na temi “ Književne vrste u Bibliji” započeli smo govoriti o načinu izražavanja biblijskih pisaca, a antropomorfizam je najčešći oblik kojim se oni koriste. Dakle, Bogu se pridaju ljudske osobine. To uopće čudno.
Kad bi danas netko od vjernika pokušao opisati kakav je Bog, također bismo imali šaroliku sliku i sasvim sigurno sve što bi vjernici rekli o Bogu, to NIJE Bog. Bog je neizreciv, nadmašuje ljudski razum i shvaćanja. Ne možemo govoriti anđeoski jezikom, jer ga ne poznajemo, preostaje nam samo ovaj ljudski kojeg jedino razumijemo.

Ono što je bitno za Stari Zavjet jest da shvatimo da Bog vodi brigu o svom narodu, da ga odgaja, da je strpljiv s njim, da od njega zahtjeva da se drži određenih pravila. Zašto? Za dobro samog čovjeka. Imaš stotine odredbi i pravila koje su Izraelci morali obdržavati da bi uopće ostali na životu. Npr. obrezanje, apstinencija od svinjetine, njihovi rituali pranja čaša, noževa nakon prinošenja šrtve, pranja haljina, posuda, niz higijenskih uvjeta koji su im bili potrebni da se ne zaraze, da se bakterije ne razmnažaju na onoj vručini, ne nastane infekcija…Naravno, nisu oni mogli napisati tako kad o virusima nisu imali pojma, već su pisali da je to naredba Božja.
Toga ima jako mnogo, ali tako moramo razumeti Bibliju, ne doslovno.
Što se tiče čovjekove duše, tu nema dileme: Bog je jedini Gospodar,
On je Stvoritelj, On je Svemogući i Milosrdni Gospodin.

Kako mladi danas trebaju čitati i shvaćati Bibliju? Kakvu korist mogu imati za svoj život? Veliku, samo trebaju razumjeti pravilno, u Duhu Božjem.
Jedan praktični savjet. Preporučuju čitati Bibliju ne od prvih stranica, već od Djela apostolskih, jer to je opis vremena nakon Isusova uskrsnuća.
Kršćanstvo se bitno razlikuje od drugih vjera upravo po Isusu- Bogočovjeku. Ni jedan bog u drugim religijama nije sišao na zemlju da živi, jede, veseli se i plače s ljudima, tješi ih, poučava i kraju da svoj život za ljude. Isusu je sve to učinio samo da bi pokazao kakav je naš Bog – Čovjekoljubac.

Dakle, moj odgovor na tvoje pitanje. Mladi ljudi trebaju čitati Bibliju kao Riječ Božju njima upućenu, ovdje i sada. Riječ koja će im dati odgovor na bitna pitanja o smislu čovjekovog života na zemlji, a taj je da je Bog stvorio svako svoje stvorenje iz ljubavi, da je svaki pojedinac dragocjen u njegovim očima, da svaki čovjek ima svoje životno poslanje. Biblija je knjiga Božje objave čovjeku i daje odgovor na sva važna pitanja o patnji, o grijehu, o prisutnosti dobra i zla, o vjeri i nevjeri, jednom rječju govori nam da je čovjek “bačen” u ovaj svijet s mnogo pitanja na koje jedino vjera u Boga daje pravi odgovor.
Izvini Isabeleta, ne mogu da ti podrobnije odgovorim, jer cu verovatno, zbog mojih par za moderatora neprikladnih primedbi, biti banovan, a mozda i svi moji postovi obrisani.

U najkracem, moram ti priznati da je teks lepo naucena lekcija iz, pretpostaavljan, nekog prirucnika ili Katolicke enciklopedije. Ako si ubedjena da sam na tako niskom nivou obrazovanja da ne mogu da shvatim tu knjigu koju su vekovima pisali i prepravljali "sveti oci" Bronzane ere, onda ti i ja ne mozemo da diskutujemo. Ja nisam na intelektualnom i obrazovnom nivou na kojem su bili pisci i tumaci Biblije da ih ne bi razumeo.

Kratko i jednostavno, razocarala si me. Ocekivao sam mnogo vise, a ne propoved.
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Bog je ljubav.

pa to je Apostol Ivan izjavio prije 2000.g
jer nije znao kako da drugačije opiše Božju dobrotu, strpljivost, darežljivost, oprost, novi život u Isusu Kristu

govoriš da je Izrael trebao biti čist od svinjetine, dobro zboriš
jer kao Izabrani narod je morao biti čist u svemu
kako ti onda možeš danas 2000.g kasnije tvrditi da stojiš pred Bogom i Kristom,
da si kršćanin a jedeš tu krajnju nečist ??
kako se možeš onečiščena tom krajnjom nečistočom uopče pomisliti približiti Bogu i Kristu??

zar misliš da je Bog snizio kriterije moralne i tjelesne čistoče?
nije nego ih je povisio, za jedan stupanj naviše naravno, da bi i nas mogao uzdići na viši duhovni nivo života,
da bi mogli primiti veču svjetlost, više se približiti i Bogu i Kristu

danas ljudi koji stoje pred Bogom i Kristom ne jedu nikakvo meso nego su 100% čisti u pogledu hrane
a od svinjetine su udaljeni više nego ikada

spedy12 : Ti bi trebao kad putuješ negde da se zamotaš u najlon kao ortodoksni Jevreji koji smatraju sve oko sebe nečistim samo su oni čisti. Šta ti vredi što ne jedeš svinjetinu kad si nečist sam po sebi i ne samo ti nego i ja i svi. Ne vredi ti što ne jedeš svinjetinu nečist si i bez toga.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ti si bre bolestan covek,i tebe i tvog psihijatra treba leciti pod hitno!ako ne poveris dete vladiki onda ti ostaje samo Homosima,lezbejkama, a socijalni zkon i kod nas pocinje da dejstvuje ko i na zapadu.Ima da ti uzmu dete samo tako i neces ni da znas gde su ga odveli samo polako.ti nisi ni svestan sta se dogadja u svetu,jos malo i vasa era ce se zavrsiti ali lose i po vas i po nas,svi cemo da izginemo zapamti moje reci.

Pozdrav od Gere.
Gera, ovo što si napisao nije ni malo hrišćanski! O nekoj uljudnoj primjedbi da i ne govorimo. Da li si svjestan da je ovo uvreda i da se Hogarius s pravom osjeća povrijeđenim? Vrijeđanja sagovornika nisu dozvoljena na ovom forumu.
 
Natrag
Top