Duhovni razgovori

Učlanjen(a)
23.02.2013
Poruka
78
Ne znam što si očekivao? Da ću napisati odgovor koji će ti se dopasti?
Ne, ni slucajno. Na osnovu cega si to zakljucila. Ocekivao sam ne propovednicki odgovor vec filozofski, s dokazima da je Biblija moralna knjiga, a bog onakav kakav si ga opisala.

Budimo realni, ti kažeš da si ateist, a ja sam vjernica. Naša uvjerenja i svjetonazori se jako razlikuju, s tim si trebao računati.
Ne, mi smo dve strane jedne medalje. Nema ateizma bez relgije, bez verovanja u bozanstva. I tu se nase razlikovanje zavrsava. Mi se daleko vise razlikujemo po shvatanju zivota nego po pitanju religije.

Ti si postavio pitanje, ja sam odvojila 20-ak minuta i napisala odgovor. Sve je to iz moje glave, točnije iz mog vjerničkog iskustva, nikakva Enciklopedija ni priručnici.
Sve sto sam ja rekao je da tvoj post deluje kao propoved naucena iz nekog, bilo kakvog izvora. To sto si ti napisala nije moglo da se samo od sebe stvori u tvojoj glavi. Naravno, nisam rekao da si prepisivala, vec da je dobro naucena lekcija koju si maestralno prezentirala.

Otkud ti to da sam ubedjena o tvom niskom stupnju obrazovanja? Ne radi se o tome da razumiješ pisce "brončang doba" već Božju poruku ukoliko ti je do nje stalo, jer bilo kako bilo, on su je prenijeli. Ako ti nije stalo, ne znam čemu onda tvoje pitanje. I ne znam zašto bi se trebali omalovažavati pisci "brončanog doba"?
Zato sto si tako nastupila, ili sam ja pogresno protumacio. Moje pitanje je prakticno svedeno na moralnost Biblije. Posebno je problematicno njeno naucavanje u skolama sto se sustinski svodi na, tzv. sistematsko i trajno ispiranje mozga.

Evo, samo nekoliko karakteristicnih pirmera zassto se Biblija ne bi smela propovedati u skolama.

“Naucna” objasnjenja o stvaranju sveta i zivota na zemlji prikazana su u Bibliji na veoma primitivnom nivou i znanstveno neprikladan, bolje reci nenaucan nacin.. Pored takvog kvazi naucnog ucenja o stvaranju sveta, koje je nasa drzava, a verujem i vasa, uvela u skolsko gradivo, moralnost, bolje reci amoralnost te "svete knjige" je srozan na jos nizi nivo. Nas podmladak se sigurno ne bi iz te “svete knjige” naucio verskoj toleranciji i moralnosti, mnogo puta Bog naredjuje da svi “nevernici” budu pobijeni ili proterani, a njihovi hramovi unisteni.

Tako Bog kaze: “Ko zrtvu prinosi bogovima drugim osim jedinog Gospoda, da se istrijebi kao prokletnik.” (Druga knjiga Mojsijeva, 22. 20).

Kako je genocid najsigurniji metod istrebljenja nevernika, Bog naredjuje da citavi gradovi moraju biti sravljeni sa zemljom: “A u gradovima ovijeh naroda, koje ti Gospod Bog tvoj daje u nasljedstvo, ne ostavi u zivotu nijedne duse zive.” (Peta knjiga Mojsijeva, 20. 16). Sta vise, ovde bog poklanja Izraeljskom narodu tudju zemlju.

Bog se ne zustavlja na ovom, pa kaze: “Zato idi, i pobij Amalika, a zatim kao prokleto sve sto god ima; ne zali ga nego pobij i ljude i zene i djecu i sto je na sisi i volove i ovce i kamile i magarce.”(Prva knjiga Samouilova, 15. 3)

Necu dalje da nabrajam, mnogi ce se i na ovo zgroziti, a verovatno ce biti i onih koji ce se odreci takvog boga, takve "ljubavi", takvog morala. Naravno, bice i onih koji ce insistirati da je to bog morao da ucini jer su bili u pitanju “nevernici”.

Smisao mog pitanja je, kako i jedna i druga strana, vernici i “nevernici”, ocenjuju ovih nekoliko od brojnih bozjih amoralnih i genocidnih naredjenje. Da li se bog i dalje smatra kao ljubav ili kao najzlobniji bog u istoriji religija?

"Slavim te, Oče, Gospodaru neba i zmelje što si otajstva /tajne Kraljevstva Nebeskog sakrio od mudrih i umnih, a objavio malenima."
Da li bi mogla da mi protumacis ovu nerealnu slavopojku upucenu nemilosrdnom bogu.

Da li si ti svesna, kao i svi ostali hriscani, a narocito oni zadrti, da bog Jahve koga ti predano slavis, nije tvoj bog, zapravo njegov narod je narod Izraeljski, a ne slovenski, romanski ili germanski.
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2010
Poruka
1.538
@gera
izbroji koliko puta si napisao ja u svom postu gore
ja ja ja ja ja
a Biblija nam govori da naše ja treba razapeti potpuno
zapitaj se kako češ ti ovakav u Kraljevstvo nebesko ?

kad budem hteo da pricam ili da kazem o sebi, onda cu da pisem TI a ne JA, a za druge ce da pisem JA umesto TI xD
da vidimo kako bi to izgledalo
ja nemas pojma sta pricas, ja mislis da si ja samo upravu i da sve drugi nisu, mislis samo da si ja drzis bozije zapoesti a da drugi drze satanine zapovesti
sa drue strane, ti mislim da sam obican smrtni kresnik, koji gresi svaki dan a ti nisam bezgresan kao ja
aaaaaaaaaaaxaxaxaxaxaxaxaxa
 
Učlanjen(a)
23.02.2013
Poruka
78
Kom vladiki? Kacavendi, Pahomiju...?
Ovaj "dvojac" je samo vrh ledenog brega. Sta ce tek biti kada se jednog dana iznese celokupni "prljavi ves" iz Patrijarsije. Naravno, u pitanju su i druga "bozanska" dela, poput potkradanja crkvenog novca, cuvanje milionskih svota evra u trezor Patrijarsije (a ne u banci) koji, verovatno, sluzi za finansijske ilegalne transakcije, nevidjen luksus za "skromne" bozije izaslanike, itd. itd.
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Ovaj "dvojac" je samo vrh ledenog brega. Sta ce tek biti kada se jednog dana iznese celokupni "prljavi ves" iz Patrijarsije. Naravno, u pitanju su i druga "bozanska" dela, poput potkradanja crkvenog novca, cuvanje milionskih svota evra u trezor Patrijarsije (a ne u banci) koji, verovatno, sluzi za finansijske ilegalne transakcije, nevidjen luksus za "skromne" bozije izaslanike, itd. itd.

I znas sta ce biti? Nista. Ovce ce i dalje da im daju, ovce i dalje da ih smatraju za svoje pastire...
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ovce ne mogu bez pastira, narod bez vođe, a svijet bez Boga...To je izgleda kosmički poredak:)
 
Učlanjen(a)
23.02.2013
Poruka
78
I znas sta ce biti? Nista. Ovce ce i dalje da im daju, ovce i dalje da ih smatraju za svoje pastire...
Danas drzavi nisu potrebni popovi da bi raju, tj. kako ti rece, ovce drzali pokorno. Propagandna sredstva su toliko brojna i mocna, da se poliiticari sve manje oslanjaju na podrsku iskvarenog klera, bez obzira koje denominacije. Sta vise, pocinju da im smetaju. Naravno ne mislim da je to slucaj sa nasim primitivnim i alavim drzavnicima, daleko smo mi od civilizovanog drustva, u zaostatku od nekoliko decenija.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
Kom vladiki? Kacavendi, Pahomiju...?
A kom pediku,lezbejki?sta bre pricas ti?procitaj bolje istoriju pravoslavlja !nikad nigde nije zabelezeno nesto takvo,kao danas!pa cak i u KPJ,ti si prosto covek koji podrzava Novi svecki poredak,zapad i njihovu dermokratiju tamo se jebe ko skim hoce i nema problema samo platri porez!!!

Ja zivim na zapadu i najbolje to znam.

Pozdrav od Gere.
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
A kom pediku,lezbejki?sta bre pricas ti?procitaj bolje istoriju pravoslavlja !nikad nigde nije zabelezeno nesto takvo,kao danas!pa cak i u KPJ,ti si prosto covek koji podrzava Novi svecki poredak,zapad i njihovu dermokratiju tamo se jebe ko skim hoce i nema problema samo platri porez!!!

Ja zivim na zapadu i najbolje to znam.

Pozdrav od Gere.

I dalje nisi odgovorio kom vladiki treba slati decu.
Nego, ti si sigurno stariji od mene pa znas vise. Cuo sam da su ranije momci koji nisu bas bili sigurni u svoju seksualnost isli ili u mornare ili u popove. Jel to tacno?
A sto se tice toga sto na zapadu opsti ko sa kim hoce dokle god se placa porez, da cujem sta mislis o tome sto u Srbiji popovi opste sa kim god hoce a ne placaju porez nego im seksualne aktivnosti i razonode finansiraju osobe kao ti. To mu dodje nesto kao stari svetski poredak, a?
 
Natrag
Top